Рішення від 29.10.2018 по справі 803/883/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2018 року ЛуцькСправа № 803/883/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,

за участю представника позивача Сабін І.В.,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (далі - ФОП ОСОБА_3, відповідач) про стягнення фінансових санкцій в сумі 187000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками Головного управління ДФС у Волинській області у період з 09.08.2017 року по 18.08.2017 року було проведено фактичну перевірку з питань дотримання організаційних, технічних та технологічних вимог провадження господарської діяльності щодо виробництва та обігу алкогольних напоїв суб'єкта господарювання ОСОБА_3 за місцем здійснення діяльності за адресою: АДРЕСА_1. Під час перевірки було встановлено, крім іншого, факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без ліцензії та подання звітів про обсяги виробництва алкогольними напоями з недостовірними відомостями в кількості 10 звітів за період з жовтня 2016 року по липень 2017 року, чим порушено вимоги статей 15, 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". Порушення зафіксовані в акті перевірки від 19.08.2017 року №03/163/40-01/2817003058, на підставі якого позивачем, в межах його повноважень, було прийнято рішення від 16 лютого 2018 року №00000479-40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у розмірі 17000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без ліцензії та 170000,00 грн. - за подання звітів про обсяги виробництва алкогольними напоями з недостовірними відомостями в кількості 10 звітів за період з жовтня 2016 року по липень 2017 року.

Позивач вказує на те, що відповідачем не було вжито заходів для погашення фінансових санкцій в загальній сумі 187000,00 грн., при цьому останній оскаржив вищенаведене рішення про застосування фінансових санкцій в судовому порядку. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у справі №803/427/18 позов ФОП ОСОБА_3 задоволено частково, та скасовано фінансові санкції в сумі 170000,00 грн. за подання звітів про обсяги виробництва алкогольними напоями з недостовірними відомостями в кількості 10 звітів за період з жовтня 2016 року по липень 2017 року. У задоволенні решти позовних вимог суд відмовив. Враховуючи те, що зазначене рішення суду на час подачі до суду цього позову не набрало законної сили, тому позивач просить стягнути з відповідача суму фінансових санкцій в повному обсязі.

У відзиві на позовну заяву від 04.06.2018 року (а.с.37-38) відповідач позовні вимоги не визнає, оскільки вважає рішення від 16 лютого 2018 року №00000479-40 про застосування фінансових санкцій у розмірі 187000,00 грн. протиправним, з них рішенням суду в частині застосування фінансових санкцій у сумі 170000,00 грн. скасоване, а рішення щодо застосування фінансових санкцій у сумі 17000,00 грн. оскаржене. Відтак, вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог, а тому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Ухвалою суду від 05 червня 2015 року провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі №803/427/18 та ухвалою суду від 29 жовтня 2018 року провадження у справі поновлено.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просила його задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у письмовому відзиві проти позову, просив у його задоволенні відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх письмовими доказами, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.

Судом встановлено, що працівниками Головного управління ДФС у Волинській області у період з 09.08.2017 року по 18.08.2017 року на підставі наказу від 07.08.2017 року №2060 "Про проведення фактичної перевірки" та направлень на перевірку від 09.08.2017 року №№438, 439, 440, 441 проведено фактичну перевірку з питань дотримання організаційних, технічних та технологічних вимог провадження господарської діяльності щодо виробництва та обігу алкогольних напоїв суб'єкта господарювання ОСОБА_3 за місцем здійснення діяльності: АДРЕСА_1, за результатами якої складено акт від 19.08.2017 року №03/163/40-01/2817003058 (а.с.6-11).

Під час перевірки встановлено порушення відповідачем вимог статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії); статті 16 цього Закону (подання звітів про обсяги виробництва алкогольних напоїв за період з вересня 2016 року по липень 2017 року з недостовірними відомостями); пунктів 1, 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (проведення розрахункової операції на суму покупки 450,00 грн. без застосування РРО та без видачі на руки розрахункового документа встановленої форми.

На підставі акта перевірки від 19.08.2017 року №03/163/40-01/2817003058 в.о. начальника Головного управління ДФС у Волинській області прийнято рішення від 16 лютого 2018 року №00000479-40 про застосування фінансових санкцій (а.с.18), згідно якого до відповідача застосовано фінансові санкції у розмірі 17000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без ліцензії та 170000,00 грн. - за подання звітів про обсяги виробництва алкогольними напоями з недостовірними відомостями в кількості 10 звітів за період з жовтня 2016 року по липень 2017 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначаються Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Частиною першою статті 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Відповідно до частини третьої статті 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.

Згідно з абзацом вісімнадцятим частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що за неподання чи несвоєчасне подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, у розмірі 17000 гривень.

Відповідно до частини чотирнадцятої статті 15 цього Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Згідно з абзацом п'ятим частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Як зазначено в акті перевірки від 19.08.2017 року №03/163/40-01/2817003058, 09.08.2017 року близько 11 год. 35 хв. з приміщення виробничого цеху по виготовленню пива (міні-пивоварні), який знаходиться за адресою пр. Соборності, 26 у місті Луцьку, було придбано без застосування РРО, без видачі на руки розрахункового документа встановленої форми у принесений перевіряючими власний КЕГ 20 л пива "Світле" власного виробництва підприємця ОСОБА_3 Пиво було попередньо замовлено в кількості 20 л по ціні 28,00 грн. за 1 л та було залишено принесений КЕГ ємністю 50 л, в який в подальшому було налито замовлене пиво. Розрахунок за пиво проводився на вулиці біля приміщення міні-пивоварні за адресою: АДРЕСА_1. Ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями на місце торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 ФОП ОСОБА_3 не придбавалась, у зв'язку з чим контролюючим органом зароблено висновок про порушення позивачем вимог статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (а.с. 8).

Крім того, у вищенаведеному акті перевірки зроблено висновок про те, що ФОП ОСОБА_3 порушено вимоги статті 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме: подання звітів про обсяги виробництва алкогольних напоїв за період з вересня 2016 року по липень 2017 року з недостовірними відомостями. На думку контролюючого органу, за відсутності підтверджуючих документів щодо кількості виробленого і реалізованого пива та залишків на початок і кінець звітного місяця інформація у поданих позивачем щомісячних звітах форми 2-РС "Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв" за період з вересня 2016 року по липень 2017 року є недостовірною.

Судом встановлено, що відповідач рішення від 16 лютого 2018 року №00000479-40 про застосування фінансових санкцій у розмірі 187000,00 грн. оскаржував у судовому порядку до Волинського окружного адміністративного суду. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року в адміністративній справі №803/427/18 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 16.02.2018 року №00000479-40 про застосування фінансових санкцій в частині застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 170000,00 грн. за подання звітів про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв з недостовірними відомостями в кількості 10 звітів за період з жовтня 2016 року по липень 2017 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.27-30). Зазначене рішення суду набрало законної сили 28 серпня 2018 року на підставі постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2018 року, який апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 та Головного управління ДФС у Волинській області залишив без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у справі №803/427/18 - без змін (а.с.51-54).

Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На підставі наведеного суд дійшов висновку, що обставини, встановлені рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у адміністративній справи №803/427/18 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій не підлягають доказуванню у цій справі.

Частиною 1 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Згідно частини п'ятої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Таким чином, оскільки рішення ГУ ДФС у Волинській області від 16 лютого 2018 року №00000479-40 про застосування фінансових санкцій в частині застосування фінансових санкцій у розмірі 170000,00 грн. за подання звітів про обсяги виробництва алкогольними напоями з недостовірними відомостями в кількості 10 звітів за період з жовтня 2016 року по липень 2017 року скасоване рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у адміністративній справі №803/427/18, а в частині накладених фінансових санкцій у розмірі 17000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без ліцензії залишено в силі, тому позовні вимоги підлягають до часткового задоволення шляхом стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованості по фінансовим санкціям у сумі 17000,00 грн.

Керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (45642, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в дохід місцевого бюджету Луцької міської ради (Банк ГУДКСУ у Волинській області, МФО 803014 н/р 31410561700002, одержувач коштів УК м. Луцьку (м. Луцьк), 21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009628, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у сумі 17000,00 (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Позивач Головне управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код 39400859).

Відповідач фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (45642, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).

Повний текст рішення суду буде складено 30 жовтня 2018 року

Суддя В.Д. Ковальчук