Рішення від 11.10.2018 по справі 910/8431/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.10.2018Справа № 910/8431/18

За позовом Акціонерного товариство "Укрсоцбанк";

до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву;

про визнання незаконним (недійсним) та скасування рішення на приватизацію.

Суддя Мандриченко О.В.

Секретар судового засідання Дюбко С.П.

Представники:

Від позивача: Семенчук В.Ю., представник, довіреність № 02-36/2819 від 20.09.2018 р.;

Від відповідача: не з'явилися.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва звернулося Публічне акціонерне товариство "Укрсоцбанк" з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву, в якому просить визнати незаконним (недійсним) та скасувати наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 25.04.2018 №592, яким прийнято рішення про приватизацію державного пакета акцій розміром 0,0000041% статутного капіталу Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" (м. Київ, вул. Ковпака, 29, код за ЄДРПОУ 00039019), що становить 6762 штуки акцій.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що вищевказане рішення відповідача має очевидні ознаки незаконності та порушує права та охоронювані законом інтереси ПАТ "Укрсоцбанк" Банк.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.07.2018 року відкрито провадження у справі № 910/8431/18 та вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого засідання, яке призначено на 24.07.2018 року.

У підготовчому засіданні 24.07.2018 року було оголошено перерву до 11.09.2018 р..

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.09.2018 року постановлено закрити підготовче провадження та призначено справу № 910/8431/18 до судового розгляду по суті на 09.10.2018.

У судовому засіданні 09.10.2018 оголошено перерву в розгляді справи по суті до 11.10.2018.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.10.2018 замінено найменування позивача у справі з Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" на Акціонерне товариство "Укрсоцбанк".

Представник позивача у судовому засіданні 11.10.2018 позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання 11.10.2018 не з'явився, відзив на позовну заяву не надав, про причини неявки суд не повідомили, хоча про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином, оскільки ухвала була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення на адресу, що зазначена в відомостях з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно з ч. 1, 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Відповідно до ч. 2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Суд зазначає про те, що відповідач не був обмежений у своїх процесуальних правах надати відзив через канцелярію суду або шляхом направлення на адресу суду поштовим відправленням.

З огляду на наведене та з урахуванням того, що неявка представника відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ

Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву наказом від 25.04.2018 №592 (далі-наказ №592) прийнято рішення про приватизацію державного пакета акцій розміром 0,0000041% статутного капіталу Публічного акціонерного товариства «Укрсоцбанк» (м. Київ, вул. Ковпака, 29, код за ЄДРПОУ 00039019), що становить 6762 штуки акцій.

Відповідно до чинної редакції Статуту ПАТ «Укрсоцбанк»:

-Банк є юридичною особою, створеною і зареєстрованою за законодавством України, яка на підставі банківської ліцензії має виключне право надавати банківські послуги (п. 1.3. Статуту);

-Банк є економічно самостійним і незалежним від органів державної влади і органів місцевого самоврядування в прийнятті рішень, пов'язаних з його діяльністю, а також щодо вимог і вказівок, які не відповідають чинному законодавству (п. 3.6. Статуту);

-Статутний капітал Банку складає 16 546 491 082,40 гривень (шістнадцять мільярдів п'ятсот сорок шість мільйонів чотириста дев'яносто одна тисяча вісімдесят дві гривні 40 копійок) і формується за рахунок власних коштів акціонерів (п. 5.3.1. Статуту);

-акції Банку випущено на суму, що дорівнює розміру Статутного капіталу - 16 546 491 082,40 гривень (шістнадцять мільярдів п'ятсот сорок шість мільйонів чотириста дев'яносто одна тисяча вісімдесят дві гривні 40 копійок), який поділяється на (і) 165 459 896 874 простих іменних акцій (99,9970 відсотка Статутного капіталу) і (іі) 5 013 950 привілейованих іменних акцій (0.0030 відсотка Статутного капіталу) (п. 6.1. Статуту);

-номінальна вартість кожної простої та привілейованої іменної акції Банку складає 0,10 гривень (нуль гривень 10 копійок) (п. 6.2. Статуту).

Банк здійснює свою діяльність на підставі Банківської ліцензії №5 на право надання банківських послуг, визначених ч. 3 cт. 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність», виданої Національним банком України 05.10.2011.

Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», який набрав чинності з 07.03.2018, (далі - Закон про приватизацію), органи приватизації не мають права втручатися в господарську діяльність підприємств, за винятком випадків, передбачених законодавством України та установчими документами таких підприємств.

Позивач зазначає, що отримав лист відповідача від 10.05.2018 №30-03/4696, в якому, зокрема, зазначено те, що відповідачем наказом №592 прийнято рішення про приватизацію державного пакета акцій розміром 0,0000041% статутного капіталу ПАТ «Укрсоцбанк» та наведено положення ч. 4 ст. 12 Закону про приватизацію, згідно яких:

«З дня прийняття рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу державного або комунального підприємства або пакета акцій (частки) господарського товариства і до переходу права власності до покупця або припинення приватизації об'єкта приватизації відповідно до частини шостої цієї статті без згоди органів приватизації такі підприємства (товариства), їх уповноважені органи управління не мають права щодо: вчинення правочину та/або господарського зобов'язання, якщо ринкова вартість майна, робіт або послуг чи сума коштів, що є предметом такого правочину та/або господарського зобов'язання, перевищує 10 відсотків вартості активів підприємства та/або господарського товариства за даними фінансової звітності за останній звітний період. Забороняється ділити предмет правочину з метою ухилення від вимоги, передбаченої цим абзацом;

-укладення кредитних договорів, договорів позики, надання та отримання фінансової допомоги, правочинів та/або господарських зобов'язань щодо відступлення права вимоги та/або зарахування зустрічних однорідних вимог, факторингу, правочинів та/або господарських зобов'язань, предметом яких є переведення боргу;

-вчинення правочинів та/або господарських зобов'язань, предметом яких є відчуження підприємством та/або господарським товариством або набуття ним земельної ділянки та іншого нерухомого майна, та/або майнових прав на зазначені об'єкти та/або внаслідок яких може відбутися зменшення вартості такого майна або зменшення розміру земельної ділянки, що належить такому підприємству та/або господарському товариству або перебуває в його користуванні;

-вчинення правочинів та/або господарських зобов 'язань, предметом яких є обтяження земельних ділянок, іншого нерухомого майна та/або основних фондів підприємства та/або господарського товариства та/або майнових прав на зазначені об'єкти;

-вчинення правочинів та/або господарських зобов'язань, предметом яких є придбання, відчуження, обтяження, набуття у власність у інший спосіб акцій, часток, а також похідних цінних паперів;

-укладення договорів оренди земельних ділянок та іншого нерухомого майна або основних засобів підприємства та/або господарського товариства;

-укладення договорів поруки, гарантії;

-списання основних засобів, що мають залишкову вартість, безоплатної передачі та реалізації майна для погашення заборгованості, передачі майна в управління;

-зміни номінальної вартості або кількості акцій без зміни розміру статутного капіталу акціонерного товариства (крім банків);

-прийняття рішень про збільшення або зменшення статутного капіталу, крім випадків збільшення статутного капіталу на суму збільшення вартості власного капіталу товариства (крім банків);

-прийняття рішень про припинення підприємства/господарського товариства шляхом реорганізації;

-скорочення чисельності працівників підприємства, що приватизується.

Якщо дії, передбачені частиною четвертою цієї статті, вчиняються без попереднього погодження органом приватизації та з покупцем (у період з дати підписання договору купівлі-продажу до переходу права власності до покупця), такий правочин є недійсним.

Зазначені обмеження діють до завершення приватизації об'єкта. Забороняється ділити предмет правочину господарського зобов'язання з метою ухилення від вимог, передбачених цією частиною».

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 2 Закону про приватизацію, основною метою приватизації є прискорення економічного зростання, залучення іноземних і внутрішніх інвестицій, зменшення частки державної або комунальної власності у структурі економіки України шляхом продажу об'єктів приватизації ефективному приватному власнику. Приватизація здійснюється, зокрема, на основі таких принципів: законності та продажу об'єктів приватизації з урахуванням особливостей таких об'єктів.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону про приватизацію, дія цього Закону не поширюється на відчуження належних державі пакетів акцій у порядку, передбаченому статтями 65, 65-1, 65-1, 65-1, 68 та 69 Закону України «Про акціонерні товариства».

Відповідно до ч. 1 ст. 652 Закону України «Про акціонерні товариства», особа (особи, що діють спільно), яка внаслідок придбання акцій товариства з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, стала (прямо або опосередковано) власником домінуючого контрольного пакета акцій, протягом наступного робочого дня з дня набуття нею права власності на такий пакет акцій зобов'язана подати до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку і до товариства повідомлення про набуття права власності на домінуючий контрольний пакет акцій.

Відповідно до п. 3-1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про акціонерні товариства», домінуючий контрольний пакет акцій - пакет у розмірі 95 і більше відсотків простих акцій акціонерного товариства.

Відповідно до п. 2 розд. II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах», який набрав чинності з 04.06.2017, протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом особа (особи, які діють спільно), яка станом на дату набрання чинності цим Законом є прямо або опосередковано з урахуванням кількості акцій, що належать їй або її афілійованим особам, вже є власником домінуючого контрольного пакета акцій акціонерного товариства (далі - заявник вимоги), має право застосувати положення статті 65-2 Закону України «Про акціонерні товариства» виключно в порядку та на умовах, визначених у цьому пункті. Для реалізації прав, передбачених статтею 65-2 Закону України-«Про акціонерні товариства», заявник вимоги зобов'язаний у строки, передбачені цим пунктом, подати товариству повідомлення про намір скористатися правами, передбаченими статтею 652 Закону України «Про акціонерні товариства» (далі - повідомлення), і публічну безвідкличну вимогу відповідно до положень статті 65-2 Закону України «Про акціонерні товариства». Заявник вимоги втрачає право скористатися положеннями статті 65-2 Закону України «Про акціонерні товариства» у разі пропуску ним передбачених цим пунктом строків направлення і публікації повідомлення і публічної безвідкличної вимоги. Товариство зобов'язано опублікувати повідомлення на своєму веб-сайті та у загальнодоступній інформаційній базі даних про ринок цінних паперів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку протягом наступного робочого дня з дня його отримання.

З матеріалів справи вбачається, що 02.11.2016 у загальнодоступній інформаційній базі даних про ринок цінних паперів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку розміщено повідомлення про те, що:

-31.10.2016 юридична особа ABH Holdings S.A. (Ей-Бі-Ейч Холдінгз С.А., Люксембург) і UniCredit Group оголосили про завершення операції з передачі частки власності у розмірі 99,9% в ПАТ «Укрсоцбанк» внаслідок чого юридична особа ABH Holdings S.A. (Ей-Бі-Ейч Холдінгз С.А., Люксембург) набула вирішального впливу на управління та діяльність Банку;

-розмір частки акцій акціонера ABH Holdings S.A. (Ей-Бі-Ейч Холдінгз С.А., Люксембург) після придбання пакету акцій (у відсотках до загальної кількості акцій) - 99,9101%, а розмір частки голосуючих акцій акціонера ABH Holdings S.A. (Ей-Бі-Ейч Холдінгз С.А., Люксембург) після придбання пакету акцій (у відсотках до загальної кількості голосуючих акцій) - 99,9125%.

05.06.2018 на веб-сайті ПАТ «Укрсоцбанк» та у загальнодоступній інформаційній базі даних про ринок цінних паперів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку розміщено повідомлення про намір власника домінуючого контрольного пакету акцій Банку - Ей-Бі-Ейч Холдінгс С A (ABH Holdings SA), скористатися правами, передбаченими ст. 652 Закону України «Про акціонерні товариства», щодо придбання акцій в усіх акціонерів ПАТ «Укрсоцбанк», що підтверджується наявною у матеріалах справи копією роздруківки даних повідомлень з сайтів https://ru.ukrsotsbank.com/spreginfo/ та https://smida.gov.ua/db/xml/irregular/79825.

Також з матеріалів справи вбачається, що наказом Фонду державного майна України від 13.08.2015 №1171 вже було прийнято рішення про приватизацію державного пакета акцій ПАТ «Укрсоцбанк» у кількості 6762 штуки, сумарною вартістю 676,20 гривень, проте, всупереч вимогам ч. 5 ст. 12 Закону України «Про приватизацію державного майна», який був чинним до 07.03.2018 і який передбачав, що строк проведення приватизації об'єкта не повинен перевищувати двох років з моменту прийняття рішення про його приватизацію, у цей законодавчо визначений максимально можливий строк (тобто до 13.08.2017) дана приватизація завершена не була.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Фонд державного майна України», Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 6 Закону України «Про Фонд державного майна України», Фонд державного майна України здійснює свої повноваження безпосередньо і через регіональні відділення в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та представництва у районах та містах, створених Фондом державного майна України, у разі необхідності. Представництва підпорядковуються регіональним відділенням. Фонд державного майна України, регіональні відділення та представництва становлять єдину систему державних органів приватизації. Регіональні відділення та представництва Фонду державного майна України є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Враховуючи викладене, з огляду на положення чинної редакції Статуту ПАТ «Укрсоцбанк» та приписи норм чинного законодавства, зокрема, ч. 1 ст. 6 Господарського кодексу України, ч. 4 ст. 5 Закону України «Про банки і банківську діяльність» та ч. 4 ст. 7 Закону про приватизацію, суд приходить до висновку, що прийняття відповідачем Наказу №592, наслідками чого є передбачені ч. 4 ст. 12 Закону про приватизацію обмеження, є втручання відповідача в діяльність АТ «Укрсоцбанк», у зв'язку з чим відчуження державного пакета акцій розміром 0,0000041% має здійснюватися не в порядку приватизації, а в порядку, передбаченому Законом України «Про акціонерні товариства».

Зважаючи на все вищевикладене, суд вважає доводи позивача обґрунтованими і правомірними, а подану позовну заяву такою, що підлягає задоволенню у передбачений законодавством спосіб шляхом визнання недійсним наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 25.04.2018 №592.

За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку задоволення позовних вимог, з покладенням судового збору на відповідача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 236-241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 25.04.2018 №592, яким прийнято рішення про приватизацію державного пакета акцій розміром 0,0000041% статутного капіталу Акціонерного товариства «Укрсоцбанк» (м. Київ, вул. Ковпака, 29, код за ЄДРПОУ 00039019), що становить 6762 штуки акцій.

3. Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву на користь Акціонерного товариства "Укрсоцбанк" 1 762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) грн. витрат по сплаті судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України подається до господарського суду апеляційної інстанції через Господарський суд міста Кива протягом 20 (двадцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 22.10.2018

Суддя О.В. Мандриченко