23 жовтня 2018 року м. Ужгород№ 807/547/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І
при секретарі судового засідання Павловій О.В.
за участю представників
позивача: ОСОБА_1, адвокат Кошеля В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізківської сільської ради Міжгірського району Закарпатської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23 жовтня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 29 жовтня 2018 року.
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Ізківської сільської ради Міжгірського району (далі - відповідач, Ізківська сільська рада), яким просить визнати протиправною бездіяльність Ізківської сільської ради щодо прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки позивачу у власність площею 0,07 га в ур. "Біля хати" у с. Ізки Міжгірського району для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та зобов'язати вчинити певні дії, а саме: затвердити проект землеустрою виготовлений позивачем на підставі Рішення Ізківської сільської ради Міжгірського району № 199 від 13.10.2017р. щодо відведення земельної ділянки позивачу у власність площею 0,07 га в ур. "Біля хати" у с. Ізки Міжгірського району для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та передати вказану земельну ділянку у власність позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 звернувся до Ізківської сільської ради з метою затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Оскільки Ізківська сільська рада не приймала рішення про затвердження виготовленого проекту землеустрою, 23.04.2018 року позивач звернувся до сільської ради з письмовою заявою у якій просив надати письмову обгрунтовану відповідь про відмову у затвердженні проекту землеустрою. На цю заяву Ізківська сільська рада у встановленому законом порядку також жодної відповіді не надала і рішення щодо затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки не прийняла. Таким чином, на думку позивача, Ізківська сільська рада виявила бездіяльність у вирішенні питання затвердження виготовленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, чим порушено право позивача на приватизацію земельної ділянки у власність.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити в повному обсязі.
10.07.2018 року Ізківською сільською радою надано відзив на позовну заяву, згідно якого, відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог посилаючись на те, що від ОСОБА_1 не надходило жодної заяви для винесення на сесію сільської ради для затвердження погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу.
Відповідач в судове засідання не з'явився, натомість, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, при цьому заперечивши проти задоволення позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Враховуючи приписи ст. 205 КАС України, суд вважає, що немає перешкод для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку позивача та його представника, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Рішенням XVIII сесії VІI скликання Ізківської сільської ради від 13.10.2017 року № 199 "Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_1 (а.с.11).
Позивачем укладено договір на розроблення проектної документації із ТОВ "Землемір". Проектною організацією виготовлено відповідний проект землеустрою (а.с.14-71).
Згідно тексту позовної заяви, ОСОБА_1 подав вказаний проект землеустрою на затвердження до Ізківської сільської ради, втім, не отримавши відповіді, 23.04.2018 року звернувся із заявою про надання письмової обгрунтованої відповіді про відмову у затвердженні проекту землеустрою.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями частини дев'ятої статті 118 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Статтею 50 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 року № 858-IV передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.
Таким чином, положеннями Земельного кодексу України та Закону України "Про землеустрій" передбачений порядок звернення особи до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування для отримання земельної ділянки державної чи комунальної власності у власність та підстави відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Разом з тим в матеріалах справи відсутні будь-які докази звернення ОСОБА_1 до Ізківської сільської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки позивачу у власність площею 0,07 га в ур. "Біля хати" у с. Ізки Міжгірського району для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та, як визнано самим позивачем у заяві від 01.08.2018 року (а.с.85), про необхідність подання вказаної заяви йому було не відомо.
Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягають саме порушені права. В даному випадку позивач не звертався до відповідача з заявою встановленої форми, а тому, відповідно, відповідачем не приймалося рішення по даному питанню, тобто, відсутні підстави вважати про порушення відповідачем прав позивача з цього питання.
Крім того суд констатує, що 30.07.2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Ізківської сільської ради про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу у власність площею 0,07 га в ур. "Біля хати" у с. Ізки Міжгірського району для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та листом від 04.09.2018 року Ізківська сільська рада повідомила позивача про те, що під час вивчення даного проекту землеустрою було виявлено, що частина земельної ділянки накладається на частину дороги загального користування, яка затверджена рішенням ХХV сесії VII скликання Ізківської сільської ради № 3 від 28.05.2018 року, а дорога взагалі не вказана. Також, проект землеустрою не погоджений з суміжним землевласником ОСОБА_3, що передбачено п.2 ст. 198 Земельного кодексу України.
Однак, у межах даної справи суд не може розглядати законність вказаних дій відповідача, так як, відповідно до ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства та з огляду на положення ч. 2 ст. 77 КАС України, обов'язок доказування покладається в даному випадку на відповідача. Відповідачем доведено правомірність щодо не прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки ОСОБА_1 у власність площею 0,07 га в ур. "Біля хати" у с. Ізки Міжгірського району для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, в зв'язку із неподанням ним до сільської ради відповідної заяви про затвердження проекту (така подана вже під час розгляду справи в суді та була відсутня на час виникнення спірних правовідносин), відтак, позовні вимоги є необґрунтованими, суперечать вимогам законодавства та обставинам справи, що підтверджується дослідженими належними та допустимими доказами, в зв'язку з чим в задоволенні вимоги про визнання протиправною бездіяльності слід відмовити, як слід і відмовити у похідній вимозі позову щодо зобов'язання затвердити проект землеустрою.
Згідно ст. 139 КАС України та в зв'язку з відсутністю понесених судових витрат відповідача, судові витрати не стягуються та за рахунок бюджету не компенсуються.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 72, 77, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 код НОМЕР_1) до Ізківської сільської ради Міжгірського району Закарпатської області (Закарпатська область, Міжгірський район, с. Ізки, будинок 169 код 2122481601) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
2. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Рейті