"19" червня 2007 р.
Справа № 1/217/07
За позовом: Державне підприємство “Дельта-лоцман».
/54001, м. Миколаїв, вул. Лягіна, 27/
До відповідача: Контрольно-ревізійне управління в Миколаївській області.
/54001, м. Миколаїв, вул. Спаська, 42-а/
про: визнання протиправним та скасування акту індивідуальної дії - вимоги Контрольно-ревізійного управління в Миколаївській області, яка була оформлена у формі листа "Про усунення порушень за результатами ревізії" № 14-06-14/617 від 23.02.2007 р. в частині:
- невиконання витратної частини фінансового плану.;
- надання благодійної допомоги в сумі 34 476,00 грн.;
- передчасного створення не передбаченого фінансовим планом резерву сумнівних боргів 30.09.2006 р. в сумі 5 199 230,00 грн.;
- перевищення мінімальних окладів по колективному договору при прийнятті на роботу в сумі 87 495,00 грн.;
- надання безвідсоткових позик 29 000,00 грн.;
- завищення активів внаслідок безконтрольності за розрахунками з ВАТ "Целогін" в сумі 96 450,00 грн.
Суддя Васильєва Л.І.
Від позивача: Павленко І.В., довіреність від 18.04.2007р.
Мельник С.С., довіреність від 18.04.2007р.
Від відповідача: Петренко Н.Є., довіреність від 11.01.2007р.
Кустод В.В., довіреність від 11.01.2007р.
Позивач звернувся до господарського суду з заявою про визнання протиправним та скасування акту індивідуальної дії - вимоги Контрольно-ревізійного управління в Миколаївській області, яка була оформлена у формі листа "Про усунення порушень за результатами ревізії" № 14-06-14/617 від 23.02.2007 р. в частині:
- невиконання витратної частини фінансового плану;
- надання благодійної допомоги в сумі 34 476,00 грн.;
- передчасного створення не передбаченого фінансовим планом резерву сумнівних боргів 30.09.2006 р. в сумі 5 199 230,00 грн.;
- перевищення мінімальних окладів по колективному договору при прийнятті на роботу в сумі 87 495,00 грн.;
- надання безвідсоткових позик 29 000,00 грн.;
- завищення активів внаслідок безконтрольності за розрахунками з ВАТ "Целогін" в сумі 96 450,00 грн. Свої вимоги позивач обґрунтовує посиланням на Закон України »Про благодійництво та благодійні організації», відповідно якого надавалась благодійна допомога; резерв сумнівних боргів створено відповідно основних засад Закону України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», правомірність його створення 30.09.2006 року підтверджена аудиторським висновком ТОВ “Аудиторська фірма “Корпоративні фінансові технології», фахівцями Одеського НДІ судових експертиз; колективний договір та Галузева угоду встановлюють лише мінімальні гарантії працівникам, адміністрація підприємства має право їх збільшувати; визнання заборгованості з ВАТ “Целогін» в сумі 96450 грн. безнадійною виникло по незалежним від позивача обставинам; річний фінансовий план позивачем виконано.
Відповідач позов вважає необґрунтованим, провадження у страві таким, що підлягає закриттю, оскільки оспорюваний лист не є актом індивідуальної дії, зазначені в листі порушення мали місце, про що свідчить акт перевірки(а.с.180-183).
Розглянувши надані сторонами докази, заслухавши представників сторін у судовому засідання, - суд
встановив :
17.01.2007 року за результатами ревізії фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.04 2005 по 01.10.2006 року відповідачем складено акт № 14-24/7 (а.с.13-65).
23.02.2007 року відповідач, з посиланням на статтю 10 Закону України “Про Державну контрольно-ревізійну службу в Україні», пункту 46 “Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою» направив позивачу лист № 14-06-14/617 “Про усунення порушень за результатами ревізії» (а.с.66-69), яким запропонував позивачу, в тому числі, усунути недоліки та порушення в частині невиконання витратної частини фінансового плану, надання благодійної допомоги в сумі 34 476,00 грн., передчасного створення не передбаченого фінансовим планом резерву сумнівних боргів 30.09.2006 р. в сумі 5 199 230,00 грн., перевищення мінімальних окладів по колективному договору при прийнятті на роботу в сумі 87 495,00 грн.; надання безвідсоткових позик 29 000,00 грн.; завищення активів внаслідок безконтрольності за розрахунками з ВАТ "Целогін" в сумі 96 450,00 грн.
Позивач правомірно зазначає про необґрунтованість зауважень, зазначених в оскаржуваному листі, направленому на підставі висновків акту перевірки від 17.01.2007 року :
в акті перевірки на сторінці 47 (а.с.59) і в листі від 23.02.2007 року (а.с.66) відповідачем зазначено про неправомірне надання позивачем благодійної допомоги в період з 01.04.2005 року по 01.10.2006 року у сумі 231 841, 18 грн.
Вказаний висновок акту є помилковим з тих підстав, що позивач є державним унітарним підприємством, яке діє як державне комерційне підприємство. Обмеження щодо самостійного розпорядження майном встановлені пунктом 5 статті 75 Господарського кодексу України: відчужувати, віддавати в заставу майнові об'єкти, що належать до основних фондів, здавати в оренду цілісні майнові комплекси структурних одиниць та підрозділів державне комерційне підприємство має право лише за попередньою згодою органу, до сфери управління якого воно входить, і, як правило, на конкурентних засадах.
Стосовно майна, до якого стаття 139 Господарського кодексу України відносить і грошові кошти, то вказана норма визначила, що державне комерційне підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом.
Таким законом для позивача є Закон України “Про благодійництво та благодійні організації».
Реєстр наданої благодійної допомоги (а.с.226-227) свідчить, що допомога надавалась фондам інвалідів, Благодійному фонду допомоги малозабезпеченим, Фонду ветеранів МВД, Церкві, тощо.
Отже, позивач не порушував вимог чинного законодавства щодо витрачання коштів на благодійну допомогу.
В оскаржуваному листі і в акті від 17.01.2007 року на сторінці 22-25 (а.с.34-37) відповідач зазначає про порушення позивачем пункту 1 статті 75 Господарського кодексу України стосовно допущеного перевищення фактичних витрат над обсягами, встановленими фінансовими планами за 9 місяців 2006 року з причини передчасного створення резерву сумнівних боргів по поточній дебіторській заборгованості, внаслідок чого на думку відповідача втрачено доходів для сплати дивідендів до державного бюджету в сумі 5 199 230 грн. Суд вважає даний висновок помилковим з таких підстав:
відповідно Постанови Кабінету Міністрів України “Про портові збори» від 12 жовтня 2000 року № 1544 за проходження Бузько -Дніпровсько - лиманського і Херсонського морського каналу без заходження в морські порти (причали) канальний збір сплачується суднами за визначеними ставками відповідно Державному підприємству "Дельта-лоцман" та морським торговельним портам Миколаїв і Херсон у розмірах, установлених для портів Миколаїв (морський) і Херсон (морський).
Разом з тим Міністерством транспорту і зв'язку України 12.04.2006 року видано наказ № 336 “Про реорганізацію державного підприємства “Дельта-лоцман», пунктом 1 якого зазначено про реорганізацію позивача шляхом приєднання його до Державного підприємства “Дніпро-Бугський морський торгівельний порт».
Пунктом 2 цього наказу встановлено, що Державне підприємство “Дніпро-Бугський морський торгівельний порт» є правонаступником позивача.
03.05.2006 року Міністерством транспорту і зв'язку України видається наказ № 422 “ Про передачу гідротехнічних споруд державного підприємства “Дельта-лоцман», відповідно якого позивачем з його балансу на баланс Державного підприємства “Дніпро-Бугський морський торгівельний порт» передані Бугсько-Дніпровський- лиманський канал і Херсонський морський канал.
18.09.2006 року Міністерством транспорту і зв'язку України наказом від 18.09.2006 року № 945 “Щодо удосконалення функціонування державної системи забезпечення безпеки судноплавства» вказані вище накази були скасовані.
На підставі вищезазначених актів, в зв'язку з реорганізацією позивача, визначенням його правонаступника, передачі морських каналів, які утримувались за рахунок канального збору іншій юридичній особі, в період з 30.06.2006 року по 18.09.2006 року морськими агентами канальний збір сплачувався Державному підприємству “Дніпро-Бугський морський торгівельний порт».
Незважаючи на ситуацію, що склалася зі сплатою канального збору, позивач виставляв рахунки морським агентам щодо сплати канального збору, які останніми не виконувались в зв'язку зі сплатою Державному підприємству “Дніпро-Бугський морський торгівельний порт».
За вказаний період виникла дебіторська заборгованість в сумі 18 016 875, 65 грн.
Позивачем віднесено суму дебіторської заборгованості -11 780 504, 78 грн. до сумнівної і на цю суму створено резерв сумнівних боргів.
Суд вважає вказані дії позивача правомірними:
відповідно Постанови Кабінету Міністрів України “Про портові збори» від 12 жовтня 2000 року № 1544 обов'язок щодо стягнення канального збору покладено на позивача в зв'язку з знаходженням на його балансі таких гідротехнічних споруд як Бузько -Дніпровсько - лиманський і Херсонський морські канали і отриманий канальний збір використувався на їх утримання. Разом з тим, змін у вказану постанову щодо юридичної особи, яка утримує канальний збір в зв'язку з передачею гідротехнічних споруд, внесено не було.
В період з 30.06.2006 року по 18.09.2006 року морські канали знаходились на балансі іншого державного підприємства, якому морськими агентами сплачувався канальний збір і отримані кошти використані на утримання вищевказаних морських каналів.
Отже, у вказаний період при наявності права вимоги щодо сплати канального збору у позивача, у морських агентів були наявні підстави для відмови у сплаті канального збору позивачу в зв'язку з його сплатою Державному підприємству “Дніпро-Бугський морський торгівельний порт» (а.с.117, 121-131).
Вказана позиція підтримана і судовими рішеннями (а.с.275-341).
Відповідно до статті 4 Закону України “Про бухгалтерський облік і звітність в Україні» основними принципами бухгалтерського обліку та фінансової звітності є обачність, тобто застосування в бухгалтерському обліку методів оцінки, які повинні запобігати заниженню оцінки зобов'язань та витрат і завищенню оцінки активів і доходів підприємства, повне висвітлення - фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на їх основі; нарахування та відповідність доходів і витрат - для визначення фінансового результату звітного періоду необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів; превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми.
Вказані принципи є домінуючими і в Положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку, затверджених наказом Міністерства фінансів України N 87 від 31.03.99, в пункті 18 яких зазначено про обачність, тобто застосування таких методів, які повинні попередити заниження чи завищення оцінки доходів підприємства.
Отже, з врахуванням фактичних обставин, що склалися зі сплатою канального збору, а саме імовірністю ненадходження його позивачу, останнім правомірно в 3-му кварті 2003 року створено резерв сумнівних боргів у сумі 11 780 504, 78 грн.
Посилання відповідача на наказ Міністерства економіки 19.01.2006 N 14 Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства є помилковим, оскільки вказаний нормативний акт прийнятий з метою забезпечення однозначності підходів при оцінці фінансово-господарського стану підприємств, виявленні ознак дій, передбачених статтями 218, 219 і 220 Кримінального кодексу України, - приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства, а також для своєчасного виявлення формування незадовільної структури балансу для здійснення випереджувальних заходів щодо запобігання банкрутству підприємств.
В даній конкретній ситуацію у позивача відсутні були підстави припускати неплатоспроможність чи дії з приховання банкрутства, чи фіктивного банкрутства зі сторони морських агентів, оскільки відмова у сплаті канального збору пов'язана не з неплатоспроможністю останніх, а, як зазначено вище, зі сплатою канального збору іншій юридичній особі.
Позивач надав висновки ТОВ “аудиторська фірма “Корпоративні фінансові технології» (а.с.138-144), а також висновок спеціаліста від 12.01.2007 року №11 Миколаївського відділення Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз, виготовлене на замовлення позивача. Судом вважає, що вказані документи є доказами правомірності створення позивачем резерву сумнівних боргів у сумі 11 780 504, 78 грн., оскільки в них здійснений детальний аналіз законодавства, що регулює спірні відносини і первинних бухгалтерських документів, та інших документів стосовно надходження, обліку канального збору.
В оскаржуваному листі і в акті перевірки на сторінці 35-42 (а.с.47-54) відповідачем зазначено про порушення позивачем Галузевої угоди та колективного договору: недотримано міжкваліфікаційні співвідношення рівня тарифних ставок та посадових окладів між окремими професійними групами відносно визначеного в колективному договорі розміру мінімального місячного окладу некваліфікованого працівника, що на думку відповідача стало підставою завищення окладів за 2-й квартал 2005 року на суму 85 700 грн. Також завищено розмір безвідсоткової позики на 29 000 грн., понад встановлений у колективному договорі.
Висновки акту перевірки і пропозиції з цього питання, викладені в оспорюваному листі є помилковими:
пунктом 1.4. Галузевої угоди (а.с.231-264) визначено, що зобов'язання та домовленості, визначені нею, є мінімальними гарантіями при укладанні колективних договорів.
В пункті 1.5. Колективного договору (а.с.145-162) також зазначено, що цим договором визначені мінімальні гарантії по оплаті праці та соціальні гарантії. Отже, відповідно з чинним законодавством про працю, про оплату праці позивач має право встановлювати заробітну плату у вищому, ніж зазначено Галузевою угодою та Колективним договором розмірі. При недотриманні міжкваліфікаційного співвідношення рівня тарифних ставок та посадових окладів між окремими професійними групами відносно визначеного в колективному договорі розміру мінімального місячного окладу некваліфікованого працівника мова може йти про необхідність підвищення заробітної плати іншій категорії працівників, а не про зменшення вже існуючої. Зазначене стосується також і надання безвідсоткової допомоги.
В оспорюваному листі -пропозиції (а.с.67-68) і акті перевірки (а.с.20-21) зазначено про безконтрольність позивача за термінами виконання договорів , відсутність аналізу дебіторської заборгованості, несвоєчасне проведення претензійно-позовної роботи відносно ВАТ “Целогін». Вказаний висновок відповідача не відповідає фактичним обставинам: відповідачем не враховано, що правовідносини між позивачем і ВАТ “Целогін» склалися на підставі різних, не пов'язаних між собою правочинів: невиконання ВАТ “Целогін» зобов'язань по договору № 16-КО не припиняє зобов'язань позивача щодо сплати коштів по договору № 59-КО37. Станом на 01.01.2006 року безнадійної дебіторської заборгованості відносно ВАТ “Целогін» не існувало, оскільки строк позовної давності відносно всіх договорів спливав у 2007 році. Стягнення заборгованості з ВАТ “Целогін» здійснювалось на підставі рішення Господарського суду.
Відносно банкрутства ВАТ “Целогін» позивач дізнався в березні 2006 року з повідомлення державного виконавця, на виконанні якого було рішення суду про стягнення боргу, про що зазначено в акті перевірки, борг визнано безнадійним і списано з балансу.
Відповідно до вимог пункту 1 статті 75 Господарського кодексу України державне комерційне підприємство зобов'язане приймати та виконувати доведені до нього в установленому законодавством порядку державні замовлення, враховувати їх при формуванні виробничої програми, визначенні перспектив свого економічного і соціального розвитку та виборі контрагентів, а також складати і виконувати річний та з поквартальною розбивкою фінансовий план на кожен наступний рік.
Припис пункту 4 вказаної норми визначає, що форма та методичні рекомендації по розробці фінансового плану затверджуються центральним органом виконавчої влади з питань економіки.
Пунктом 3 Розпорядження Кабінету Міністрів України “Про складання фінансових плані підприємств» від 13 квітня 2005 року № 95-р Мінекономіки за погодженням з Мінфіном та іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади зобов'язано затвердити порядок складання, затвердження та контролю виконання фінансових планів державних підприємств, акціонерних, холдингових компаній, інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких більш як 50 відсотків акцій (часток, паїв) належить державі, та їх дочірніх підприємств.
На виконання вищезазначених нормативних актів Міністерство економіки України видало наказ від 21.06.2005 року № 173, яким затвердило Порядок складання, затвердження та контролю виконання фінансових планів державних підприємств, акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) належать державі, та їх дочірніх підприємств.
Пунктом 3 вказаного Порядку…(в редакції від 21.06.2005) зазначено, що фінансовий план підприємства має забезпечувати отримання чистого прибутку, розмір якого не може бути меншим, ніж фактично досягнутий показник попереднього року. У разі зменшення чистого прибутку порівняно з відповідним періодом попереднього року підприємство обов'язково повинно надати аналітичний висновок з обґрунтуванням причин такого зменшення.
Пункт 3 в редакції від 31.03.2006 передбачає, що фінансовий план підприємства повинен забезпечувати отримання валового прибутку та чистого прибутку, розмір яких не може бути менше, ніж прогнозний показник поточного року, розрахований на базі фактично досягнутих показників I кварталу поточного року та прогнозних показників II, III і IV кварталів поточного року, з урахуванням прогнозованого рівня інфляції.
Редакція вказаної норми від 17.01.2007 визначає, що фінансовий план підприємства повинен забезпечувати зростання фінансових результатів діяльності, отримання валового прибутку та чистого прибутку, розмір яких не може бути меншим, ніж прогнозний показник поточного року, розрахований на базі фактично досягнутих показників I кварталу поточного року та прогнозних
показників II, III і IV кварталів поточного року з урахуванням прогнозованого рівня інфляції.
Зазначені норми свідчать, що виконанням фінансового плану є отримання запланованого кінцевого фінансового результату, тобто результату за рік. Як свідчать показники фінансового плану за 2006 рік, позивачем заплановано чистий прибуток у сумі 20 703 000 грн., фактично отримано 23 238 700 грн.
Відповідно припису статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Права та обов'язки контрольно-ревізійної служби визначені статтею 10 Закону України “Про контрольно-ревізійну службу в Україні», пунктом 7 якої визначено право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Приписом пункту 10 вказаної статті встановлено, що контрольно-ревізійна служба має право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
На виконання вищевказаного закону постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. N 550 затверджено Порядок проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою згідно припису пункту 46 якого встановлено, що, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган служби з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.
Системний аналіз вказаних норм Закону і Порядку… свідчить, що за результатами здійснення інспектування орган контрольно-ревізійної служби має право прийняти єдиний акт індивідуальної дії, юридичною формою якого є вимога і лише цей акт породжує права і обов'язки суб'єкта інспектування, можливі негативні наслідки вразі невиконання законних вимог контрольно-ревізійної служби.
Відповідач направив позивачу лист від 23.02.2007 року у формі пропозиції. Суд вважає, що відповідач, направивши оспорюваний лист у формі пропозиції, порушив приписи статті 19 Конституції України і вийшов за межі повноважень, наданих йому статтею 10 Закону України “Про контрольно-ревізійну службу в Україні» і п.46 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою.
Доводи відповідача щодо правомірності направлення позивачу пропозицій щодо усунення виявлених порушень судом відхиляються з тих підстав, що стаття 2 Закону України “Про контрольно-ревізійну службу в Україні» визначає основні завдання державної контрольно-ревізійної служби , в тому числі і розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їх у подальшому. Стаття 8 вказаного закону визначає форми реалізації вказаних у статті 2 завдань. Разом з тим, направлення пропозицій не стосується об'єкту, що ревізується. Пункт 7 статті 8 Закону України “Про контрольно-ревізійну службу в Україні» передбачає розробку пропозиції щодо удосконалення державного фінансового контролю.
Пунктом 52 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою визначено, що органи служби систематично вивчають матеріали ревізій і на підставі їх узагальнення вносять відповідним органам державної влади та органам місцевого самоврядування пропозиції щодо перегляду нормативно-правових актів, усунення причин і умов, що сприяли порушенням законодавства.
Приймаючи до уваги, що лист від 23.02.2007 року у формі пропозиції щодо усунення недоліків, виявлених у процесі ревізії не є актом індивідуальної дії у розумінні пункту 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України , провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.95, п.2 ч.1 ст.157, ст.165 Кодексу адміністративного судочинства України, - суд
Закрити провадження у справі.
Ухвала у відповідності зі ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Сторони, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку ухвалу повністю або частково у порядку і строки встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
Л.I.Васильєва