ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
23 жовтня 2018 року № 826/4674/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., при секретарі судового засідання Новик В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомПублічного акціонерного товариства «Укрнафта»
до Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області (відповідач-1) Головного управління ДФС у Полтавській області (відповідач-2)
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
за участі представників:
від позивача - Івахненко І.В.,
від відповідачів - Прокопчук О.О.,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» з позовом до Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області, Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 17.03.2015 №0000172200, №0000182200, №0000192200, від 10.11.2015 №0003641619, №0003651619, №0003661619, №0003671619, №0003681619, №0003691619, від 10.07.2017 №0011451213, №0011501213, №0011521213, №0011541213, №0011611213, №0011641213, №0011651213, №0011581213, №0011571213.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що податкові повідомлення-рішення від 10.07.2017, як вбачається зі змісту останніх, прийняті на підставі актів перевірки від 20.06.2017 №2908/16-31-13-12-30/00135390 та №2909/16-31-13-12-30/00135390, які позивач не отримував від контролюючого органу у встановленому порядку, внаслідок чого порушено строк прийняття даних податкових повідомлень-рішень - десять робочих днів з дня, наступного за днем вручення акту перевірки (п. 86.8 ст. 86 Податкового кодексу України). Також, ПАТ «Укрнафта» не отримувало від контролюючого органу, у порушення ст.ст. 78 та 79 Податкового кодексу України, жодних попередніх запитів про надання інформації, повідомлень та копій наказів, на підставі яких проводились перевірки та складено акти від 20.06.2017 №2908/16-31-13-12-30/00135390 та №2909/16-31-13-12-30/00135390. Щодо решти оскаржуваних податкових повідомлень-рішень представником позивача вказано, що податкові зобов'язання з плати за користування надрами за серпень-грудень 2014 року були уточнені ПАТ «Укрнафта» шляхом подання у травні 2015 року уточнених податкових розрахунків, правомірність чого підтверджена за результатами розгляду адміністративної справи №826/18753/15. Також, представником позивача наголошено, що положення ст. 126 Податкового кодексу України виключають можливість застосування до платника податків штрафних санкцій у випадках, коли контролюючий орган самостійно зараховує сплачені особою кошти у рахунок погашення податкового боргу у порядку черговості, що мало місце у межах спірних правовідносин. При цьому, положення ст. 126 Податкового кодексу України у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, не передбачала відповідальності за порушення строків сплати такого податку як плата за користування надрами, натомість, контролюючий орган помилково ототожнює плату за користування надрами з рентною платою. Крім того, за твердженнями представника відповідача, висновки контролюючого органу про прострочення ПАТ «Укрнафта» плати за користування надрами за червень 2014 року на один день є безпідставними, оскільки оплата вказаного зобов'язання відбулась у межах граничних строків (до 31.07.2014 включно).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.03.2018 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
За результатами підготовчого провадження, після вчинення всіх необхідних процесуальних дій, передбачених ч. 2 ст. 180 Кодексу адміністративного судочинства України, судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
У призначене судове засідання з'явились представники сторін. Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити їх у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві та відповіді на відзив. Представник відповідачів проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримавши викладені у відзиві та запереченнях доводи, в яких зазначено про правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, прийнятих у межах та на підставі наявних у відповідачів повноважень.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, відповідь на відзив та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, Карлівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Полтавській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Укрнафта» з питання дотримання граничних строків сплати визначених чинним податковим законодавством узгоджених сум податкових зобов'язань по платі за користування надрами для видобування нафти, нарахованих по строках 30.07.2014, 30.08.2014, 30.09.2014 та по платі за користування надрами для видобування природного газу, нарахованих по строках 30.08.2014, 30.09.2014, за результатами чого складено акт від 25.02.2015 №48/22/00135390 та прийнято такі податкові повідомлення-рішення від 17.03.2015:
№0000172200, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти, за затримку на 1 календарний день сплати грошового зобов'язання у розмірі 10 232 447,90 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 10%, що становить 1 023 244,79 грн.;
№0000182200, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти, за затримку на 122 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 21 876 192,63 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 20%, що становить 4 375 238,53 грн.;
№0000192200, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу, за затримку на 122 календарний день сплати грошового зобов'язання у розмірі 1 203 584,89 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 20%, що становить 240 716,97 грн.
Також, Машівським відділенням Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Укрнафта» з питань дотримання граничних строків сплати визначених чинним податковим законодавством узгоджених сум податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування нафти, нарахованих по строках 30.10.2014, 30.11.2014 та з плати за користування надрами для видобування природного газу, нарахованих по строках 30.10.2014, 30.11.2014, за результатами чого складено акт від 16.10.2015 №000199/16-19/00135390 та прийнято такі податкові повідомлення-рішення від 10.11.2015:
№0003641619, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти, за затримку на 62 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 4 475 010,80 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 20%, що становить 895 002,16 грн.;
№0003651619, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти, за затримку на 62 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 4 793 520,75 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 20%, що становить 958 704,15 грн.;
№0003661619, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти, за затримку на 184 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 1 973,15 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 20%, що становить 394,63 грн.;
№0003671619, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу, за затримку на 62 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 37 362,60 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 20%, що становить 7 472,52 грн.;
№0003681619, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу, за затримку на 62 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 418 436,30 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 20%, що становить 83 687,26 грн.;
№0003691619, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу, за затримку на 62 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 217 040,19 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 20%, що становить 43 408,04 грн.
Надалі, Головним управлінням ДФС у Полтавській області проведено камеральні перевірки ПАТ «Укрнафта» з питань порушення термінів сплати сум податкового зобов'язання, визначених у податкових розрахунках з плати за користування надрами для видобування корисних копалин протягом строків, визначених п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України за період з 30.10.2014 по 31.12.2016 (акт від 20.06.2017 №2909/16-31-13-12-30/00135390) та з питання дотримання граничних строків сплати визначених чинним податковим законодавством узгоджених сум податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу за період з 30.10.2014 по 31.12.2016 (акт від 20.06.2017 №2908/16-31-13-12-30/00135390).
На підставі вказаних перевірок Головним управлінням ДФС у Полтавській області прийнято такі податкові повідомлення-рішення від 10.07.2017:
№0011451213, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти, за затримку на 15, 8, 24 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 9 023 234,45 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 10%, що становить 902 323,44 грн.;
№0011501213, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти, за затримку на 577, 546, 530, 520, 469, 390, 383, 324, 303, 300, 293, 274, 250, 245, 244, 201, 190, 184, 170, 142, 121, 52, 45 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 81 075 659,60 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 20%, що становить 16 215 131,92 грн.;
№0011521213, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу, за затримку на 8 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 8 420 343,91 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 10%, що становить 842 034,39 грн.;
№0011541213, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу, за затримку на 546, 489,428, 373, 349, 342, 265, 254, 244, 223, 213, 201, 190, 183, 170, 152, 140, 133, 103, 45 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 48 646 575,30 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 20%, що становить 9 729 315,06 грн.;
№0011611213, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти, за затримку на 693, 691, 683, 668, 660, 636, 626, 587, 530, 469, 390, 384, 383, 303, 300, 293, 274, 272, 252, 250, 246, 245, 244, 190, 170, 142, 92, 52, 45 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 51 688 245,10 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 20%, що становить 10 337 649,02 грн.;
№0011641213, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти, за затримку на 24 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 690 966,50 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 10%, що становить 69 096,65 грн.;
№0011651213, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування газу, за затримку на 721, 701, 680, 373, 349, 342, 254, 244, 213, 211, 201, 190, 183, 170, 158, 154, 140, 133, 103, 52, 45, 565, 516, 459, 398, 319 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 34 222 800,00 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 20%, що становить 6 844 560,06 грн.;
№0011581213, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування газу, за затримку на 24 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 464 348,80 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 10%, що становить 46 434,88 грн.;
№0011571213, яким, з огляду на порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування газового конденсату, за затримку на 529, 428, 426, 417, 373, 349, 342, 269, 213, 183, 173, 140, 139, 133, 115, 109, 103, 85, 621, 593, 398 календарних днів сплати грошового зобов'язання у розмірі 844 877,20 грн., ПАТ «Укрнафта» зобов'язано сплати штраф у розмірі 20%, що становить 168 975,44 грн.
Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Щодо податкових повідомлень-рішень від 17.03.2015 №0000172200, №0000182200, №0000192200, від 10.11.2015 №0003641619, №0003651619, №0003661619, №0003671619, №0003681619, №0003691619.
Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно зі ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з обставин, що визначені в підпунктах 78.1.1.-78.1.18 цього Кодексу (ст. 78 Податкового кодексу України).
Зі змісту актів перевірок від 25.02.2015 №48/22/00135390 та від 16.10.2015 №000199/16-19/00135390 вбачається, що в якості підстави для проведення вказаних документальних позапланових невиїзних перевірок зазначено пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, яким визначено, що документальна позапланова перевірка здійснюється за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
На підтвердження правомірності призначення вказаних перевірок саме на підставі пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України відповідачами надано до суду копії запитів про надання інформації та її документальне підтвердження від 12.01.2015 №13/10/16-19-15-36 та від 14.08.2015 №146/10/16-19-15-36 разом з доказами їхнього отримання позивачем (копії повідомлень про вручення поштових відправлень). Крім того, матеріали справи містять докази направлень та отримання позивачем наказів на проведення зазначених перевірок. Відтак, контролюючим органом доведено правомірність призначення та проведення досліджуваних перевірок.
Як вбачається зі змісту акту від 25.02.2015 №48/22/00135390, який став підставою для прийняття податкових повідомлень-рішень від 17.03.2015 №0000172200, №0000182200, №0000192200, контролюючим органом виявлені такі порушення вимог податкового законодавства.
Узгоджені податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 3 982 553,86 грн. (податковий розрахунок за червень 2014 року за вх. №9039757865) та у сумі 6 249 994,06 грн. (податковий розрахунок за червень 2014 року за вх. №9039757862) фактично зараховано до Держказначейства 31.07.2014 (платіжне доручення від 30.07.2014 №5000), кількість днів затримки ставить 1 день.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 4 026 340,13 грн. (податковий розрахунок за липень 2014 року за вх. №9046365738) сплачено у розмірі 2 663 067,63 грн. 01.12.2014, кількість днів затримки 93, у розмірі 1 363 272,50 грн. 30.12.2014, кількість днів затримки 122.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 4 545 802,64 грн. (податковий розрахунок за серпень 2014 року за вх. №9054358735) сплачено у розмірі 607 066,68 грн. 30.12.2014, кількість днів затримки 91, у розмірі 3 694 385,97 грн. 31.12.2014, кількість днів затримки 92, у розмірі 244 349,99 грн., кількість днів затримки 92.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 282 902,14 грн. (податковий розрахунок за серпень 2014 року за вх. №9054358735) сплачено 31.12.2014, кількість днів затримки 92.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 406 323,87 грн. (податковий розрахунок за серпень 2014 року за вх. №1400002101) сплачено у розмірі 88 478,86 грн. 31.12.2014, кількість днів затримки 92, у розмірі 317 845,01 грн. 31.12.2014, кількість днів затримки 92.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 6 671 105,93 грн. (податковий розрахунок за серпень 2014 року за вх. №1400002101) сплачено у розмірі 5 969 479,40 грн. 31.12.2014, кількість днів затримки 92, у розмірі 701 626,53 грн. 31.12.2014, кількість днів затримки 92.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу у сумі 30 399,56 грн. (податковий розрахунок за липень 2014 року за вх. №9046365735) сплачено 30.12.2014, кількість днів затримки 122.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу у сумі 97 235,08 грн. (податковий розрахунок за липень 2014 року за вх. №9046365735) сплачено 30.12.2014, кількість днів затримки 122.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу у сумі 283 668,87 грн. (податковий розрахунок за липень 2014 року за вх. №9046365738) сплачено 30.12.2014, кількість днів затримки 122.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу у сумі 19 242,40 грн. (податковий розрахунок за серпень 2014 року за вх. №9054358735) сплачено 30.12.2014, кількість днів затримки 91.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу у сумі 480 503,31 грн. (податковий розрахунок за серпень 2014 року за вх. №9054358735) сплачено 30.12.2014, кількість днів затримки 91.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу у сумі 598,93 грн. (податковий розрахунок за серпень 2014 року за вх. №1400002101) сплачено 30.12.2014, кількість днів затримки 91.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу у сумі 91 033,13 грн. (податковий розрахунок за серпень 2014 року за вх. №1400002101) сплачено 30.12.2014, кількість днів затримки 91.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу у сумі 7 546,82 грн. (податковий розрахунок за серпень 2014 року за вх. №1400002101) сплачено 30.12.2014, кількість днів затримки 91.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу у сумі 193 456,78 грн. (податковий розрахунок за серпень 2014 року за вх. №1400002101) сплачено у розмірі 36556,07 грн. 30.12.2014, кількість днів затримки 91, у розмірі 156 900,71 грн. 31.12.2014, кількість днів затримки 92.
У свою чергу, зі змісту акту від 16.10.2015 №000199/16-19/00135390 (податкові повідомлення-рішення від 10.11.2015 №0003641619, №0003651619, №0003661619, №0003671619, №0003681619, №0003691619) вбачається наступне.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 4 475 010,80 грн. (податковий розрахунок за вересень 2014 року за вх. №9060450181) фактично зараховано на рахунок Держказначейства 31.12.2014, кількість днів затримки 62.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 5 795 241,31 грн. (податковий розрахунок за вересень 2014 року за вх. №9060450247) у розмірі 4 793 520,75 фактично зараховано на рахунок Держказначейства 31.12.2014, кількість днів затримки 62.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 3 663 080,05 грн. (податковий розрахунок за жовтень 2014 року за вх. №9067520803) у розмірі 1 973,15 фактично зараховано на рахунок Держказначейства 02.06.2015, кількість днів затримки 184.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу у сумі 1 040 687,95 грн. (податковий розрахунок за вересень 2014 року за вх. №9060450181) сплачено у розмірі 37 362,60 грн. 31.12.2014, кількість днів затримки 62, у розмірі 418 436,30 грн. 31.12.2014, кількість днів затримки 62.
Узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 217 040,19 грн. (податковий розрахунок за вересень 2014 року за вх. №9060450247) сплачено 31.12.2014, кількість днів затримки 62.
З приводу вказаного слід зазначити, що у силу п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Приписами пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 49.20 ст. 49 Податкового кодексу України).
Згідно з пп. 263.11.1 п. 263.11 ст. 263 Податкового кодексу України (у редакції станом на липень 2014 року), платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, до закінчення граничного строку подання податкових розрахунків, визначеного розділом II цього Кодексу, та за формою, встановленою відповідно до статті 46 цього Кодексу, подають за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, а при видобуванні вуглеводневої сировини, що дорівнює календарному місяцю, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин до контролюючого органу: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
У силу пп. 263.12.1 п. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України (у редакції станом на липень 2014 року) платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачують податкові зобов'язання у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ними контролюючому органу: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Враховуючи зазначене, суд погоджується із доводами представника позивача про те, що граничною датою подання податкових розрахунків з плати за користування надрами для видобування нафти за червень 2014 року було 21.07.2014, оскільки 20 липня 2014 року - граничний день подання розрахунків випав на неділю. Отже, граничним терміном сплати податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти за червень 2014 року було 31.07.2014.
Як було зазначено вище, податкове зобов'язання ПАТ «Укрнафта» з плати за користування надрами для видобування нафти за червень 2014 року сплачено у відповідності до платіжного доручення від 30.07.2014 №5000, яке проведено банком, згідно з відміткою, у той самий день. Таким чином, наведеним спростовується висновок контролюючого органу про затримку позивачем у сплаті узгодженого податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 3 982 553,86 грн. та у сумі 6 249 994,06 грн. на 1 день. Як наслідок, податкове повідомлення-рішення від 17.03.2015 №0000172200, прийняте на цій підставі, є протиправним та підлягає скасуванню.
Також, суд звертає увагу, що ПАТ «Укрнафта» у травні 2015 року надано уточнюючі податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період серпень-грудень 2014 року, правомірність подання яких підтверджена за результатами розгляду адміністративної справи №826/18753/15.
Так, внаслідок подання ПАТ «Укрнафта» вказаних уточнюючих розрахунків скориговано податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 4 545 802,64 грн. (податковий розрахунок за серпень 2014 року за вх. №9054358735) (-606 107,02 грн.); податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 6 671 105,93 грн. (податковий розрахунок за серпень 2014 року за вх. №1400002101) (-889 480,79 грн.); податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу у сумі 480 503,31 грн. (податковий розрахунок за серпень 2014 року за вх. №9054358735) (-235 883,44 грн.); податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу у сумі 91 033,13 грн. (податковий розрахунок за серпень 2014 року за вх. №1400002101) (-44 688,99 грн.); податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу у сумі 193 456,78 грн. (податковий розрахунок за серпень 2014 року за вх. №1400002101) (-94 969,69 грн.); податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 4 475 010,80 грн. (податковий розрахунок за вересень 2014 року за вх. №9060450181) (-596 668,11 грн.); податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 5 795 241,31 грн. (податковий розрахунок за вересень 2014 року за вх. №9060450247) (-772 698,84 грн.); податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 3 663 080,05 грн. (податковий розрахунок за жовтень 2014 року за вх. №9067520803) (-488 410,68 грн.); податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу у сумі 1 040 687,95 грн. (податковий розрахунок за вересень 2014 року за вх. №9060450181) (-510 883,18 грн.); податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування нафти у сумі 217 040,19 грн. (податковий розрахунок за вересень 2014 року за вх. №9060450247) (-106 547,00 грн.).
Вказані коригування також відображено у копіях наявного у матеріалах справи зворотнього боку облікових карток платника плати за користування надрами для видобування нафта та за користування надрами для видобування природного газу, що свідчить про факт прийняття та врахування останніх контролюючим органом під час обрахунку податкових зобов'язань позивача.
Таким чином, дані, використані контролюючим органом в актах перевірок від 25.02.2015 №48/22/00135390 та від 16.10.2015 №000199/16-19/00135390, станом на момент розгляду справи судом не відповідають дійсним зобов'язанням ПАТ «Укрнафта». Відтак, з урахуванням того, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом здійснювалось зарахування коштів, що сплачував позивач, у рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, що не заперечувалось відповідачами під час судового розгляду справи, а також того, що ПАТ «Укрнафта» здійснило коригування власних податкових зобов'язань, правомірність чого не є предметом розгляду у даній справі, висновки контролюючих органів щодо строків порушень граничних термінів сплати податкових зобов'язань в цілому (за весь період) не є такими, що відображають дійсний стан порушень.
У той же час, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
За таких обставин, суд дійшов до висновку про протиправність податкових повідомлень-рішень від 17.03.2015 №0000182200, №0000192200, від 10.11.2015 №0003641619, №0003651619, №0003661619, №0003671619, №0003681619, №0003691619 та необхідність скасування останніх, оскільки висновки контролюючого органу, на яких вони ґрунтуються, не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду справи у повному обсязі, що одночасно позбавляє суд можливості самостійно здійснити обрахунок штрафних санкцій.
Щодо інших доводів позивача суд зазначає, що вони не спростовують вищезазначені висновки суду.
Щодо податкових повідомлень-рішень від 10.07.2017 №0011451213, №0011501213, №0011521213, №0011541213, №0011611213, №0011641213, №0011651213, №0011581213, №0011571213.
Так, в обґрунтування протиправності податкових повідомлень-рішень від 10.07.2017 представником позивача зазначено, що останні, як вбачається зі їхнього змісту, прийняті на підставі актів перевірки від 20.06.2017 №2908/16-31-13-12-30/00135390 та №2909/16-31-13-12-30/00135390, які позивач не отримував від контролюючого органу у встановленому порядку, внаслідок чого порушено строк прийняття даних податкових повідомлень-рішень - десять робочих днів з дня, наступного за днем вручення акту перевірки (п. 86.8 ст. 86 Податкового кодексу України). Також, представником позивача наголошено, що ПАТ «Укрнафта» не отримувало від контролюючого органу, у порушення ст.ст. 78 та 79 Податкового кодексу України, жодних попередніх запитів про надання інформації, повідомлень та копій наказів, на підставі яких проводились перевірки та складено акти від 20.06.2017 №2908/16-31-13-12-30/00135390 та №2909/16-31-13-12-30/00135390.
Як вбачається зі змісту податкових повідомлень-рішень від 10.07.2017 останні дійсно прийнято на підставі актів від 20.06.2017 №2908/16-31-13-12-30/00135390 та №2909/16-31-13-12-30/00135390, копії яких надано представником відповідачів під час судового розгляду справи. Натомість, на адресу ПАТ «Укрнафта» направлено аналогічні за змістом акти, але з іншими помилковими реквізитами, а саме: від 20.06.2017 №2908/16-31-12-07-36/00135390 та №2909/16-31-12-07-36/00135390. З приводу вказаного суд погоджується з твердженнями представника відповідача про те, що допущення вказаної технічної помилки у реквізитах актів не заважає ідентифікувати останні як такі, що стали підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 10.07.2017, а також не свідчить про протиправність останніх. При цьому, факт отримання актів з помилковим зазначенням номерів останніх позивачем не заперечувалось.
Слід також зазначити, що вказана перевірка проводилась у формі камеральної перевірки, а тому, у силу п. 76.1 ст. 76 Податкового кодексу України, остання проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Вказане свідчить про відсутність у контролюючого органу обов'язку направлення на адресу позивача попередніх запитів про надання інформації, повідомлень та копій наказів.
Щодо наведених представником позивача у додаткових поясненнях від 07.09.2018 тверджень про не підтвердження змістами актів порушень, за наслідками яких прийнято податкові повідомлення-рішення, суд вказує на безпідставність останніх, оскільки наведене не підтверджується матеріалами справи, зокрема безпосередньо змістом актів перевірок.
З огляду на викладене, виходячи із заявленого предмету та підстав позову, суд входить з необґрунтованості позовних вимог в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 10.07.2017 №0011451213, №0011501213, №0011521213, №0011541213, №0011611213, №0011641213, №0011651213, №0011581213, №0011571213.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Як вбачається з наявного у матеріалах справи платіжного доручення від 16.03.2018 №3377-П18, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у загальному розмірі 616 700,00 грн.
Відтак, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, суд вказує про присудження на користь позивача судових витрат у розмірі 86 338,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області, оскільки саме заявлені до вказаного відповідача позовні вимоги задоволено.
Керуючись статтями 77, 139, 245, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390, адреса: 04053, м. Київ, провулок Несторівський, 3-5) до Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39788132, адреса: 39500, Полтавська обл., Карлівський район, місто Карлівка, вул. Полтавський шлях, 97), Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639, адреса: 36014, Полтавська обл., місто Полтава, вул. Європейська, 4) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів (Машівське відділення) у Полтавській області від 17.03.2015 №0000172200, №0000182200, №0000192200.
3. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС (Машівське відділення) у Полтавській області від 10.11.2015 №0003641619, №0003651619, №0003661619, №0003671619, №0003681619, №0003691619.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
5. Присудити здійснені Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» документально підтверджені судові витрати у розмірі 86 338,00 грн. (вісімдесяти шести тисяч трьохсот тридцяти восьми грн. 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок
Повний текст рішення суду складено та підписано 29.10.2018.