Рішення від 17.10.2018 по справі 0840/3122/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

17 жовтня 2018 року Справа № 0840/3122/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, 4а, офіс 2, код ЄДРПОУ 41249795)

про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

02.08.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, щодо застосування до розміру моєї пенсії величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%;

- зобов'язати Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити виплату мені пенсії в раніше встановленому розмірі, без застосування до розміру моєї пенсії величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами, починаючи з 01.01.2018 року по день проведення виплати.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач протиправно нараховує та виплачує йому пенсію із застосуванням обмеження розміру її виплати у сумі 10740,00 грн., оскільки розмір пенсії при призначенні складав 13305,23 грн. Обмеження в отриманні максимального розміру пенсії, а саме 10740,00 грн., відповідно до ч.3 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено до 31.12.2017, а з 01.01.2018 становить 13730,00 грн. Крім того, відповідачем було застосовано до позивача коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1%, проте при первинному призначенні пенсія була розрахована з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки та оцінки страхового стажу 1,35 %. Просить задовольнити позов.

07.08.2018 ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду вказана позовна заява була залишена без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків. 23.08.2018 позивачем через канцелярію суду надані документи на виконання ухвали суду, якими були усунуті недоліки позовної заяви.

У зв'язку з тим, що суддя Запорізького окружного адміністративного суду Конишева О.В. перебувала у щорічній оплачуваній відпустці в період часу з 21 серпня 2018 року по 16 вересня 2018 року включно, розгляд питання про відкриття провадження у справі проводиться першого робочого дня, тобто 17 вересня 2018 року.

Ухвалою суду від 17.09.18 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 16.10.2018. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач у поданому до матеріалів адміністративної справи відзиві (від 12.10.2018 вх. №32519) проти задоволення позовних вимог заперечує. В обґрунтування заперечень посилається на те, що станом на 30.09.2017 розмір пенсії обчислювався в сумі 13305,23 грн. З огляду на положення ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії позивача, обмежено до 10740,00 грн. На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» пенсію позивача перераховано, новий розмір пенсії склав 9874,96 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Проте, відповідно до п. 4 Прикінцевих положень Закону № 1058, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Таким чином, позивачу з 01.10.2017 виплачується пенсія в раніше встановленому розмірі в сумі 10740,00 грн. Таким чином, вважає, що обмеження розміру пенсії позивача до даних правових відносин не має відношення та не впливає на розмір пенсії позивача. У задоволенні позову просить відмовити.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Позивач з 26.03.2017 перебуває на обліку в Енергодарському ОУПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до розпорядження № 130472 від 27.07.2018 позивачу розраховано пенсію за віком в розмірі 13305,23 грн., а з 01.10.2017 до 01.10.2017 виплачувалася у розмірі 10740,00 грн.

Однак, згідно з ч.3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Суд зазначає, що позивач з 01.01.2018 року по час звернення до суду отримував пенсію у сумі 10740,00 грн.

23.07.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату пенсії у розмірі 13305,23 грн., у зв'язку із збільшенням з 01.01.2018 прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність до 1373,00 грн.

Листом від 30.07.2018 №235/Ч-1 відповідач відмовив у виплаті пенсії в такому розмірі, посилаючись на вимоги Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VІІІ, відповідно до якого пенсію позивача перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, після чого її розмір склав 9874,96 грн.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (ст.27, до п.4 Розділу XV «Прикінцеві положення»), Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.

Порядок визначення коефіцієнта страхового стажу передбачений статтею 25 Закону №1058 та передбачає, що при визначенні коефіцієнта страхового стажу застосовується величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону № 1058 (в редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 №107-V1, яка діяла з 01.01.2008р.), передбачено, що за період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %.

11.10.2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VІІІ, яким до частини першої статті 25 Закону №1058 були внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Крім того, пункт 4 "Прикінцевих положень" Закону України № 1058-IV доповнено пунктами 4-3 та 4-4.

Так, в силу частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідно до частини 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Матеріалами справи підтверджено, що пенсія позивачу призначена відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VІІ.

Відтак, пенсія підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Відповідно до п.4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Звідси, як зазначено вище, розміром пенсії позивача після перерахунку з 01.01.2018 складає 10740,00 грн., а раніше до перерахунку складав 13305, 23 грн. (про що самостійно зазначив відповідач у відзиві на позов та не заперечується позивачем).

Виходячи з логічного та послідовного аналізу вимог позивача, суд вважає, що позивач не погоджується з тим, що відповідачем не був застосований п.4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якого, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

До 31.12.2017 існувало обмеження в отриманні максимального розміру пенсії, а саме 10740,00 грн., з чим не спиричається позивач, однак відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» обмеження з 01.01.2018 збільшено до 13730,00 грн., так як Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 №2246-VIII прожитковий мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановлений у розмірі 1373,00 грн.

Враховуючи наведене суд зазначає, що відповідач переховуючи пенсію з врахуванням частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, не врахував п.4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якого у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, посилання позивача на порушення його конституційних прав та неможливості зменшення розміру належних йому пенсійних виплат, в контексті даної спірної ситуації, є правомірним, оскільки після перерахунку, розмір пенсії позивача був зменшений.

Тому суд приходить до висновку, що починаючи з 01.01.2018 пенсія позивачу повинна виплачуватися у раніше встановленому розмірі.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач застосовує 1070 грн.,як розмір пенсії, який був встановлений до перерахунку, однак даний розмір пенсії не є розрахунком пенсії, а є обмеженням яке було встановлено тимчасово по 31 грудня 2017 року (ч.3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), а розрахунок пенсії за віком в розмірі 13305,23 грн.,був проведений відповідачем відповідно до розпорядження № 130472 від 27.07.2018.

Перерахунок пенсії позивача проводився відповідно до Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VІІІ який 11.10.2017 року набув чинності , яким до частини першої статті 25 Закону №1058 були внесені зміни, а так як після перерахунку розмір пенсії був зменшений, та складав 9800, 14 грн. відповідач повинен був застосувати п.4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та виплачувати пенсію в раніше встановленому розмірі, тобто застосовувати той розмір який був розрахований 27.07.2018 до введення тимчасового обмеження.

Відповідно до частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

Відповідно до частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, 4а, офіс 2, код ЄДРПОУ 41249795) - задовольнити.

Визнати протиправними дії Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо застосування до розміру пенсії ОСОБА_1 велични оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Зобов'язати Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії в раніше встановленому розмірі, без застосування до розміру пенсії величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами, починаючи з 01.01.2018 по день проведення виплат.

Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. присудити на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд. 4-А,офіс 2, код ЄДРПОУ 41249795).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 17.10.2018.

Суддя О.В.Конишева