Ухвала від 22.10.2018 по справі 921/346/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

22 жовтня 2018 року м. ТернопільСправа №921/346/18

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Стопник С.Г.,

за участю секретаря судового засідання Касюдик О.О.

Розглянув матеріали справи

за позовом: ПАТ "Державний ощадний банк України" в особі філії - Тернопільське обласне управління АТ "Ощадбанк", вул. Майдан Волі, 2, м. Тернопіль, 46000

до відповідача-1: Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, вул. Київська, 3а, м.Тернопіль, 46000

до відповідача-2: Управління державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області, бульвар Т.Шевченка, 3, м. Тернопіль, 46001

про: стягнення 742 098 грн 43 коп. матеріальної шкоди, завданої неправомірними діями Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області

За участі представників:

Позивача: Данилевич А.Б. - довіреність

Відповідача-1: Єрохін О.В.

Відповідача-2: не з'явився

В порядку ст.ст. 8, 222 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України), здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Акорд".

В судовому засіданні 22.10.2018 року, відповідно до ст.240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Суть справи: Публічне акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" в особі філії - Тернопільське обласне управління АТ "Ощадбанк", м.Тернопіль, звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до відповідача-1: Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, та до відповідача-2: Управління державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області, про стягнення 742 098 грн 43 коп. матеріальної шкоди, завданої неправомірними діями Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на те, що при здійсненні виконавчого провадження №40307829 по виконанню рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21.03.2012 у справі №2-5966/2011, державним виконавцем Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області незаконно перераховано кошти в сумі 742098,43 грн боржнику ОСОБА_3, що призвело до завдання шкоди стягувачу - філії Тернопільське обласне управління АТ "Ощадбанк", яка підлягає відшкодуванню з державного бюджету.

Ухвалою господарського суду від 07.09.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 28.09.2018 на 10:30 год. Також, встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позов з урахуванням вимог ст.ст.165, 251 ГПК України - протягом 15 днів з дня вручення ухвали, але не пізніше 26.09.2018.

25.09.2018 до суду від відповідача-1 - Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, надійшов відзив на позовну заяву (вх.№17780 від 25.09.2018), у якому останній повністю заперечив проти заявленого позову. Зокрема, вважає безпідставними обґрунтування позивачем заявленої вимоги про стягнення шкоди - протиправності поведінки заподіювача шкоди та причинно-наслідкового зв'язку між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача, незаконністю перерахування державним виконавцем коштів в сумі 742098,43 грн боржнику (іпотекодавцю), адже незаконність такого перерахування коштів судами у встановленому порядку не встановлювалася.

26.09.2018 від відповідача-2 надійшло клопотання (вх.№17817 від 26.09.2018) про заміну відповідача-2 - Управління державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області належним відповідачем - Державною казначейською службою України (вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01601). В обґрунтування вказаного клопотання вказується про те, що згідно п.35 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 за №845, Казначейство (Державна казначейська служба України) здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень. У зв'язку із наведеним, Управління державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області вважає себе неналежним відповідачем, оскільки до його повноважень не входить здійснення вищеперелічених відшкодувань.

28.09.2018 від відповідача-1 - Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, надійшло клопотання (вх.№17929 від 28.09.2018) про зупинення провадження у даній справі до закінчення касаційного провадження у справі №2-5966/11. В обґрунтування заявленого клопотання вказується про те, що 24 вересня 2018 року Верховним Судом України по справі №2-5966/11 ухвалено рішення про зупинення дії ухвали Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 26 березня 2018 року в частині визнання неправомірними дії державного виконавця Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Єрохіна О.В. у виконавчому провадженні №40307829 з примусового виконання виконавчого листа №2-5966/11, виданого 23 квітня 2012 року Тернопільським міськрайонним судом, щодо неперерахування коштів у сумі 742 098,43 грн. на рахунок філії - Тернопільське обласне управління AT "Ощадбанк", до закінчення касаційного провадження у справі.

В підготовчому засіданні 28.09.2018 судом оголошено перерву до 08.10.2018 до 14:30 год, про що постановлено відповідну ухвалу із занесенням такої до протоколу судового засідання з повідомленням представників сторін про місце, дату і час наступного засідання під розписку. Розгляд вищезазначених клопотань відповідачів судом відкладено.

05.10.2018 через канцелярію суду від представника позивача надійшли заперечення на клопотання Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління у Тернопільській області (вх.№18392 від 05.10.2018) та заперечення на клопотання Управління державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області (вх.№18394 від 05.10.2018). Просить відмовити у задоволенні таких клопотань як необгрунтованих.

Також, 05.10.2018 від позивача надійшла відповідь на відзив Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області.

В підготовчому засіданні 08.10.2018 судом оголошено перерву до 22.10.2018 до 10:30 год, про що постановлено відповідну ухвалу із занесенням такої до протоколу судового засідання, про що представників сторін належним чином було повідомлено.

19.10.2018 від позивача надійшло клопотання (вх.№19255 від 19.10.2018) про долучення до матеріалів справи додаткових доказів.

В підготовче засідання 22.10.2018 року представник відповідача-2 не з'явився, направивши клопотання (вх.№19275 від 22.10.2018) про відкладення розгляду справи на іншу дату у зв'язку із перебуванням у відпустці.

Також, 22.10.2018 від позивача надійшло клопотання (вх.№19284 від 22.10.2018) про заміну первісного відповідача-2 - Управління державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області, належним відповідачем - Державною казначейською службою України (вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01601), посилаючись, зокрема, на пп.2 п.35 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845.

Розглянувши матеріали справи, зокрема подані клопотання Управління державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області (вх.№19275 від 22.10.2018 та вх.№17817 від 26.09.2018), клопотання ПАТ "Державний ощадний банк України" в особі філії - Тернопільського обласного управління АТ "Ощадбанк" (вх.№19284 від 22.10.2018), заслухавши в судовому засіданні пояснення учасників процесу, суд відзначає наступне.

Згідно з пунктом 4 ч.2 ст.182 ГПК України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, залучення співвідповідача, об'єднання справ і роз'єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше.

Відповідно до частин 1, 2 ст.48 ГПК України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.

Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку (ч.4 ст.48 ГПК України).

Як зазначалося вище, у позові ставиться вимога про відшкодування майнової шкоди, завданої неправомірними діями Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області.

Положеннями ст. 56 Конституції України закріплено право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Статтями 1173, 1174 Цивільного кодексу України передбачено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування (їх посадовими або службовими особами) при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів чи від вини цієї особи.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 № 4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Відповідно до ст.25 Бюджетного кодексу України, Державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду. Відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється державою (Автономною Республікою Крим, органами місцевого самоврядування) у порядку, визначеному законом.

У підпункті 1 пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України встановлено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету, рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Державною казначейською службою України. Зазначені рішення передаються до Державної казначейської служби України для виконання.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України №460/2011 від 13.04.2011, Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України. Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Підпунктом 5 пункту 4 вказаного Положення визначено, що Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок).

Згідно п.2 зазначеного Порядку, безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання казначейством та його територіальними управліннями рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

Підпунктом 2 пункту 35 Порядку, передбачено, що Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень;

Згідно з пунктом 38 вказаного Порядку для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету.

Враховуючи наведене, суд вважає обгрунтованими доводи позивача про необхідність заміни у даній справі первісного відповідача первісного відповідача-2 - Управління державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області, належним відповідачем - Державною казначейською службою України, м. Київ, так як безспірне списання коштів державного бюджету на підставі рішення суду в рахунок відшкодування шкоди, завданої фізичним та юридичним особам незаконними діями та рішеннями органів державної влади, покладено саме на Державну казначейську службу України, а не його територіальні органи.

При цьому, суд також бере до уваги позицію Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду України, викладену у постанові від 07.09.2018 у справі №910/2064/18.

Клопотання Управління державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області (вх.№17817 від 26.09.2018) про заміну останнього належним відповідачем - Державною казначейською службою України (вул. Бастіонна, 6, м.Київ, 01601) суд відхиляє, оскільки за змістом ст.48 ГПК України з таким клопотанням вправі звертатися виключно позивач.

Як вже зазначалось вище, пунктом 1 Положення "Про Державну казначейську службу України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 215 від 15.04.2015, визначено, що Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Таким чином, один з відповідачів у даній справі - Державна казначейська служба України, м.Київ, є центральним органом виконавчої влади, з визначеними законом повноваженнями.

Згідно частини 5 ст.30 ГПК України спори, у яких відповідачем є Кабінет Міністрів України, міністерство чи інший центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Враховуючи вищевикладене, та те, що одним із відповідачів у справі виступає центральний орган виконавчої влади - Державна казначейська служба України, а відповідно до ч.5 ст.30 ГПК України розгляд спорів за участю центрального органу виконавчої влади визначаються за правилами виключної підсудності, матеріали даної справи слід передати за виключною підсудністю до Господарського суду міста Києва.

Відповідно до ч.3 ст.31 ГПК України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.

У зв'язку із заміною первісного відповідача-2 - Управління державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області, належним відповідачем - Державною казначейською службою України, та необхідністю передачі даної справи за виключною підсудністю до Господарського суду м. Києва, суд відмовляє у задоволенні клопотання Управління державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області про відкладення розгляду даної справи на іншу дату.

Щодо клопотання Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (вх.№17929 від 28.09.2018) про зупинення провадження у даній справі до закінчення касаційного провадження у справі №2-5966/11, то таке судом не розглядається у зв'язку із передачею справи за виключною підсудністю, а оцінка наведених у ньому доводів буде надана судом, якому передано справу, а саме - Господарським судом м. Києва.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 30, 31, 48, 77, 177, 182, 202, 232-234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотань Управління державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області вх.№19275 від 22.10.2018 та вх.№17817 від 26.09.2018 - відмовити.

2. Клопотання ПАТ "Державний ощадний банк України" в особі філії - Тернопільського обласного управління АТ "Ощадбанк" (вх.№19284 від 22.10.2018) про заміну первісного відповідача-2 - Управління державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області на належного - Державну казначейську службу України, задовольнити.

3. Замінити первісного відповідача-2 - Управління державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області (бульвар Т.Шевченка, 3, м. Тернопіль) на належного - Державну казначейську службу України (вул. Бастіонна, 6, м. Київ).

4. Зобов'язати позивача направити Державній казначейській службі України копію позовної заяви з доданими до неї документами, докази чого долучити до матеріалів справи.

5. Справу №921/346/18 направити за виключною підсудністю до Господарського суду міста Києва.

Дана ухвала набирає законної сили негайно після оголошення та підлягає оскарженню в порядку та строки, визначені ст.ст.254-257 ГПК України

Повний текст ухвали складений 29 жовтня 2018 року.

Суддя С.Г. Стопник