Справа № 1540/4055/18
29 жовтня 2018 року м.Одеса
Зала судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.
Розглянувши у порядку письмового провадження справу №1540/4055/18 за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа Одеський обласний військовий комісаріат про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-
10 серпня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо: неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахування окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу; надбавки за кваліфікацію в розмірі 5,5 відсотків посадового окладу, та премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу; зменшення основного розміру пенсії з 77 відсотків на 70 відсотків грошового забезпечення; виплати пенсії з урахуванням лише 50 відсотків суми підвищення пенсії. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 77 відсотків грошового забезпечення, з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахування окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу; надбавки за кваліфікацію в розмірі 5,5 відсотків посадового окладу, та премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу, та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії
Ухвалою суду від 15.08.2018 року адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху у зв'язку недодержанням вимог ст. 160 КАС України, та встановлено 7-денний строк для усунення недоліків позовної заяви. У вказаній ухвалі визначено, що виявлені недоліки мають бути шляхом надання до суду позовної заяви приведеної у відповідність до ч.5 ст.160 КАС України із зазначенням адреси електронної пошти учасників справи.
29 серпня 2018 року від представника позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви (вх.№25137), чим усунені недоліки, які стали підставою для залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою суду від 03.09.2018 року відкрито провадження у даній справі, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до положень ст. 263 КАС України.
Ухвалою суду від 03.10.2018 року залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 . Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено перше судове засідання на 24.10.2018 року.
23 жовтня 2018 року від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи у письмовому провадження з додатками. (вх.№31651/18).
24 жовтня 2018 року від представника відповідача до суду надійшло клопотання (вх.№31711/18), в якому представник зазначив, що не заперечує проти розгляду справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши питання про зупинення провадження у справі, суд дійшов наступного.
Предметом розгляду даної справи є встановлення правомірності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахування окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу; надбавки за кваліфікацію в розмірі 5,5 відсотків посадового окладу, та премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу; зменшення основного розміру пенсії з 77 відсотків на 70 відсотків грошового забезпечення; виплати пенсії з урахуванням лише 50 відсотків суми підвищення пенсії.
Зі змісту позовної заяви та матеріалів справи вбачається, що перерахунок пенсії позивачу від 19.03.2018 року здійснено відповідачем на підставі п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії, особам, які звільнені з військової служби, та деякими іншими категоріям осіб».
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач обґрунтовує позовні вимоги, зокрема тим, що зміни, внесені Постановою №103 до п. 5 Порядку № 45 порушують: вимоги ч. 2 преамбули Закону України «Про забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо його спрямованості на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення визначених абзацом 6 частини 1 статті 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Судом встановлено, що ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/3783/18 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Згідно подання Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 липня 2018 року у справі № 826/3783/18 із проханням прийняти до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення справу № 826/3783/18, ОСОБА_2 звернувся з позовом про визнання незаконними пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам"; про визнання незаконним зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесенні постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103; про визнання незаконним Додаток № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
Ухвалою Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 826/3783/18 відмовлено у відкритті провадження за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд адміністративної справи № 826/3783/18 як зразкової.
У вказаній ухвалі Верховного Суду зокрема зазначено, що остаточне судове рішення у справі № 826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а і вичерпає спірність постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.
Крім того, в ухвалі Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 1540/3974/18, якою відмовлено у відкритті провадження за поданням Одеського окружного адміністративного суду про розгляд Верховним Судом адміністративної справи № 1540/3974/18 як зразкової, зазначено, зокрема, що як видно з немалої кількості судових рішень внесених до Єдиного державного реєстру судових рішень, зокрема, у справах №№ 0640/4526/18, 0640/4453/18, в яких позивачами також заявлено позовну вимогу про визнання неправомірними дій пенсійного органу щодо проведення їм перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ № 103 у неповному обсязі, зупинено провадження до набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3783/18, щодо якої за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд як зразкової ухвалою Верховного Суду від 22 серпня 2018 року відмовлено у відкритті провадження та зроблено висновок, що остаточне судове рішення у справі № 826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а і вичерпає спірність постанови КМУ № 103.
Як вже встановлено судом, предметом розгляду даної справи є правомірність здійснення перерахунку пенсії позивачу на підставі порядку, законність якого, оскаржується в адміністративній справі № 826/3783/18, що розглядається Окружним адміністративним судом м. Києва.
Таким чином, прийняття рішення в адміністративній справі № 826/3783/18 щодо відповідності закону встановленого порядку перерахунку пенсій може вплинути на подальший розгляд адміністративної справи № 1540/4055/18.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва в адміністративній справі №826/3783/18.
Керуючись ст.ст. 205, 241-243, 248, 250, 256, 295 КАС України, суд,-
Зупинити провадження у справі №1540/4055/18 до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва в адміністративній справі №826/3783/18.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення, відповідно до ч.1 ст. 295 КАС України.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому положеннями ст.256 КАС України.
Суддя М.М. Аракелян