ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"30" жовтня 2018 р. Справа № 0940/1987/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши матеріали адміністративного позову Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 про знесення самочинно збудованого фундаменту під гараж по АДРЕСА_1, -
Державна архітектурно-будівельна інспекція України звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про знесення самочинно збудованого фундаменту під гараж по АДРЕСА_1.
Відповідно до пунктів 3 та 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема: чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно частин 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Отже, встановленим строком для звернення до адміністративного суду із зазначеними вище позовними вимогами є тримісячний строк.
В позовній заяві представник позивача просила поновити пропущений строк звернення до суду, зазначивши, що тільки в червні 2018 року Державна архітектурно-будівельна інспекція України отримала запитувану інформацію та відповідні матеріали, які мають вагоме значення для обґрунтування позиції щодо доцільності подання даного позову в зв'язку із якими був пропущений строку звернення до суду.
З огляду на матеріали справи суд встановив, що 08.02.2018 за результатами проведеної позивачем перевірки було встановлено невиконання відповідачем вимог припису. Тобто, саме з 08.02.2018 слід обчислювати трьохмісячний строк звернення до суду позивача із вказаним позовом, який Державна архітектурно-будівельна інспекція України пропустила.
Щодо факту отримання позивачем в червні 2018 року запитуваної інформації для обґрунтування позиції щодо доцільності подання даного позову, то представником Державної архітектурно-будівельної інспекції України вказано лише номера запитів до відділу Держземагенства у Тлумацькому районі, голови Яківської сільської ради, Головного управління Держгеокадастру, не зазначивши дати направлення таких запитів, що позбавляє суд можливості встановити фактичний час їх направлення.
Відповідно до частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
При цьому, законодавством не встановлено перелік випадків, які можуть розцінюватись судом, як поважні причини пропуску строків, тому суд в кожній конкретній справі з врахуванням всіх обставин самостійно визначає поважність таких причин. Проте, на переконання суду, це мають бути об'єктивні обставини, які не залежать від волевиявлення сторони та пов'язані з труднощами, що заважали звернутись до суду у межах встановленого строку.
Частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно частини 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Також, представник позивача в позовній заяві вказала на необхідність залучення до участі у справі ОСОБА_2, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.
Відповідно до частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (частини 4 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України).
З огляду на зміст позовної заяви представник Державної архітектурно-будівельної інспекції України вказала, що ОСОБА_2 є сусіднім землекористувачем відповідача, однак жодних доказів цього суду надано не було, так само як і доказів порушень ОСОБА_1 прав та інтересів ОСОБА_2
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на те, що позивачем не подано заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску, а також не обґрунтовано необхідність залучення до участі у справі ОСОБА_2, як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, суд дійшов висновку, що позовну заяву Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 про знесення самочинно збудованого фундаменту під гараж по АДРЕСА_1, слід залишити без руху.
На підставі наведеного, керуючись статтями 49, 123, 161, 169, 171, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 про знесення самочинно збудованого фундаменту під гараж по АДРЕСА_1 - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків до десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду: заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску; зазначити обґрунтовані підстави для залучення до участі у справі ОСОБА_2, як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, з долученням відповідних доказів, та роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Григорук О.Б.