Справа № 2240/3035/18
іменем України
22 жовтня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом від 13.09.2018, в якому просить: 1) визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправною через грубе порушення ст.ст. 22, 58 та 64 Конституції України, рішень Конституційного Суду України, Європейського Суду з прав людини та правових норм міжнародних договорів і зобов'язань, до яких приєдналась Україна, під час перерахунку у 2018 році довічної пенсії; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 новий перерахунок пенсії у розмірі 71% грошового забезпечення з урахуванням норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, від 11.11.2015 року №988; 3) перераховану недоплату по пенсії виплатити однією загальною сумою в повному обсязі за період з 01.01.2016 без будь-яких обмежень (ч. 2 ст. 55 ЗУ № 2262-ХІІ).
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що з грудня 1997 року йому призначено пенсію із розрахунку 71% суми грошового забезпечення. При перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідач визначив її розмір із розрахунку 70% грошового забезпечення, а не 71%, порушуючи Конституцію України, закони та його права. На його звернення із заявою від 30.08.2018 про проведення перерахунку пенсії виходячи із розміру 71% грошового забезпечення, відповідач листом № 30178/07 від 05.09.2018 відмовив у проведенні такого перерахунку, вказуючи, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати 70% від суми грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 17.09.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 02.10.2018 було подано до суду Відзив на позов, згідно якого в задоволенні позову просить відмовити, оскільки відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (арк. спр.85-87).
Ухвалою суду від 03.10.2018 залишено без задоволення клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр.92-93).
У Відповіді на відзив від 08.10.2018 позивач вказує, що відповідач свідомо і протиправно порушує його права, закони, і Конституцію України, шляхом зменшення розміру його грошового забезпечення з 71% на 70% та просить позов задовольнити (арк. спр.96-97).
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Позивач є пенсіонером та з 17.12.1997 йому призначена пенсія за вислугу років у розмірі 71% грошового забезпечення (арк. спр.32).
Відповідно до Розрахунку пенсії за вислугу років (Автоматизована система Розрахунку пенсій) від 05.04.2018 основний розмір пенсії - 71% грошового забезпечення (арк. спр.61 зворотній бік).
При цьому, згідно з Перерахунком пенсії зробленого цього ж дня - 05.04.2018 вже вказано основний розмір пенсії - 70% грошового забезпечення, який перераховано з 01.05.2018 ( арк. спр.62).
Крім цього, у Відзиві на позов відповідач вказує, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.04.2018 у справі №822/321/18, яке набрало законної сили, згідно з ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2018 (отримана 27.06.2018) позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.06.2016 виходячи з 70% грошового забезпечення (арк. спр.85), чому суд дає критичну оцінку, так як цього (проведення перерахунку з 70% грошового забезпечення) у рішенні суду не встановлено та не вимагалось від відповідача.
30.08.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою-запитом, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії з 01.01.2016 у розмірі 71% грошового забезпечення та надати копії документів (арк. спр. 11).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.09.2018 за №30178/07, повідомлено позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії виходячи з розміру 71% грошового забезпечення у зв'язку з виконанням рішення суду у справі №822/321/18 та з тим, що з 01.01.2016 йому було здійснено перерахунок відповідно до чинної на момент перерахунку норми ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і надано копії документів, які просив позивач (арк. спр.12-13).
Відтак, відповідач 05.09.2018 повідомив позивача на його інформаційний запит про зміну розміру його грошового забезпечення з 71% на 70%. При цьому, протиправно послався в тому числі на те, що це відбулося на виконання рішення суду у справі №822/321/18, і зробив висновки щодо підстав цієї зміни, які не відповідають закону, враховуючи наступне.
Пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007, визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 2 Постанови №103 визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону №2262-XII (в чинній редакції) визначено розміри, в яких призначаються пенсії за вислугу років, а згідно з ч.2 вказаної статті максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
До цього, згідно з ч.2 ст.13 Закону №2262-XII (в редакції на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, згідно яких цифри "90" замінено цифрами "80".
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".
Саме така, змінена редакція ст. 13 Закону № 2262-XII була застосована відповідачем при визначенні розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку, хоча з 17.12.1997 до часу проведення перерахунку пенсії у квітні 2018 року йому пенсія обчислювалась, виходячи з розміру 71% грошового забезпечення.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.
Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу у відповідача були відсутні підстави для обмеження розміру його пенсії 70 відсотками грошового забезпечення, згідно ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII, оскільки дане обмеження не стосується випадку з позивачем, якому пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена.
Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Встановлення в подальшому граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосується порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.
Отже, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії позивача в розмірі 70 % від суми грошового забезпечення з 01.01.2016 є протиправними. При цьому суд зазначає, що проведення перерахунку пенсії, виходячи з розміру 70% грошового забезпечення, є активною дією, а не бездіяльністю відповідача. У рішенні Верховного Суду України від 13 червня 2017 року по справі №21-1393а17 вказано, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень слід розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Бездіяльність (відсутність діяльності, пасивність) з боку органів влади має місце у тому випадку, коли вони зобов'язані були прийняти рішення або вчинити дію протягом визначеного законодавством строку, але цього не зробили; під діями ж суб'єктів владних повноважень необхідно розуміти активну діяльність, що спрямована на виконання нормативно-правових актів.
Таким чином, відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача в зв'язку з відсутністю самої бездіяльності. Разом з тим, частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відтак, наявні підстави для захисту прав позивача шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 71% до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2016.
Також суд зазначає, що не має підстав зобов'язувати відповідача перерахувати недоплату по пенсії однією загальною сумою в повному обсязі за період з 01.01.2016, так як суб"єкт владних повноважень повинен дотримуватись вимог закону і обставин, встановлених судовими рішеннями при перерахунку та виплаті пенсії з 01 січня 2016 року, відповідно до вимог частини 3 статті 63, частини 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", згідно довідки від 22 березня 2018 року №45/121/49-2018, виданої ліквідаційною комісією УМВС в Хмельницькій області, виходячи із розміру 71% грошового забезпечення.
При цьому, відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", було змінено механізм реалізації прав на перерахунок пенсії, зокрема, здійснено поетапне підвищення пенсій протягом трьох років через неможливість повного фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Тому, в задоволенні позовних вимог щодо виплати перерахованої недоплати по пенсії однією загальною сумою в повному обсязі за період з 01 січня 2016 року без будь-яких обмежень, слід відмовити.
Отже, як наслідок, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити позивачу перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року згідно складеної 22.03.2018 ліквідаційною комісією управління МВС України в Хмельницькій області довідки №45/121/49-2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виходячи із розміру 71% грошового забезпечення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд з урахуванням висновків Верховного Суду у постановах від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17, приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а відповідач не довів правомірність дій щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 71% до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії позивачу з протиправним посиланням на судове рішення у справі №822/321/18, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється частково.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає, адже позивач є інвалідом ІІ групи, а тому був звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 71% до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, згідно складеної 22.03.2018 ліквідаційною комісією управління МВС України в Хмельницькій області довідки №45/121/49-2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виходячи із розміру 71% грошового забезпечення.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 22 жовтня 2018 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 32000 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович