25 жовтня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1915/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Ковельське ОУПФУ) про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу, 01.02.1955 р. н., 03.03.2015 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
В жовтні 2017 року відповідач провів перерахунок пенсії і розмір пенсії встановлено в сумі 1927,18 грн., про що позивачу стало відомо у липні 2018 року після одержання копії відповідного розпорядження.
Позивач вважає, що розпорядження Ковельського ОУПФУ про перерахунок пенсії з 01.10.2017 є незаконним, а суми встановлених розмірів пенсії не відповідають чинному законодавству та підлягають перерахунку, оскільки згідно із статтею 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) пенсія позивача повинна становити 2879,37 грн., а відповідач незаконно та безпідставно визначив розмір пенсії позивача з посиланням на Закон № 1058-IV.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Ковельського ОУПФУ про перерахунок пенсії з 01.10.2017, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням вимог статті 19 Закону № 1788-ХІІ і встановити в розмірі 2879,37 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.09.2018 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та на підставі пункту 2 частини першої, частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово, у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі (а. с. 1).
В поданому до суду відзиві від 16.10.2018 № 9412/06-21 (а. с. 25-26) представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, що позивач з 03.03.2015 перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, розмір якої обчислено відповідно до статей 27, 28 вказаного Закону, а норми Закону № 1788-ХІІ на позивача не поширюються.
Дослідивши письмові докази (в т. ч. оригінал пенсійної справи) та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у Ковельському ОУПФУ, з 03.03.2015 одержує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону № 1058-IV, розмір якої перераховувався, зокрема, з 01.10.2017 становить 1927,18 грн., що підтверджується заявою про призначення пенсії за віком від 03.03.2015 (а. с. 34), розпорядженням про призначення пенсії від 11.03.2015 № 146538 (а. с. 33), розпорядженням на перерахунок пенсії з 01.10.2017 (а. с. 46), пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 25.06.2015 (а. с. 7).
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що листом від 10.07.2018 № 167/Я-01 відповідач скерував позивачу копію розрахунку страхового стажу для обчислення пенсії в 2017 році та копії розпоряджень про перерахунок пенсії в 2017 році (а. с. 8).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
01.01.2004 набрав чинності Закон № 1058-IV, преамбулою якого передбачено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Згідно із частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за віком з 03.03.2015) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
За приписами частини першої статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Як передбачено пунктом 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за віком з 03.03.2015), до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Відповідно до пункту 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV (у чинній на момент розгляду цієї справи редакції) до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.
Таким чином, оскільки позивачу була призначена з 03.03.2015 пенсія за віком (при цьому, не на пільгових умовах) саме відповідно до Закону № 1058-IV, а на момент призначення позивачу пенсії за віком положення Закону № 1788-ХІІ застосовувалися лише в частині визначення права на пенсію за віком саме на пільгових умовах та за вислугу років, при цьому, на даний час положення Закону № 1788-ХІІ застосовуються в частині визначення права на пенсію лише за вислугу років, тому суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача щодо призначення, перерахунку з 01.10.2017 та виплати позивачу пенсії на умовах та у розмірах, визначених Законом № 1058-IV, у зв'язку із чим суд не бере до уваги доводи позивача про те, що розмір його пенсії повинен обчислюватися відповідно до статті 19 Закону № 1788-ХІІ.
Крім того, суд не бере до уваги покликання позивача на частину третю статті 22 Конституції України, за приписами якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, оскільки Закон № 1058-IV у встановленому порядку не визнано неконституційним, а норми Закону № 1788-ХІІ на позивача не поширюються з огляду на часткову втрату їх чинності (в частині призначення пенсії за віком) у зв'язку із набранням чинності Законом № 1058-IV, відповідно до якого здійснюється призначення, перерахунок і виплата пенсії за віком позивачу.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що оскаржуване розпорядження Ковельського ОУПФУ про перерахунок пенсії з 01.10.2017 прийнято з дотриманням вказаних вище вимог законодавства у сфері пенсійного забезпечення, відтак, у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог про визнання протиправним та скасування вказаного розпорядження та зобов'язання провести перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 19 Закону № 1788-ХІІ необхідно відмовити.
Керуючись статтями 243-246, 263 КАС України, суд
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх