Рішення від 24.10.2018 по справі 2240/3029/18

Справа № 2240/3029/18

РІШЕННЯ

іменем України

24 жовтня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.

за участю:секретаря судового засідання Бачка А.М. представників позивача: Мартинкової О.Л., Думітращука В.М. представників відповідача:Верясова Д.О., Шевеля Д.Г.

розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницька Універсальна компанія" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "С" від 31.08.2018 №0008911407,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницька Універсальна компанія" ( далі - ТОВ "Хмельницька Універсальна компанія", позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області (далі - відповідач) в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області форми "С" від 31.08.2018 №0008911407.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами проведеної фактичної перевірки 14 серпня 2018 року відповідачем було складено акт фактичної перевірки (бланк №001740), зареєстрований в ГУ ДФС у Хмельницькій області в журналі реєстрації актів перевірок 15 серпня 2018року за номером № 0304/22/01/14/01883177.

В зазначеному акті відповідач вказав, що в результаті перевірки ним встановлено не здійснення позивачем обліку готівкових коштів на загальну суму 20340,00 грн у книзі обліку розрахункових операцій №3000211656р/4 від 05 липня 2017 року. Позивач зазначає, що відповідачем встановлено не оприбуткування (неповне) готівкових коштів у загальній сумі 20340,00 грн в повній сумі їх фактичного надходження у відповідній книзі обліку на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій" № 1058 від 19 листопада 2017 року, № 1059 від 20 листопада 2017 року та № 1065 від 26 листопада 2017 року, чим порушено п.2.2, 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.

На підставі зазначеного акта перевірки відповідачем 31 серпня 2018 року прийняте податкове повідомлення-рішення форми "С" №0008911407 про застосування штрафних санкцій до позивача у розмірі 101 700,00 грн.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач вважає, що воно прийняте із невірним трактуванням норм чинного законодавства України, порушує права позивача, а тому підлягає скасуванню.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 вересня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від відповідача на адресу суду 28 вересня 2018 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що в ході проведення перевірки встановлено порушення позивачем вимог п.2.2, п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320, а саме : в момент проведення фактичної перевірки виявлено факти не оприбуткування (неповного) готівкових коштів на загальну суму 20340 грн в книгу обліку розрахункових операцій до реєстратора розрахункових операцій, що використовувався позивачем.

Відповідач вказує, що 19 листопада 2017 року готівкові кошти в сумі 5770 грн, 20 листопада 2017 року в сумі 10080 грн та 26 листопада 2017 року в сумі 4490 грн, які були отримані у вигляді виручки від надання послуг заїзду на територію ринку із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (Z - звіт №1058 від 19 листопада 2017 року, Z-звіт №1059 від 20 листопада 2017 року та Z-звіт №1065 від 26 листопада 2017 року) не відображено в книзі обліку розрахункових операцій №3000211656 "р"/4 від 05 липня 2017 року, зокрема в графі 5 відсутні записи за вищевказані дати, чим не дотримано вимоги п.2.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, відповідно до якого "підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку", а також п.2.6 даного Положення.

Оскільки, позивач є юридичною особою та в своїй фінансово-господарській діяльності використовує реєстратор розрахункових операцій, то в даному випадку операція з оприбуткування готівки, являє собою сукупність дій з її відображення, як в книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків, так і касовій книзі, що ведеться в товаристві на підставі прибуткових ордерів.

А тому, відповідач вважає спірне податкове повідомлення-рішення форми "С" від 31 серпня 2018 року №0008911407 таким, що прийняте правомірно на підставі та в порядку визначеного нормами чинного законодавства України, просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали просили задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили, просили відмовити в його задоволенні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши позовну заяву та відзив на позовну заяву, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх належними та допустимими доказами, які містяться в матеріалах справи, суд враховує наступне.

Суд встановив, що ТОВ "Хмельницька Універсальна компанія" (ідентифікаційний код - 01883177) згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, здійснює наступні види діяльності, а саме: 03.12 Прісноводне рибальство, 03.22 Прісноводне рибництво (аквакультура), 11.07 Виробництво безалкогольних напоїв; виробництво мінеральних вод та інших вод, розлитих у пляшки, 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у., 93.12 Діяльність спортивних клубів, 93.19 Інша діяльність у сфері спорту, 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Хмельницькій області в області від 08 серпня 2018 року №2349 "Про проведення фактичної перевірки", посадовими особами відповідача проведено фактичну перевірку з питань додержання позивачем вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

Перевірка проводилась службовими особами відповідача на підставі п.п. 20.1.10. п. 20.1. ст. 20, п. 75.1. ст. 75, п.п. 80.2.4. п. 80.2. ст. 80 Податкового кодексу України (далі - ПК України) з питань дотримання вимог Податкового кодексу України від 02.12.2010 р №2755-VI, Законів України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", від 19 грудня 1995 року №481/95- ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", від 01 червня 2000 року №1775-111 "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", від 24 березня 1995 року №108/95-ВР "Про оплату праці", постанови Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", Кодексу законів про працю від 10 грудня 1971 року №322- VIII.

За наслідками проведеної перевірки посадовими особами відповідача складений акт від 14 серпня 2018 року №0304/22/01/14/01883177, у якому зафіксовані порушення, а саме: не здійснення обліку готівкових коштів на загальну суму 20340,00 грн у книзі обліку розрахункових операцій №3000211656р/4 від 05.07.2017р.. Тобто встановлено не оприбуткування (неповне) готівкових коштів у загальній сумі 20340,00 грн в повній сумі їх фактичного надходження у відповідній книзі обліку на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій" № 1058 від 19.11.2017р.; № 1059 від 20.11.2017р. та № 1065 від 26.11.2017р., чим порушено п.2.2, 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (затверджено постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637).

На підставі висновків акту відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення форми "С" від 31 серпня 2018 року №0008911407 про застосування штрафних санкцій у розмірі 101 700,00 грн.

Позивач не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням від 31 серпня 2018 року №0008911407, вважає його протиправним та вказує, що оприбуткування готівки в касі було здійснено належним чином, та відповідно до вимог чинного законодавства України. При цьому, вважає, що технічна помилка в Книзі обліку розрахункових операцій не вплинула на факт оприбуткування, тому у відповідача були відсутні правові підстави застосування до позивача фінансових санкцій, передбачених абз.2 п.1 Указу № 436/95.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до п.2.2 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637 (далі по тексту - Положення №637), підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів.

Згідно з пунктом 2.6 глави 2 Положення №637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Оприбуткування готівки, відповідно до пункту 1.2 глави 1 вказаного Положення №637, - це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Згідно пунктів 4.1, 4.2 Положення №637, з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку.

Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється.

Усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів). Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу. Відокремлені підрозділи підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також підприємці касової книги не ведуть.

Згідно зі статтею 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12 червня 1995 року №436/95, встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

З наданої позивачем Книги обліку розрахункових операцій №3000211656р/4 суд встановив, що у розділі 2 "Облік руху готівки" зазначено про те, що 19 листопада 2017 року, 20 листопада 2017 року та 26 листопада 2017 року проведено розрахунки відповідних сум коштів, а зі сторінки з місцем для підклеювання чеків - відповідні фіскальні звітні чеки від 19 листопада 2017 року №1058, від 20 листопада 2017 року №1059, від 26 листопада 2017 року №1065 проведені на суму розрахунків, яка відрізняється від первинної.

При цьому, у справі містяться матеріали, що підтверджують видання прибуткових касових ордерів від 19 листопада 2017 року №353328 на суму 5770,00 грн, від 20 листопада 2017 року №353329 на суму 10080,00 грн та від 26 листопада 2017 року №353335 на суму 4490,00 грн всього на суму 20340,00 грн, яка відображена у касовій книзі.

Крім того, в матеріалах справи містяться копії видаткових касових ордерів від 20 листопада 2017 року №3410 та від 27 листопада 2017 року №3415, квитанції про приймання банком коштів від 20 листопада 2017 року №0.0898626576.1 та від 27 листопада 2017 року №0.0.903906053.1, які підтверджують, що зазначені в прибуткових касових ордерах суми коштів були передані до банківської установи ХФ ПАТ Приватбанк для зарахування на поточний рахунок позивача.

Наведені обставини свідчать, що позивач вчинив відповідні дії по оприбуткуванню готівки у касі, однак працівник позивача допустив описку при вчиненні відповідних записів у книзі обліку розрахункових операцій.

Суд наголошує, що позивачем здійснено оприбуткування готівки на підставах та у порядку, передбаченому чинним на момент реалізації правовідносин, законодавством України. Розбіжність між сумами готівки, вказаними у книзі обліку розрахункових операцій та даними Z-звіту, на факт оприбуткування не впливає, оскільки відбулась технічна помилка.

На думку суду, позивач вчинив всі дії з метою оприбуткування готівки у касі підприємства, однак допустив описку при вчиненні відповідного запису у книзі обліку розрахункових операцій і, а тому у податкового органу були відсутні правові підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій.

При цьому, внаслідок відсутності факту правопорушення, протиправним є застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі абзацу 3 статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки " від 12 червня 1995 року № 435/95.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 06 березня 2018 року по справі №826/11045/16.

Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи викладене вище суд вважає, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області форми "С" від 31 серпня 2018 року №0008911407 є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

З обставинами даної справи, вбачається, що контролюючий орган діяв протиправно, а висновки такого органу в свою чергу не відповідають дійсним обставинам справи, а тому суд вважає, що адміністративний позов необхідно задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд встановив, що позивач при зверненні до суду сплачено судового збору на суму 1762,00 грн, що підтверджується квитанцією №3905 від 11.09.2018.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницька Універсальна компанія" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.08.2018 №0008911407 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області форми "С" від 31.08.2018 №0008911407.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницька Універсальна компанія" (ідентифікаційний код - 01883177) судовий збір в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн 00 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області (ідентифікаційний код - 39492190).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 29 жовтня 2018 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницька Універсальна компанія" (вул. Гагаріна, 5,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 01883177)

Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 39492190)

Головуючий суддя О.П. Шевчук