Рішення від 24.10.2018 по справі 755/15796/18

Справа № 755/15796/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

"24" жовтня 2018 р.Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

судді Шевченко В.М.,

за участю секретаря судового засідання Сіренко Д.В.,

розглянув у приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва на підставі наявних у суду матеріалів у порядку окремого провадження

цивільну справу № 755/15796/18

за заявою ОСОБА_1,

заінтересована особа - Дніпровський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві,

про встановлення факту смерті,

учасники справи - не з'явилися,

УСТАНОВИВ:

18.10.2018 ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті, яку мотивує тим, що є дочкою померлого громадянина України ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Макіївка, про що видане лікарське свідоцтво про смерть, яке не визнається державними органами України. Дніпровським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті, у зв'язку з чим просить суд встановити факт смерті, з метою подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про смерть.

У судове засідання заявник не з'явилася, у поданій заяві представник заявника адвокат ОСОБА_3 просить проводити розгляду справи без участі заявника та її представника.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду належним чином шляхом надсилання документів на електронну пошту. Подав суду заяву, в якій просить розглядати справу без його участі відповідно до фактичних обставин.

Процесуальне право учасників справи про розгляд справи за їх відсутності унормовано в ч. 3 ст. 211 ЦПК України.

Судовий розгляд цієї справи здійснено негайно на підставі наявних у суду матеріалів, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає правилам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Суд, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин цієї справи, на які заявник послалася як на підставу своїх вимог, що не заперечувалось заінтересованою особою, та підтверджено доказами, які були досліджені в судовому засіданні, на засадах верховенства права, відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, прийшов таких висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є дочкою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджено свідоцтвом про народження НОМЕР_2, виданим 07.04.1956 року, актовий запис № 789, а також свідоцтвом про одруження, виданим Центральним державним відділом РАЦС м. Макіївки, 15.10.1976 року, актовий запис № 886 /а.с.9, 10/.

Згідно із лікарським свідоцтвом про смерть НОМЕР_3, що видане медичним закладом Республіканське бюро СМЕ ДНР ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Макіївка, Донецької області, Україна, у віці 83 років, причина смерті: гостра серцева недостатність, ішемічна хвороба серця, атеросклеротичний коронарокардіосклероз /а.с. 4,5/.

Відповідно до свідоцтва про захоронення НОМЕР_4 ОСОБА_2 20.07.2018 захоронений на кладовищі сел. Кирова (Нове), що розташоване у м. Макіївка по вул. Радянська /а.с. 15/.

За даними свідоцтва про смерть НОМЕР_5 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 83 років у м. Макіївка Донецької області /а.с. 14/.

Як убачається із відмови Дніпровського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 17.10.2018 № 2262/16.6-73 наданої ОСОБА_1, у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, медичне свідоцтво про смерть НОМЕР_3 від ІНФОРМАЦІЯ_3, видане Республіканським бюро СМЕ ДНР, на підставі пред'явлених документів відмовлено, оскільки вказаний документ виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження /а.с. 16/.

П. 5 ч. 2 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, визначає, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно із ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Державна реєстрація смерті ОСОБА_2 не була проведена на території України, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".

За змістом ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи з певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.

Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010 № 3307/5), передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є, зокрема, лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль, а саме: сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей; внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території, визначеної пунктом 1 цієї частини; надра під територіями, визначеними пунктами 1 і 2 цієї частини, та повітряний простір над цими територіями. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, визначаються Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2017 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» затверджено, зокрема перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1.

З огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема «Loizidou V. Turkey», «Cyprus v.Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема «Mozer v. The Republic of Moldova and Russia») документи видані органами та установами (зокрема лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справи.

За наведених обставин у інший спосіб, крім як за рішенням суду, факт смерті не можливо зареєструвати, а тому з метою захисту прав і свобод громадян України, суд дійшов висновку про встановлення факту народження дитини, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення такого факту, що надає можливість отримати громадянам України свідоцтво про смерть, виданого державним органом України.

Сукупність наданих заявником доказів, досліджених та оцінених судом під час розгляду справи у взаємозв'язку з іншими доказами, свідчить про те, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженець с. Локня, Роменського району, Сумської області, дійсно помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Макіївка, Донецької області, Україна, у віці 83 років, причина смерті: гостра серцева недостатність, ішемічна хвороба серця, атеросклеротичний коронарокардіосклероз.

Відповідно до ч. 5 ст. 317 ЦПК України копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 263-265, 268, 315, 319, 354, пп. 15.5 п. 15 ч. 1 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України,

УХВАЛИВ:

заяву ОСОБА_1, заінтересована особа - Дніпровський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, про встановлення факту смерті - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженець с. Локня, Роменського району, Сумської області, громадянин України, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Макіївка, Донецької області, Україна, у віці 83 років, причина смерті: гостра серцева недостатність, ішемічна хвороба серця, атеросклеротичний коронарокардіосклероз.

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Копію рішення видати учасникам справи.

Копію рішення суду невідкладно надіслати до Дніпровського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві для державної реєстрації факту народження дитини.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва у строки, встановлені статтею 354 ЦПК України.

Інформацію стосовно справи, що розглядається, можна отримати за адресою: м. Київ, вул. І. Сергієнка, 3, та на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/fair/sud2604.

Заявник: громадянка України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1.

Заінтересована особа: Дніпровський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, код ЄДРПОУ 26088676, адреса: 02100, м. Київ, бульвар Верховної Ради, 8/20.

Повний текст рішення складено 24.10.2018.

Суддя В. Шевченко