Номер провадження 3/754/4557/18
Справа №754/13961/18
Іменем України
23 жовтня 2018 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Журавська О.В. розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Деснянського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,
проживаючого за адресою: АДРЕСА_1,
за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
03 жовтня 2018 державним виконавцем Деснянського районного відділу державної виконавчої служби м. Києва Головного територіального управління юстиції у м. Києві Ельбабаєвим Б. Б. складено протокол про адміністративне правопорушення №18258238 з якого вбачається, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти ОСОБА_3 на утримання доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої згідно розрахунку від 03.10.2018 р. за період з 26.03.2010 р. по 03.10.2018 р. в сумі 181481,75 грн., що перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день, місце та час розгляду адміністративного матеріалу повідомлявся судом у встановленому законом порядку, із заявами про розгляд справи у його відсутність не звертався, про причини неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає, що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності необхідно закрити за відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченої за ст. 183-1 КУпАП з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 280 КУпАП).
Відповідно до ст. 252 КУпАП суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме: протоколу про адміністративне правопорушення № 18258238 від 03.10.2018 р.; виконавчого листа від 16.12.2008 р.; постанови про відкриття виконавчого провадження від 26.03.2010 р.; довідки про неотримання аліментів, розрахунку заборгованості по аліментам від 13.02.2018 р., що у результаті несплати аліментів ОСОБА_1 утворилася заборгованість, що перевищує сукупний розмір платежів за шість місяців, мала місце, згідно з довідкою-розрахунком заборгованості зі сплати аліментів з 26.03.2010 по 03.10.2018.
Однак, адміністративна відповідальність за несплату аліментів встановлена Законом України № 2234-VIII від 07.12.2017 року та ст.183-1 КУпАП, якою передбачено адміністративну відповідальність за несплату аліментів, набрала чинності з 06 лютого 2018 року.
Відповідно до ст. 58 Конституції України ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Згідно із вимогами ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
У даному випадку положення ст. 183-1 КУпАП передбачає відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, та дана норма набрала чинності 06 лютого 2018 року.
Як вбачаться з довідки-розрахунку заборгованість по сплаті аліментів у ОСОБА_1 виникла з 26.03.2010, тобто раніше ніж норма права, яка передбачає адміністративну відповідальність вступила у законну силу,а тому відповідальність за вчинене нею діяння, не може бути кваліфіковано за ст. 183-1 КУпАП, оскільки на той період часу законом не передбачалась адміністративна відповідальність за несплату аліментів, а відтак, ОСОБА_1 не може бути притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинене діяння за ст. 183-1 КУпАП, оскільки у його діях відсутній склад правопорушення, передбачений даною нормою КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП передбачено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо в діях особи відсутній склад адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 183-1, п. 1 ст. 247, ст.ст. 221, 283, 284 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 183-1 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду м. Києва, шляхом подачі апеляційної скарги через Деснянський районний суд м. Києва, особою, щодо якої її винесено, її захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП.
Суддя: