Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"17" жовтня 2018 р.м. ХарківСправа № 922/2183/18
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Новікової Н.А.
при секретарі судового засідання Малихіній М.П.
розглянувши матеріали справи
за позовом Компанії "Garensia Enterpeises Limited", юридична адреса: Nafpiou, 15, 2nd floor P.C. 3025, Limassol, Cyprus; адреса для листування: 01010, м. Київ, вул. Омеляновича - Павленка, 4/6, 10-й поверх, ідентифікаційний код нерезидента НЕ 251633;
до Акціонерної компанії "Харківобленерго", 61037, м. Харків, вул. Плеханівська, 149, код ЄДРПОУ 00131954;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Фонд державного майна України, 01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазові, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945;
про визнання недійсним рішення загальних зборів АК "Харківобленерго", що відбулись 30.05.2018 та оформлені протоколом № 27 в частині внесення змін до Статуту Товариства шляхом викладення його в новій редакції
за участю представників учасників справи:
позивача - Терещука О.О. (довіреність б/н від 12.07.2018);
відповідача - Верещагіна Є.В. (довіреність № 01-16/3396 від 27.06.2018);
третьої особи - Попова Д.С. (довіреність № 354 від 28.11.2017).
Суть спору:
Компанія "Garensia Enterpeises Limited" звернулась до господарського суду Харківської області з позовом до Акціонерної компанії "Харківобленерго" про визнання недійсним рішення загальних зборів АК "Харківобленерго", що відбулись 30.05.2018 та оформлені протоколом № 27 в частині внесення змін до Статуту Товариства шляхом викладення його в новій редакції.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 13.08.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд призначено за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовче провадження і призначено підготовче засідання на 12.09.2018.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 12.09.2018 задоволено заяву Фонду державного майна України про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача від 20.08.2018 № 10-25-16920 та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Фонд державного майна України.
Протокольною ухвалою господарського суду від 12.09.2018 на підставі ст. 183 ГПК України відкладено підготовче засідання на 24.09.2018.
Приймаючи до уваги, що під час підготовчого засідання судом вирішено всі питання та вчинено всі дії, зазначені у ч. 2 ст. 182 ГПК України, протокольною ухвалою господарського суду Харківської області від 24.09.2018, на підставі ч. 2 ст. 185 ГПК України закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 04.10.2018.
04.10.2018 відкрито судове засідання з розгляду справи по суті.
В судовому засіданні повноважний представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити, в обґрунтування зазначив, що компанія «Garensia Enterprises Limited» - юридична особа, що створена і діє згідно з законодавством Республіки Кіпр та є акціонером АК «Харківобленерго», володіє 76436210 шт. простих іменних акцій АК «Харківобленерго» на загальну вартість 19109052, 50 грн., що становить 30,07417863 % в статутному капіталі Товариства. 30.05.2018 відбулись позачергові загальні збори акціонерів АК «Харківобленерго» у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу. Реєстрація акціонерів здійснювалась 30.05.2018 з 8.30 до 10.30 за місцем проведення зборів, для участі у загальних зборах акціонерів станом на 10.30 зареєструвалось 14 акціонерів та їх представників, загальна кількість голосів акціонерів - власників голосуючих акцій Товариства, становила 248647 815, що складає 97,83162722 % від загальної кількості голосуючих акцій. Пунктом 7 порядку денного загальних зборів акціонерів розглядалось питання про внесення змін до статуту товариства шляхом викладення його в новій редакції. У відповідності до результатів голосування по питанню 7 загальних зборів акціонерів згідно протоколу лічильної комісії № 7 про підсумки голосування на позачергових загальних зборах акціонерів «ЗА» вищевикладену редакцію проекту рішення проголосувало 166754281 голосів, що складає 67,06444655 % від кількості голосів акціонерів, що зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з цього питання акцій. «Проти» проголосувало 81893534 голосів, що склало 32,93555345 % від кількості голосів акціонерів. Позивач у повному обсязі не погоджується з прийняттям вищевказаного рішення позачерговими зборами акціонерів та вважає, що питання внесення змін до статуту АК «Харківобленерго», шляхом викладення його в новій редакції прийнято з порушенням норм чинного законодавства, а тому дане рішення є недійсним, у зв'язку з відсутністю необхідної кількості голосів, регламентованих Законом України «Про акціонерні товариства» та статутом. Зазначає, що викладення статуту товариства у новій редакції, суттєво звужує права на управління товариством та контроль за діяльністю з боку акціонерів. Нова редакція статуту не передбачає одного з основних органів управління товариством - Ревізійної комісії. З урахуванням збільшення кількості членів наглядової ради, компанія отримує меншу кількість голосів в результаті кумулятивного голосування чим суттєво звужується представництво компанії у Наглядовій раді. Повноваження Наглядової ради суттєво збільшені, за рахунок питань, які раніше вирішувались виключно загальними зборами акціонерів (обрання та припинення повноважень Генерального директора, обрання членів дирекції та припинення їх повноважень, вирішення питань участі товариства у фінансово - промислових групах, прийняття рішень про обрання та зміну депозитарної установи, та інше). За таких обставин порушуються основні принципи корпоративного управління товариством, акціонером, що володіє понад 30 % в статутному капіталі АК «Харківобленерго».
В судовому засіданні повноважний представник відповідача проти задоволення позову заперечував, просив відмовити та в обґрунтування зазначив, що АК "Харківобленерго" є вертикально інтегрованим суб'єктом господарювання. Відповідачем на виконання п. 13 розділу ХVII "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про ринок електричної енергії" було прийнято рішення, проведено процедуру виділу та створення окремого суб'єкту господарювання - електропостачальника. При прийнятті 30.05.2018 рішення з порядку денного № 7 «Про внесення змін до Статуту Товариства» акціонери використовували право визначене п. 9 «Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про ринок електричної енергії" та не застосовуються положення ч. 5 ст. 42 цього Закону. При цьому рішення про створення шляхом виділу або поділу такого окремого суб'єкта господарювання в частині прийняття рішень з питань, передбачених п. 2, 23 ч. 2 ст. 33 цього Закону, приймаються загальними зборами простою більшістю голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих акцій. Таким чином вважає, що рішення загальних зборів акціонерів від 30.05.2018 з питань порядку денного № 7 "Про внесення змін до Статуту Товариства" оформленого протоколом від 30.08.2018, прийнято кількістю голосів, яка є більше ніж проста більшість голосів акціонерів та відповідно до положень п. 9 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону є достатньою для визначення рішення таким, що "прийнято", а відповідно доводи позивача про невідповідність кворуму для прийняття такого рішення нормам Закону є хибними, безпідставними та не відповідає вимогам закону. Зазначає, що прийняття загальними зборами акціонерного товариства, яке знаходиться в процедурі виділу рішення про затвердження змін до статуту акціонерного товариства, із якого відбувається виділ, є обов'язковою вимогою Закону України "Про акціонерні товариства" та "Порядку здійснення емісії та реєстрації випуску акцій акціонерних товариств, які створюються шляхом злиття, поділу, виділу чи перетворення або до яких здійснюється приєднання", який затверджено рішенням ДКЦПтаФР від 09.04.2013 № 520. Крім того, зазначає на необґрунтованість позиції позивача, щодо порушення його прав як акціонера оскаржуваним рішенням. Вважає, що право позивача, як акціонера на участь у зборах та голосування з дотриманням вимог щодо кворуму при прийнятті рішенням загальними зборами акціонерів не було порушено, а інтерес позивача не змінювати редакцію статуту суперечить вимогам закону. Вказує, що збільшені повноваження Наглядової ради повністю відповідають вимогам Закону № 514. Крім того зазначив, що позивач помилково зазначає про належність йому 30,07417863 % у статутному капіталі як АК «Харківобленерго», так і АТ «Харківобленерго», оскільки його частка складає 29,7950%.
В судовому засіданні повноважний представник третьої особи проти задоволення позову заперечував, просив відмовити та в обґрунтування зазначив, що Фонд здійснює управління корпоративними правами держави в статутному капіталі АК «Харківобленерго» у розмірі 65,001 %. АК «Харківобленерго» 30.05.2018 було проведено позачергові загальні збори акціонерів, за результатами яких були прийняті рішення, необхідні для завершення процедури виділу із АТ «Харківобленерго» електропостачальника - ПрАТ «Харківенергозбут» з метою реалізації положень зазначеного Закону щодо відокремлення видів діяльності постачання та розподілу електричної енергії. Рішення позачергових загальних зборів акціонерів АК «Харківобленерго» від 30.05.2018 оформлено протоколом від 30.05.2018 № 27. При голосуванні з питання № 7 (про внесення змін до Статуту Товариства шляхом викладення його в новій редакції) порядку денного загальних зборів акціонери, в т. ч. і Фонд, використали своє право та застосували спеціальну норму «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про акціонерні товариства» про зменшений кворум для прийняття рішення щодо внесення змін до статуту, а відповідно рішення вважається прийнятим відповідно до положень закону та волевиявлення власників акцій. Таким чином, позачергові загальні збори акціонерів АК «Харківобленерго» 30.05.2018 були проведенні з дотриманням вимог чинного законодавства, а посилання Компанії «Garensia Enterprises Limited» на те, що для внесення змін до Статуту необхідна кількість у ? % голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з відповідного питання акцій, не відповідає дійсності, оскільки під час прийняття оскаржуваного рішення позачергових загальних зборів була наявною необхідна кількість голосів з урахуванням спеціальної норми "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України «Про акціонерні товариства» про зменшений кворум для прийняття рішення щодо внесення змін до статуту. Фонд вважає, що право позивача як акціонера на участь у зборах та голосування з дотриманням вимог щодо кворуму при прийнятті рішення позачергових загальних зборів не було порушено, а інтерес позивача не змінювати редакцію статуту суперечить вимогам закону, а відповідно не підлягає захисту. Крім того, необґрунтованими є посилання позивача на звуження оскаржуваним рішенням права акціонера на управління товариством, оскільки рішенням загальних зборів акціонерів були затверджені зміни до Статуту відповідача, які внесені у зв'язку із виділенням із АК «Харківобленерго» суб'єкта господарювання, електропостачальника - ПрАТ «Харківенергозбут» (зменшений статутний капітал до 59004374,80 грн, який поділений на 256540760 простих іменних акцій, номінальною вартістю 0,23 грн тощо), а отже статут приведений у відповідність до вимог чинного законодавства.
Протокольною ухвалою господарського суду від 04.10.2018 на підставі ст. 216 ГПК України оголошено перерву у судовому засіданні до 17.10.2018.
17.10.2018 суд оголосив про закінчення з'ясування обставин справи і перевірки їх доказами та перейшов до судових дебатів.
В судових дебатах повноважний представник позивача просив позов задовольнити та визнати недійсним рішення загальних зборів АК "Харківобленерго", що відбулись 30.05.2018 та оформлені протоколом № 27 в частині внесення змін до Статуту Товариства шляхом викладення його в новій редакції.
В судових дебатах повноважний представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.
В судових дебатах повноважний представник третьої особи просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та дослідивши надані учасниками судового процесу докази, заслухавши промови представників сторін у судових дебатах, суд встановив наступне.
АК "Харківобленерго" здійснює діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, а також із передачі електричної енергії на підставі Ліцензії серії АВ № 399830 та серії АВ № 399829 (арк. справи 184-185).
АК "Харківобленерго" є вертикально інтегрованим суб'єктом господарювання.
12.03.2018 за результатами загальних зборів акціонерів АК "Харківобленерго" прийняті рішення, у тому числі з питань порядку денного № 4 "Про виділ з АК "Харківобленерго" нового акціонерного товариства", № 5 "Про порядок та умови виділу", № 6 "Про створення ПрАТ "Харківенергозбут". Рішення загальних зборів акціонерів АК "Харківобленерго" від 12.03.2018 оформлено протоколом від 12.03.2018 року № 25. У загальних зборах брав участь позивач, який зареєструвався для участі у позачергових зборах із відсотком акцій до загальної кількості голосуючих акцій - 2,14605421% та голосував "ЗА" по вищезазначеним питанням порядку денного зборів (арк. справи 104-115).
16.04.2018 за результатами загальних зборів акціонерів АК "Харківобленерго" прийняті рішення, у тому числі з питання порядку денного від 12.03.2018 «Про створення ПрАТ «Харківенергозбут». Рішення загальних зборів акціонерів АК "Харківобленерго" від 16.04.2018 оформлено протоколом від 16.04.2018 № 26. У загальних зборах брав участь позивач, який зареєструвався для участі у позачергових зборах із відсотком акцій до загальної кількості голосуючих акцій - 30,07453361 % та голосував "ЗА" (арк. справи 120-136).
Таким чином, АК "Харківобленерго" прийняв рішення щодо виділення суб'єкта господарювання для провадження діяльності з постачання електричної енергії - ПрАТ "Харківенергозбут", якому відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює створюваного акціонерного товариства рішення про: а) про заснування акціонерного товариства; б) затвердження статуту акціонерного товариства: в) утворення органів акціонерного товариства; г) вчинення інших дій. необхідних для створення акціонерного товариства. 6.13. Державна реєстрація змін до статуту підприємницького товариства, з якого здійснюється виділ, та акціонерного (их) товариства (товариств), що створюється (ються) внаслідок виділу, в органах державної реєстрації.
Прийняття загальними зборами акціонерного товариства, що знаходиться в процедурі виділу рішення про затвердження змін до статуту акціонерною товариства, із якого відбувається виділ, є обов'язковою вимогою Закону України "Про ринок електричної енергії", Закону України "Про акціонерні товариства" та "Порядку здійснення емісії та реєстрації випуску акцій акціонерних товариств, які створюються шляхом злиття, поділу, виділу чи перетворення або до яких здійснюється приєднання", затверджений рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 520 від 09.04.2013.
30.05.2018 відбулись позачергові загальні збори акціонерів АК "Харківобленерго", які були призначені протоколом наглядової ради АК "Харківобленерго" № 7/2018 від 04.05.2018 у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про ринок електричної енергії" щодо здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу (арк. справи 22-26).
На порядок загальних зборів акціонерів АК "Харківобленерго" були винесені наступні питання:
1. Обрання члені лічильної комісії позачергових загальних зборів та прийняття рішення про припинення їх повноважень;
2. Обрання голови та секретаря позачергових загальних зборів;
3. Затвердження порядку проведення (регламенту) позачергових загальних зборів;
4. Про затвердження розподільного балансу;
5. Про затвердження плану виділу;
6. Про випуск акцій з метою конвертації акцій на таку саму кількість акцій АТ "Харківобленерго" меншої номінальної вартості та випуск акцій з метою конвертації акцій Товариства в таку саму кількість акцій ПрАТ "Харківобленерго";
7. Про внесення змін до Статуту шляхом викладення його в новій редакції;
8. Про визначення уповноваженого органу, якому надаються повноваження щодо затвердження результатів розміщення акцій.
Відповідно до Протоколу загальних зборів № 27 від 30.05.2018 для участі у загальних зборах акціонерів зареєструвалися 14 акціонерів та їх представників. Загальна кількість голосів акціонерів - власників голосуючих акцій, становила 248 647 815, що складає 97,83162722% від загальної кількості голосуючий акцій.
По 7 питанню порядку денного, а саме: внесення змін до Статуту Товариства шляхом викладення його в новій редакції, було поставлено на голосування наступний проект рішення (бюлетень № 7):
7.1. у зв'язку з виділом, внести зміни до Статуту Товариства шляхом викладення Статуту Товариства в новій редакції, що додається.
7.2. Змінити найменування Товариства на Акціонерне Товариство «Харківобленерго».
7.3. Уповноважити Голову та Секретаря зборів підписати Статут Товариства у новій редакції.
7.4. Доручити правлінню Товариства (визначеній Правлінням особі) здійснити в установленому законодавством порядку державну реєстрацію нової редакції Статуту Товариства.
7.5. Передбачити, що повноваження посадових осіб, обраних до органів Товариства до моменту реєстрації Статуту Товариства в новій редакції є чинними, та такі особи вважаються обраними з моменту їх обрання на строк визначений у Статуті Товариства, що затверджений рішеннями цих загальних зборів.
У відповідності до результатів голосування по питанню 7 загальних зборів акціонерів, згідно з протоколом лічильної комісії № 7 про підсумки голосування на позачергових загальних зборах акціонерів "ЗА" вищевикладену редакцію проекту рішення проголосувало 166754281 голосів, що складає 67,0644455 % від кількості голосів акціонерів, що зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з цього питання акцій. "Проти" проголосувало 81893534 голосів, що складає 32,93555345 % від кількості голосів акціонерів, що зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з цього питання акцій (арк. справи 27).
Позивач не погоджується з прийняттям вищевказаного рішення позачерговими зборами акціонерів та вважає, що для прийняття рішень щодо внесення змін до статуту АК «Харківобленерго» необхідна кількість у ? голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з відповідного питання акцій, а отже викладення статуту в новій редакції прийнято з порушенням норм чинного законодавства, у зв'язку з чим він звернувся до суду з даним позов.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить із наступного.
11.06.2017 набрав чинності Закон України від 13.04.2017 № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії», який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Відповідно до пп. 11 п. 24 Розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону "Про ринок електричної енергії" було внесено зміни до "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про акціонерні товариства" та доповнено п. 9 такого наступного змісту:
- Протягом чотирнадцяти місяців з дня набрання чинності Законом України "Про ринок електричної енергії" до рішень вертикально інтегрованого суб'єкта господарювання про створення окремого суб'єкта господарювання шляхом виділу або поділу, які приймаються на виконання вимог п. 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" щодо здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу, не застосовуються положення ч. 5 ст. 42 цього Закону. При цьому рішення про створення шляхом виділу або поділу такого окремого суб'єкта господарювання в частині прийняття рішень з питань, передбачених п. 2 і 23 ч. 2 ст. 33 цього Закону, приймаються загальними зборами простою більшістю голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих акцій.
У разі створення такого окремого суб'єкта господарювання шляхом виділу з розміщенням акцій товариства, що виділилося, виключно серед акціонерів товариства, з якого здійснюється виділ, та збереженням співвідношення між акціонерами у статутному капіталі акціонерного товариства, з якого здійснено виділ, або створення такого окремого суб'єкта господарювання шляхом поділу з розміщенням акцій товариств - правонаступників виключно серед акціонерів товариства, що припинилося шляхом поділу, та збереженням співвідношення між акціонерами у статутному капіталі акціонерного товариства, що припинилося шляхом поділу, положення ст. 68, 69, 82 та п. 2 і 3 ч. 6 ст. 83 цього Закону не «застосовуються».
Відповідно до п. 2, 23 ч. 2 ст. 33 Закону України "Про акціонерні товариства" до виключної компетенції загальних зборів, серед іншого належить: 2) внесення змін до статуту товариства; 3) прийняття рішення про анулювання викуплених акцій; 23) прийняття рішення про виділ та припинення товариства, крім випадку, передбаченого ч. 4 ст. 84 цього Закону, про ліквідацію товариства, обрання ліквідаційної комісії, затвердження порядку та строків ліквідації, порядку розподілу між акціонерами майна, що залишається після задоволення вимог кредиторів, і затвердження ліквідаційного балансу.
Згідно з п. 13 Розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону "Про ринок електричної енергії" під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб'єкт господарювання повинен не пізніше ніж через 18 місяців з дня набрання чинності цим Законом вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб'єктів господарювання.
Таким чином, нормами Розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону "Про ринок електричної енергії" встановлені спеціальні норми, які регламентують особливий порядок прийняття рішення вертикально інтегрованим суб'єктом господарювання, яким є АК "Харківобленерго" щодо виділу товариства та внесення відповідних змін до статуту товариства із якого відбувається такий виділ.
Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" положення установчих документів господарських товариств, які не відповідають вимогам законодавства, не застосовуються. У разі, якщо положення статуту та інших внутрішніх документів товариства суперечать Закону, судам слід керуватись нормами закону. Така позиція Верховного Суду з питань застосування законодавства при розгляді корпоративних спорів визначає, що навіть при встановленні статутом товариства певних положень, у тому числі щодо кворуму при прийнятті рішень, які не відповідають або тимчасово не відповідають (на період дії перехідних положень) закону або звужують права акціонера по відношенню до прав, визначених законом, акціонер, товариство та інші особи, застосовують закон.
З матеріалів справи вбачається, що проведення голосування та підбиття підсумків голосування позачергових загальних зборів акціонерів 30.05.2018 з питань порядку денного № 7 "Про внесення змін до Статуту Товариства" відбулись із застосуванням спеціальної норми "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" про зменшення кворуму для прийняття рішення щодо внесення змін до статуту на протязі 14 місяців починаючи з 11.06.2017 та пов'язаних із реалізацією рішення про створення окремого суб'єкт господарювання шляхом виділу останнього із АК "Харківобленерго".
Рішення загальних зборів акціонерів від 30.05.2018 з питань порядку денного № 7 "Про внесення змін до Статуту Товариства" оформленого протоколом загальних зборів акціонерів від 30.05.2018 № 27, результати голосування по якому оформлені протоколом лічильної комісії № 7, по якому "ЗА" проголосувало 166754281 голосів, що складає 67,0644455 % від загальної кількості голосів акціонерів, що зареєструвались для участі у загальних зборах акціонерів та є власниками голосуючих з цього питання акцій, законно прийнято загальними зборами акціонерів кількістю, яка є більше ніж проста більшість голосів акціонерів та відповідно до положень п. 9 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про акціонерні товариства" є достатньою для визначення рішення таким, що "прийнято".
Таким чином, суд вважає необґрунтованими посилання позивача на те, що для прийняття рішень щодо внесення змін до статуту АК «Харківобленерго» необхідна кількість у ? голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з відповідного питання акцій, оскільки дане питання регулюється спеціальною нормою та акціонери голосували кількістю голосів, яка перевищує просту більшість, із використанням свого права не застосовувати ч. 5 ст. 42 Закону України «Про акціонерні товариства» при прийнятті рішень вертикально інтегрованим суб'єктом голосування шляхом виділу.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричну енергії" вертикально інтегрований суб'єкт господарювання - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, фізична особа, у тому числі яка здійснює контроль над іншою юридичною чи фізичною особою, що провадить діяльність з передачі та/або розподілу електричної енергії і щонайменше одну з функцій з виробництва або постачання електричної енергії, або група таких осіб, пов'язаних між собою безпосередньо чи опосередковано відносинами контролю, що провадять діяльність з передачі та/або розподілу електричної енергії і щонайменше одну з функцій з виробництва або постачання електричної енергії.
АК «Харківобленерго» є вертикально інтегрованим суб'єктом господарювання, оскільки здійснює діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, а також із передачі електричної енергії на підставі Ліцензій АВ № 399830 та АВ № 399829.
Відповідно до абз. 13 п. 13 Розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону "Про ринок електричної енергії" ліцензії на провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом підлягають анулюванню не пізніше ніж через 18 місяців з дня набрання чинності цим Законом. До анулювання зазначених ліцензій діяльність з розподілу та постачання електричної енергії провадиться на підставі чинних ліцензій, що були видані до дня набрання чинності цим Законом.
На виконання вимог Закону України "Про ринок електричної енергії" АК "Харківобленерго" прийнято рішення щодо виділення суб'єкта господарювання для провадження діяльності з постачання електричної енергії - ПрАТ «Харківенергозбут», якому відповідно до постанови НКРЕКП від 19.06.2018 № 505 видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.
Так, 12.03.2018 за результатами загальних зборів акціонерів АК "Харківобленерго" прийняті рішення, у тому числі з питань порядку денного № 4 "Про виділ з АК "Харківобленерго" нового акціонерного товариства", № 5 "Про порядок та умови виділу", № 6 "Про створення ПрАТ "Харківенергозбут". Рішення загальних зборів акціонерів АК "Харківобленерго" від 12.03.2018 оформлено протоколом від 12.03.2018 № 25.
16.04.2018 за результатами загальних зборів акціонерів АК "Харківобленерго" прийняті рішення, у тому числі з питання порядку денного від 12.03.2018 «Про створення ПрАТ «Харківенергозбут». Рішення загальних зборів акціонерів АК "Харківобленерго" від 16.04.2018 оформлено протоколом від 16.04.2018 № 26.
Як вбачається з матеріалів справи у загальних зборах брав участь позивач, який зареєструвався для участі у позачергових зборах та голосував "ЗА" по вищезазначеним питанням порядку денного зборів.
Враховуючи наведене, проведення процедури виділу та створення окремого суб'єкта господарювання є вимогою п. 13 Розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону "Про ринок електричної енергії", а отже твердження позивача про відсутність необхідності створення ПрАТ «Харківенергозбут» не знаходять свого підтвердження.
Відповідно до ч. 6 ст. 86 Закону України «Про акціонерні товариства» процедура виділу акціонерних товариств здійснюється аналогічно порядку, визначеному ч. 6 ст. 83 цього Закону.
Згідно з ч. 6 ст. 83 Закону України «Про акціонерні товариства» процедура злиття акціонерних товариств здійснюється за таким порядком: 1) прийняття загальними зборами кожного акціонерного товариства, що бере участь у злитті, рішення про припинення товариства шляхом злиття, про створення комісії з припинення товариства, а також про обрання персонального складу комісії з припинення; 2) задоволення вимог кредиторів, заявлених до кожного акціонерного товариства, що бере участь у злитті, відповідно до ч. 2 ст. 82 цього Закону; 3) реалізація акціонерами кожного акціонерного товариства, що бере участь у злитті, права вимоги обов'язкового викупу належних їм акцій товариства в порядку, передбаченому ст. 68, 69 цього Закону; 4) складення комісією з припинення кожного акціонерного товариства, що бере участь у злитті, передавального акта; 5) прийняття наглядовою радою кожного акціонерного товариства, що бере участь у злитті, рішення про затвердження проекту статуту акціонерного товариства, створюваного в результаті злиття акціонерних товариств, про затвердження проекту договору про злиття акціонерних товариств, про затвердження пояснень до умов договору про злиття, про схвалення передавального акта, підготовленого комісією з припинення товариства, а також про затвердження умов конвертації акцій товариства, що припиняється, в акції товариства, створюваного в результаті злиття акціонерних товариств; 7) прийняття загальними зборами кожного товариства, що бере участь у злитті, рішення про затвердження передавального акта, про затвердження договору про злиття акціонерних товариств, про затвердження статуту акціонерного товариства, а також про обрання уповноважених осіб акціонерного товариства на здійснення подальших дій щодо припинення акціонерного товариства шляхом злиття; 8) подання уповноваженими особами акціонерних товариств, що беруть участь у злитті, заяви та всіх необхідних документів на реєстрацію випуску акцій до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; 9) реєстрація Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку випуску акцій та видача тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску акцій; 10) присвоєння акціям міжнародного ідентифікаційного номера цінних паперів; 11) укладення з депозитарієм договору про обслуговування емісії акцій; 12) обмін акцій товариства, створюваного в результаті злиття, на акції товариств, що припиняються; 13) затвердження результатів розміщення (обміну) акцій уповноваженими органами акціонерних товариств, що беруть участь у злитті; 14) державна реєстрація акціонерного товариства, створюваного в результаті злиття, в органах державної реєстрації; 15) подання Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати розміщення (обміну) акцій; 16) реєстрація Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати розміщення (обміну) акцій створюваного в результаті злиття товариства та скасування Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку реєстрації випуску акцій товариств, що припинилися; 17) державна реєстрація припинення акціонерних товариств, що припинилися шляхом злиття; 18) отримання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій товариства, створюваного в результаті злиття.
Беручи до уваги вищезазначене, прийняття загальними зборами акціонерного товариства, що знаходиться в процедурі виділу рішення про затвердження змін до статуту акціонерною товариства, із якого відбувається виділ, є обов'язковою вимогою Закону України "Про ринок електричної енергії", Закону України "Про акціонерні товариства", а отже проведення позачергових зборів акціонерів та прийняті рішення були необхідні для завершення процедури виділу із АТ «Харківобленерго» електропостачальника - ПрАТ «Харківенергозбут» .
Крім того, позивач вказує, що рішення від 30.05.2018 у частині внесення змін до статуту Товариства порушує його права як акціонера.
Разом з тим, відповідно до п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" встановлено, що суди мають враховувати, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.
Відповідно до п. 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" підставами для визнання акта, в тому числі статуту, недійсним є його невідповідність вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав (затвердив) цей акт, а також порушення у зв'язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 01.12.2004 № 18-рп/2004 у справі щодо офіційного тлумачення окремих положень ч. 1 ст. 4 ЦПК України, законний інтерес треба розуміти як прагнення до користування конкретними матеріальним та/або нематеріальним благом з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законом України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально правовим засадам.
Відповідно до п. 13 розділу ХVII Прикінцеві та перехідні положення" Закону "Про ринок електричної енергії", ч. 6 ст. 89 Прикінцеві та перехідні положення" Закону «Про акціонерні товариства» під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу повинно не пізніше ніж через 18 місяців з дня набрання чинності цим Законом вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від постачання електричної енергії шляхом створення відповідного суб'єкта господарювання; під час проходження процедури виділення прийняти рішення про внесення змін до статуту акціонерного товариства.
Враховуючи наведене, право позивача, як акціонера на участь у зборах та голосуванні при прийнятті рішення не було порушено, залишення старої редакції статуту суперечить вимогам закону, а відтак не підлягає захисту.
Крім того, позивач наголошує, що у зв'язку з прийняттям рішення загальних зборів, суттєво збільшені повноваження Наглядової ради, що порушує основні принципи корпоративного управління.
Однак, відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про акціонерні товариства» до виключної компетенції наглядової ради належить: затвердження внутрішніх положень, якими регулюється діяльність товариства, крім тих, що віднесені до виключної компетенції загальних зборів цим Законом, та тих, що рішенням наглядової ради передані для затвердження виконавчому органу; затвердження положення про винагороду членів виконавчого органу акціонерного товариства, вимоги до якого встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, крім вимог до положення про винагороду членів виконавчого органу акціонерного товариства - банку, які встановлюються Національним банком України; затвердження звіту про винагороду членів виконавчого органу акціонерного товариства, вимоги до якого встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, крім вимог до звіту про винагороду членів виконавчого органу акціонерного товариства - банку, які встановлюються Національним банком України; підготовка порядку денного загальних зборів, прийняття рішення про дату їх проведення та про включення пропозицій до порядку денного, крім скликання акціонерами позачергових загальних зборів; формування тимчасової лічильної комісії у разі скликання загальних зборів наглядовою радою, якщо інше не встановлено статутом товариства; затвердження форми і тексту бюлетеня для голосування; прийняття рішення про проведення чергових або позачергових загальних зборів відповідно до статуту товариства та у випадках, встановлених цим Законом; прийняття рішення про продаж раніше викуплених товариством акцій; прийняття рішення про розміщення товариством інших цінних паперів, крім акцій; прийняття рішення про викуп розміщених товариством інших, крім акцій, цінних паперів; затвердження ринкової вартості майна у випадках, передбачених цим Законом; обрання та припинення повноважень голови і членів виконавчого органу; затвердження умов контрактів, які укладатимуться з членами виконавчого органу, встановлення розміру їх винагороди; прийняття рішення про відсторонення голови або члена виконавчого органу від здійснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження голови виконавчого органу; обрання та припинення повноважень голови і членів інших органів товариства; призначення і звільнення керівника підрозділу внутрішнього аудиту (внутрішнього аудитора); затвердження умов трудових договорів, що укладаються з працівниками підрозділу внутрішнього аудиту (з внутрішнім аудитором), встановлення розміру їхньої винагороди, у тому числі заохочувальних та компенсаційних виплат; здійснення контролю за своєчасністю надання (опублікування) товариством достовірної інформації про його діяльність відповідно до законодавства, опублікування товариством інформації про принципи (кодекс) корпоративного управління товариства; розгляд звіту виконавчого органу та затвердження заходів за результатами його розгляду у разі віднесення статутом товариства питання про призначення та звільнення голови та членів виконавчого органу до виключної компетенції наглядової ради; обрання реєстраційної комісії, за винятком випадків, встановлених цим Законом; обрання аудитора (аудиторської фірми) товариства для проведення аудиторської перевірки за результатами поточного та/або минулого (минулих) року (років) та визначення умов договору, що укладатиметься з таким аудитором (аудиторською фірмою), встановлення розміру оплати його (її) послуг; затвердження рекомендацій загальним зборам за результатами розгляду висновку зовнішнього незалежного аудитора (аудиторської фірми) товариства для прийняття рішення щодо нього; визначення дати складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, порядку та строків виплати дивідендів у межах граничного строку, визначеного ч. 2 ст. 30 цього Закону; визначення дати складення переліку акціонерів, які мають бути повідомлені про проведення загальних зборів відповідно до ч. 1 ст. 35 цього Закону та мають право на участь у загальних зборах відповідно до ст. 34 цього Закону; вирішення питань про участь товариства у промислово-фінансових групах та інших об'єднаннях; вирішення питань про створення та/або участь в будь-яких юридичних особах, їх реорганізацію та ліквідацію; вирішення питань про створення, реорганізацію та/або ліквідацію структурних та/або відокремлених підрозділів товариства; вирішення питань, віднесених до компетенції наглядової ради розділом XVI цього Закону, у разі злиття, приєднання, поділу, виділу або перетворення товариства; прийняття рішення про надання згоди на вчинення значного правочину або про попереднє надання згоди на вчинення такого правочину у випадках, передбачених статтею 70 цього Закону, та про надання згоди на вчинення правочинів із заінтересованістю у випадках, передбачених ст. 71 цього Закону; визначення ймовірності визнання товариства неплатоспроможним внаслідок прийняття ним на себе зобов'язань або їх виконання, у тому числі внаслідок виплати дивідендів або викупу акцій; прийняття рішення про обрання оцінювача майна товариства та затвердження умов договору, що укладатиметься з ним, встановлення розміру оплати його послуг; прийняття рішення про обрання (заміну) депозитарної установи, яка надає акціонерному товариству додаткові послуги, затвердження умов договору, що укладатиметься з нею, встановлення розміру оплати її послуг; надсилання оферти акціонерам відповідно до ст. 65-65-1 цього Закону; вирішення інших питань, що належать до виключної компетенції наглядової ради згідно із статутом акціонерного товариства.
Враховуючи наведене, збільшені повноваження Наглядової ради повністю відповідають вимогам закону, а отже посилання позивача на порушення його прав як акціонера у зв'язку з таким збільшенням, також не знаходять свого документального та правового підтвердження.
Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що оскаржуваним позивачем рішенням загальних зборів акціонерів АК "Харківобленерго" від 30.05.2017 були затверджені зміни до Статуту відповідача, які внесені у зв'язку із виділенням із АК "Харківобленерго" суб'єкта господарювання електропостачальника - ПрАТ "Харківенергозбут". Статут приведений у відповідність до вимог чинного законодавства. При прийнятті 30.05.2018 рішення з питань порядку денного загальних зборів акціонерів № 7 "Про внесення змін до Статуту Товариства" акціонери використали право визначене п. 9 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про акціонерні товариства" та не застосували ч. 5 ст. 42 цього Закону, а визначили результати голосування відповідно до Закону - рішення з питань внесення змін до статуту приймається простою більшістю, таким чином, оскаржуване рішення загальних зборів акціонерів відповідає вимогам діючого законодавства України.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Враховуючи вищенаведене, зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, дослідивши всі обставини та наявні у справі докази, суд визнав недоведеним позивачем належними і допустимими доказами обставини на які він посилається в позовній заяві, а тому дійшов висновку про відмову в задоволенні позову за недоведеністю пред'явлених вимог.
З огляду на приписи ст. 129 ГПК України, враховуючи висновки господарського суду про відмову в задоволенні позову, судовий збір покладається на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 11, 13, 14, 41-46, 73-80, 86, 129, 233, 236-238, 241 ГПК України, суд -
1. В позові відмовити повністю.
2. Судові витрати по сплаті судового збору покласти на позивача - компанію "Garensia Enterpeises Limited".
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текс рішення складено та підписано 29.10.2018.
Суддя Н.А. Новікова