Рішення від 11.10.2018 по справі 1840/2922/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2018 р. Справа № 1840/2922/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.,

за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача - Мачули А.А.,

- Сєдєлєвої Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №1840/2922/18 за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_4) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області) про визнання протиправним та скасування наказу від 04.07.2018 № 692 «Про проведення земельних торгів у формі аукціону», яким вирішено провести земельні торги у формі аукціону з продажу права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення площею 29,0531 га, кадастровий номер НОМЕР_2 та площею 132,9603 га, кадастровий номер НОМЕР_3, які розташовані на території Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що в червні - серпні 2013 року тричі зверталась до відповідача з клопотаннями про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, у задоволенні яких було відмовлено. Згодом позивачу стало відомо, що відповідачем були видані накази про надання іншому громадянину дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок, у зв'язку з чим у грудні 2013 року позивач оскаржила вказані накази до суду. Позов було задоволено постановою від 05.03.2014. Крім того, в процесі розгляді даної справи, ухвалою суду від 04.02.2014 був забезпечений позов шляхом заборони ГУ Держземагентства у Сумській області вчинити дії по затвердженню проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок іншому громадянину. Проте, як з'ясувалось пізніше, наказами від 03.02.2014 були затверджені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду іншому громадянину, а 14.03.2014 з ним були укладені договори оренди цих земельних ділянок.

Крім того, рішенням Сумського районного суду Сумської області від 02.10.2017 у цивільній справі №587/2203/17 було частково задоволений позов ОСОБА_4, визнано недійсним рішення ГУ Держгеокадастру у Сумській області, викладене в листі від 28.12.2016 №6-13359-6690/6-16 про відмову в наданні в оренду земельних ділянок площею 29,0531 га, кадастровий номер НОМЕР_2 та площею 132,9603 га, кадастровий номер НОМЕР_3, які розташовані на території Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області, та зобов'язаної відповідача надати в оренду вказані земельні ділянки для ведення фермерського господарства.

Відповідно до наказу від 06.06.2018 №18-3859/16-18-СГ ГУ Держгеокадастру у Сумській області передано Нижньосироватській сільській раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1619,5262 та, які розташовані за межами населених пунктів. Не зважаючи на це, відповідач 04.07.2018 прийняв оскаржуваний наказ №692 щодо розпорядження цими земельними ділянками.

Ухвалою суду від 02.08.2018 відкрито провадження у справі, розгляд проводиться за правилами загального позовного провадження, у справі призначено підготовче судове провадження.

Ухвалою суду від 02.08.2018 забезпечено позов шляхом заборони ГУ Держгеокадастру у Сумській області та Приватному підприємству «Десна-Експерт-М» проводити земельні торги (аукціон) з продажу права оренди земельних ділянок площею 29,0531 га, кадастровий номер НОМЕР_2 та площею 132,9603 га, кадастровий номер НОМЕР_3, які розташовані за межами населених пунктів на території Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області до вирішення справи по суті.

Ухвалою суду від 19.09.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві (а.с.64-68) та зазначили, що за спірні періоди були відсутні підстави у наданні позивачу в оренду земельних ділянок, про що листами її було повідомлено.

Крім того, на даний час форма власності спірних земельних ділянок є державною, оскільки не здійснено державну реєстрацію права власності на вказані земельні ділянки об'єднаною територіальною громадою, тому ГУ Держгеокадастру у Сумській області має право розпоряджатися земельними ділянками. Отже, спірний наказ про проведення земельних торгів відповідає вимогам чинного законодавства.

Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

У судовому засіданні встановлено, що Наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 04.07.2018 №692 вирішено провести земельні торги у формі аукціону з продажу права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення площею 29,0531 га, кадастровий номер НОМЕР_2 та площею 132,9603 га, кадастровий номер НОМЕР_3, які розташовані на території Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.47).

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

В червні - серпні 2013 року ОСОБА_4 зверталась до Головного управління Держземагентства у Сумській області з клопотаннями про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 161,0 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення (землі запасу - рілля), яка розташована за межами населеного пункту на території Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області. У задоволенні даних клопотань було відмовлено.

При цьому, 10.10.2013 і 14.10.2013 відповідачем були винесені накази про надання іншому громадянину дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок.

У зв'язку з цим у грудні 2013 року ОСОБА_4 зверталася із позовом до Сумського окружного адміністративного суду про визнання протиправними і скасування вказаних наказів, постановою якого від 05.03.2014 у справі №818/8847/13 позову було задоволено. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.06.2014 вказана постанова суду першої інстанції була залишена без змін (а.с.18-27).

Крім того, в процесі розгляді даної адміністративної справи, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 04.02.2014 був забезпечений позов шляхом заборони ГУ Держземагентства у Сумській області вчинити дії по затвердженню проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок іншому громадянину (а.с.14-17). Ухвала у відповідності до частин 5, 6 ст. 118 КАС України підлягала негайному виконання, про що також було в ній зазначено.

Проте, наказами ГУ Держземагентства у Сумській області від 03.02.2014, були затверджені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду іншому громадянину - ОСОБА_5, а 14.03.2014 з ним були укладені договори оренди цих земельних ділянок.

Згідно з ч. 10 ст. 123 Земельного кодексу України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюється:

- затвердження цього проекту землеустрою;

- надання земельної ділянки особі у користування - надання земельної ділянки особі у користування. .

Тобто, як слідує із вказаної норми, затвердження проекту землеустрою чітко передбачає надання земельної ділянки в оренду.

Отже, на підставі ухвали Сумського окружного адміністративного суду від 04.02.2014 про забезпечення позову, ГУ Держземагентства у Сумській області не повинно було 14.03.2014 укладати договори оренди земельних ділянок із ОСОБА_5, оскільки, як було зазначено вище, ухвалою суду було заборонено вчиняти дії по затвердженню проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок.

Крім і того, постановою Сумського окружного адміністративного суду від 05.03.2014 поряд із визнанням протиправними і скасуванням наказів ГУ Держземагентства у Сумській області від 10.10.2013 і від 14.10.2013 про надання іншому громадянину дозволу на розроблення проекту землеустрою, відповідача було зобов'язано розглянути клопотання ОСОБА_4 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду та прийняти рішення відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України, яка встановлює порядок вирішення цього питання.

В частині 2 ст. 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

До 03.04.2016 в частині 2 (абзац 16) ст. 134 Земельного кодексу України існувала норма, яка дозволяла надавати в оренду громадянам земельні ділянки для ведення фермерського господарства без проведення конкурсу (аукціону), проте Законом України від 18.02.2016 №1012-VIII «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів», який набрав чинності 03.04.2016, вказану норму було виключено.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Неприпустимість зворотної дії законів та інших нормативно-правових актів є одним з аспектів загальновизнаного принципу правової визначеності як елемента принципу верховенства права, який відповідно до частини першої статті 8 Конституції України визнається і діє в Україні.

Внаслідок вказаних протиправних дій ГУ Держгеокадастру у Сумській області, що встановлено зазначеними рішеннями судів, які набрали законної сили, ОСОБА_4 було втрачене право на отримання земельних ділянок для ведення фермерського господарства в оренду без проведення аукціону.

Разом з тим, з наведених норм вбачається, що до прав і обов'язків, що виникли до введення в чинність нового закону, у тому числі тих з них, що з якихось причин виявилися нездійсненними (невиконаними) на момент набуття чинності новим законом, застосовується раніше діюче законодавство.

Таким чином, з урахуванням ст. 58 Конституції України та її офіційного роз'яснення Конституційним Судом України, до подій і фактів щодо подання клопотань ОСОБА_4 у червні - серпні 2013 року необхідно застосовувати редакцію частини 2 (абзац 16) ст. 134 Земельного кодексу України яка дозволяла надавати в оренду громадянам земельні ділянки для ведення фермерського господарства без проведення конкурсу (аукціону).

Крім того, варто зазначити, що відповідно до наказу від 06.06.2018 № 18-3859/16-18-СГ ГУ Держгеокадастру у Сумській області передано Нижньосироватській сільській раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1619,5262 га., які розташовані за межами населених пунктів на території Нижньосироватської об'єднаної територіальної громади Сумського району Сумської області за актом приймання-передачі (а.с.46).

Проте, незважаючи на те, що спірні земельні ділянки передані у комунальну власність за актом приймання-передачі 06.06.2018, відповідач, який з 06.06.2018 не є розпорядником цих земельних ділянок, всупереч вимог ст. ст. 12,15-1,122 Земельного кодексу України, які встановлюють повноваженні органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування по розпорядженню земельними ділянками, 04.07.2018 виніс оскаржений наказ № 692 щодо розпорядження цими земельними ділянками (а.с.47).

Крім того, відповідно до інформації з офіційного веб-сайту Держгеокадастру (а.с.49-50) вказані земельні ділянки, які розташовані на території Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області виставлено на земельні торги, що будуть проведені в м. Чернігів, тобто за 350 км від місця розташування цих земельних ділянок.

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що наказ від 04.07.2018 №692 «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» є протиправним, не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При поданні позову позивачем сплачено судовий збір в сумі 704,80 грн. за квитанціями від 30.07.2018 і 01.08.2018 (а.с.4,5).

Таким чином позивачу необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру у Сумській області.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 04.07.2018 № 692 «Про проведення земельних торгів у формі аукціону», яким вирішено провести земельні торги у формі аукціону з продажу права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення площею 29,0531 га, кадастровий номер НОМЕР_2 та площею 132,9603 га, кадастровий номер НОМЕР_3, які розташовані на території Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області.

Стягнути на користь ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885).

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 22.10.2018 року.

Суддя В.М. Соколов