Васильківський міськрайонний суд Київської області
Справа362/5757/17
Провадження 2-а/362/21/18
"22" жовтня 2018 р. Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі: головуючого - судді Корнієнка С.В., при секретарі - Дрозденко К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василькові адміністративну справу за позовом Васильківського управління Державної казначейської служби України Київської області до Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, треті особи - ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій,-
Позивач звернувся до суду з вимогами щодо визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Крушинської сільської ради, в особі її голови, через неналежне виконання рішення суду по цивільній справі № 362/3598/14-ц від 25.01.2015 року (виконавчі листи Васильківського міськрайонного суду Київської області від 18.02.2015 року) із зобов'язанням вжити заходи для забезпечення його виконання.
Свій позов установа обґрунтовує тим, що 04.03.2015 року до Васильківського управління Державної казначейської служби України Київської області надійшли заяви від ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_1 з відповідними документами, які зазначені в п.6 Порядку про безспірне списання коштів, згідно виконавчих листів від 18.02.2015 року по справі №362/3598/14-ц про стягнення з боржника - Крушинської сільської ради Васильківського району заборгованості за договором підряду в сумі по 1015454,09 грн. кожному та судового збору по 738,10 грн. кожному. 06.03.2015 року направлено запит до боржника - Крушинської сільської ради щодо встановлення рахунків для проведення безспірного списання коштів. 27.03.2015 року управлінням Казначейства направлена Вимога про вжиття заходів для встановлення асигнувань на відповідному рахунку, або здійснення інших дій, спрямованих на виконання рішення суду. Крім того, сільській раді повідомлено що проведення платежів за платіжними дорученнями здійснюватиметься лише за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України. 02.04.2015 року відповідно до заяви Крушинської сільської ради про відкриття рахунків, відкритий рахунок 35425122033051 з якого можливе проведення безспірного списання по КПКВК 150101 «Капітальні вкладення» КЕКВ 3122 «Капітальне будівництво інших об'єктів».
У зв'язку з відсутністю на даному рахунку відкритих асигнувань (коштів на рахунках) управлінням Казначейства виставлена Вимога про вжиття заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення.
Незважаючи на неодноразові звернення та вимоги управління Казначейства щодо виділення коштів відповідно до вищезазначених норм Закону, а саме виділення коштів з сільського бюджету - Крушинської сільської ради (дохідної частини) на рахунки боржника - Крушинської сільської ради (видаткової частини) для виконання рішення суду, рішенням сесії Крушинської сільської ради виносяться не законні рішення, а саме рішення десятої сесії сьомого скликання від 22.07.2016 №141-9-7 та позачергової сорок восьмої сесії шостого скликання від 13.08.2015 №1104-48-6, якими відмовлено в перерахуванні коштів з сільського бюджету на рахунки Крушинської сільської ради, як юридичної особи.
У зв'язку з не дотриманням законності при прийнятті рішення сесії Крушинської сільської ради та навмисному перешкоджанню виконанню рішення суду, позивач вимушений звернутись до суду з вказаним позовом.
Представники позивача в судовому засіданні вимоги позову підтримали, просили його задовольнити, наполягаючи на тому, що орган місцевого самоврядування під керівництвом свого голови ухиляється від виконання судового рішення здійснюючи розподіл коштів на рахунки для інших видів витрат, з яких стягнення коштів на користь позивачів по судовому рішенню не можливо.
Представники відповідача в судовому засіданні вимоги позову не визнали, просили відмовити в його задоволенні.
Треті особи ОСОБА_3 та ОСОБА_1 та представник ОСОБА_2 в судовому засіданні вимоги позову підтримали, просили позов задовольнити.
Суд, вислухавши думку сторін, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до положень ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч.4 ст. 13, ч. 1 ст. 55, ч. 5 ст. 124, п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України, держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання; усі суб'єкти права власності рівні перед законом; права і свободи людини і громадянина захищаються судом; судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій її території; обов'язковість рішень суду є однією з основних засад судочинства.
Відповідно до положень ч.2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно з положеннями ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 №3477-ІУ, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У відповідності до положень п.2 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
З метою реалізації даної норми Закону Кабінетом Міністрів України розроблено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), що відповідно до закону мають право приймати такі рішення, який визначений в Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №45.
Відповідно до положень ст.64 Закону України «Про місцеве самоврядування» видатки, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідними рішеннями про місцевий бюджет; видатки, пов'язані із здійсненням районними, обласними радами заходів щодо забезпечення спільних інтересів територіальних громад,- відповідними рішеннями про районний та обласний бюджети. Сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання. Видатки місцевого бюджету формуються відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного Бюджетним кодексом України, для виконання повноважень органів місцевого самоврядування. Видатки місцевого бюджету здійснюються із загального та спеціального фондів місцевого бюджету відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України.
Положеннями ст.61 даного Закону визначено, що органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України. Самостійність місцевих бюджетів гарантується власними та закріпленими за ними на стабільній основі законом загальнодержавними доходами, а також правом самостійно визначати напрями використання коштів місцевих бюджетів відповідно до закону. Втручання державних органів у процес складання, затвердження і виконання місцевих бюджетів не допускається, за винятком випадків, передбачених цим та іншими законами.
Доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом, джерел та закріплених у встановленому законом порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов'язкових платежів. Доходи місцевих бюджетів районних у містах рад (у разі їх створення) формуються відповідно до обсягу повноважень, що визначаються відповідними міськими радами. Склад доходів місцевих бюджетів визначається Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України. Доходи місцевого бюджету зараховуються до загального або спеціального фонду місцевого бюджету відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України (ст. 63 Закону України «Про місцеве самоврядування»).
В свою чергу, положеннями ст. 5 Бюджетного кодексу України визначено структуру бюджетної системи України, яка складається з державного та місцевих бюджетів.
Положеннями п.3 ч.1 ст.7 Бюджетного кодексу України передбачено принцип самостійності Державного бюджету України та місцевих бюджетів. Самостійність бюджетів забезпечується закріпленням за ними відповідних джерел доходів бюджету, правом відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України, правом Верховної Ради Автономної Республіки Крим та відповідних місцевих рад самостійно і незалежно одне від одного розглядати та затверджувати відповідні місцеві бюджети.
Одним із принципів цільового використання бюджетних коштів є те, що бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.
Згідно з положеннями ст.70 Бюджетного кодексу України, видатки та кредитування місцевих бюджетів включають бюджетні призначення, встановлені рішенням про місцевий бюджет, на конкретні цілі, пов'язані з реалізацією програм та заходів згідно із статтями 88-91 цього Кодексу, п. 2 статті 70 Кошти спеціального фонду місцевих бюджетів витрачаються на заходи, передбачені рішенням про місцевий бюджет відповідно до законодавства.
Відповідно до положень ст.16 Закону України «Про органи місцевого самоврядування», органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів. Сільські, селищні, міські, районні у містах, районні, обласні ради мають печатки із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, рахунки в установах банків України.
Сільський, селищний, міський голова є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою ( пп. 13, п. 4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування).
Судом встановлено, що 04.03.2015 року до Васильківського управління Державної казначейської служби України Київської області надійшли заяви від ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_1 з відповідними документами, які зазначені в п.6 Порядку про безспірне списання коштів, згідно виконавчих листів від 18.02.2015 року по цивільній справі № 362/3598/14-ц про стягнення з боржника - Крушинської сільської ради Васильківського району заборгованості за договором підряду в сумі по 1015454,09 грн. кожному та судового збору по 738,10 грн. кожному.
27.03.2015 року, 08.04.2016 року, 16.05.2016 року, 09.03.2016 року, 21.06.2016 року управлінням Казначейства до сільського голови Крушинської сільської ради направлені Вимоги про вжиття заходів для встановлення асигнувань на відповідному рахунку, або здійснення інших дій, спрямованих на виконання рішення суду (а.с. 14-15, 16, 17, 19).
02.04.2015 року відповідно до заяви Крушинської сільської ради про відкриття рахунків, відкритий рахунок 35425122033051 з якого можливе проведення безспірного списання по КПКВК 150101 «Капітальні вкладення» КЕКВ 3122 «Капітальне будівництво інших об'єктів».
18.08.2015 року Управління казначейства звернулось до Васильківської міжрайонної прокуратури з проханням перевірити дотримання законності при прийнятті рішення сесії Крушинської сільської ради та навмисне перешкоджання їх виконанню (а.с.24). Листом від 18.09.2015 року Васильківської міжрайонної прокуратури було відмовлено в розгляді даного звернення, у зв'язку з досудовим розслідуванням кримінального провадження №12015110140001268 від 21.08.2015 року за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 382 КК України, яке розпочато у зв'язку з надходженням заяви ОСОБА_1 про те, що Крушинською сільською радою не виконується ухвала Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ (а.с.23).
Рішенням сесії Крушинської сільської ради винесені рішення десятої сесії сьомого скликання від 22.07.2016 №141-9-7 та позачергової сорок восьмої сесії шостого скликання від 13.08.2015 №1104-48-6, якими відмовлено в перерахуванні коштів з сільського бюджету на рахунки Крушинської сільської ради, як юридичної особи (а.с.13, 26).
10 квітня 2017 року постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області у справі № 362/4901/16-а визнано бездіяльність Начальника Васильківського управління Державної казначейської служби України у Київській області щодо безспірного списання грошових коштів з наявних рахунків Крушинської сільської ради - незаконною. Зобов'язано Васильківське Управління Державної казначейської служби України Київської області здійснити безспірне списання коштів з наявних рахунків Крушинської сільської ради, на підставі виконавчих листів виданих на користь Позивачів. 04 липня 2017 року Київським апеляційним адміністративним судом зазначена вище постанова залишена без змін.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що рішення суду органами Казначейства можливе лише за результатами заходів, вжитих боржником щодо виділення коштів для погашення заборгованості за рішенням суду. В свою чергу Крушинська сільська рада не вчиняє жодних дій для виділення необхідних коштів, чим унеможливлює виконання рішення суду та порушує права стягувачів, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 9, 19, 30, 77, 120, 241-246, Розділом VII «Перехідні положення» КАС України, ст.ст.19 і 129 Конституції України, ст.ст.61, 63, 64 Закону України «Про органи місцевого самоврядування», п. 2 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст.5, 7, 70, 88-91 Бюджетного кодексу України, суд,-
Позов Васильківського управління Державної казначейської служби України Київської області задовольнити.
Визнати дії Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області, в особі сільського голови ОСОБА_5, щодо невиконання рішення Васильківського міськрайонного суду Київської області від 25 січня 2015 року по цивільній справі № 362/3598/14-ц протиправними.
Зобов'язати Крушинську сільську раду Васильківського району Київської області, в особі сільського голови ОСОБА_5, вжити заходи, щодо виконання рішення Васильківського міськрайонного суду Київської області від 25 січня 2015 року по цивільній справі № 362/3598/14-ц.
Стягнути з Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області на користь Васильківського управління Державної казначейської служби України Київської області судовий збір в сумі 3200 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги або закінченню апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя Корнієнко С.В.