Справа № 2-а-1516/10
07 лютого 2010р. м.Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі :
головуючого- судді Домусчі Л.В.
при секретарі-Ларіна Т.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії №93 по територіальному виборчому округу №137 по виборам Президента України про уточнення списків виборців,
ОСОБА_1 в порядку передбаченому ст.173 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) звернулася до Приморського районного суду м. Одеси як адміністративного суду з адміністративним позовом до дільничної виборчої комісії №93 по територіальному виборчому округу №137 по виборам Президента України призначеним на 07.02.2010р. про уточнення списків виборців, посилаючись на слідуюче, що вона є повнолітнім громадянином України, постійно проживає та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, буд.. 24, кв.12, однак з червня 2009р. вона проживає в гуртожитку військового шпиталю по вул. Пироговській, 2 в м.Одесі, яка відноситься до дільничної виборчої комісії №93 по територіальному виборчому округу №137, бажає прийняти участь у голосуванні.
Позивач в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити, пояснивши що вона з червня 2009р. проживає в гуртожитку військового шпиталю по вул. Пироговській, 2, та працює в храмі ОСОБА_2, який знаходиться на територій цього ж шпиталю, а зареєстрована вона в АДРЕСА_1,однак вона бажає реалізувати свої виборче право та просить включити її до списку виборців на дільничній виборчий комісії №93 по територіальному виборчому округу №137.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ст. 173 ч.5 КАС України неприбуття в судове засідання осіб, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи та неповідомлення сторони про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи, у зв'язку з чим суд ухвалив слухати справу у відсутності відповідачів на підставі наявних в справі доказів.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи суд вважає, що поданий адміністративний позов не підлягає задоволенню з урахуванням наступного.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 173 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.
Згідно норм спеціалізованого Закону України «Про вибори Президента України» із ч. 6 ст.32 вказаної норми Закону позовна заява про уточнення списку виборців може бути подана до суду за місцезнаходження виборчої дільниці не пізніше ніж за одну годину до закінчення голосування.
Відповідно до ч. 3 ст. 32 Закону України „Про вибори Президента України” громадянин має право звернутися до відповідних дільничної чи окружної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі не включення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
Судом встановлено, що позивач є громадянином України та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, буд.. 24, кв.12, про що свідчить наданий суду оригінал паспорта АА 654975 виданий 23.12.1997р. Немирівським РВ УМВС України у Вінницькій області (а.с.3). Доказів щодо проживання за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2 суду не надано. Такі обставини свідчать про те, що право позивача про порушення його право на реалізацію свого виборчого права за місцем реєстрації суду відсутні.
Відповідно до ст. ст. 1, 2 ЗУ „Про вибори Президента України” Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Вибори Президента України є загальними. Право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років.
Відповідно до ст.3 Закону України « Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце перебування це- адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.
Відповідно ст. 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців", виборчою адресою виборця є адреса його житла або місця перебування виборця чи інша адреса, що замінює адресу житла виборця, яка є підставою для віднесення виборця до відповідної постійної виборчої дільниці. Виборча адреса виборця, як правило, визначається зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Копія договору дарування від 30.07.2007р. не є документом, який би свідчив про місце проживання позивачки. Інших доказів щодо місця проживання позивача за вказаною в позові адресою представником позивача суду не надано.
Як передбачено ч. 1, 2 ст. 3 цього Закону вибори Президента України є рівними: громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах. Кожний громадянин України на виборах Президента України має один голос. Виборець може використати свій голос у день голосування тільки на одній виборчій дільниці.
До того ж, згідно п.5 ч.1 ст.3 "Про Державний реєстр виборців", однією з основних засад ведення Реєстру є однократність включення виборця до Реєстру, та, згідно п.6 ч.1 ст.3 цього ж закону, однократність включення виборця до Реєстру вимагає, щоб виборець міг бути включений до Реєстру лише один раз за однією виборчою адресою та відповідно віднесений до однієї виборчої дільниці.
За частиною 6 статті 8 Закону N 698 порядок та строки тимчасової зміни виборцем місця його голосування (виборчої дільниці) без зміни його виборчої адреси визначаються відповідним законом про вибори або референдуми. При цьому виборчою адресою виборця є адреса його житла або місця перебування виборця чи інша адреса, що замінює адресу житла виборця, яка є підставою для внесення виборця до відповідної постійної виборчої дільниці. Виборча адреса виборця, як правило, визначається зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", якщо виборець не звернувся до відповідного органу ведення Реєстру щодо іншої виборчої адреси. За мотивованим зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, а ніж визначену вище (частини перша, друга, третя статті 8 Закону N 698). З наданих представником позивача документів вбачається, що позивачка не позбавлена права голосування за місцем реєстрації. Крім того дільнична виборча комісія №93 - є стаціонарною, оскільки призначена для хворих на стаціонарному лікуванні в установі
Таким чином надані суду докази згідно Закону України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” свідчать про обране позивачем місце проживання, за яким він зареєстрований у встановленому законом порядку і про відсутність порушення її права на реалізацію свого виборчого права по місцю реєстрації. Тому підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст.ст. 2,4,6,7,17-20,104,173 КАС України, ст.ст. 1, 2, 3, 31, 32, 35 Закону України „Про вибори Президента України”, Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ст. 3,8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії №93 по територіальному виборчому округу №137 по виборам Президента України про уточнення списків виборців - відмовити.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Одеської області через суд першої інстанції протягом 2 днів, починаючи з наступного дня після отримання постанови.
СУДДЯ Домусчі Л.В.