Рішення від 29.10.2018 по справі 2340/3379/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2018 року справа № 2340/3379/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23) в якому просить:

-визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови комісії управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області від 26.09.2014 року в призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 55 ЗУ "Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити пенсію ОСОБА_1 з 26.09.2014 року та здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 26.09.2014 року по 30.05.2017 року.

08.10.2018 перейдено до розгляду справи у письмове провадження.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що позивач звернувшись до управлінням Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак відповідачем відмовлено у її призначенні мотивуючи відсутність у позивача факту проживання в зоні посиленого радіологічного контролю не менше чотирьох років до 01.01.1993 року. Позивач стверджує, що відповідачем не враховано те, що ОСОБА_1 має посвідчення громадянина (громадянки), який (яка) постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіологічного контролю (категорія 4) серія НОМЕР_2 виданого 20.08.2003 Черкаською обласною державною адміністрацією. Крім того, рішенням Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 03.06.2016 у справі № 697/889/16 встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 в зоні посиленого радіологічного контролю у період з 26.12.1986 року по 01.01.1993 року. При цьому, зазначено, що згідно ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 07.07.2014 року, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Тобто у зв'язку з неправомірною відмовою призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст. 55 ЗУ «Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», остання звернулася до суду.

В першому судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач у визначений судом строк відзив на позов не надав, в перше судове засідання не з'явився, причин суду не повідомив.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

У відповідності до посвідчення серії НОМЕР_2 виданого 20.08.2003 Черкаською обласною державною адміністрацією, ОСОБА_1 є громадянином, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіологічного контролю - категорія 4.

Рішенням Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 03.06.2016 у справі № 697/889/16-ц встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 в м. Каневі Черкаської області в період з 26.12.1991 по 01.01.1993.

19.09.2014 за № 696 ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії, відповідно до ст. 55 Закону України «Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом від 26.09.2014 за № 5962/04 управління повідомило позивача, що остання не має 4 роки проживання або роботи в зоні посиленого радіологічного контролю, а тому не має право на пенсію по зменшенню пенсійного віку.

26.05.2015 ОСОБА_1 повторно зверталася до управління Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії, відповідно до ст. 55 Закону України «Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом від 03.03.2015 за № 7568/04 управління повідомило позивача, що остання не має 4 роки проживання або роботи в зоні посиленого радіологічного контролю до 1993 року, а тому не має право на пенсію по зменшенню пенсійного віку.

Не погоджуючися з прийнятим рішенням позивач звернулася до суду.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Відповідно до ст. 55 Законом України «Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на зменшення пенсійного віку мають особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, а саме із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання пенсій, на 2 роки та додаткового на 1 рік за 3 роки проживання, але не більше 5 років.

Пунктом 6 постанови КМУ № 51 від 20.01.1997 року «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 21.08.2001 року, передбачено, що особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.

Постановою Кабінету Міністрів Української РСР № 106 від 23.07.1991 року с. Литвинець Канівського району та м. Канів Черкаської області віднесене до переліку радіаційно забруднених населених пунктів 4 зони, тобто зони радіоекологічного контролю.

Судом встановлено, що позивач звернувшися до органів ПФУ в 2014 року мала статус постраждалої від ЧАЕС та відповідно пільги встановлені Законом України «Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема в частині зменшення пенсійного віку.

Згідно відповіді ПФУ ОСОБА_1 зараховано періоди проживання або роботи в зоні посиленого радіологічного контролю в м. Каневі: з 26.04.1986р. по 26.07.1986р.; з 01.02.1991р. по 31.06.1992 р.; з 20.08.1996р. по 15.11.1998р.; з 18.11.1998р. по 15.06.2009р.

Проте, всупереч наявного посвідчення серії НОМЕР_2 категорії 4, ОСОБА_1 не враховано період постійного проживання в зоні посиленого радіологічного контролю - до 1 січня 1993р.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції первинного звернення, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач до суду не надав будь-яких доказів правомірності прийнятого рішення.

Аналізуючи вищевикладене та надані докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови комісії управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області від 26.09.2014 року в призначенні пенсії ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_3; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) відповідно до ст. 55 Закону України "Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити пенсію ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_3; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 26.09.2014 року та здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 26.09.2014 року по 30.05.2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_3; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.Г. Паламар