Справа № 159/4482/18
Провадження № 3/159/2057/18
25 жовтня 2018 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Восковська О.А, розглянувши матеріали справи, які надійшли від Управління патрульної поліції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої та проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсіонера, учасника ліквідації на ЧАЕС,
за ст.ст.173, 178 ч.3 КУпАП ,-
ОСОБА_1 30.08.2018 року близько 16.15 години в м.Ковелі по вул.40р Перемоги біля будинку №11а, у громадському місці виражалась нецензурною лайкою в адресу громадян, своїми діями порушувала тишу та громадський спокій та порушила ст.173 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 30.08.2018 року близько 16.10 години в м.Ковелі по вул.40р Перемоги біля будинку №11а перебувала в стані алкогольного сп'яніння, мала брудний одяг, чим ображала людську гідність та громадську мораль та порушила ст.178 ч.3 КУпАП.
ОСОБА_1 в суді факт вчинення правопорушення визнала, просить суворо не карати.
Згідно ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оскільки справи про притягнення ОСОБА_1 до адмінвідповідальності передбаченої ст.173, ст.178 ч.3 КУпАП надійшли до суду 05.09.2018 року, за жодне з порушень ОСОБА_1 не піддавалась адміністративному стягненню, а тому вищевказані справи слід розглядати одночасно.
Вина ОСОБА_1Г у вчиненні даних правопорушень повністю доводиться зібраними по справі письмовими доказами, а саме: протоколами про адмінправопорушення серії АА №308808 від 30.08.2018 року та серії АА №652509 від 03.09.2018 року.
Доказів, які б спростовували наведені вище письмові докази у справі, суду не надано.
Аналізуючи письмові докази у справі, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.173, ст.178 ч.3 КУпАП.
Визначаючи вид адміністративного стягнення, який слід накласти на ОСОБА_1Г, враховую характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника в сукупності, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю, що відносно останньої слід обрати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Згідно ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом».
Разом з тим, згідно п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються громадяни віднесені до 1 та 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно посвідчення серії А №510805від 09.12.2003 року ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС,і має пільги встановлені законодавством України. Відтак, ОСОБА_1 підлягає звільненю від сплати судового збору по даній справі.
Керуючись ст.ст.33, 36, 40-1, 221, 283, 284 п.1 КУпАП, Закону України «Про судовий збір», суддя, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.173, ст.178 ч.3 КУпАП та накласти на неї адмінстягнення у виді штрафу в розмірі шести неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 102 (сто дві) гривні.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги (протесту) протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ковельського міськрайонного судуОСОБА_2