Рішення від 17.10.2018 по справі 0840/2830/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

17 жовтня 2018 року Справа № 0840/2830/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишева О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (61022, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)

до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

13 липня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу пенсії з січня 2017 року;

-зобов'язати відповідача поновити нарахування і виплату пенсії позивачу та виплатити заборгованість за період, починаючи з січня 2017 року.

Позивач у позові зазначив, що він є пенсіонером та особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Позивач має право на пенсію та отримував її до січня 2017 року в ГУ ПФУ в Донецькій області. Проте, з січня 2017 року виплату пенсії було припинено з невідомих позивачу причин, оскільки будь-якої інформації з цього приводу він не отримував. Позивач вважає протиправним припинення виплати йому пенсії у зв'язку з чим, просить поновити нарахування і виплату пенсії, а також виплатити йому заборгованість, починаючи з січня 2017 року.

18.07.2018 ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду вказана позовна заява була залишена без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків. 23.08.18 позивачем через канцелярію суду надані документи на виконання ухвали суду, якими були усунуті недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 17.09.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 16.10.2018. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов (вх.№ 32922 від 17.10.2018), в якому зазначено, що відповідач не вчинив жодних дій, які б порушували права позивача, та не був зобов'язаний вчиняти якісь дії відповідно до вимог чинного законодавства. Крім того зазначив, що позивач з 2015 року по січень 2017 року отримував пенсію за вислугою років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в ГУ ПФУ в Донецькій області. Відповідно до атестату про зняття з обліку від 25.10.2017 позивач був знятий з пенсійного обліку та йому було припинено виплату пенсії саме ГУ ПФУ в Донецькій області, а тому відповідач припинення виплати пенсії з січня 2017 року не здійснював. Із заявою про призначення пенсії позивач звернувся до відповідача лише 06.12.2017. Також, позивачем не підтверджено місце проживання на території Запорізької області, а зазначена у позові адреса м. Харків, тому поновлення виплати пенсії можливо за місцем фактичного проживання. Відповідач просить у задоволенні позову відмовити.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою про взяття на облік від 05.12.2017 № НОМЕР_2, адреса фактичного місця проживання/перебування : АДРЕСА_2.

Відповідно до атестату про зняття з обліку від 25.10.2017 позивач був знятий з пенсійного обліку та йому було припинено виплату пенсії саме ГУ ПФУ в Донецькій області.

Також позивач є пенсіонером, про що свідчить посвідчення № НОМЕР_3 від 26.05.2006 про призначення пенсії за вислугою років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».

До 05.12.2017 позивач був зареєстрований та постійно проживав в м. Донецьк, де перебував на обліку у Пенсійному фонді та отримував пенсію до січня 2017 року. Проте, як стверджує позивач, з цього періоду часу позивачу було припинено нарахування пенсії. Будь-якої інформації щодо припинення нарахування пенсії, позивачу надано не було.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Приймаючи рішення стосовно спору, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства Державний ощадний банк України.

Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк» або з доставкою додому весь час дії такої довідки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 затверджено "Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".

Відповідно до ч.1 "Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", він визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до "Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 за №509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб".

Відповідно до ч. 5 Порядку для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.

Відповідно до п. 7 Порядку для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 за №335 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 за №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", в якій пункт 15 викладено в такій редакції: "Орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України".

З аналіз наведених нормативних актів та наявних матеріалів у справі, суд зазначає наступне.

Позивач просить суд визнати протиправність відповідача та зобов'язати відповідача поновити та виплатити позивачу призначену раніше пенсію за віком з урахуванням заборгованості, що виникла з січня 2017 року.

Однак з матеріалів справи вбачається що позивач знятий з пенсійного обліку та йому було припинено виплату пенсії саме ГУ ПФУ в Донецькій області з 25.10.2017, а тому відповідач припинення виплати пенсії з січня 2017 року не здійснював. Із заявою про призначення пенсії позивач звернувся до відповідача лише 06.12.2017.

Крім того, доказів звернення позивача до пенсійних органів з підстав припинення пенсії суду не надавалися, доказів припинення пенсії позивачу також суду надані не були.

Позивач звернувся до відповідача лише 06.12.2017, тому суд вважає правомірним обґрунтування Відповідача про відсутність в його діях будь-яких порушень.

Враховуючи відсутність належних доказів, які б підтверджували обставини викладені у позовній заяві, суд вважає позовні вимоги не обгрутованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись: ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (61022, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, ЄДРПОУ 20490012) - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 17.10.2018.

Суддя О.В. Конишева