88000, м. Ужгород, вул. Коцюбинського, 2а , тел.: (0312) 617451
e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://zk.arbitr.gov.ua
"22" жовтня 2018 р. м. Ужгород Справа № 907/25/16
Суддя Господарського суду Закарпатської області Ремецькі О.Ф.
за участю секретаря судового засідання Кут Л.В.
розглянувши клопотання ліквідатора Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» арбітражного керуючого ОСОБА_1 від 10.10.2018 №02-01/1772 (надійшло до суду 16.10.2018) про погодження ліквідаційної маси та надання згоди на її реалізацію
у справі
За заявою ліквідаційної комісії Державного підприємства “Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств”, м. Ужгород
ДО Державного підприємства “Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств”, м. Ужгород (код ЄДРПОУ 32434750)
ПРО банкрутство
За участю представників:
ліквідатор - ОСОБА_1;
від заявника - ОСОБА_2;
від кредиторів: ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області- Буря О.О. за довіреністю;
Мукачівська ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області ОСОБА_3 за довіреністю;
Ужгородської ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області ОСОБА_3 за довіреністю;
У засіданні суду взяли участь: ОСОБА_4, представник Головного управління юстиції у Закарпатській області за довіреністю,
Державне підприємство “Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств”, м. Ужгород (код ЄДРПОУ 32434750) звернулося до суду з заявою про порушення справи про своє банкрутство у зв'язку з виявленням в ході ліквідаційної процедури кредиторської заборгованості, активи для погашення якої відсутні.
Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 29.01.2016р. №907/25/16 заяву ліквідаційної комісії Державного підприємства “Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств”, м. Ужгород (код ЄДРПОУ 32434750) було прийнято до розгляду, підготовче засідання призначено на 17.02.2016р.
Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 17.02.2016р. порушено провадження у справі №907/25/16 про банкрутство боржника, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою господарського суду Закарпатської області від 02.06.16 визнано боржника банкрутом та призначено ліквідатором боржника ОСОБА_5
Після визнання боржника банкрутом на адресу Господарського суду Закарпатської області надійшли заяви з грошовими вимогами до боржника у строк, передбачений вимогами Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 17.01.2017 року достроково було припинено повноваження ліквідатора Державного підприємства “Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств”, м. Ужгород (код ЄДРПОУ 32434750) ОСОБА_6 (паспорт серії ВР №484520 виданий Міжгірським РВ УМВС України в Закарпатській області 05.07.2012р., місце реєстрації: вул. Б.Хмельницького, 29а, смт. Міжгір'я, Закарпатська область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та призначено ліквідатором Державного підприємства “Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств”, м. Ужгород (код ЄДРПОУ 32434750) арбітражного керуючого ОСОБА_1 (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 509 від 15.03.2013, адреса: 79067, м. Львів, вул. Тракт Глинянський, буд. 161-б).
Ухвалою суду від 10.07.2018 було відкладено розгляд справи про банкрутство та призначено розгляд заяви ОСОБА_7 з грошовими вимогами до боржника на 15.08.2018.
Ухвалою суду від 15.08.2018 розгляд справи відкладено на 17.09.2018.
Ухвалою суду від 17.09.2018 розгляд справи відкладено на 04.10.2018.
Ухвалою суду від 04.10.2018 розгляд справи відкладено на 22.10.2018.
16.10.2018 на адресу суду надійшло клопотання ліквідатора Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» арбітражного керуючого ОСОБА_1 від 10.10.2018 №02-01/1772 про погодження ліквідаційної маси та надання згоди на її реалізацію.
У засіданні суду за участю представників кредиторів та Головного управління юстиції у Закарпатській області розглянуто дане клопотання ліквідатора. Не заперечують стосовно розгляду такого клопотання та його задоволення у визначеному законодавством порядку.
Аналізуючи мотиви ліквідатора, фактичні обставини справи та позицію представників учасників справи про банкрутство боржника, суд констатує наступне.
З метою визначення організатора аукціону з продажу майна ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств», ліквідатором 15.01.2018р. затверджено Положення про умови та порядок проведення конкурсу з визначення організатора аукціону з продажу майна банкрута. На виконання п. 4 цього положення ліквідатором в рекламно-інформаційному тижневику «Афіша Закарпаття» від 26.01.2018р. за №2 розміщено оголошення про проведення конкурсу з визначення організатора аукціону. Для участі у конкурсі щодо реалізації майна підприємства-банкрута надійшли наступні заяви: Всеукраїнської універсальної багатогалузевої товарної біржі від 01.02.2018р. за №11 (заява надійшла на електронну та поштову адресу) та ТБ «Аукціонний центр плюс» від 31.01.2017р. за №77/25 (заява надійшла на електронну та поштову адресу) про участь у конкурсі.
Враховуючи одну з найменших серед заявлених учасників конкурсного відбору торгуючих організацій для реалізації майна банкрута - ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» (ідентифікаційний код 32434750, юридична адреса: 88011, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Гагаріна, буд. 42/1) сум винагороди, відповідність усім вимогам затвердженого ліквідатором положення, достатній досвід роботи, технічну можливість, під час проведення аукціону, відсутність інформації щодо випадків порушення договірних зобов'язань, відповідність всім вимогам для проведення такої роботи, відсутність підтвердження негативної ділової репутації, переможцем конкурсу визначено Всеукраїнську універсальну багатогалузеву товарну біржу (АДРЕСА_1; поштовий індекс 21020; ідентифікаційний код 38030230). 30 березня 2018 року між ДП «ЗОУЛАГ» в особі ліквідатора ОСОБА_1 та Всеукраїнською універсальною багатогалузевою товарною біржою в особі директора ОСОБА_8 укладено Договір про організацію та проведення аукціону від 30.03.2018р. за №06-03/18.
На виконання вимог ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Закон), ліквідатором проведено інвентаризацію майнових активів банкрута та сформовано ліквідаційну масу.
Відповідно до ч. 12 ст. 96 Закону переліки ліквідаційних мас та зміни і доповнення до них у справах про банкрутство державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, підлягають погодженню з органом, уповноваженим управляти державним майном. У разі відсутності такого погодження включене до переліку ліквідаційної маси майно банкрута не може бути реалізованим.
Згідно положень ч. 1 ст. 49 Закону продаж майна боржника в провадженні у справі про банкрутство здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, шляхом проведення торгів у формі аукціону, за винятком майна, продаж якого відповідно до законодавства України здійснюється шляхом проведення закритих торгів.
Частиною 3 вказаної статті Закону також передбачено, що порядок організації та проведення аукціонів у справах про банкрутство та вимоги до їх організаторів стосовно манна державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків, установлюються органом, уповноваженим управляти державним майном.
Відповідно до положень ст. 98 Закону арбітражний керуючий має право запитувати і отримувати документи або їх копії від юридичних осіб, органів державної влади і органів місцевого самоврядування та від фізичних осіб - за їх згодою.
Відповідно до п. п. 2 п. 5.5. Статуту ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств», відчужувати майнові об'єкти, що належать до основних фондів, Підприємство має право лише за попередньою згодою Уповноваженого органу управління на конкурентних засадах, якщо інше не встановлено законом.
Крім того відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» Державне агентство лісових ресурсів делегує функції з управління об'єктами державної власності господарським структурам та здійснює контроль за діяльністю господарських структур в даному випадку - ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств».
Враховуючи, що у статутному капіталі ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» частка держави складає більше 50 відсотків, з метою дотримання вимог Закону під час реалізації майнових активів Банкрута, ліквідатором направлені наступні звернення на адресу органу, уповноваженого управляти державним майном.
Зокрема, 15 січня 2018 року ліквідатором на адресу Державного агентства лісових ресурсів України направлено лист за №02-01/1148 щодо погодження переліку ліквідаційної маси підприємства банкрута та надання права ліквідатору ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» реалізувати інвентаризоване майно підприємства банкрута та його філій згідно інвентаризаційних описів №1-9 за початковою вартістю визначеної шляхом проведення незалежної оцінки відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Відповідь не отримано.
Крім того, 10 вересня 2018 року ліквідатором на адресу Державного агентства лісових ресурсів повторно направлено лист від 10.09.2018р. за №02-01/1712 про погодження переліку ліквідаційної маси Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» станом на 10 вересня 2018 року та надання дозволу реалізувати майно підприємства банкрута в порядку та у відповідності до вимог розділу IV Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в строк до 30 вересня 2018 року. Відповідь не отримано.
Таким чином, в даному випадку має місце бездіяльність Уповноваженого органу управління майном банкрута, яка не відповідає положенням ч. 12 ст. 96 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та проявляється в непогодженні переліку ліквідаційної маси банкрута, що в свою чергу є порушенням вимог чинного законодавства України, що має наслідком затягування провадження у справі про банкрутство та неможливість реалізації ліквідатором майна банкрута з метою спрямування виручених від його продажу коштів на погашення вимог кредиторів.
Зважаючи на викладені обставини, з метою забезпечення здійснення заходів з проведення ліквідаційної процедури, ліквідатором суду направлено клопотання від 10.10.2018 за вих. № 02-01/1772 про погодження переліку ліквідаційної маси та надання згоди на її реалізацію.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 49 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» продаж майна боржника в провадженні у справі про банкрутство здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, шляхом проведення торгів у формі аукціону, за винятком майна, продаж якого відповідно до законодавства України здійснюється шляхом проведення закритих торгів.
Частиною 3 вказаної статті Закону встановлено, що порядок організації та проведення аукціонів у справах про банкрутство та вимоги до їх організаторів стосовно майна державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків, установлюються органом. уповноваженим управляти державним майном.
Відповідно до ч. 12 ст. 96 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» переліки ліквідаційних мас та зміни і доповнення до них у справах про банкрутство державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, підлягають погодженню з органом, уповноваженим управляти державним майном. У разі відсутності такого узгодження включене до переліку ліквідаційної маси майно банкрута не може бути реалізованим.
Відтак, враховуючи не погодження Державним агентством лісових ресурсів України переліку ліквідаційної маси та відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України порядку організації проведення аукціонів у провадженні у справі про банкрутство та вимоги до їх організаторів стосовно майна державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків, здійснення заходів з реалізації майнових активів банкрута та завершення ліквідаційної процедури ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» є неможливим.
Частиною 2. ст. 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» визначено повноваження ліквідатора банкрута, зокрема, з дня свого призначення ліквідатор: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства відповідну інформацію для ведення Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство; веде реєстр вимог кредиторів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно зі ст. 98 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) зобов'язаний: неухильно дотримуватися вимог законодавства; здійснювати заходи щодо захисту майна боржника; аналізувати фінансову, господарську, інвестиційну та іншу діяльність боржника, його становище на ринках та надавати результати таких аналізів господарському суду разом з документами, що підтверджують відповідну інформацію; подавати відомості, документи та інформацію щодо діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у порядку, встановленому законодавством; створювати умови для проведення перевірки додержання арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) вимог законодавства; здійснювати заходи щодо забезпечення охорони державної таємниці відповідно до встановлених законодавством вимог; у порядку, встановленому законодавством, надавати державному органу з питань банкрутства інформацію, необхідну для ведення Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство; вживати заходів до недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та невідкладно повідомляти суду про наявність такого конфлікту; надсилати органам внутрішніх справ чи органам прокуратури повідомлення про факти порушення законності, виявлені в діяльності працівників підприємств та організацій, що містять ознаки дії (бездіяльності), переслідуваної у кримінальному чи адміністративному порядку; виконувати інші повноваження, передбачені законодавством про банкрутство.
Однак, незважаючи на визначений діючим законодавством обов'язок Державного агентства лісових ресурсів України розглянути вказані звернення та надати заявнику відповіді (негативні або позитивні) за результатами їх розгляду, станом на цей час відомості про результати розгляду звернень, про які йдеться у цьому клопотанні, ліквідатору не надані; перелік ліквідаційної маси не погоджено, порядок проведення аукціонів у провадженні у справі про банкрутство боржника та вимоги до їх організаторів не встановлено.
Ситуація, що склалася унеможливлює здійснення ліквідатором заходів з реалізації майнових активів банкрута, проведення розрахунків з його кредиторами та завершення ліквідаційної процедури у справі №907/25/16.
У зв'язку з наведеним суд вважає за необхідне задовольнити клопотання ліквідатора ОСОБА_1
Керуючись Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 120, 121, 202, 216, 232, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
Клопотання ліквідатора Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» арбітражного керуючого ОСОБА_1 від 10.10.2018 №02-01/1772 (надійшло до суду 16.10.2018) про погодження ліквідаційної маси та надання згоди на її реалізацію задовольнити.
Погодити перелік ліквідаційної маси Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» станом на 10 вересня 2018 року та дозволити реалізувати майно підприємства банкрута в порядку та у відповідності до вимог розділу IV Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Направити копію ухвали ліквідатору, сторонам та учасникам у справі.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://zk.arbitr.gov.ua/sud5008/gromadyanam/csz/.
Згідно ч.1 ст.235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України
Суддя О.Ф. Ремецькі