Рішення від 24.10.2018 по справі 813/2567/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/2567/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2018 року зал судових засідань № 6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

секретар судового засідання Харів М.Ю.,

за участю:

представника позивача Ковальчука С.Т.,

представника відповідача Шийовича С.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МКС Фасад" до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю "МКС Фасад" код ЄДРПОУ 38700408, місцезнаходження: 79069, м. Львів, вул.Шевченка, 376/85, до Державної фіскальної служби України код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, пл. Львівська, 8, в якому з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 15.08.2018 просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС регіонального рівня №621554/38700408 від 29.03.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 13.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №9 від 13.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ухвалою від 20.06.2018 суддя відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 12.07.2018 суд замінив відповідача в частині позовних вимог про зобов'язання зареєструвати податкову накладну №9 від 13.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних на Головне управління ДФС у Львівській області

Ухвалою від 12.07.2018 суд відмовив в залученні третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ТзОВ «Бізнес -Центр».

Ухвалою від 20.09.2018 суд прийняв до провадження уточнені позовні вимоги від 15.08.2018, в яких позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Львівській області №621554/38700408 від 29.03.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 13.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №9 від 13.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ухвалою від 20.09.2018 суд залучив співвідповідачем Державну фіскальну службу України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 27.11.2017 позивач направив в електронному вигляді на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №9. Згідно з отриманою позивачем квитанції від 27.11.2017, податкову накладну №9 прийнято відповідачем, але реєстрацію такої зупинено. На думку позивача, відповідач протиправно зупинив реєстрацію вказаної податкової накладної, оскільки така відповідає п.6 Критеріїв ризиковості платника податку. На підтвердження реальності здійснення операцій за вказаною податковою накладною позивач направив відповідачу копії належним чином оформлених первинних документів та письмові пояснення. Проте, такі безпідставно залишені відповідачем поза увагою, а 29.03.2018 прийняте рішення №621554/38700408 про відмову в реєстрації податкової накладної. Позивач зазначає, що у квитанції відповідача від 27.11.2017 не містилось вимог про надання документів, неподання яких служило підставою для прийняття оскарженого рішення. Відповідач зазначив лише про відсутність розрахункових документів, що підтверджують орендну плату, а саме відсутність банківських виписок з особових рахунків.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної, розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних повідомлено про причину зупинення реєстрації: відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПК/РК від 20.03.2018 №11 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПК/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для реєстрації податкової накладної.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що відповідач не надав жодного доказу про те, які саме документи складені з порушенням вимог чинного законодавства, а також які саме вимоги чинного законодавства порушено позивачем при складанні документів та яких документів, що безпосередньо стосуються господарської операції про надання позивачем послуг ТзОВ «Компанія «Бізнес-Центр» за наслідками якої позивачем виписано податкову накладну №9 від 13.11.2017, не достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з наступних підстав.

Позивач - ТзОВ "МКС Фасад" код ЄДРПОУ 38700408, місцезнаходження: 79069, м.Львів, вул.Шевченка, 376/85.

Суд встановив, що ТзОВ "МКС Фасад" спеціалізується на комплексній реалізації будівельних проектів різного призначення в тому числі на виготовленні алюмінієвих конструкцій та вентильованих фасадів. Сировина та матеріали, що використовується для виготовлення віконних, фасадних конструкцій придбаваються у суб'єктів господарювання - платників ПДВ (ТзОВ «Рейнарс Україна», ТзОВ «Глас Трьош Львів», ТзОВ КМД «Фасад Солюшенс»).

Виробниче приміщення, яке використовується ТзОВ «МКС Фасад» для здійснення господарської діяльності знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Конюшинна, 7, що підтверджується договором оренди № 1 від 01.11.2016.

В користуванні ТзОВ «МКС Фасад» перебуває також офісне, нежитлове приміщення (виставковий зал), яке знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Юнаківа, 9Б, що підтверджується укладеним договором оренди з ТзОВ «Галвест Маркет» №24/03 від 24.03.2016.

Суд встановив, що одним із замовників ТзОВ «МКС Фасад» є товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бізнес-Центр", що підтверджується укладеним договором «Виготовлення та встановлення скляних офісних перегородок» № 3110-01 від 31.10.2017. Предметом договору передбачено виготовлення та встановлення Виконавцем (Позивачем (ТзОВ «МКС Фасад») скляних офісних перегородок площею 173,66 кв.м. (23шт).

З метою дотримання вимог ст. 186 Податкового кодексу України, у п.п. 1.3. п. 1 Договору від 31.10.2017 зазначено місце виконання договору за адресою: м. Львів, пл.Петрушевича, 3.

В пункті 2.3. вказаного договору № 31 10-01 від 31.10.2017 міститься умова, згідно з якою ТзОВ "Компанія "Бізнес-Центр" зобов'язане здійснити на користь ТзОВ «МКС Фасад» передоплату (аванс) у розмірі 252000,00 грн. при цьому, умови Договору не містять обмежень для Замовника щодо можливості здійснення, оплати авансу частинами чи проведення оплати у більшому розмірі.

Відповідно до договору № 3110-01 від 31.10.2017, рахунку на оплату № 36 від 31.10.2017(в додатку) і на підставі платіжного доручення ТзОВ "Компанія "Бізнес-Центр" здійснило оплату частини авансу на користь позивача у розмірі 252000,00 грн.

Заборгованість ТзОВ "Компанія "Бізнес-Центр" (Замовника) перед ТзОВ «МКС Фасад» (Виконавцем) згідно з умовами договору № 31 10-01 від 31.10.2017, станом на 31.01.2018 відсутня (Акт звіряння від 31.01.2018).

13.11.2017 ТзОВ «МКС Фасад» за результатами фінансово-господарської діяльності складена на отримувача послуг - ТзОВ "Компанія "Бізнес-Центр" податкова накладна № 9 на загальну суму коштів, з урахуванням ПДВ у розмірі 252000,00 грн.

27.11.2017 позивач направив в електронному вигляді на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №9.

Відповідно до квитанції від 27.11.2017 направленої ДФС України на адресу позивача, реєстрація документа (податкової накладної від 13.11.2017 №9) зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), оскільки податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному державного реєстрів податкових накладних.

На підтвердження реальності господарських відносин з контрагентами позивач надав відповідачу письмові пояснення та копії первинних документів, а саме повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовним ПН/РК від 28.03.2018, де зазначено, що ТзОВ «МКС ФАСАД» здійснювало реєстрацію податкової накладної на послуги по виготовленню та встановленню скляних офісних перегородок площею 173,66 кв.м. (23 шт.) за адресою: м. Львів, пл. Петрушевича, 3, бізнес-центр «Емеральд».

Позивач подав документи, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: договір оренди приміщення № 24/03 від 24.03.2016, укладений між ТзОВ «МКС ФАСАД» та ТзОВ «Галвест Маркет»; договір оренди виробничих приміщень № 1 від 01.11.2016; лист-характеристику діяльності та співпраці між ТзОВ "Компанія "Бізнес-Центр" і ТзОВ "МКС ФАСАД"; накладну ТзОВ "Глас Трьош Львів" на комплектуючі, що придбані для виготовлення алюмінієвих перегородок для ТзОВ "Компанія "Бізнес-Центр" № 112280005 від 12.12.2017; договір №3110-01 від 31.10.2017, укладений між ТзОВ "МКС ФАСАД" і ТзОВ "Компанія "Бізнес-Центр"; податкову накладну №9 від 13.11.2017; акт звірки станом на 31.01.2018, який засвідчує відсутність заборгованості між сторонами; банківську виписку від 13.11.2017; акт виконаних робіт № 2712-01 від 27.12.2017 між ТзОВ "Компанія "Бізнес-Центр" та ТзОВ «МКС ФАСАД»; товарно-транспортну накладну ТзОВ "Глас Трьош Львів" на поставку комплектуючих; видаткову накладну № 27 від 27.12.2017; товарно-транспортну накладну № Р27 від 27.12.2017; рахунок на оплату № 36 від 31.10.2017.

29.03.2018 відповідач ГУ ДФС у Львівській області прийняло рішення №621554/38700408 про відмову в реєстрації податкової накладної від 13.11.2017 №9, у зв'язку з ненаданням позивачем копій документів, зокрема, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

15.05.2018 позивач звернувся до відповідача із скаргою на вказане рішення, подавши документи що вимагалися, а саме банківські виписки, що підтверджують орендну плату.

24.05.2018 рішенням комісії ДФС центрального рівня №6491/38700408/2, скаргу позивача залишено без задоволення та рішення №621554/38700408 від 29.03.2018 без змін.

Не погоджуючись з вказаним рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно з п.п.а, б п.185.1 ст.185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з приписами норми п.187.1 ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПК України).

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

За приписами п.74.2 ст.74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п.74.3 ст.74 ПК України).

Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна-електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п.192.1 ст.192 та п.201.10 ст.201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до п.200-1.3 та п.200-1.9 ст.200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених п.12 вказаного Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні норми містить п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до п.74.2 ст.74 вказаного Кодексу.

Відповідно до п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зі змісту квитанції по податковій накладній №9 від 13.11.2017 вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567.

Так, пункт 6 Критеріїв оцінки ступня достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №753/30621 (в редакції від 17.11.2017) зазначає, що моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI ПК України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі; 3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг, більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 вказаного пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 вказаного пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V ПК України.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 вказаного пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V ПК України.

З аналізу вказаних норм законодавства випливає висновок, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання ПН/РК прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків у квитанції.

У квитанції про реєстрацію податкової накладної №9 від 13.11.2017 чітко зазначено вид критерію оцінки ступеня ризику, яким відповідає вказана накладна, а саме: п.6 Критеріїв ризиковості платника податку.

Таким чином, відповідач при прийнятті рішення про зупинення реєстрації податкової накладної дотримався вимог п.п.201.16.1 п.201.16 ст. 201 ПК України, який передбачає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію або критеріїв, якщо їх виявлено два.

Також, зі змісту квитанцій встановлено, що фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Відповідно до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті в п.п.201.16.1 вказаного пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 вказаного пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201).

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України.

Суд встановив, що позивач надав контролюючому органу пояснення та копії документів по господарських операціях з ТзОВ "Компанія "Бізнес-Центр" для направлення до комісії ГУ ДФС у Львівській області.

Зі змісту висновку контролюючого органу щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації, викладених у спірному рішенні встановлено ненадання платником податку копій документів, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

Абзацом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» №190 від 29.03.2017 встановлено, що комісія Державної фіскальної служби приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до п.п.в п.п.201.16.1 п. 201.16 ст.201 ПК України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Абзацом 2 вказаної Постанови визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту в п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Таким чином, рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Тобто, у спірному випадку повинно було б зазначатися одне з двох варіантів рішення:

- або надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування

- або надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Всупереч цьому, оскаржене рішення позбавлене чіткості у визначенні підстав для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки включає обидва альтернативні варіанти.

Окрім того, суд зазначає, що рішення комісії не містять конкретної інформації про причини та підстави для прийняття такого рішення. В рішенні не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної.

В ході розгляду справи суд встановив, що підставою для відмови в реєстрації податкової накладної слугувала відсутність доказів щодо оплати послуг за договором оренди приміщення, де знаходяться виробничі потужності позивача. На момент прийняття оскарженого рішення відповідач мав у розпорядженні договір оренди №1 від 01.11.2016, укладений між позивачем та ФОП ОСОБА_4 Доказів оплати вартості за вказаним договором позивач дійсно не подав.

Проте, такі докази не стосуються здійснення господарської операції, за результатами якої складену податкову накладну №9 від 13.11.2017. Відсутність документів щодо оплати послуг за договором оренди може свідчити про неналежне виконання позивачем зобов'язань за договором оренди. Суд зазначає, що відсутність доказів оплати за договором оренди, при наявності інших документів, сама по собі не може свідчити про відсутність здійснення господарської операції, за результатами якої складену податкову накладну №9 від 13.11.2017.

Суд з метою перевірки обставин щодо здійснення розрахунків за договором оренди №1 від 01.11.2016, укладеного між позивачем та ФОП ОСОБА_4 та використання приміщення в господарській діяльності витребував у позивача відповідні докази. Позивач надав акт проведення взаємозвірки та взаємозаліку від 19.10.2018 за договором оренди, згідно з яким такий договір є чинним, продовжує перебувати у користуванні позивача, орендна плата зарахована шляхом взаємозаліку поліпшень, сплачено необхідні податки та збори. Також надано довідку від 19.10.2018, згідно з якою в приміщенні, яке орендує позивач у ФОП ОСОБА_4 встановлено та використовується обладнання для здійснення відповідної господарської діяльності.

Таким чином, позивач надав достатні документи, які підтверджують факт використання приміщення, яке орендується у ФОП ОСОБА_4, в господарській діяльності.

Суд також встановив, що первинні документи, оформлені позивачем в межах Договору № 3 110-01 від 31.10.2017 не мають дефекту форми, змісту або походження, які з підстав визначених у ст. 198, ст. 201 Податкового кодексу України, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88) могло би спричинити втрати первинними документами юридичної сили і доказовості.

З огляду на вказане, суд вважає, що оскаржене рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної прийняте не у спосіб визначений законом, а тому, є протиправним та підлягає скасуванню.

Для відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №9 від 13.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів судовий збір у сумі 3524,00 грн.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області №621554/38700408 від 29.03.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 13.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №9 від 13.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, Державної фіскальної служби України код ЄДРПОУ39292197 місцезнаходження: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8 за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю "МКС Фасад" код ЄДРПОУ 38700408, місцезнаходження: 79069, м. Львів, вул.Шевченка, 376/85 судовий збір в сумі 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене і підписане 29.10.2018.

Суддя А.Г. Гулик