справа № 813/846/18
24 жовтня 2018 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Коморного О.І.,
секретар судового засідання Редкевич О.Р.,
за участю:
представника позивача не прибув,
представника відповідача Дудканич Н.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження за позовом Приватного акціонерного товариства «Фірма «Нафтогазбуд» про визнання протиправними та скасування вимог Головного управління ДФС у Львівській області про сплату боргу, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Обставини справи.
Позивач, Приватне акціонерне товариство «Фірма «Нафтогазбуд», звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою у якій містяться вимоги:
- визнати протиправною та скасувати вимогу № Ю-Ю-6 від 11.01.2018 року про сплату боргу на суму 180036,83 грн;
- визнати протиправною та скасувати вимогу № Ю-45-17 від 11.01.2018 року про сплату боргу на суму 745353,98 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що у вимозі № Ю-Ю-6 від 11.01.2018 року застосовано штрафні санкції у вигляді нарахування штрафу в розмірі 3082,81 грн та пені в розмірі 3455,31 грн. Проте, вважає, що фінансові санкції застосовуються до платника податків у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску та з приводу цього приймається відповідне рішення. Однак, податковим органом не приймалось та не надсилалось позивачу будь-якого рішення про нарахування пені та застосування штрафів. Тому, вважає, що податковим органом протиправно включено в суму боргу розмір пені та штрафу, а беручи до уваги те, що вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом, то вимога підлягає скасуванню та визнанню протиправною. Що до вимоги № Ю-45-17 від 11.01.2018 року, зазначає, що до ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд» не було застосовано штрафних санкцій несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску. Відтак, податковий орган діяв не в спосіб передбачений Законом, а вимога підлягає скасуванню. Також зазначає, що вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним органом доходів і зборів протягом десяти робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки. Проте, відповідачем не проводилось жодної перевірки, та як наслідок, не складалось жодного акту перевірки, що є самостійною підставою для скасування оскаржуваних вимог.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечив повністю з тих підстав, що оскаржувані вимоги від 11.01.2018 р., сформовані контролюючим органом, внаслідок наявності у СМУ № 25 ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» та СУ № 14 ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зазначає, що суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату боргу (недоїмки), якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки. Згідно з ч. 16 ст. 25 від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальна страхування» (далі- Закон № 2464-VI ), строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується. Тому, оскільки, згідно інтегрованих карток платника, заборгованість СМУ № 25 ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» із сплати єдиного соціального внеску станом на 31.12.2017р. становить 180036,83 грн, Головне управління ДФС у Львівській області сформувало платнику вимогу про сплату боргу (недоїмки) за № Ю-Ю-6 від 11.01.2018р. на суму 180036,83 грн. Також, згідно інтегрованих карток платника, заборгованість СУ №14 ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» із сплати єдиного соціального внеску станом на 31.12.2017р. становить 745353,98 грн, відповідач сформував платнику вимогу про сплату боргу (недоїмки) за № Ю-45-17 від 11.01.2018р. на суму 745353,98 грн. Вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 05.03.2018 року залишено позовну заяву без руху.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
В судовому засіданні 21.09.2018 року протокольною ухвалою суд залучив до розгляду у справі третю особу на стороні відповідача Головне Управління Пенсійного фонду у Львівській області.
В наданих суду поясненнях, пенсійний фонд зазначив, що Спеціалізоване управління №14 Публічного акціонерного товариства «Фірма «Нафтогазбуд» та Спеціалізоване монтажне управління № 25 Публічного акціонерного товариства «Фірма «Нафтогазбуд» перебували на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова як платники єдиного соціального внеску. 01.10.2013 року Міністерство доходів і зборів України розпочало адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з набранням чинності законами України від 04.07.2013 року № 404-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" (далі -Закон № 404-VII) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» № 406-VII (далі -Закон № 406 -VII). Станом на 01.10.2013 заборгованість Спеціалізованого управління № 14 згідно картки особового рахунку передано Державній фіскальній службі, а саме 1396 426,69 грн, що становить недоїмку по сплаті єдиного соціального внеску. Заборгованість Спеціалізованого монтажного правління № 25 згідно картки особового рахунку передано Державній фіскальній службі, а саме 208416 грн 81 коп., з яких 191882 грн 24 коп. - недоїмка по сплаті єдиного соціального внеску, 9671,97 грн - фінансові санкції, 6862,60 грн - пеня. Управлінням Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова проводилась позовна робота щодо стягнення заборгованості по сплаті єдиного соціального внеску.
Ухвалою суду від 19.10.2018 року відмовлено в клопотанні представника позивача про зупинення провадження у справі.
Ухвалою суду від 24.10.2018 року відмовлено в клопотанні представника позивача про закриття провадження у справі в частині.
Представник позивача в судове засідання не прибув, подав клопотання від 24.10.2018 вх. № 3920ел. про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив повністю з підстав наведених у відзиві, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, належним чином повідомлений.
Суд заслухав вступне слово представника позивача, представника відповідача, повно, всебічно та об'єктивно оцінив подані сторонами докази та
встановив:
Позивач, ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд», перебуває на обліку в Залізничній ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області.
Спеціалізоване монтажне управління № 25 ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» (далі- СМУ № 25 ПрАТ «Фірма Нафтогазбуд») та Спеціалізоване управління № 14 ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» (далі- СУ №14 ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд» ) є структурними підрозділами ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд».
Головним управлінням ДФС у Львівській області направлено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-45-17 від 11.01.2018 року, згідно якої СУ №14 ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд» повинно сплатити заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 745353,98 грн. (а.с.10).
Головним управлінням ДФС у Львівській області було складено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-Ю-6 від 11.01.2018р., згідно якої СМУ №25 ПрАТ «Фірма Нафтогазбуд» (а.с.9) повинно сплатити заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафу та пені в розмірі 180036,83 грн, з яких:
- 173498,71 грн - недоїмка;
- 3082,81 грн - штраф;
- 3455,31 грн - пеня.
Позивач, не погоджується із вказаними податковими вимогами про сплату боргу (недоїмки), тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Закріплений у частині 1 статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 2 статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI ) визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пункт 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI).
Відповідно до приписів частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами; фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
У силу приписів норм частини четвертої статті 8 Закону № 2464-VI порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Облік нарахованих і сплачених сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюється контролюючим органом в інтегрованій картці платника, що відкривається за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками.
Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або несплачена у строки, встановлені цим законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів Державною фіскальною службою України та її територіальними органами встановлена Інструкцією «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженої наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 №449 (далі - Інструкція).
Згідно із вимогами Закону № 2464-VI та Інструкції на платника покладено обов'язок щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до частини восьмої статті 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Приписами статті 25 Закону № 2464-VI та пункту 3 Розділу VI Інструкції визначено, що органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Вимога про сплату боргу (недоїмки), окрім загальних реквізитів, повинна містити відомості про розмір боргу, у тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов'язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом. (пункт 3 Розділу VI Інструкції).
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Орган доходів і зборів веде реєстр виданих вимог про сплату боргу (недоїмки) за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції.
Згідно п.8 Розділу VI Інструкції № 449 - за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: 1 частина - літера «Ю» (вимога до юридичної особи) або «Ф» (вимога до фізичної особи), 2 частина - порядковий номер, 3 частина - літера «У» (узгоджена вимога).
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу (пункт 4 Розділу VI Інструкції).
Відповідно до положень пункту 6 Розділу VI Інструкції вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо: сума боргу (недоїмки) самостійно погашається платником; орган доходів і зборів скасовує або змінює раніше зазначену суму боргу (недоїмки) внаслідок її узгодження або оскарження; вимога органу доходів і зборів про сплату боргу (недоїмки) скасовується чи змінюється судом (господарським судом); борг (недоїмка) списується у випадках, передбачених статтею 25 Закону, в порядку, визначеному пунктами 9 - 11 цього розділу; є рішення суду про стягнення відповідних сум боргу (недоїмки), що зазначені у вимогі.
Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату боргу (недоїмки), якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Згідно з ч. 16 ст. 25 Закону № 2464-VI, строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Таким чином, суд зазначає, що оскаржувані вимоги про сплату боргу (недоїмки) позивача зі сплати єдиного внеску були визначені контролюючим органом на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, що відповідає положенням Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Судом встановлено з матеріалів справи, що заборгованість СМУ №25 ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» із сплати єдиного соціального внеску згідно карток особових рахунків станом на 31.12.2017 року становить 180036,83 грн (недоїмка - 173498,71 грн; штрафи-3082,81 грн; пеня-3455,31 грн)(а.с.43-48).
Головне управління ДФС у Львівській області сформувало платнику вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-Ю-6 від 11.01.2018р. на суму 180036,83 грн. та надіслало рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу СМУ №25 ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд». Вимогу про сплату боргу №Ю-Ю-6 від 11.01.2018 року отримано платником 14.02.2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.41).
З карток особових рахунків судом встановлено, що заборгованість СУ №14 ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» із сплати єдиного соціального внеску станом на 31.12.2017 року становить 745353,98 грн. Заборгованість виникла в результаті самостійно нарахованих платником сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового зобов'язання, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) (а.с.42).
Головне управління ДФС у Львівській області сформувало платнику вимогу про сплату боргу (недоїмки) за №Ю-45-17 від 11.01.2018 року на суму 745353,98 грн та надіслало СУ №14 ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» рекомендованим листом з повідомленням про вручення. (а.с.40). Вимогу про сплату боргу № Ю-45-17 від 11.01.2018 року отримано платником 14.02.2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Оскільки факт наявності заборгованості зі сплати єдиного внеску повністю підтверджується інтегрованими картками платника, долученими відповідачем до матеріалів справи та іншими доказами, наявність заборгованості не спростована позивачем, суд на підставі зібраних доказів дійшов висновку, що оскаржувані вимоги про сплату боргу (недоїмки) сформовані відповідачем правомірно.
Більше того, позивачем здійснюється оплата боргу відповідно до оскаржуваних вимог відповідача.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що оскаржувані вимоги про сплату боргу сформовані податковим органом згідно чинного законодавства, тому позовні вимоги про визнання протиправними та скасування даних вимог є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 139 КАС України позивачеві відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 241-246, 250, 295 КАС України, суд, -
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до адміністративного суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.
Повний текст складений 29.10.2018 р.
Суддя Коморний О.І.