10.2.4
Іменем України
24 жовтня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/610/18
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,
за участю
секретаря судового засідання Жданової Г.Є.,
та
представників сторін:
від позивача - не прибув,
від відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити вчинити певні дії,
12 березня 2018 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивача) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідача) про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити вчинити певні дії.
15 травня 2018 року ухвалою суду закрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії (а.с. 110-115).
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.10.2018 ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року у справі №812/610/18 скасовано та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції (а.с. 156-157).
Ухвалою суду від 31 серпня 2018 року прийнято до провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити вчинити певні дії (а.с. 161).
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, пенсію призначено відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 07.11.2015 набрав чинності Закон України від 02.07.2015 № 580 «Про Національну поліцію», нормами якого не були поширені гарантії соціального захисту на колишніх працівників міліції та членів їх сімей. З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей 23.12.2015 Верховною Радою України було прийнято Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», яким доповнено та змінено статтю 43 Закону № 2262.
Закон від 23.12.2015 № 900-VIII набрав чинності з 29.12.2015, і з цієї дати пенсіонери МВС набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських.
Після звернення в суди пенсіонерів органів внутрішніх справ та набранням законної сили рішень судів про визнання бездіяльності МВС України щодо неповідомлення органів Пенсійного фонду про підстави перерахунку пенсій з 01.01.2016 пенсіонерам міліції, МВС України, виконуючи умови Порядку № 45, 03.02.2017 за вих. № 1461/05/22-2017 направило в Пенсійний фонд України повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України (міліції).
28.03.2017 за вих. № 9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив територіальні органи (ГУ ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до ліквідаційних комісій.
На підставі отриманих списків ліквідаційна комісія ГУ МВСУ в Луганській області підготувала та направила до ГУ ПФУ в Луганській області довідку від 30.06.2017 № 6005-ЛК про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 згідно з додатком 2 Порядку № 45.
10 лютого 2018 року позивачем направлено заяву про перерахунок пенсії. Відповідно до відповіді ГУПФУ в Луганській області від 21.02.2018 № 2241/03-03 відповідач погоджується, що ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії, однак фактично відмовляється її проводити через відсутність цільових коштів, призначених для цих виплат.
Позивач вважає таку бездіяльність незаконною, та з посиланням на статті 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, рішення ЄСПЛ у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» позивач просить суд:
- визнати бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку, ОСОБА_1, пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 та Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Луганській області провести, ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії без обмеження її граничного розміру відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а також погасити відповідну заборгованість по пенсійному забезпеченню з 01.01.2016 по дату здійснення перерахунку.
Відповідач надав відзиви від 27.03.2018 вх. № 7153/2018 (а.с. 54) та від 03.04.2018 за вх. № 8024/2018 (а.с. 66-67), в яких заперечував проти задоволення позову з посиланням на таке.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ по лінії МВС України з 29.12.2007. 07.07.2017 на адресу ГУ ПФУ в Луганській області від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшла довідка від 30.06.2017 № 6005-ЛК. Перерахунок пенсії згідно цього документу не проводився, про що позивачу повідомлено у відповіді на звернення від 21.02.2018 № 2241/03-03. З посиланням на статтю 8 Закону № 2262, відповідач зазначив, що виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на перерахунок пенсії позивача у відповідності до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 на сьогоднішній день відсутнє.
27.03.2018 на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України в Луганській області надійшла довідка від 21.03.2018 № 5837-ЛК для проведення перерахунку пенсій на підставі постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 та постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Обов'язок відповідача виплатити перераховану пенсію у новому розмірі виникає з 01.01.2018 (п.3 постанови КМУ № 103), а обов'язок виплатити перераховану пенсію за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 - з 01.01.2019.
За довідкою від 21.03.2018 № 5837-ЛК, отриманою 27.03.2018, відповідачем здійснено в добровільному порядку перерахунок пенсії позивача. Враховуючи перерахунок, в квітні 2018 року позивачу виплачена пенсія у розмірі 5276,97 грн, доплата у зв'язку з перерахунком до пенсії січня 2018 року - 2475,03 грн, доплата у зв'язку з перерахунком до пенсії лютого 2018 року - 2475,03 грн, доплата у зв'язку з перерахунком до пенсії березня 2018 року - 2475,03 грн. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачена з 01.01.2019 після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному постановою КМУ від 21.02.2018 № 103.
Тому, позовні вимоги позивача щодо проведення перерахунку пенсії виконано відповідачем в добровільному порядку в повному обсязі, вимоги щодо виплати перерахованої пенсії виконані в квітні 2018 року з дотриманням положень постанови КМУ від 21.02.2018 № 103.
На підставі викладеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Сторони надіслали заяви про розгляд справи за їх відсутності (а.с. 173, 177).
З урахуванням вимог статей 194, 205 КАС України, наданих сторонами доказів та пояснень, приймаючи до уваги відповідні заяви, суд вважає за необхідне розглянути справу за відсутності сторін.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази у відповідності до вимог статті 90 КАС України, суд дійшов такого.
Судом установлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому з 29.12.2007 призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», що підтверджується посвідченням ААБ № 080946, виданим УПФУ (а.с. 16).
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області.
Листом від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про перерахунок пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 96).
Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 зобов'язав Головні управління ПФУ на місцях підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії (а.с. 98).
Згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 30.06.2017 № 6005-ЛК, виданою ОСОБА_1, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою «перший заступник начальник відділу - начальник кримінальної міліції Новопсковського РВ» становить 8150,70 грн, в тому числі: посадовий оклад - 3400,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням «майор міліції» - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років 40% - 2160,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 510,00 грн, премія 1% - 80,70 грн (а.с. 87).
21.02.2018 відповідачем надано відповідь № 2241/03-03 на звернення ОСОБА_1 з питання перерахунку пенсії, у якій зазначено, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.06.2017 № 6005-ЛК, надана ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області, надійшла до ГУ ПФУ в Луганській області 07.07.2017. Перерахунок пенсії можливо провести за умови наявності фінансування з Державного бюджету України (а.с. 19-20).
Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області 21.03.2018 складено нову довідку № 5837-ЛК про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2016, що враховується для перерахунку пенсії, згідно з якою розмір грошового забезпечення складає 8118,42 грн (а.с. 76).
Після одержання довідки від 21.03.2018 № 5837-ЛК ГУ ПФУ в Луганській області 01.04.2018 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, що підтверджується копією протоколу за пенсійною справою НОМЕР_1 (МВС) від 01.03.2018 (а.с. 84), і 04.04 2018 виплачено пенсію за квітень у розмірі 5276,97 грн та доплату у зв'язку з перерахунком до пенсії січня 2018 року - 2475,03 грн, до пенсії лютого 2018 року - 2475,03 грн, до пенсії березня 2018 року - 2475,03 грн, що підтверджується довідкою ГУ ПФУ в Луганській області від 13.04.2018 № 4845/07 (а.с. 93).
Згідно із інформацією, зазначеною у листі від 21.02.2018 № 2241/03-03, згідно з електронною базою даних пенсія позивачу нараховується у розмірі 65% при вислузі 25 років. Для обрахунку пенсії прийняте грошове забезпечення в сумі 3193,09 грн, яке складається з посадового окладу - 1100,00 грн, оклад за військове званням - 125,00 грн, надбавка за вислугу років 35% - 428,75 грн, робота з таємними виробами, носіями, документами 15% - 165,00 грн, надбавка за особливо важливі завдання 47% - 777,25 грн; надбавка за інформ.-аналітичне забезпечення 10% - 110,00 грн, премія 18% - 487,08 грн (а.с. 19).
07.07.2017 на адресу Відповідача надійшла довідка від ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 30.06.2017 № 6005-лк (а.с. 87, далі - довідка № 6005). Зазначена довідка складена з посиланням на вимоги статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету міністрів України від 15.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016. Розмір грошового забезпечення у довідці № 6005 становить 8150,70 грн, та складається з посадового окладу в сумі - 3400,00 грн, окладу за військове звання - 2000,00 грн, надбавки за вислугу років (40%) - 2160,00 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 510,00 грн, премії в розмірі 1,00% в сумі - 80,70 грн (а.с. 87).
21.03.2018 на адресу Відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганської області надійшла довідка від 21.03.2018 № 5837-лк для проведення перерахунку пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103) та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 (а.с. 68, далі - довідка № 5837).
01.04.2018 на підставі довідки від 21.03.2018 № 5837, Відповідачем зроблений перерахунок пенсії Позивача із розрахунку грошового забезпечення для обчислення пенсії в сумі 8118,42 грн, яке складається із посадового окладу - 3400,00 грн, окладу за військове звання - 2000,00 грн, процентної надбавки за вислугу років 40% - 2160,00 грн, процентної надбавки за роботу в умовах режимних обмежено -15% - 510,00 грн, премії в розмірі 0,06% -48,42 грн (а.с. 69).
Таким чином, розмір грошового забезпечення за довідкою № 6005 склав 8150,70 грн, за довідкою № 5837 склав 8118,42 грн та відрізняється лише на 0,4% премії.
Згідно із протоколом з 01.04.2018 Позивачу призначений загальний розмір пенсії враховуючи вислугу років - «25» з розрахунку 65% склав 5276,97 грн (а.с. 69).
Доплата у зв'язку з перерахунком до пенсії з січня 2018 року становить - 2475,03 грн, з лютого 2018 року -2475,03 грн, з березня 2018 року - 2475,03 грн (а.с. 91).
Фактично Відповідачем 01.03.2018 здійснений перерахунок пенсії Позивача починаючи з 01.01.2016 та визначена розстрочка виплати заборгованості за попередній період у наступному порядку. Різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 постанови КМУ від 21.02.2018 та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в загальній сумі 59400,72 грн. З 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісячно 1237,52 грн, з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми 2475,03 грн (а.с. 84).
Таким чином, здійснивши перерахунок пенсії з 01.01.2016, Відповідач встановив розстрочку її виплати.
Вищевикладені обставини сторонами не оспорюються та відповідно до частини першої статті 78 КАС України вважаються звільненими від доказування.
Між сторонами існує спір щодо своєчасності перерахунку пенсії та правомірності встановленої розстрочки.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзиви учасників справи, суд виходить з такого.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
На підставі статті 10 закону № 2262 призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України в даному випадку Відповідачем.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто законодавством передбачено обов'язок перерахунку пенсій у випадку зміни грошового забезпечення поліцейських.
Внаслідок набрання чинності Законом № 580 втратив чинність Закон України «Про міліцію» та розпочато ліквідацію органів міліції.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон № 900-VIII, яким, зокрема, статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Також Законом № 900-VIII внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закон № 580 - за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закон № 580 за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закон № 580 пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Кабінет Міністрів України Постановою № 988 та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45, яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Рішенням Верховного Суду від 15.02.2018 у справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018, позовні вимоги ОСОБА 1 до ГУ ПФУ в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України та пункту 56 рішення у справі № 820/6514/17 висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
На переконання суду, ключовим у зразковій справі для застосування у цій справі є пункт 50, у якому зазначено, що на порушення вимог статті 51 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію ОСОБА_2 після надходження довідки не перерахував.
У справі, яка розглядається, Відповідач також не перерахував пенсію Позивачу після отримання довідки від 30.06.2017 № 6005 (а.с. 87).
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що після звернення позивача до суду з даним позовом та після ухвалення рішення Верховним Судом 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття Постанови № 103, якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції.
Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З огляду на вказану норму КАС України, суд має враховувати при вирішенні даного спору положення Постанови № 103 та внесені нею зміни до Постанови № 45.
Пунктом 5 Постанови № 45 (зі змінами, внесеними Постановою № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 року, № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
При цьому, у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 наведено обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
Так, у пункті 57 рішення зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.
Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам (пункт 58 рішення).
Суд вважає, що цей пункт свідчить про необхідність перевірки чинності довідки до моменту прийняття ПКМ № 103 та її реалізації.
Суд враховує те, що висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, підлягають застосуванню при розгляді даної справи, можливість чого обумовлена у наведеному рішенні, на правовідносини, які мали відбутись у період з 07.07.2017 - момент отримання Відповідачем довідки № 6005 та до моменту видачі довідки № 5837.
Системний аналіз довідок № 6005 та № 5837 свідчить про фактично однаковий підхід щодо нарахування грошового забезпечення та лише наявна розбіжність у розмірі відсотка премії, яка змінилась в бік зменшення та повинна бути врахована.
Таким чином, судом встановлено, у тому числі з урахуванням рішення у зразковій справі, що Відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії Позивачу з 01.01.2016 ще на підставі довідки № 6005.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Суд критично оцінює посилання Відповідача на вимоги статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 103 в частині наявності у Відповідача права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії з наступних підстав.
Згідно із частиною третьою статті 52 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Згідно із частиною другою статті 55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, законодавець розмежував наступні поняття «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії» та «порядок перерахунку пенсі».
Системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету міністрів права встановлювати «порядок перерахунку пенсії» не є тотожним праву встановлювати «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії».
Приймаючи до уваги наявність обов'язку у Відповідача провести перерахунок пенсії Позивачу з 01.01.2016 на підставі довідки № 6005, суд приходить до висновку про фактичну протиправну бездіяльність у Відповідача у період з 07.07.2017 до 27.03.2018.
Враховуючи встановлену судом бездіяльність Відповідача та відсутність повноважень здійснювати розстрочку у виплаті перерахованої пенсії, суд дійшов висновку про протиправність встановлення Відповідачем розстрочки у виплаті несвоєчасно перерахованої з вини Відповідача пенсії Позивачу.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
В даному випадку право на перерахунок пенсії та її виплату в певному розмірі не скасовувалось відбулась лише зміна порядку перерахунку пенсія який не повинен впливати на встановлений Законом термін виплати.
За таких обставин у суду відсутні підстави вважати, що Відповідач діяв в порядку та у спосіб визначений Законом.
Приймаючи до уваги, що перерахунок пенсії Відповідачем в порядку визначеному ПКМ № 103 не призвів до повного відновлення прав Позивача, оскільки протиправно відстрочена виплата боргу, суд критично оцінює посилання Відповідача на можливість застосування пункту 8 частини першої статті 238 КАС України.
Враховуючи, що на момент розгляду справи Відповідач фактично здійснив перерахунок пенсії, розмір якої Позивачем не оспорюється, суд вважає в цій частині позовні вимоги є безпідставними.
Одночасно суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру, оскільки суду не надано доказів здійснення перерахунку пенсії Позивача з обмеженням її максимальним розміром.
Відповідно до вимог частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб'єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб.
За таких обставин відсутня необхідність застосування положень статті 382 КАС України.
Що стосується вимоги про зобов'язання відповідача виплатити позивачу заборгованість з виплати пенсії, суд вважає що така вимога у повній мірі охоплюється зобов'язанням відповідача виплатити перераховану позивачу пенсію у розмірі 5276,97 грн, щомісячно за період з 01.01.2016 до 01.01.2018 з урахуванням проведених виплат. Відповідно, додаткового зобов'язання не потребує.
Таким чином, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову, та з метою повного захисту прав Позивача вважає за необхідне визнати протиправними дії Відповідача направлені на встановлення розстрочки у виплаті перерахованої пенсії та необхідності зобов'язання останнього здійснити виплату пенсії перерахованої на підставі довідки № 5837 у розмірі 5276,97 грн, за період з 01.01.2016 до 01.04.2018 з урахуванням проведених виплат.
Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з позовом Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн, з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню 352,40 грн.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, місце реєстрації: 92350, Луганська область, Новопсковський район, село Риб'янцеве, вул. Чкалова, буд. 51) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ: 21782461, місце знаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо встановлення розстрочки у виплаті перерахованої 01.04.2018 пенсії ОСОБА_1 у розмірі 5276,97 грн, за період з 01.01.2016 до 01.04.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити перераховану ОСОБА_1 пенсію у розмірі 5276,97 грн, щомісячно за період з 01.01.2016 до 01.01.2018 з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити пенсію без обмеження її граничного розміру відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, місце реєстрації: 92350, Луганська область, Новопсковський район, село Риб'янцеве, вул. Чкалова, буд. 51) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 29 жовтня 2018 року.
Суддя ОСОБА_3