Рішення від 19.10.2018 по справі 1840/3396/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2018 р. Справа № 1840/3396/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про стягнення компенсації,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1В.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області) про стягнення з відповідача компенсації втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії у розмірі 49447,89грн.

Свої вимоги мотивував тим, що згідно Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати» має право на компенсацію втрати частини доходу у зв'язку із порушенням строку виплати пенсії згідно рішення Ямпільського районного суду Сумської області від 27.11.2017.

Ухвалою суду від 11.09.2018 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

24.09.2018 від позивача до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог (а.с.26), відповідно до яких просив стягнути з ГУ ПФУ в Сумській області судовий збір у розмірі 704,80грн.

01.10.2018 представник відповідача подав до суду відзив на позов (а.с.28-33), відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, виходячи з того, що на виконання рішення Ямпільського районного суду Сумської області від 27.11.2017, яка постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2018 залишена без змін, управлінням у лютому 2018 року було проведено перерахунок розміру пенсії позивачу з 01.01.2016. Кошти за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 у сумі 41826,20грн. були виплачені у березні 2018 року. Зазначив, що рішенням Ямпільського районного суду Сумської області від 27.11.2017 жодних зобов'язань до ГУ ПФУ в Сумській області про нарахування суми компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії не визначено, тому підстави для нарахування та виплати компенсації за втрату частини доходів відсутні.

Ухвалою суду від 02.10.2018 ГУ ПФУ в Сумській області було зобов'язано надати до суду докази проведення виплати пенсії позивачу із зазначенням дати, періоду та розміру виплат (а.с.35), які були надані на виконання вимог ухвали 11.10.2018 (а.с.41-44).

05.10.2018 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (а.с.37-38), відповідно до якої просив позов задовольнити та зазначив, що відповідно до статей 1, 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ та перебуває на пенсійному обліку у ГУ ПФУ в Сумській області, що вбачається з позовної заяви, відзиву та підтверджується копією пенсійного посвідчення №98/10199 (а.с.11).

Постановою Ямпільського районного суду Сумської області від 27.11.2017 у справі №590/1102/17 (а.с.15-18) було визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ України в Сумській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2016 року та зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області № 11/139-425(1556) від 19.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988, починаючи з 01.01.2016.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2018 постанову Ямпільського районного суду Сумської області від 27.11.2017 у справі №590/1102/17 було залишено без змін (а.с.19-21).

На виконання зазначеної постанови суду Ямпільського районного суду Сумської області від 27.11.2017 ГУ ПФУ в Сумській області 08.02.2018 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 та здійснено доплату розміру пенсії за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 у розмірі 41826,20грн. у березні 2018 року. Дані обставини вбачаються з позову, відзиву на позов, відповіді на відзив, а також підтверджуються перерахунком пенсії та розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії (а.с.32,33,44).

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 30.06.2018 про виплату компенсації втрати частини доходів в зв'язку з порушенням строків виплати пенсії (а.с.12), однак, відповідач листом від 16.07.2018 №1895/І-11 на заяву позивача повідомив, що 02.02.2018 до управління надійшла постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2018, якою постанову Ямпільського районного суду Сумської області від 27.11.2017 залишено без змін, та 14.02.2018 ОСОБА_1 було проведено перерахунок. Пенсію у новому розмірі та її доплату було здійснено у березні 2018 року. Оскільки перерахунок пенсії проведено після надходження рішень до управління та здійснено її виплату у строки, передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то підстави для нарахування компенсації за втрату частини грошових доходів відсутні (а.с.14).

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Надаючи правову оцінку, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, яка регламентує виплату пенсій за минулий час, нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 №2050-ІІІ та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001.

Відповідно до статей 1, 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші. Схожі норми містяться і в пп.2,3 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001.

Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 №2050-ІІІ та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001 є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 18.11.2014 (справа №21-518а14), а також Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 (справа №336/4675/17), від 03.05.2018 (справа №703/5652-15а).

З матеріалів справи вбачається, що постановою Ямпільського районного суду Сумської області від 27.11.2017, яка набрала законної сили, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу, починаючи з 01.01.2016. Отже, факт того, що відповідач з 01.01.2016 не здійснював належні нарахування та виплати суми пенсії не підлягає доказуванню, оскільки він встановлений судовим рішенням у спорі між тими самими сторонами.

Відтак, оскільки тривале нарахування та виплата пенсії у меншому розмірі, ніж передбачено Законом, за минулі періоди сталася з вини відповідача та фактично такий перерахунок і виплата були здійснені лише в березні 2018 року, суд дійшов до висновку, що позивач має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасним отриманням щомісячних пенсійних виплат, донарахованих і виплачених йому на підставі постанови суду від 27.11.2017. Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 5 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001 така компенсація повинна бути нарахована позивачу одночасно з виплатою пенсії за минулий період та виплачена в місяці, в якому здійснилася виплата пенсії.

За твердженням відповідача строки виплати не були порушені, оскільки нарахування перерахованої пенсії було проведено у лютому 2018 року, а її виплата - у березні 2018 року. Суд вважає таке твердження безпідставним, оскільки обов'язок з перерахунку пенсії у відповідача виник у січні 2016 року з набрання чинності змін до законодавчих актів, пов'язаних з перерахунком пенсії.

Позивач просить стягнути компенсацію втрати частини доходів в сумі 49447,89грн., однак такий розрахунок компенсації здійснений позивачем не вірно.

Відповідно до пункту 4 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.

В розрахунку, наведеному в позовній заяві, позивач обчислює суму компенсації як добуток доходу за відповідний місяць та індексу споживчих цін у відсотках, поділеного на 100. Водночас, Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001 передбачено, що компенсація є добутком доходу на ПРИРІСТ індексу споживчих цін, поділений на 100. Приріст індексу споживчих цін - це показник динаміки, який характеризує на скільки одиниць змінився рівень індексу споживчих цін у звітному періоді порівняно з рівнем базисного періоду. Він обчислюється як різниця між індексом споживчих цін за звітний та базисний періоди.

Таким чином: сума компенсації за січень 2016 року буде обчислюватись наступним чином: 99,6 х 101,0 х 103,5 х 100,1 х 99,8 х 99,9 х 99,7 х 101,8 х 102,8 х 101,8 х 100,9 х 101,1 х 101,0 х 101,8 х 100,9 х 101,3 х 101,6 х 100,2 х 99,9 х 102,0 х 101,2 х 100,9 X 101,0 x 101,5 х 100,9 =129,63 % - величина індексу споживчих цін за період невиплати грошового доходу з січня 2016р. (при цьому, індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, згідно п.4 вказаного вище Порядку, до розрахунку не включається) по лютий 2018 року;

129,63% - 100% = 29,63% - величина приросту індексу споживчих цін за період з січня 2016 року по лютий 2018 року;

1608,70 (дохід, отриманий за січень 2016 року) х 29,63% (приріст індексу споживчих цін):100%=476,66 грн. - сума компенсації втрати частини доходу за січень 2016 року.

Аналогічним чином обчислюється сума компенсації за кожен місяць, в якому пенсія була виплачена несвоєчасно.

Так, компенсація втрати частини доходів за січень 2016 року становить 476,66 грн., за лютий 2016 року - 485,12 грн., березень 2016 року - 464,39 грн., квітень 2016 року - 394,30 грн., травень 2016 року - 392,36 грн., червень 2016 року - 396,29 грн., липень 2016 року - 398,30 грн., серпень 2016 року - 404,33 грн., вересень 2016 року - 368,71 грн., жовтень 2016 року - 314,89 грн., листопад 2016 року - 280,86 грн., грудень 2016 року - 264,02 грн., січень 2017 року - 243,64 грн., лютий 2017 року - 225,30 грн., березень 2017 року - 192,87 грн., квітень 2017 року - 176,80 грн., травень 2017 року - 153,89 грн., червень 2017 року - 126,12 грн., липень 2017 року - 122,66 грн., серпень 2017 року - 124,40 грн., вересень 2017 року - 90,41 грн., жовтень 2017 року - 70,27грн., листопад 2017 року - 55,29 грн., грудень 2017 року - 38,77 грн., січень 2018 року - 14,48 грн., лютий 2018 року - 14,48грн. Разом за період з січня 2016 року по лютий 2018 року підлягає стягненню компенсація в сумі 6289,61грн.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач має право на одержання компенсації втрати частини доходів, саме у розмірі 6289грн. 61коп., а відтак позовні вимоги про стягнення з відповідача компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково - у розмірі 6289,61грн.

Що стосується клопотання позивача про встановлення судового контролю, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу вказаної норми вбачається, що питання про надання звіту про виконання постанови вирішує суд, який прийняв судове рішення по суті спору не на користь суб'єкта владних повноважень. При цьому це є правом, а не обов'язком суду, який при вирішенні даного питання враховує, в тому числі наявність належних та допустимих доказів, які б свідчили про можливість ухилення відповідача від виконання прийнятого судового рішення.

Враховуючи вищенаведене, а також те, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б свідчили про імовірність ухилення відповідача від виконання даного судового рішення, позивачем таких доказів не надано, суд не вбачає підстав для застосування положень ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи вказані положення, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Сумській області пропорційно до задоволених позовних вимог, суму судового збору в розмірі 89,65грн., сплаченого ним за подання позовної заяви згідно повідомлення про платіж від 05.09.2018 (а.с.3-4).

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (41200, Сумська область, смт.Ямпіль, вул.Травнева, буд.45, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, Сумська область, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) про стягнення компенсації - задовольнити частково.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, Сумська область, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 (41200, Сумська область, смт.Ямпіль, вул.Травнева, буд.45, РНОКПП НОМЕР_1) компенсацію втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії у розмірі 6289,61грн. (шість тисяч двісті вісімдесят дев'ять грн. 61коп.).

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, Сумська область, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (41200, Сумська область, смт.Ямпіль, вул.Травнева, буд.45, РНОКПП НОМЕР_1) в рахунок повернення сплачений при подачі позову судовий збір в розмірі 89грн. 65коп. (вісімдесят грн. 65коп.).

В задоволенні позовних вимог про стягнення компенсації втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії у розмірі 43158грн.28коп. відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 19.10.2018.

Суддя І.Г. Шевченко