Справа № 698/641/18
Провадження № 3/698/154/18
16 жовтня 2018 р.
Суддя Катеринопільського районного суду Черкаської області Баранов О.І., розглянувши матеріали адміністративної справи, яка надійшла від Катеринопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1), яка зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно виконавчого листа № 2-109 від 17.05.2010 року виданого Катеринопільським районним судом Черкаської області з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь ОСОБА_2, стягуються аліменти на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітку щомісячно.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 40526468 від 04 вересня 2018 року ОСОБА_1 не сплачує аліменти на користь ОСОБА_2 на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документу до виконання, в сумі 10899,30 грн., чим вчинила адміністративне правопорушення передбачене ст. 183-1 КУпАП, а саме: несплата аліментів.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що їй відомо, що з неї згідно виконавчого листа, виданого Катеринопільським районним судом Черкаської області стягуються аліменти на утримання сина ОСОБА_3. Зазначила, що заборгованість виникла в результаті неможливості працевлаштування, однак з 08.10.2018 року вона офіційно працює забивачем худоби у ФОП «ОСОБА_4О.» і 20.09.2018 року та 16.10.2018 року сплатила через Ощадний банк аліменти на утримання сина в розмірі 1000 грн. та 800 грн. На підтвердження сказаного надала в судовому засіданні квитанції за № 36 та № 200 та довідку видану ФОП «ОСОБА_4О.» про працевлаштування.
З матеріалів справи вбачається, що заборгованість по аліментам у ОСОБА_1 виникла за період з лютого 2018 року по вересень 2018 року. Проте згідно наданих в судовому засіданні квитанцій про сплату аліментів вбачається, що у вересні та жовтні ОСОБА_1 добровільно сплатила аліменти загальний розмір яких склав 1800 грн. За таких обставин, вбачається, що внаслідок часткового погашення заборгованості за аліментами відсутня заборгованість понад шість місяців. Отже, на момент розгляду відсутні підстави для притягнення особи до адміністративної відповідальності
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Закон України №2234-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів від 07.11.2017 року, на підставі якого Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнений ст. 183-1 , набув чинності 06.02.2018 року.
Адміністративна відповідальність за ст. 183-1 КУпАП наступає за несплату аліментів, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 року № 2234-VIII шляхом доповнення статтею 183-1 глави 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Стаття 183-1 КУпАП вступила в дію 06.02.2018. Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. ОСОБА_2 не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів понад шість місяців, то дана норма не має зворотної дії в часі. Тому період часу несплати аліментів особою до вступу в дію статті 183-1 КУпАП не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
Відповідно до п. 1ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 183-1, 247 п. 1, 283,284п.3 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до апеляційного суду Чернівецької області.
Головуючий суддя Баранов О.І.