Справа № 2а-1427/10
Іменем України
„05” лютого 2010 року
Приморський районний суд міста Одеси в складі:
Головуючого - судді Нікітіної С.Й.
при секретарі - Віноградовій І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії №27 по територіальному виборчому округу № 137 по виборам Президента України 07 лютого 2010 року про уточнення списку виборців-
05 лютого 2010р. до Приморського районного суду м. Одеси звернувся громадянин України з адміністративним позовом ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії №27 по територіальному виборчому округу № 137 по виборам Президента України 07 лютого 2010 року, в якому просить включити його до списку виборців по виборам Президента України 07 лютого 2010 року. При цьому він посилається на те, що він мешкає в м.Одесі за адресою: АДРЕСА_1 разом жінкою громадянським шлюбом, та працює охоронцем в охоронному юридичному агентстві «Гетьман». В день проведення виборів перебуватиме на чергуванні в м.Одесі та не зможе проголосувати за місцем своєї реєстрації, у зв'язку з чим просить суд зобов'язати дільничну виборчу комісію №27 територіального виборчого округу №137 включити його до списків виборців.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся. Згідно з ч. 5 ст. 173 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Заслухавши пояснення позивача, який підтримав у судовому засіданні заявлені позовні вимоги в повному обсязі, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, 14.03.1960р.н., є громадянином України, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, про що свідчить відмітка в його паспорті громадянина України серії КЕ 269544, виданий 11.06.1996р. Комінтернівським РВ УМВС України в Одеській області.
Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України „Про вибори Президента України” Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Вибори Президента України є загальними. Право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років.
Разом з тим, згідно ст. 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців", виборчою адресою виборця є адреса його житла або місця перебування виборця чи інша адреса, що замінює адресу житла виборця, яка є підставою для віднесення виборця до відповідної постійної виборчої дільниці. Виборча адреса виборця, як правило, визначається зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Згідно із ч. 1, 2 ст. 3 цього Закону вибори Президента України є рівними: громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах. Кожний громадянин України на виборах Президента України має один голос. Виборець може використати свій голос у день голосування тільки на одній виборчій дільниці.
Враховуючи наведене, суд не виключає можливість використання голосу позивача в день виборів двічі: за місцем реєстрації та за місцем своєї виборчої адреси, у випадку включення його до списків виборців, що порушує принцип рівності голосування, закріплений Конституцією України та іншими нормативними актами.
Відповідно до ч.6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Проте, всупереч вимогам зазначеного закону, позивачем ОСОБА_1 цього зроблено не було, що в своїй сукупності позбавило його використати своє право бути внесеним до списків виборців відповідно до п.4 ч.2 ст.34 Закону України „Про вибори Президента України, згідно якої, керівник відповідного районного (міського, районного у місті) органу Міністерства внутрішніх справ України, не пізніш як за шість днів до дня виборів, подає до органу ведення Державного реєстру виборців за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, відомості про виборців, які після останнього дня періоду, за який надавалися до органу ведення Державного реєстру виборців, зареєстрували своє місце проживання у відповідній адміністративно-територіальній одиниці.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 173 КАС України, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. 70 Конституції України, ст.ст. 2, 4, 6, 7, 17-20, 104, 173 Кодексу адміністративного судочинства Україна, ст. ст. 1, 2, 3, 31, 32, 35 Закону України „Про вибори Президента України”, ч.6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ст. 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії №27 по територіальному виборчому округу № 137 по виборам Президента України 07 лютого 2010 року про уточнення списку виборців - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку, передбаченому ч. 5 ст. 177 КАС України.