Справа № 683/2392/18
3/683/1174/2018
04 жовтня 2018 року м. Старокостянтинів
Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Андрощук Є.М., розглянувши адміністративну справу, що надійшла від ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , старшого техніка обслуги обслуговування радіоелектронного обладнання інженерно-авіаційної служби авіаційної ескадриліївійськової частини НОМЕР_1 м.Старокостянтинова Хмельницької області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЛВХ №79 від 11.09.2018 року ОСОБА_1 , будучи головою житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , не організував належним чином роботу житлової комісії 13 квітня 2018 року, 22 червня 2018 року та 13 липня 2018 року, а саме: до початку засідання житлової комісії запрошення на засідання військовослужбовцям не відправлялось, у 15-денний строк про прийняте рішення житловою комісією військової частини військовослужбовці не повідомлялись у письмовій формі з вказанням підстав зняття їх з обліку (виключення із списку).
На цій підставі зроблений висновок про неналежне виконання ОСОБА_1 своїх службових обов'язків, які він повинен був виконати за своїм службовим становищем, а також про порушення ним своїх посадових обов'язків, які призвели до зняття громадян з квартирного обліку з порушенням їхніх особистих прав, визначених Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами, а отже - про вчинення ОСОБА_1 військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення не визнав, оскільки вважає, що недбалого ставлення до військової служби не допустив.
Заслухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення виходячи з такого.
Частина 2 статті 172-15 КУпАП встановлює відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно з ч.3 ст.1 цього Закону військовий обов'язок включає, в тому числі, і проходження військової служби. Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами (ч.4 ст.2 цього Закону).
Відповідно до ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України кожен військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями та зобов'язують свято і непорушно додержуватися вимог Військової присяги, сумлінно і чесно виконувати свій військовий обов'язок.
Повноваження голови житлової комісії визначені Інструкцією про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженою наказом Міністра Оборони України від 30.11.2011р. № 737 (далі - Інструкція). Зазначена Інструкція затверджена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081 “Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями”, яка, в свою чергу, прийнята відповідно до статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Згідно з п.10.8 Інструкції склад житлової комісії військових частин обирається на загальних зборах військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби. Голова житлової комісії військової частини обирається відкритим голосуванням на загальних зборах військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, цієї військової частини. Головою житлової комісії обирається військовослужбовець (чи інша особа), за якого проголосувала найбільша кількість присутніх на зборах.
Згідно з п.10.15 Інструкції командири військових частин, які затверджують рішення житлових комісій, зобов'язані в межах компетенції перевіряти законність прийнятих житловою комісією рішень. Рішення житлових комісій може бути: переглянуто житловою комісією, яка прийняла це рішення, або її правонаступником з підстав, передбачених законодавством та цією Інструкцією; оскаржено до суду.
На підставі вищезазначеного суд дійшов висновку, що виконання обов'язків голови житлової комісії військової частини здійснюється на громадських засадах, пов'язане із житловими правовідносинами та є складовою соціального захисту військовослужбовців, проте не входить до посадових обов'язків військовослужбовця, не регулюється законодавством про проходження військової служби та не є виконанням військового обов'язку. Тому невиконання ОСОБА_1 обов'язків голови житлової комісії не є підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п.1 ст.247, ст.ст. 276 - 280, 283 - 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-15 КУпАПзакрити у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Хмельницького апеляційного суду через Старокостянтинівський районний суд.
Суддя