29 жовтня 2018 рокуСправа № 808/2085/14
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сіпака А.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м.Запоріжжя до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ювенергочорметремонт" про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсії,
18 жовтня 2018 року до суду надійшла заява Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про заміну сторони виконавчого провадження у справі №808/2085/14, а саме, стягувача з Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя на його правонаступника - Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя.
В обґрунтування заяви зазначає, що постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2014 було стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ювенергочорметремонт" на користь Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2 в розмірі 18045,67 грн. На виконання вказаного судового рішення 09.07.2014 видано виконавчий лист №808/2085/14.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 №988 "Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" Управління Пенсійного фонду України у Заводському районі м. Запоріжжя реорганізоване шляхом злиття Управління Пенсійного фонду в Олександрівському районі м. Запоріжжя, Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя та Управління Пенсійного фонду України у Вознесенівському районі м. Запоріжжя в Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя, що є правонаступником зазначених управлінь.
Ухвалою суду від 18.10.2018 призначено судове засідання по розгляду заяви на 25.10.2018, про що було повідомлено осіб, які беруть участь у справі.
Ухвалою суду від 18.10.2018 судове засідання відкладено на 29.10.2018.
Представник заявника надав до суду заяву про розгляд заяви про заміну сторони у справі без участі представника.
Боржник в судове засідання не з'явився. Будь-яких заяв чи клопотань до суду не надав.
Відповідно до частини другої статті 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За таких обставин, суд вважає за можливе провести судове засідання без участі учасників справи, за наявними у справі матеріалами, в порядку письмового провадження.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява про заміну сторони виконавчого провадження, суд вважає її такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
За приписами ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судом встановлено, що 18.04.2017 здійснено державну реєстрацію припинення юридичної особи Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя (ЄДРПОУ 20508427), запис про припинення № 11031120011017483.
Згідно ч.5 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов'язків від право попередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні. Правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.
З наведеного вбачається, що замінити сторону у виконавчому провадженні можливо лише у разі вибуття стягувача з одночасною заміною вибувшої сторони на її правонаступника.
Так, постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" №988 від 21.12.2016 вирішено реорганізувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом злиття окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком 1, зокрема, реорганізувати УПФУ в Вознесенівському районі м. Запоріжжя та УПФУ в Заводському районі м. Запоріжжя та утворити Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя.
Крім того, згідно із частиною четвертою статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" №755-IV від 15.05.2003 у разі злиття юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутвореної юридичної особи та державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття. Злиття вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.
Із змісту витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що 18.04.2017 здійснено державну реєстрацію припинення юридичної особи УПФУ в Заводському районі м. Запоріжжя (ідентифікаційний код 20508427) в результаті реорганізації.
Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (ідентифікаційний код 41248629) зареєстроване 31.03.2017 як юридична особа на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 21.12.2016, місцезнаходження юридичної особи: 69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, буд. 2-б, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.04.2017.
Здійснення заходів, пов'язаних з утворенням та реорганізацією центральних органів виконавчої влади, регулюється Порядком здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074. Відповідно до пункту 15 Порядку, у разі припинення органу виконавчої влади. Кабінет Міністрів України утворює відповідну комісію, затверджує її голову та визначає строк проведення реорганізації або ліквідації. Головою комісії з припинення органу виконавчої влади затверджується керівник або заступник керівника органу виконавчої влади, що припиняється.
Відповідно до пунктів 7, 23 постанови № 1074 майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта. Передавальний акт чи розподільчий ліквідаційний баланс складається комісією після закінчення строку пред'явлення вимог кредиторами та задоволення або відхилення таких вимог, підписується членом комісії - бухгалтером та затверджується головою комісії. Розподільчий баланс або передавальний акт повинен містити положення про правонаступництво щодо всіх фінансових зобов'язань органу виконавчої влади або територіального органу, що припиняється, всіх його кредиторів та боржників, у тому числі зобов'язання, які оспорюються сторонами.
Передавальний акт головою комісії з припинення діяльності УПФУ в Заводському районі м. Запоріжжя та начальником Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя підписаний та затверджений 29 березня 2017 року (копія міститься в матеріалах справи).
Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
При цьому, за приписами четвертої цієї статті положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що стягувач по справі підлягає заміні на правонаступника Центральнек об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя.
Керуючись ст.ст. 241, 248, 379 КАС України, суд
Замінити сторону стягувача у виконавчому листі №808/2085/14, виданому 09.07.2014 Запорізьким окружним адміністративним судом, з Управління Пенсійного фонду України у Заводському районі м. Запоріжжя (вул. Союзна, 32, м. Запоріжжя, 69067, код ЄДРПОУ 20508427), яке вибуло, на його правонаступника Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (вул. Гагаріна, 2-Б, м. Запоріжжя, 69057, р/р 25609311001061, МФО 313957, банк - філія ЗОУ АТ "Державний ощадний банк України").
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України, та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст. ст. 292-297 КАС України, з урахуванням вимог пп. 15.5 п. 15 ч. 1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України.
Суддя А.В. Сіпака