25 жовтня 2018 року (о 18 год. 50 хв.)Справа № 0840/3610/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря Лялько Ю.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3 (69002, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - ГУ ДФС у Запорізькій області, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0007952-4902-0826 від 14.05.2018 відповідача про сплату транспортного податку з фізичних осіб за 2018 рік на суму 25 000,00 грн. в повному обсязі.
На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві посилається на приписи Податкового кодексу України та зазначає, що на офіційному сайті Мінекономрозвитку відсутня ані марка, ані модель транспортного засобу RANGE ROVER VOQUE, а тому вважає, що контролюючий орган ГУ ДФС у Запорізькій області при розрахунку середньоринкової вартості легкового автомобіля в сумі 3 270 067,65 грн. для ОСОБА_3 Керувався моделлю транспортного засобу RANGE ROVER, 3,0 внутрішнього згорання, дизель, оскільки при визначенні всіх параметрів на сайті Мінекономрозвитку саме ця сума була визначена як середньоринкова вартість транспортного засобу. За таких обставин, вважає, що легковий автомобіль марки LAND ROVER модель RANGE ROVER VOQUE, номерний знак НОМЕР_2, об'єм двигуна 2993 куб.см, що належить позивачу на праві власності, не є об'єктом оподаткування згідно з пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, у зв'язку із чим просить скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0007952-4902-0826 від 14.05.2018 відповідача, яким ОСОБА_3 нарахований транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік на суму 25 000,00 грн.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 05.09.2018 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) учасників справи (їх представників). Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач позов не визнав, 24 вересня 2018 року надав до суду відзив на позовну заяву (№ 29930), у якому, зокрема, зазначає, що згідно з відомостями про платників транспортного податку та об'єкти оподаткування, наявних в комп'ютерній базі даних щодо зареєстрованих автомобілів в Запорізькій області, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2018 (звітного) року, встановлено, що у власності позивача перебуває легковий автомобіль марки LAND ROVER RANGE ROVER, об'ємом двигуна 2993 куб.см., 2017 року випуску, тип пального дизель, номерний знак НОМЕР_2 та відповідно є об'єктом оподаткування. На підставі отриманої інформації ГУ ДФС в Запорізькій області сформовано та вручено ОСОБА_3 податкове повідомлення-рішення від 14.05.2018 №0007952-4902-0826 про збільшення суми грошового зобов'язання з транспортного податку за 2018 рік у розмірі 25 000,00 грн. Стосовно посилань позивача на ту обставину, що марка LAND ROVER модель RANGE ROVER VOQUE відсутня згідно з розрахунку Мінеконом розвитку України, вказує, що в даному випадку є марка LAND ROVER модель RANGE ROVER, а «VOQUE» є модифікацією зазначеної моделі. Ураховуючи викладене, вважає прийняте ГУ ДФС в Запорізькій області податкове повідомлення-рішення є законним та скасуванню не підлягає, а тому просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Відповідно до ухвали від 27.09.2018 розгляд справи відкладений, наступне судове засідання призначене на 25 жовтня 2018 року з повідомленням (викликом) учасників справи.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі та надав пояснення в його обґрунтування, аналогічні викладеним у позовній заяві. Просить адміністративний позов задовольнити та скасувати оскаржуване рішення відповідача.
Представник відповідача в судовому засіданні просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, із підстав, викладених у відзиві.
На підставі статті 243 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення (скорочене рішення) та оголошено про час виготовлення повного судового рішення.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_3 є власником автомобіля марки LAND ROVER, модель RANGE ROVER VOQUE, універсал - В, об'єм двигуна 2993 куб. см., тип пального - дизель, 2017 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2, про що свідчить свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу СХМ 101924.
14 травня 2018 року ГУ ДФС в Запорізькій області згідно з підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового Кодексу України та підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України винесено податкове повідомлення-рішення № 0007952-4902-0826, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем: транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік в розмірі 25 000,00 грн.
Вказане рішення 16 травня 2018 року разом з реквізитами для сплати податку було направлено на адресу позивача та вручене поштою 12.06.2018.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач оскаржив його у адміністративному порядку. Проте, відповідно до рішення ДФС України від 10.08.2018 №11932/К/99-99-11-02-01-14 оскаржуване рішення залишено без змін, а скарга - без задоволення.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення № 0007952-4902-0826 від 14.05.2018 протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом із вимогою його скасування.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Законом України №71-VІІІ від 28 грудня 2014 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 267 Податкового кодексу України викладено у новій редакції, якою запроваджено транспортний податок.
Так, відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно із положеннями підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Базою оподаткування відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (пункт 267.4 статті 267 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 267.5.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України визначено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Як встановлено підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлений Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою 18.02.2016 постановою Кабінету Міністрів України № 66 (далі - Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).
Відповідно до пункту 2 Методики визначення середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: С ср = Ц н х (Г / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 № 403.
Пунктом 13 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів визначено, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального (пункт 14 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).
Отже, обов'язок визначати та нараховувати суму транспортного податку законодавством покладений на контролюючий орган на підставі переліку легкових автомобілів, рік випуску яких складає не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі - Мінекономрозвитку).
Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 24.04.2018 у справі №802/1912/17-а (адміністративне провадження №К/9901/39907/18), від 05.06.2018 у справі №802/1543/17 (адміністративне провадження №К/9901/46838/18), від 12.06.2018 у справі №802/3965/17 (адміністративне провадження №К/9901/46398/18).
Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» станом на 01.01.2018 мінімальна заробітна плата встановлена в розмірі 3 723,00 грн. Отже, 375 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018 складає 1 396 125,00 грн.
Таким чином, об'єктом оподаткування у 2018 році стали легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 396 125,00 грн. та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно), що відображені у відповідному переліку, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку.
Матеріалами справи стверджується, що позивач є власником автомобіля марки LAND ROVER, модель RANGE ROVER, універсал - В, об'єм двигуна 2993 куб. см., тип пального - дизель, 2017 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2. При цьому, транспортний засіб з такими характеристиками внесений до переліку транспортних засобів, розміщеного на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку, які є об'єктом оподаткування транспортним податком на 2018 рік.
Суд оцінює критично та відхиляє доводи представника позивача щодо відсутності підстав для визначення об'єкта оподаткування із посиланням на відсутність на офіційному сайті Мінекономрозвитку ані марка, ані модель транспортного засобу RANGE ROVER VOQUE з огляду на наступне.
Так, із інформації, яка міститься на офіційній сторінці LAND ROVER України (https://www.landrover.ua/vehicles/range-rover/vogue/pricing-and-specifications/) «VOQUE» є однією з можливих комплектацій автомобіля марки LAND ROVER, модель RANGE ROVER.
Вказане підтверджується також щодо вказаної моделі автомобіля згідно з даними Вікіпедії (https://ru.wikipedia.org/wiki/Land_Rover_Range_Rover), а саме зазначено, що у Великобританії та деяких інших країнах автомобілі в залежності від комплектації поділялись на «SE», «HSE» и «Vogue». Інші позначення, такі як «Vogue SE», «Westminster», «Autobiography» та спеціальні видання з'явились пізніше.
Згідно з переліком легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 (звітного) року, автомобіль марки LAND ROVER, модель RANGE ROVER, об'єм двигуна 3,0 куб.см., тип пального дизель, є об'єктом оподаткування відповідно до норм Податкового кодексу України, середьоринкова вартість легкового автомобіля становит 3 270 067,65 грн.
Отже, вказаний автомобіль є об'єктом оподаткування, а позивач - платником транспортного податку.
Враховуючи викладене та те, що 28.02.2017 за ОСОБА_3 було зареєстровано легковий автомобіль марки LAND ROVER, модель RANGE ROVER, 2017року випуску, середньоринкова вартість якого становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, суд вважає, що ГУ ДФС в Запорізькій області правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення №0007952-4902-0826, яким позивачу визначено до сплати податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25 000,00 грн. на підставі статті 267 Податкового кодексу України та відповідно відсутні підстави для його скасування.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності..
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність прийнятого рішення, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не підлягає відшкодуванню, оскільки в задоволенні позову було відмовлено.
Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (69002, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення виготовлений 26.10.2018.
Суддя І.В. Батрак