справа № 208/4618/17
№ провадження 2-а/208/68/18
Іменем України
02 жовтня 2018 р. м. Кам'янське
Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, у складі:
Головуючого, судді - Івченко Т.П.,
За участі:
Секретаря судового засідання - Корнієнко К.Є.,
Позивач - ОСОБА_1,
Відповідач № 1 - Кам'янська міська рада,
Відповідача № 2 - Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради,
3-я особа, без самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача № 1 - Постійна комісія з питань містобудування, архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Кам'янське Дніпропетровської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янської міської ради, Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради, 3-ої особи, без самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача № 1 - Постійна комісія з питань містобудування, архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності «про визнання дій неправомірними та їх скасування»
позивач представлений - представником ОСОБА_3
відповідач № 1 представлений - представником ОСОБА_4,
відповідач № 2 представлений - представником ОСОБА_5,
суд, -
встановив:
Позивач 21.08.2017 року звернувся із позовом до Кам'янської міської ради, Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради «про визнання дій неправомірними», уточнив який, позивач просить:
- визнати неправомірними дії Кам'янської міської ради, в особі Постійної комісії з питань містобудування, архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності, в частині доручення управлінню містобудування та архітектури міської ради щодо скасування паспорта прив'язки, у зв'язку з порушенням правил оформлення громадянину ОСОБА_1 по АДРЕСА_2 для розміщення двох тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та скасувати протокол № 21 від 24.05.2017 року постійної комісії Кам'янської міської ради з питань містобудування, архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності в частині доручення управлінню містобудування та архітектури міської ради щодо скасування паспорту прив'язки, у зв'язку із порушенням правил оформлення громадянину ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 для розміщення двох тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності;
- наказ Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради № 16 «ТС» від 14.06.2017 року «Про скасування паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності м. Кам'янське, Дніпропетровська обл.» в частині скасування паспорту прив'язки двох тимчасових споруд від 12.08.2013 року № 97 для провадження підприємницької діяльності; адреса: АДРЕСА_1, замовник ОСОБА_1 - визнати протиправним та скасувати і зобов'язати Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради продовжити строк дії паспорта прив'язки двох тимчасових споруд № 97 від 12.08.2013 року для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 м. Кам'янське.
Ухвалою Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 22.08.2017 року відкрито провадження по даній справі.
23.08.2017 року від позивача подано клопотання про забезпечення позову, в задоволенні якого Ухвалою Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 23.082.2017 року було відмовлено.
07.02.2018 року згідно до автоматизованого розподілу до провадження судді надійшло клопотання про забезпечення адміністративного позову шляхом заборони Кам'янській міській раді, виконавчому комітету Кам'янської міської ради, Управлінню містобудування та архітектури Кам'янської міської ради та іншим особам дій щодо демонтажу двох тимчасових споруд ОСОБА_1 по проспекту Конституції в районі будинку АДРЕСА_1, яке Ухвалою Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 09.02.2018 року задоволено.
14.03.2018 року від представника відповідача № 2 надійшло клопотання про скасування заходів забезпечення позову за Ухвалою Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, при розгляді якого заявлено про залишення заяви без розгляду, та вирішення цього питання після вирішення справи по суті.
Ухвалою Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 05.04.2018 року, судовий розгляд по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Кам'янської міської ради, Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради «про визнання дій неправомірними та їх скасування», згідно до п. 10 Перехідних положень КАС України, продовжено розглядом за правилами загального позовного провадження, із призначенням підготовчого судового засідання на 04 травня 2018 року.
17.04.2018 року відповідачем № 1 - Кам'янською міською радою, в особі представника ОСОБА_4 подано відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач №1 не визнав позовні вимоги у повному обсязі, та зазначив що вони є необґрунтованими так як відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон) рада є представницьким органом місцевого самоврядування, який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Відповідно до ч.2 ст.2 Закону місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст. Частинами 1, 3 ст.10 Закону передбачено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами. Компетенція міських рад визначена ст. 26 Закону. Утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій належить до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад (п.2 ч.1 ст.26 Закону).
Відповідно до ч.ч.1, 10, 11 ст.ст.47 цього Закону постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».Рекомендації постійних комісій підлягають обов'язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк.Частиною 15 статті 47 Закону передбачено, що перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Частиною 8 статті 47 цього Закону та статтею 6 Додатку 3 рішення Кам'янської міської ради від 01.12.2015 №04-01/VII «Про постійні комісії Кам'янської міської ради VII скликання» (Основні принципи організації діяльності постійних комісій Кам'янської міської ради VII скликання, порядок їх утворення, права та обов'язки постійних комісій) визначено, що у відносинах з державними органами, підприємствами, установами та організаціями комісію представляє її голова.
Таким чином просять врахувати, що Кам'янська міська рада наділена правом представляти лише територіальну громаду, а не Постійні комісії міської ради і нести відповідальність за їхні дії.
Кам'янською міською радою визначений виконавчий орган міської ради - управління містобудування та архітектури міської ради на якого покладено повноваження з оформлення паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, продовження терміну дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності та в разі потреби внесення зміни до нього (п.3.9. Положення про управління містобудування та архітектури міської ради, затверджене рішенням Кам'янської міської ради від 17.11.2017 №866-20/УІІ), а тому продовження терміну дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності належить виключно до повноважень управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради
Таким чином, Кам'янською міською радою, як колегіальним органом, який складається з депутатів, що обрані виборцями міста, як представники інтересів територіальної громади, ніякі рішення або доручення управлінню містобудування та архітектури Кам'янської міської ради щодо скасування паспорту прив'язки у зв'язку з порушенням правил оформлення громадянину ОСОБА_1 по АДРЕСА_1, для розміщення двох тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, не приймались та не надавались.
26.04.2018 року від відповідача № 2 подано відзив на позов, згідно до якого позовні вимоги Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради не визнало у повному обсязі, в обґрунтування чого зазначили, що Наказ Відповідача № 2 «Про скасування паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності м.Кам'янське, Дніпропетровська обл.» №16/ТС від 14.06.2017 підготовлений та виданий Відповідачем № 2 на підставі протоколу Постійної комісії з питань містобудування, архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності Кам'янської міської ради (витяг з протоколу від №21 (вих.№01-48/7/798 від 26.05.2017), а тому наказ управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради від 21.12.2016 №33-ОД є правомірним. Листом управління містобудування та архітектури міської ради від 01.07.2018 №2и/363 ОСОБА_1 було інформовано, що паспорт прив'язки двох тимчасових споруд №97 від 12.08.2013 для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 скасовано у зв'язку з порушенням правил оформлення, на підставі доручення постійної комісії з питань містобудування та архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності (протокол №21 від 24.05.2017).
Отримання позивачем повідомлення (припису) 13/01-Е від 05.02.2018 року інспектора з контролю благоустрою Комунального підприємства КМР «Благоустрій», згідно з якого вимагається у триденний термін усунути порушення благоустрою шляхом самостійного проведення демонтажу вищевказаного об'єкту не є підставою для вжиття судом заходів забезпечення позов з посиланням на правові норми, передбачені ст.150 КАС.
Вважають позов не обґрунтований та просять у 6ого задоволенні відмовити.
16.05.2018 року від представника позивача подано відповідь на відзив, згідно до якого позивач наголошує на неприйнятності позиції відповідач № 1 та обґрунтованості позиції позивача.
16.05.2018 року з боку представника відповідача № 1 подано заперечення на відповідь представника позивача, щодо наголошеної позиції про повноваження міської ради, та її визначення позивачем як виконавчого органу.
17.05.2018 року від представника позивача подано відповідь на відзив відповідач № 2, де позивач підтримав свою позицію, щодо незаконності дій відповідача, та стверджував на порушенні права позивача.
17.05.2018 року позивачем, в особі представника позивача ОСОБА_3 уточнено позовні вимоги, згідно до який позивач просить:
- визнати неправомірними дії Кам'янської міської ради в особі Постійної комісії з питань містобудування, архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності в частині доручення управлінню містобудування та архітектури міської ради скасувати паспорт прив'язки у зв'язку з порушенням правил оформлення громадянину ОСОБА_1 по АДРЕСА_1, для розміщення двох тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
- зобов'язати Кам'янську міську раду в особі постійної комісії Кам'янської міської ради з питань містобудування, архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності скасувати протокол №21 від 24.05.2017 року постійної комісії Кам'янської міської ради з питань містобудування, архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності в частині доручення управлінню містобудування та архітектури міської ради скасувати паспорт прив'язки у зв'язку з порушенням правил оформлення громадянину ОСОБА_1 по АДРЕСА_1, для розміщення двох тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності;
- визнати неправомірним наказ Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради № 16 «ТС» від 14.06.2017 року «Про скасування паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності м. Кам'янське Дніпропетровської області, в частині скасування паспорта прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності від 12.08.2013 року № 97, за адресою АДРЕСА_1, замовник ОСОБА_1 - визнати протиправними;
- зобов'язати Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради скасувати наказ Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради № 16 «ТС» від 14.06.2017 року «Про скасування паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності м. Кам'янське Дніпропетровської області, в частині скасування паспорта прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності від 12.08.2013 року № 97, за адресою АДРЕСА_1, замовник ОСОБА_1;
- зобов'язати Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської рида продовжити строк дії паспорта прив'язки двох тимчасових споруд № 97 від 12.08.2013 року для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 м. Кам'янське.
17.05.2018 року під час підготовчого судового засідання з боку представника позивача ОСОБА_3 заявлено клопотання про залучення в якості 3-ої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спора, на стороні відповідача № 1 - Кам'янська міська рада, Постійну комісію з питань містобудування, архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності, яке Ухвалою Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області було задоволено та залучено 3-ю особу.
01.06.2018 року від Постійної комісії з питань містобудування, архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності подано пояснення, згідно до яких зазначено, що 24.05.2017 року на засіданні комісії було заслухано доклад директора департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради ОСОБА_6, в якому було зазначено, що з 2013 року ОСОБА_1 не оформлював новий та не продовжував старий договір оренди землі за адресою АДРЕСА_1, оплата за оренду землі до міського бюджету не надходила. За інформацією Південної адміністрації міста в даній тимчасовій споруді незаконно здійснювали продаж алкоголю, на що надходили скарги мешканців міста. Паспорт прив'язки тимчасової споруди за адресою АДРЕСА_1 не продовжувався з 2013 року та зовнішній вигляд даного об'єкту не відповідає фактично тому, який зазначений в паспорті прив'язки. Комісією, як колегіальним органом було прийнято рішення про надання доручення щодо скасування паспорту прив'язки тимчасової споруди для впровадження підприємницької діяльності, а тому просять проводити розгляд справи у відсутність представника комісії, та у задоволені позовних вимог - відмовити в повному обсязі.
Ухвалою Заводського районного суду м. Дніпродзержинська від 04.06.2018 року, в порядку ст. ст. 121, 173, 248 КАС України, продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі № 208/4618/17 на тридцять днів до 04 липня 2018 року.
03.07.2018 року від представника позивача подано відповідь на пояснення 3-ої особи, які позивач вважав необґрунтованими, та такими що суперечать вимогам Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року, та фактичним даним, що позивачем здійснювалися платежі за оренду земелі під тимчасовими спорудами.
Ухвалою Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 03.07.2018 року, закрито підготовче провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Кам'янської міської ради, Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача № 1 Кам'янської міської ради - Постійна комісія з питань містобудування, архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності Кам'янської міської ради «про визнання дій неправомірними та скасування таких дій», та призначено справу до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Представник 3-ої особи, будучи належним чином повідомлений про дату час та місце судового розгляду, поважності неприбуття в судове засідання не зазначив, а тому заслухав думку учасників процесу, суд вважає можливим провести судовий розгляд у його відсутність за наявними поясненнями та матеріалами справи.
В судовому засіданні представником позивача - ОСОБА_3 підтримано позовні вимоги у повному обсязі та заявлено, що позивач на законних підставах починаючи з 2013 року має дозвіл на розміщення двох тимчасових споруд по АДРЕСА_2 для провадження підприємницької діяльності. Кожний раз вирішуючи питання про продовження цього дозволу, всі приписи контролюючих органів ОСОБА_1 виконувалися у повному обсязі. Але відповідачі порушили право позивача на розміщення тимчасових споруд, прийняв рішення, яке суперечить вимогам Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року. Так у постійної комісії міської ради відсутні повноваження з прийняття доручень, в тому числі на скасування паспортів прив'язки, так як комісія має право готувати лише висновки та рекомендації. Допущенна помилка суб'єктом владних повноважень, не повинна порушувати законні права позивач та його сподівання на наявність в нього прав. Крім того, прийнятим рішення не враховано, що виданий паспорт прив'язки може бути лише анульований, а не скасований. Крім того, відсутні будь-які підстави для не продовження даного паспорту, так як порушень позивач діючого законодавства не допускав. А тому просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача № 1 зазначила, що заявляючи позовні вимоги до Кам'янської міської ради, позивач не врахував, що згідно до Закону України «Про місцеве самоврядування», міська рада визначила свої виконавчі органи, які мають певні повноваження, в тому числі і щодо вирішення питань про подовження паспорту прив'язки під розміщення тимчасових споруд. В свою чергу жодного рішення міською радою щодо тимчасових споруд позивача по пр. Конституції не виносила, а тому жодних прав позивача відповідачем № 1 не порушено. Підтримують раніше визначену позицію у відзиві на позов.
Представник відповідача № 2 зазначив, що Управління діє в межах своїх повноважень, і приймає рішення згідно до чинного законодавства. При оформленні протоколу № 21 від 24.05.2017 року управління вважає правомірним рішенням про скасування паспорту прив'язки видного позивачу, так як слово скасування та анулювання містить тотожне значення, і фактично не впливає на результат його застосування, а тому підтримує відзив на позов і просять у задоволенні позовних вимог позивача відмовити у повному обсязі.
Заслухав сторони, вивчив матеріали справи, дослідив докази надані сторонами, суд приходить до наступного:
Позивач ОСОБА_1 як приватний підприємець отримав паспорт прив'язки двох тимчасових споруд від 12.08.2013 року № 97 для провадження підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_1, який було продовжено до 12.08.2017 року (а.с. 8-12), що також підтверджено відповіддю Управління містобудування та архітектури КМР від 12.12.2016 року № р/252 (а.с. 13).
Протоколом № 21 Постійної комісії з питань містобудування, архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності від 24.05.2017 року (а.с. 14-26), прийнято рішення про доручення управлінню містобудування та архітектури міської ради скасувати паспорти прив'язки громадянину ОСОБА_1 по АДРЕСА_1, для розміщення двох тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, у зв'язку з порушенням правил оформлення.
Згідно до наказу Управління містобудування та архітектури № 16 «ТС» від 14.06.2017 року (а.с. 67), скасовано паспорт прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності від 12.08.2013 року № 97, адреса АДРЕСА_1, замовник ОСОБА_1.
Повідомлення ОСОБА_1 було направлено про прийнятий наказ 01.07.2017 року (а.с. 103).
Повноваження державної архітектурно-будівельної інспекції у спірних правовідносинах визначаються, зокрема, законами України «Про регулювання містобудівної діяльності», «;Про архітектурну діяльність», «;Про благоустрій населених пунктів», Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 698(далі - Порядок № 698).
Відповідно до частини першої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Згідно з положеннями частини першої статті 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Частиною другою статті 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з положеннями частини третьої статті 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду: 1) перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду; 2) витребовують від органів державної влади, фізичних та юридичних осіб документи і матеріали щодо предмета нагляду, одержують інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз даних, створених органами державної влади; 3) мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів, приміщень, документів та матеріалів, необхідних для здійснення нагляду; 4) вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; 5) залучають у разі потреби до здійснення нагляду фахівців підприємств, установ, організацій, контрольних і фінансових органів.
А тому посилання позивача на безпідставність прийняття рішень в межах своєї компетенції Відповідачем № 2 - Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради, є безпідставним.
Щодо прийнятого рішення відповідачем № 2 наказу Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради № 16 «ТС» від 14.06.2017 року «Про скасування паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності м. Кам'янське, Дніпропетровська обл.» в частині скасування паспорту прив'язки двох тимчасових споруд від 12.08.2013 року № 97 для провадження підприємницької діяльності; адреса: АДРЕСА_1, замовник ОСОБА_1, такі вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Питання розміщення та прийняття рішень щодо розміщення тимчасових споруд врегульовано Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244 (далі - Порядок № 244).
Так, згідно до п. 2.17 Порядку № 244, визначено, що Строк дії паспорта прив'язки визначається органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або районної державної адміністрації відповідно до генерального плану, плану зонування та детального плану територій та з урахуванням строків реалізації їх положень.
Як вбачається із паспорту прив'язки № 97 від 12.08.2013 року (а.с. 8-12), строк його дії подовжено до 12.08.2017 року, що узгоджується із приписами п. 2.17, і п. 2.18 Порядку № 244.
Крім того, при подовженні строку зазначеного паспорту прив'язки відповідачем № 2 не виявлено будь-яких порушень, що стали підставою для його «скасування».
Зазначений Порядок № 244 не містить взагалі визначення механізму скасування виданих та існуючих паспортів прив'язки розміщення тимчасових споруд, а передбачає лише прийняття рішення з його анулювання.
Так, згідно до п. 2.27 Порядку № 244 визначено, що Дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов:
недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні;
невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання
паспорта прив'язки;
надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у
пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки
ТС.
Як вбачається зі змісту наказу Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради № 16 «ТС» від 14.06.2017 року «Про скасування паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності м. Кам'янське, Дніпропетровська обл.», в частині скасування паспорту прив'язки двох тимчасових споруд від 12.08.2013 року № 97 для провадження підприємницької діяльності; адреса АДРЕСА_1, замовник ОСОБА_1, наказ прийнятий з порушенням Порядку № 244, та не містить зазначення підстав для його анулювання у строк його дії, так і підстав для його анулювання з інших підстав передбачених п. 2.27 Порядку № 244, а тому заявлені вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими.
В частині позовних вимог щодо зобов'язання Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради продовжити строк дії паспорта прив'язки двох тимчасових споруд № 97 від 12.08.2013 року для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 м. Кам'янське, такі питання вирішуються шляхом звернення до відповідного органу, розгляду цього питання та прийняття рішення, визначеного Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011, який є спеціальним нормативним актом, що регулює спірні правовідносини, та яким чітко визначено, що до повноважень виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської, районної ради та районної державної адміністрації, відноситься лише: затвердження своїм рішенням (розпорядженням, наказом) комплексної схеми розміщення тимчасової споруди та архітипу, що розроблені за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради (пункт 1.6 Порядку).
Враховуючи що будь-яких рішень щодо відмови в продовження строку діючого паспорту прив'язки двох тимчасових споруд № 97 від 12.08.2013 року для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 м. Кам'янське, не виносилося, а тому ці вимоги підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог заявлених до відповідача № 1 Кам'янської міської ради, то суд виходить з того, що будь-якого рішення, дії або бездіяльності в межах заявленого спору, стороною відповідача № 1 не приймалося щодо позивача ОСОБА_1, в тому числі щодо строку дії паспорта прив'язки двох тимчасових споруд № 97 від 12.08.2013 року для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 м. Кам'янське.
Протоколом № 21 Постійної комісії з питань містобудування, архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності від 24.05.2017 року (а.с. 14-26), прийнято рішення про доручення управлінню містобудування та архітектури міської ради скасувати паспорти прив'язки громадянину ОСОБА_1 по АДРЕСА_1, для розміщення двох тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, у зв'язку з порушенням правил оформлення.
Постійна комісія створена на підставі Рішення Дніпродзержинської міської ради від 01.12.2015 року № 04-01/VII (а.с. 131), згідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Основні принципи організації діяльності постійних комісій викладені в додатку № 3 до Рішення міської ради від 01.12.2015 року № 04-01/VII№ 04-01/VII (а.с. 133-135).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.50.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон) рада є представницьким органом місцевого самоврядування, який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону від 21.50.1997 року № 280/97-ВР, місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Частинами 1, 3 ст.10 Закону від 21.50.1997 року № 280/97-ВР, передбачено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Компетенція міських рад визначена ст. 26 Закону від 21.50.1997 року № 280/97-ВР. Утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій належить до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад (п.2 ч.І ст.26 Закону).
Відповідно до ч.ч.І, 10, 11 ст.ст.47 цього Закону від 21.50.1997 року № 280/97-ВР, постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Рекомендації постійних комісій підлягають обов'язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк.
Частиною 15 статті 47 Закону від 21.50.1997 року № 280/97-ВР, передбачено, що перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Частиною 8 статті 47 цього Закону від 21.50.1997 року № 280/97-ВР та статтею 6 Додатку 3 рішення Кам'янської міської ради від 01.12.2015 №04-01/VII «Про постійні комісії Кам'янської міської ради VII скликання» (Основні принципи організації діяльності постійних комісій Кам'янської міської ради VII скликання, порядок їх утворення, права та обов'язки постійних комісій) визначено, що у відносинах з державними органами, підприємствами, установами та організаціями комісію представляє її голова.
На підставі чого суд приходить до висновку, що позовні вимоги заявлені до відповідача № 1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Крім того, суд вважає зауважити, що стороні позивача неодноразово під час підготовчих судових засідань наголошувалися зазначені обставини щодо розмежування відповідальності Кам'янської міської ради та постійної комісії, але з боку позивача здійснюючі дії на уточнення позовних вимог, не здійснено дій на заявлення позовних вимог саме до Постійної комісії.
Щодо понесених позивачем судових витрат при розгляді цього питання, суд керується вимогами ст.ст. 139, 143 КАС України, з врахуванням пропорційності до задоволених або відхилених позовних вимог та фактично понесених витрат сторонами. Витрати сторони позивача підтверджені квитанціями про сплату судового збору, які знаходяться в матеріалах справи.
Керуючись ст. 1, ч. 2 ст. 2, ч. 1 і ч. 3 ст. 10, ст. 11, ст. 47 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року, п. 10 Перехідних положень КАС України, ст.ст. 8,9, 72-79, 90, 132, 139, ч. 6 ст. 157, 241-246 КАС України, суд -
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Кам'янської міської ради, Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради, 3-ої особи, без самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача № 1 - Постійна комісія з питань містобудування, архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності «про визнання дій неправомірними та їх скасування» - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради - скасувати Наказ Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради № 16 «ТС» від 14.06.2017 року «Про скасування паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності м. Кам'янське, Дніпропетровської області», в частині скасування паспорту прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності від 12.08.2013 року № 97, за адресою АДРЕСА_3, замовник ОСОБА_1.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути із Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, на користь ОСОБА_1:
320 (триста двадцять) гривень 00 копійок - у відшкодування понесених судових витрат з оплати судового збору.
Заходи забезпечення адміністративного позову по адміністративній справі № 208/4618/17 застосовані на підставі Ухвали Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 09.02.2018 року, у виді - заборонити відповідачам Кам'янській міській раді, Управлінню містобудування та архітектури Кам'янської міської ради (по справі № 208/4618/17) та іншим особам вчиняти дії - демонтаж двох тимчасових споруд, розташованих по АДРЕСА_1 у місті Кам'янське ОСОБА_1, що стосуються предмета спору, до винесення судом рішення по справі, підлягають скасуванню згідно до ч. 6 ст. 157 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду - подається протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення..
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручена у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Згідно до 15.5) Перехідних положень КАС України, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
15.9) оприлюднення інформації щодо справи, визначеної цією редакцією Кодексу, на офіційному веб-порталі судової влади України здійснюється в порядку, визначеномуПоложенням про автоматизовану систему документообігу суду.
Позивач - ОСОБА_1, місце проживання - АДРЕСА_1; електронна пошта - ІНФОРМАЦІЯ_1
Відповідач № 1 - Кам'янська міська рада, код ЄДРПОУ 24604168, юридична адреса: місто Кам'янське Дніпропетровської області, майдан Петра Калнишевського,будівля № 2, телефон (05692) 50-57-70, електронна пошта - miskrada@dndz.gov.ua;
Відповідач № 2 - Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради, код ЄДРПОУ 36072064, юридична адреса: місто Кам'янське Дніпропетровської області, вулиця Москворецька, будівля № 14-А, телефон 05692) 3-00-54, електронна адреса: uma@dndz.gov.ua;
3-я особа, без самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача № 1 - Постійна комісія з питань містобудування, архітектури, будівництва, земельних ресурсів та комунальної власності, адреса: місто Кам'янське Дніпропетровської області, майдан Петра Калнишевського,будівля № 2.
Повний текст рішення виготовлений 05 жовтня 2018 року.
Суддя Івченко Т. П.