Постанова від 10.10.2018 по справі 335/10199/18

1Справа № 335/10199/18 2-а/335/280/2018

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2018 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Геєць Ю.В., за участю секретаря судового засідання Ровенської В.В., розглянув адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до Управління Державної виконавчої служби ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Запорізькій області, ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Запорізькій області про скасування постанови старшого державного виконавця про накладення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області звернувся до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя з позовом до Управління Державної виконавчої служби ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Запорізькій області, ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Запорізькій області про скасування постанови старшого державного виконавця про накладення штрафу, в якому просить скасувати Постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_3 від 23.08.2018 ВП № 56227733 про накладення штрафу на ОСОБА_2 управління у розмірі 5100,0 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, щона адресу ОСОБА_1 управління 29.08.2018 надійшла постанова старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_3 від 23.08.2018 ВП № 56227733 про накладення штрафу на ОСОБА_2 управління у розмірі 5100,0 грн. за невиконання виконавчого листа виданого 16.02.2018 Орджонікідзевським районним судом на підставі рішення від 17.10.2017 у справі №335/9974/17.

ОСОБА_2 управління вважає постанову старшого державного виконавця про накладення штрафу від 23.08.2018 ВП № 56227733 незаконною, протиправною та такою, що порушує його права, виходячи з наступного.

Рішенням Орджонікідзевського районного суду від 17.10.2017 у справі 335/9974/17 ОСОБА_2 управління зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з 22.02.2017 шляхом її підвищення відповідно до ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Вказане рішення було виконано ОСОБА_2 управлінням в рамках виконавчого провадження (постанова про відкриття виконавчого провадження від 19.04.2018 ВП № 56227733). ОСОБА_2 управлінням проведено перерахунок та повну виплату пенсії ОСОБА_4 про що листом від 25.04.2018 № 8012/07 було повідомлено Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Запорізькій області та надано відповідний розрахунок. В подальшому листом від 10.05.2018 № 9122/07 Позивач підтверджував проведення перерахунку та виплати пенсії на виконання постанови суду.

ОСОБА_2 управління листом від 10.05.2018 № 9122/07 підтвердив повну виплату нарахованих 06.02.2018 сум в розмірі 29467,50 грн. до відкриття виконавчого провадження.

Враховуючи вищевикладене, на думку позивача, постанова старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_3 від 23.08.2018 ВП № 56227733 про накладення штрафу на ОСОБА_2 управління у розмірі 5100,0 грн. за невиконання рішення Орджонікідзевського районного суду від 17.10.2017 у справі № 335/9974/17 є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідно до відзиву, представник відповідача ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Запорізькій області просить у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 управління пенсійного фонду України про скасування постанови старшого державного виконавця про накладення штрафу відмовити в повному обсязі. Зазначено, що виконавцем в результаті вжитих заходів, встановлено, що рішення суду виконано не повному обсязі та не належним чином.

В судове засідання представники сторін не з'явилися. Представником позивача надана заява про розгляд справи за відсутності їх представника, на задоволенні позову наполягають. Представники відповідачів у судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не сповістили.

Неприбуття у судове засідання учасників справи не перешкоджає розгляду справи.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію учасників справи щодо участі у розгляді справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 17.10.2017 у справі № 335/9974/17 ОСОБА_2 управління зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з 22.02.2017 шляхом її підвищення відповідно до ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Означене рішення суду передано на примусове виконання до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Запорізькій області, 19.04.2018 державним виконавцем прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 56227733.

На виконання судового рішення ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведено перерахунок та повну виплату пенсії ОСОБА_4 про що листом від 25.04.2018 № 8012/07 було повідомлено Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Запорізькій області та надано відповідний розрахунок. В подальшому листом від 10.05.2018 № 9122/07 позивач підтверджував проведення перерахунку та виплати пенсії на виконання постанови суду.

ОСОБА_2 управління листом від 10.05.2018 № 9122/07 підтвердив повну виплату нарахованих 06.02.2018 сум в розмірі 29467,50 грн. до відкриття виконавчого провадження.

Посилаючись на вказані обставини, позивач стверджує, що ним проведено виконання рішення суду, яке набрало законної сили, відповідно до покладених зобов'язань в установленому законодавством порядку.

23.08.2018 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Запорізькій області прийнято постанову ВП № 56227733 про накладення штрафу на ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у розмірі 5100 грн. за невиконання рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 17.10.2017 у справі № 335/9974/17. Означена постанова отримана позивачем 29.08.2018.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд погоджується з доводами позовних вимог про протиправність вказаної постанови державного виконавця, вважає за необхідне зазначити наступне.

За приписами ч.1 ст.5 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII (в редакції на момент виникнення спірних відносин) примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

В свою чергу, ч.ч. 1, 2 ст. 75 Закону № 1404-VIII встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Отже, згідно Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути застосоване лише при умові, що судове рішення не виконане без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього.

Поважними в розумінні наведених норм Закону №1404-VІІІ можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Відповідач зазначає, що причиною невиконання судового рішення у справі № 335/9974/17 в частині виплати грошових коштів стала відсутність відповідного фінансового забезпечення з огляду на прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №103 від 21.02.2108 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано порядок виплати коштів за період з 01.01.2016 і в подальшому.

Стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 № 2262-XI (на підставі якої орган ПФУ зобов'язаний провести ОСОБА_4 перерахунок та виплату недоплаченої пенсії) визначає порядок перерахунку раніше призначених пенсій.

У частинах 1, 4 вказаної статті встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На виконання ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 від 23.02.2018, яка набрала чинності 24.02.2108.

Пунктом 3 означеної Постанови Кабінету Міністрів України № 103 ухвалено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Тобто ця постанова Кабінету Міністрів України № 103 визначає порядок виплати перерахованих пенсій, який, зокрема, передбачає здійснення таких виплат після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету, не змінюючи при цьому регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції.

В силу ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ст.ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління ПФУ від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено, що ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).

ОСОБА_2 управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.

ОСОБА_2 управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної ОСОБА_5 України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду (п.2 Положення).

Відповідно до пп.4 п. 2.1 та пп.2 п. 2.2 Положення основним завданням Управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів ПФУ та інших джерел, визначених законодавством. Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів ПФУ в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету ПФУ.

Таким чином, аналіз наведених правових норм в їх сукупності свідчить, що невиконання судового рішення територіальним органом ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не має фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку та в подальшому - до отримання фінансування, виконати судове рішення.

Встановлені обставини справи свідчать, що позивач листом від 25.04.2018 № 8012/07 повідомив Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Запорізькій області про проведення перерахунку та повної виплати пенсії ОСОБА_4 та надав відповідний розрахунок. В подальшому листом від 10.05.2018 № 9122/07 позивач підтверджував проведення перерахунку та виплати пенсії на виконання постанови суду.

Крім того, при ухваленні рішення суд відповідно до ст. 242 КАС України враховує правовий висновок Верховного Суду, викладений, зокрема, у постанові від 24.01.2018 у справі № К/9901/1598/18 (405/3663/13-а), що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення за таких обставин штрафу на боржника ще більш ускладнює його фінансове становище, тому відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для притягнення ГУ ПФУ в Запорізькій області до відповідальності за невиконання судового рішення у справі № 335/9974/17 у встановлений державним виконавцем строк, оскаржувана постанова від 23.08.2018 року ВП № 56227733 про накладення штрафу прийнята відповідачем необґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тому підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 287, 295-297 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - задовольнити.

Скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_5 від 23.08.2018 року ВП № 56227733 про накладення штрафу на ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у розмірі 5100,00 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області сплачений за подачу позову судовий збір в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Запорізькій області.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційний адміністративний судсуду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання рішення.

Суддя: Ю.В.Геєць