Справа № 712/12866/18
Провадження № 1-кс/712/6424/18
про призначення експертизи
24 жовтня 2018 року слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Черкаси клопотання винесене в кримінальному провадженні № 12018251010006271 від 06.09.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України слідчим слідчого відділу Черкаського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області ОСОБА_3 про призначення судово- автотоварознавчої експертизи,
До Соснівського районного суду м. Черкаси звернувся слідчий слідчого відділу Черкаського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області ОСОБА_3 з клопотанням про призначення судово-автотоварознавчої експертизи.
Клопотання мотивує тим, що в провадженні СВ Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області перебуває кримінальне провадження зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 12018251010006271 від 06.09.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України.
Встановлено, що 05.09.2018 до Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області надійшли матеріали з приводу того, що під час моніторингу мережі Інтернет, а саме сторінки газети «Дзвін» депутат Черкаської міської ради, начальник Комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради ОСОБА_4 , умисно, без поважних причин подав завідомо недостовірні відомості до щорічної декларації, а саме не вказав наявність двох автомобілів та грошових коштів.
В статті йдеться мова про те, що під час нападу на будинок ОСОБА_5 була винесена чимала сума коштів, а саме близько 200 тисяч гривень та викрадені автомобілі марок «Mitsubishi» та «Nissan X-Trail». Проте, у декларації, яку подавав ОСОБА_4 цього року, відсутні фінансові надходження та суттєві зміни фінансового стану за рік.
Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб'єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларації відповідно до цього Закону. Відповідно до частини першої статті 3 такими суб'єктами є: 1) особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; 2) особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 1 Закону, суб'єктами декларування є, зокрема, особи, зазначені у підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, а саме посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої статті 3. Відповідно до статті 81 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно зстатями167та169цьогокодексу, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом. Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права. Посадові особи таких підприємств (інших юридичних осіб) є суб'єктами декларування, на яких поширюються дія розділу V («Фінансовий контроль») Закону з урахуванням особливостей, визначених частиною 5 статті 45 Закону.
Закон України «Про запобігання корупції» не визначає поняття «посадових осіб». Згідно із пунктом 3 «Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю», у цілях визначення суб'єктів, на яких поширюється дія Закону, під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції. Водночас при визначенні посадових осіб державних чи комунальних підприємств слід враховувати також положення Господарського кодексу України. Відповідно до частини третьої статті 65 Господарського кодексу, керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.
Так, суб'єктами декларування у державному чи комунальному підприємстві є керівник цього підприємства, його головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), члени виконавчого та інших органів управління підприємства, передбачені його статутом. Перелік посадових осіб, визначений кодексом, не може бути змінений статутом чи рішенням підприємства.
Так, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, КП «Черкаський міський зоологічний парк», засноване Черкаською міською радою, тобто є юридичною особою публічного права. Отже, Інтернет, а саме сторінки газети «Дзвін» депутат Черкаської міської ради, начальник Комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради ОСОБА_4 являється посадовою особою юридичної особи публічного права, тобто являється суб'єктом декларування.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Частиною 5 вказаної статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) із змінами, внесеними згідно з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 18.08.2016 № 1, визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
1) перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2017 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
- щорічні декларації за 2016 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2017 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці:
2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2018 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 23.03.2017 №1975-VIII, внесено зміни до ЗУ «Про запобігання корупції», а саме Розділ ХІІІ «Прикінцеві положення» доповнено пунктом 5-1 в якому зазначено: «Продовжити до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше».
Отже, ОСОБА_6 , будучи особою, на яку відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поширюється дія цього Закону, умисно, без поважних причин подав завідомо недостовірні відомості до щорічної декларації за 2017 рік.
В ході проведення досудового розслідування вказаного провадження виникла необхідність у визначенні ринкової вартості транспортного засобу Nissan X-Trail 2012 року випуску, , номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 .
В судове засідання слідчий не з'явився, до суду скерував заяву про розгляд клопотання у його відсутність, клопотання підтримує в повному обсязі.
Відповідно до ч.3 ст. 244 КПК України, неприбуття в судове засідання особи, яка подала клопотання не перешкоджає розгляду клопотання.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з'ясування питань права.
Нормами статті 243 КПК передбачено, що експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.
Згідно ч.1, 6 ст. 244 КПК України у разі якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді.
Слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта. Слідчий суддя самостійно визначає експерта, якого необхідно залучити, або експертну установу, якій необхідно доручити проведення експертизи.
До ухвали слідчого судді про доручення проведення експертизи включаються запитання, поставлені експертові особою, яка звернулася з відповідним клопотанням.
Приймаючи до уваги вищевикладене, враховуючи те, що для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, вважаю за необхідне клопотання слідчого про призначення судово-автотоварознавчої експертизи задовольнити. Виконання вказаної експертизи доручити експертам НДЕКЦ МВС України в Черкаській області.
Керуючись ст. ст.242, 243, 244, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання слідчого слідчого відділу Черкаського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області ОСОБА_3 про призначення судово-автотоварознавчої експертизи - задовольнити.
Призначити в рамках кримінального провадження № 12018251010006271 від 06.09.2018,судово-автотоварознавчу експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
-яка ринкова вартість транспортного засобу Nissan X-Trail 2012 року випуску, станом на 31.12.2016 року, при умові, що автомобіль перебував в технічно справному стані та при нормативно-технічному пробігу?
-яка ринкова вартість транспортного засобу Nissan X-Trail 2012 року випуску, станом на 31.12.2017 року, при умові, що автомобіль перебував в технічно справному стані та при нормативно-технічному пробігу?
Проведення експертизи доручити експертам НДЕКЦ МВС України в Черкаській області, попередивши експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
В розпорядження експерта надати копію даної ухвали, копію облікової картки приватного ТЗ.
Виконання експертизи проводити без об'єкта дослідження.
Виконання ухвали доручити слідчому слідчого відділу Черкаського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області ОСОБА_3 надати в експертну установу ухвалу суду про призначення експертизи та отримати її висновок.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1