Житомирський окружний адміністративний суд
вул. Мала Бердичівська, 23, м. Житомир, 10014
22 жовтня 2018 року м. Житомир справа №0640/4483/18
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Попової О. Г.,
секретар судового засідання Бойко Т.О.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірним рішення, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить:
- визнати неправомірним рішення Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23 серпня 2018 року №54 про відмову в перерахуванні ОСОБА_1 як ліквідатору аварії на ЧАЕС 1 категорії і інваліду війни ІІ групи;
- зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за 2014-2018 роки як інваліду війни, ліквідатору аварії на ЧАЕС 1 категорії в 8-кратному розмірі від мінімальної пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком у відповідності до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що має право на перерахунок пенсії в 8-кратному розмірі від мінімальної пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком у відповідності до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак, відповідач протиправно відмовляє у проведенні такого перерахунку.
Процедура
2. Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження із проведенням підготовчого судового засіданні та викликом (повідомленням) учасників справи. Підготовче судове засідання у справі призначено на 22 жовтня 2018 року о 12:00.
3. 19 жовтня 2018 року до відділу документального забезпечення суду у строк та в порядку, визначеному статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), надійшов відзив на позовну заяву вих. №3727/07 від 11 жовтня 2018 року (а.с. 46-47).
4. В підготовче судове засідання, призначене на 22 жовтня 2018 року о 12:00 прибули позивач та представник відповідача.
Протокольною ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року закрито підготовче провадження у справі на призначено справу до судового розгляду по суті в порядку частини сьомої статті 181 КАС України, що зафіксовано секретарем судового засідання у протоколі судового засіданні від 22 жовтня 2018 року.
5. Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечувала у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
У відповідності до положень частини третьої статті 243 КАС України складення рішення у повному обсязі відкладено на строк до десяти днів з дня закінчення розгляду справи.
Аргументи учасників справи
6. Як встановлено зі змісту позовної заяви та наданих у судовому засіданні позивачем пояснень, позивач зазначає, що перерахунок пенсії позивачу було проведено без врахування положень статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вказує, що звертався до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із відповідною заявою про проведення перерахунку пенсії, однак, рішенням Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23 серпня 2018 року №54 ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії.
На думку позивача, зазначене рішення про відмову у перерахунку пенсії є протиправною, а позивач має право на перерахунок пенсії за 2014-2018 роки як інваліду війни, ліквідатору аварії на ЧАЕС 1 категорії в 8-кратному розмірі від мінімальної пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком у відповідності до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
7. Відповідно до змісту відзиву на позовну заяву вих. №3727/07 від 11 жовтня 2018 року (а.с. 46-47) та наданих у судовому засіданні представником відповідача пояснень, Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо задоволення позовних вимог заперечує у повному обсязі та просить відмовити у їх задоволенні за безпідставністю.
Вказує, що відповідач при винесенні рішення від 23 серпня 2018 року №54 діяв у межах, на підставі та у порядку, визначеному чинним законодавством, а доводи позивача в частині наявності правових підстав для перерахунку пенсії є безпідставними та не відповідають фактичним обставинам справи.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
8. ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується наявним у матеріалах копією посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А №01103 виданого 12 травня 1993 року Житомирською обласною державною адміністрацією (а.с. 25).
9. Відповідно до посвідчення серії Б №374607 ОСОБА_1 є інвалідом другої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (а.с. 24).
10. Встановлено та не заперечується сторонами, що позивач звертався до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із відповідною заявою про нарахування пенсії як інваліду ІІ групи відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідач листом вих. №2082/02.1 від 08 червня 2018 року повідомив позивачу, що перерахунок пенсії було здійснено у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 та ОСОБА_1 вже отримує підвищення до пенсії як інваліду війни ІІ групи та додаткову пенсію інваліду другої групи внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 30 та зворот).
11. Позивач 17 серпня 2018 року повторно звертався із відповідною заявою про перерахунок пенсії та рішенням Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23 серпня 2018 року №54 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії (а.с. 28).
Так, листом Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вих. №4065/03.1 від 23 серпня 2018 року позивачу повідомлено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 затверджено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 37 вказаного Закону.
Вказано, що з 01 жовтня 2017 року розмір пенсії ОСОБА_3 складає: 3 702,60 грн, зокрема: 2 466,27 грн - основний розмір пенсії по інвалідності ІІ групи; 379,60 грн - додаткова пенсія як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії; 580,80 - підвищення як інваліду війни ІІ групи; 50,00 - щомісячна грошова допомога на прожиття; 225,92 грн - державна адреса допомога.
Зазначено, що здійснити перерахунок призначеної пенсії відповідно до заяви ОСОБА_3 від 17 серпня 2018 року немає можливості, так як пенсії обчислена відповідно до вимог чинного законодавства (а.с. 29 та зворот).
Не погоджуючись із рішенням відповідача та вважаючи його протиправним, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
12. У відповідності до статті 8 ОСОБА_4 України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_4 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_4 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_4 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_4 України гарантується.
Статтею 19 Основного Закону встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_4 та законами України.
Частиною третьою статті 46 Основного Закону проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом шостим частини першої статті 92 Основного Закону визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
13. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, далі - Закон №796-XII).
Статтею 49 Закону №796-XII визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно з статтею 50 Закону №796-XII особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень 54 Закону №796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Приписами статті 57 Закону №796-XII встановлено, що порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
14. Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23 листопада 2011 року №1210 (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, далі - Порядок №1210)
Положеннями пункту 11 Порядку №1210 встановлено, що мінімальний розмір пенсії становить для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї - осіб з інвалідністю II групи в розмірі 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до пункту 12 Порядку №1210 у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 285 відсотків, II групи - 255 відсотків, III групи - 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Згідно з пунктом 13 Порядку №1210 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується особам, що належать до категорії 1 у таких розмірах: 1) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: особам з інвалідністю I групи - 474,5 гривні; особам з інвалідністю II групи - 379,6 гривні; особам з інвалідністю III групи - 284,7 гривні; 2) для інших осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: особам з інвалідністю I групи - 341,64 гривні; особам з інвалідністю II групи - 227,76 гривні; особам з інвалідністю III групи - 170,82 гривні.
15. Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи дії відповідача на відповідність частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до змісту позовної заяви, заявлені вимоги обґрунтовуються тим, що позивач має право на перерахунок пенсії за 2014-2018 роки як інваліду війни, ліквідатору аварії на ЧАЕС 1 категорії в 8-кратному розмірі від мінімальної пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком у відповідності до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII, однак, відповідач за наявності відповідних правових підстав протиправно відмовляє у проведенні такого перерахунку.
16. Суд не погоджується із доводами позивача та зазначає, що позивачу вже було проведено перерахунок пенсії із врахуванням положень статей 50, 54 Закону №796-XII.
Так, з 01 жовтня 2017 року розмір пенсії ОСОБА_3 складає: 3 702,60 грн, зокрема: 2 466,27 грн - основний розмір пенсії по інвалідності ІІ групи; 379,60 грн - додаткова пенсія як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії; 580,80 - підвищення як інваліду війни ІІ групи; 50,00 - щомісячна грошова допомога на прожиття; 225,92 грн - державна адреса допомога. (а.с. 29 та зворот). Доказів наявності нових додаткових підстав для проведення перерахунку та/або її виплати у більшому розмірі матеріали справи не містять та позивачем надано не було.
17. Суд також критично ставиться на посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 17 липня 2018 року №6-р/2018 та зазначає, що вказане рішення не стосується статей 50, 54 Закону №796-XII, за якими було призначено пенсію позивачу. Вказані норми як на момент винесення спірної відмови, так і на момент судового розгляду є чинними та не визнані неконституційними.
Крім того, як на момент винесення спірної відмови, так і на момент судового розгляду Порядок №1210 також є чинним та не визнаний неконституційним рішенням Конституційного Суду України від 17 липня 2018 року №6-р/2018.
Висновки суду за результатом розгляду справи
18. Частиною другою статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені ОСОБА_4 та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів суд дійшов висновку, що спірне рішення Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23 серпня 2018 року №54 про відмову у перерахунку пенсії винесене у відповідності до чинних норм законодавства, а тому дії відповідача у спірних правовідносинах відповідають вимогам частини другої статті 2 КАС України та вчинені відповідно до частини другої статті 19 ОСОБА_4 України.
19. Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем на виконання частини другої статті 77 КАС України та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів доведено, а позивачем не спростовано правомірність рішення Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23 серпня 2018 року №54, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Гетьмана Сагайдачного, 222, м. Новоград-Волинський, Житомирська область, 11700. РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1) до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Єрьоменка, 16, м. Новоград-Волинський, Житомирська область, 11708. РНОКПП/ЄДРПОУ: 37808338) про визнання неправомірним рішення, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 30 жовтня 2018 року.
Головуючий суддя Попова Оксана Гнатівна