16 жовтня 2018 року Справа № 0440/6827/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Прудника С.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
11 вересня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогами:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 даного Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 даного Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність протиправною з дати призначення пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, недоотриману пенсію після перерахунку призначеної пенсії.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що при зверненні до Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", ОСОБА_2 було відмовлено. У листі Павлоградського відділу обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.08.2018 року № Ч12418-18 зазначено, що медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я не відноситься до шахтарів. Проте, позивач зазначає, що працюючи фельдшером підземного медпункту був зайнятий обслуговуванням шахтарів і розмір пенсії позивача має бути нарахований відповідно до абзацу 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.09.2018 р. відкрито провадження у адміністративній справі №0440/6827/18, та призначено справу до розгляду без повідомлення (виклику) сторін на 15 жовтня 2018 року.
Представником відповідача 03.10.2018 р. надано до суду відзив на адміністративний позов (вх..№47094/18), в якому відповідач просив у задоволенні позову відмовити та зазначив, що позивач до управління Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії не звертався, тому будь-яких правовідносин між позивачем та відповідачем не виникало. По суті позовних вимог зазначив, що мінімальний розмір пенсії згідно ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у відсотках до середньої заробітної плати шахтаря, а працівники, зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням не відносяться до шахтарів, тому таким особам встановлюється лише мінімальна пенсія у розмірі не менше трьох прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, та з 13.09.2011 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах по списку №1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-IV.
ОСОБА_2 має загальний стаж роботи 37 років 04 місяці та 6 днів, в тому числі стаж на підземних роботах - 16 років 5 місяців 16 днів.
На час звернення до суду з даним позовом ОСОБА_2 є працюючим пенсіонером.
Як встановлено судом, ОСОБА_2 18.07.2018 року звернувся до Пенсійного фонду України із скаргою на дії працівників Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії, як працівник, зайнятий повний робочий день під землею обслуговуванням осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" в розмірі 80% заробітної плати, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, в встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Листом Павлоградського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.08.2018 року № Ч12418-18 за результатами розгляду скарги позивача, ОСОБА_2 надано відповідь щодо нарахування його пенсії.
Позивач вважає, що означеним листом від 17.08.2018 р. № Ч12418-18 йому відмовлено у перерахунку пенсії, та вказує, що з боку відповідача допущена бездіяльність в частині перерахунку пенсії, що порушує права ОСОБА_2.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі по тексту Закон №1058-IV) мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту Порядок № 22-1).
Пунктом 1.5 Порядку № 22-1 передбачено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. (абз. 5 п. 1.7 Порядку № 22-1).
Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Отже, відповідно до положень Порядку № 22-1, зокрема розділу 1, звернення за призначенням (перерахунком) пенсії оформляється заявою.
Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Виходячи з положень Порядку № 22-1, для виникнення певних правовідносин, зокрема, перерахунку пенсії, необхідною умовою є волевиявлення особи, яка звертається за таким перерахунком.
Як встановлено судом, при зверненні до суду з позовом, ОСОБА_2 із заявою про перерахунок пенсії до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку, як одержувача пенсії, не звертався. Жодних доказів з цього приводу матеріали справи не містять.
Після надходження заяви, та за необхідності, додаткових документів для перерахунку пенсії, орган, що призначає пенсію впродовж 10 днів розглядає подані документи та приймає рішення, в даному випадку, або здійснити перерахунок пенсії, або відмовити у здійсненні такого перерахунку.
Як свідчать матеріали справи, оскільки ОСОБА_2, в порушення Порядку №22-1, із заявою про перерахунок пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не звертався, а Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області будь-якого рішення щодо перерахунку або відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 не приймав.
Судом надано оцінку листу Павлоградського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.08.2018 року №Ч12418-18, на який позивач посилається як на відмову у проведенні перерахунку пенсії, проте зі змісту вказано листа вбачається, що за своєю правовою природою він не є відмовою, а є відповіддю на подану позивачем скаргу. Така відповідь надана згідно Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 роук № 393/96-ВР.
Суд зазначає, що заява до Пенсійного фонду подається із дотриманням загальних правил діловодства, які встановлені для підприємств, установ та організацій. Відсутність належного документа, який підтверджує звернення особи до Пенсійного фонду, не дає можливості останньому розглянути цю заяву відповідно до вимог діючого законодавства.
На підставі викладеного, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення стосовно перерахунку пенсії позивача не приймалось, тому немає підстав вважати, що з боку відповідача допущено будь-які дії або бездіяльність відносно перерахунку пенсії ОСОБА_2
Звернення до суду за захистом своїх прав само по собі не є підставою для виникнення прав та обов'язків у пенсійній сфері. Для цього необхідне волевиявлення особи, яка звертається до пенсійного фонду. За відсутністю згоди особи на перерахунок пенсії, відсутні підстави для виникнення правочину.
частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з'ясування всіх обставин у справі. Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали, а якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів (частина 5 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За встановлених обставин, суд доходить висновку, що позовна заява є необґрунтованою, а викладені в ній позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.
Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, суд приходить до висновку про відсутність підстав для присудження і всіх здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 242-243, 245-246, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, рнокпп НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник