5.1.2
про повернення позовної заяви
29 жовтня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3422/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., перевіривши матеріали адміністративного позову Лисичанської міської ради Луганської області до Державної екологічної інспекції у Луганській області про визнання протиправними та скасування пунктів припису,
26 жовтня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Лисичанської міської ради Луганської області до Державної екологічної інспекції у Луганській області, в якому позивач просить визнати протиправними та скасувати пункти припису Державної екологічної інспекції у Луганській області щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства від 27.07.2018, а саме: п. 7 «Здійснити заходи щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронних зон на водних об'єктах міста» та п. 10 «Здійснити заходи щодо взяття під охорону геологічної пам'ятки природи «Конгресів Яр» та дотримуватися режиму території природно-заповідного фонду».
Розглянувши матеріали позову, суд дійшов такого.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;
2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);
3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;
5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною другою статті 171 КАС України передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Позовну заяву підписано секретарем Лисичанської міської ради ОСОБА_1.
Вирішуючи питання щодо повноважень вказаної особи на підписання позовної заяви, суд виходить з такого.
Статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) визначено повноваження сільського, селищного, міського голови.
Так, відповідно до пункту 15 частини четвертої цієї статті сільський, селищний, міський голова звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів.
Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради визначено статтею 50 Закону № 280/97-ВР.
Відповідно до частини третьої цієї статті секретар сільської, селищної, міської ради:
1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови;
2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;
3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону;
4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів;
5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності;
6) за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;
7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;
8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;
9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;
10) вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.
Таким чином, повноваження щодо підписання позову за Законом № 280/97-ВР покладено на голову відповідної ради та не входять до повноважень секретаря такої ради.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 29.10.2018 № 1004584825 головою Лисичанської міської ради Луганської області є ОСОБА_2.
Позивачем до позовної заяви додано копію довідки від 25.10.2018 № 103, згідно з якою ОСОБА_2 перебуває на стаціонарному лікуванні з 22.10.2018 по цей час (тобто, по 25.10.2018). Проте, позовну заяву підписано 26.10.2018, що підтверджується кутовим штампом позивача на позовній заяві, та цього ж дня подано до суду. За таких обставин, суд не бере до уваги вказану довідку.
Згідно з пунктом 3 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Таким чином, позовну заяву підписано неуповноваженою особою. На підставі викладеного суд дійшов висновку про повернення позивачу позовної заяви.
Керуючись статтями 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позов Лисичанської міської ради Луганської області до Державної екологічної інспекції у Луганській області про визнання протиправними та скасування пунктів припису повернути позивачеві.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяІ.О. Свергун