Справа № 1540/3827/18
11 жовтня 2018 року м.Одеса
У залі судових засідань № 31
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Балан Я.В.,
при секретарі судового засідання - Ходжаян А.В.,
за участю сторін:
позивача -ОСОБА_1
відповідач - не з'явився
розглянувши у підготовчому судовому засіданні питання про закриття провадження по справі 1540/3827/18 за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора Дачненської сільської ради Біляївського району Одеської області Буран Андрія Володимировича про визнання протиправним та скасування рішення, скасування запису, -
До Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Державного реєстратора Дачненської сільської ради Біляївського району Одеської області Буран Андрія Володимировича про:
визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер:41857433 від 02.07.2018 року 14:26:58, прийняте державним реєстратором Дачненської сільської ради Біляївського району Одеської області Бураном Андрієм Володимировичем;
скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про право власності: 26854352 від 26.06.2018 року 16:45:45, що був здійснений на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 41857433 від 02.07.2018 року 14:26:58, прийнятим державним реєстратором Дачненської сільської ради Біляївського району Одеської області Бураном Андрієм Володимировичем.
Ухвалою суду від 15 серпня 2018 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрите загальне позовне провадження по справі.
У підготовчому судовому засіданні 11 жовтня 2018 року головуючий суддя поставив на обговорення питання про закриття провадження у справі, у зв'язку з тим, що дану справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Позивач у підготовчому судовому засіданні розгляд питання про закриття провадження по справі залишив на розсуд суду. Відповідач у підготовче судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши думку позивача, суд дійшов висновку про закриття провадження по справі з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п.1, п.2 ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
З аналізу вказаних норм вбачається, що публічно-правовим спором за Кодексом адміністративного судочинства України є не будь-який публічно-правовий спір, а лише той, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій.
Головне завдання адміністративної юстиції - утвердження верховенства права над адміністративним свавіллям, захист прав і законних інтересів громадян від неправомірних дій і рішень органів виконавчої влади і, врешті-решт, забезпечення законності у сфері публічного управління.
Публічно-правові відносини можна визначити як врегульовані правом суспільні відносини, що складаються в процесі здійснення державою, її органами та посадовими особами, іншими суб'єктами владних повноважень. Публічне право є певним чином функціонально-структурною підсистемою права, яка виражає державні, міждержавні і суспільні відносини. До предмета правового регулювання публічним правом належать такі об'єкти: побудова і функціонування держави та її інститутів; інститути громадянського суспільства; механізм і рівні самоврядування; засади правової системи, правотворчості і правозастосування; принципи, норми та інститути міждержавних відносин і міжнародних організацій.
Як зазначено у п. 3.2 Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами" від 9 вересня 2010 року N 19-рп/2010 475, головними критеріями судової спеціалізації визнається предмет спірних правовідносин і властива для його розгляду процедура.
Згідно з п. 3.2 Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями 54 народних депутатів України та Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Кримінально-процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України (щодо принципу інстанційності в системі судів загальної юрисдикції) від 12 липня 2011 року N 9-рп/2011 476 принцип спеціалізації полягає у створенні відповідних спеціалізованих судів для здійснення цивільного, кримінального, адміністративного, господарського судочинства.
Основними ознаками публічно-правових відносин називають: обов'язкову участь у цих відносинах суб'єкта, який наділений публічно-владними повноваженнями; підпорядкованість одного учасника публічно-правових відносин іншому - суб'єкту владних повноважень (що проявляється у можливості суб'єкта владних повноважень вирішувати питання про права і обов'язки підпорядкованої особи); імперативність публічно-правових відносин; домінування публічно-правового інтересу у цих відносинах.
Адміністративно-правовий спір має певні ознаки. Такі спори виникають у сфері державного управління, в процесі здійснення органами виконавчої влади своїх управлінських функцій. Для цих спорів характерно особливе становище його суб'єктів (учасників спірного правовідношення). Обов'язковим учасником адміністративно-правового спору є наділений владними повноваженнями орган виконавчої влади, місцевого самоврядування, посадові особи, наділені державно-владними повноваженнями.
Адміністративно-правовий спір має особливий предмет, що пов'язано з широтою і різноплановістю діяльності управлінського характеру.
Обов'язковою ознакою позовної форми захисту права в адміністративному суді має бути наявність спору про право публічне, тобто спору про права і обов'язки в публічних правовідносинах.
З огляду на матеріали позовної заяви, позивачу 04 липня 2018 року, згідно інформації отриманої з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, стало відомо, що на належну йому на праві приватної власності квартиру АДРЕСА_1, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1588532151216, відповідно до Постанови Апеляційного суду Одеської області від 22.05.2018 року по справі №498/232/17, перереєстровано право власності на ОСОБА_3 (а.с.12 - 22).
Позивач зазначає, що прийняте відповідачем Рішення про державну реєстрацію суперечить Постанові Апеляційного суду Одеської області по справі №498/232/17 (а.с.23)
Відтак позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер:41857433 від 02.07.2018 року 14:26:58, прийняте державним реєстратором Дачненської сільської ради Біляївського району Одеської області Бураном Андрієм Володимировичем та скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про право власності: 26854352 від 26.06.2018 року 16:45:45, що був здійснений на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 41857433 від 02.07.2018 року 14:26:58, прийнятим державним реєстратором Дачненської сільської ради Біляївського району Одеської області Бураном Андрієм Володимировичем.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що даний спір не є публічно-правовим, а тому не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 20.07.2016 у справі «Сокуренко і Стригун проти України» (заяви №29458/04, №29465/04) зазначено, що відповідно до прецедентної практики Суду «встановленим законом» у статті 6 Конвенції спрямований на гарантування того, «що судова гілка влади у демократичному суспільстві не залежить від органів виконавчої влади, але керується законом, що приймається парламентом [див. рішення у справі «Занд проти Австрії» (Zand v.Austria), заява №7360/76]. У країнах з кодифікованим правом організація судової системи також не може бути віддана на розсуд судових органів, хоча це не означає, що суди не мають певної свободи для тлумачення відповідного національного законодавства. (…) фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. У своїх оцінках Суд дійшов висновку, що не може вважатися судом «встановленим законом», національний суд, що не мав юрисдикції судити деяких заявників, керуючись практикою, яка не мала регулювання законом.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
Разом з тим неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень, а предметом перегляду - його акт індивідуальної дії. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
За правилами п. 1 ч. 1 ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Отже, предметом спірних правовідносин є майнове право на житло. Таким чином, спір має приватноправовий характер та підлягає розгляду за правилами ЦПК України.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 по справі № 802/233/16-а та який в силу ч.5 ст.242 КАС України підлягає врахуванню судом при застосуванні норм права.
Аналіз зазначених обставин справи дає підстави суду вважати, що оскаржуються реєстраційні дії, стосовно яких існує спір про право цивільне, у межах якого можуть бути розв'язані й питання, пов'язані з правом власності на житло позивача, а тому цей спір не пов'язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, що виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства.
Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі, й обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін. Суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні ч. 1 ст. 6 Конвенції.
При зазначених вище обставинах, враховуючи, що спір стосується приватноправових відносин, - Одеський окружний адміністративний суд не є «встановленим законом судом» щодо розгляду такого спору, суд вважає за необхідне закрити провадження по адміністративній справі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 183, 238, 243 КАС України, суд, -
Провадження по адміністративній справі № 1540/3827/18, за позовом ОСОБА_1 (25031, АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1) до Державного реєстратора Дачненської сільської ради Біляївського району Одеської області Буран Андрія Володимировича (67626, Одеська область, Біляївський район, с.Дачне, вул. Шахтарська, буд. 8-а) про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер:41857433 від 02.07.2018 року 14:26:58, прийняте державним реєстратором Дачненської сільської ради Біляївського району Одеської області Бураном Андрієм Володимировичем; скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про право власності: 26854352 від 26.06.2018 року 16:45:45, що був здійснений на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 41857433 від 02.07.2018 року 14:26:58, прийнятим державним реєстратором Дачненської сільської ради Біляївського району Одеської області Бураном Андрієм Володимировичем - закрити.
Роз'яснити позивачу, що даний спір підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
У зв'язку з перебуванням головуючого судді по справі №1540/3827/18 ОСОБА_5 на лікарняному, повний текст ухвали складений та підписаний суддею 22 жовтня 2018 року.
Суддя Балан Я.В.