Ухвала від 02.02.2010 по справі 2а-2737/09/0570

Головуючий суддя першої інстанції Кошкош О.О. ( судді:Шальєва В.А., Христофоров А.Б.) Суддя-доповідач Дяченко С.П.

справа №2а-2737/09/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

02 лютого 2010 року м. Донецьк

зал судового засідання №5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Дяченко С.П.,

суддів: Сіваченко І.В.,

Нікуліна О.А.,

при секретарі судового засідання Кондрашовій Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від 16 вересня 2009 року

у справі №2а-2737/09/

за позовом ОСОБА_5

до

треті особи: Донецької обласної державної адміністрації

Виконавчого комітету Донецької міської ради

Ворошиловської районної у м. Донецьку ради

виконавчого комітету Ворошиловської районної

у м. Донецьку ради

Державна судова адміністрація

Апеляційний суд Донецької області

Міністерство фінансів України

Державне казначейство України

про визнання бездіяльності протиправною та забезпечення благоустроєним житлом

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2009 року у справі № 2а-2741/09/0570 у задоволенні за позову ОСОБА_5 до Донецької обласної державної адміністрації, виконавчого комітету Донецької міської ради, Ворошиловської районної у м. Донецьку ради, виконавчого комітету Ворошиловської районної у м. Донецьку ради , треті особи: Державна судова адміністрація України, Апеляційний суд Донецької області, Міністерство фінансів України, Державне казначейство України про визнання бездіяльності протиправною та забезпечення благоустроєним житлом відповідно до ст. 44 Закону України «Про статус суддів», зобов'язання Донецької обласної державної адміністрації, виконавчого комітету Донецької міської ради, виконавчого комітету Ворошиловської районної у м. Донецьку ради у строк не пізніше трьох місяців з дня набрання судовим рішенням законної сили надати благоустроєне житло у вигляді окремої трикімнатної квартири, жилою площею з не менш ніж 37,3 кв. м у м. Донецьку та видати ордер на заселення жилої площі з дотриманням черговості перебування на обліку, виходячи з дати обрання суддею Апеляційного суду Донецької області, відмовлено .

Позивач, не погодившись з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на неї , встановила наступне.

Відповідно до постанови Верховної Ради України № 3433-ІV від 09.02.2006 року ОСОБА_5 обраний на посаду судді Апеляційного суду Донецької області безстроково. На посаді судді місцевого суду працював з 27квітня 1998 року.

Спільним рішенням президії Апеляційного суду Донецької області та Ради суддів Донецької області від 12.06.2006 року ОСОБА_5 , затвердженим рішенням виконавчого комітету Ворошиловської районної у м. Донецьку ради від 11 .06.2009 року № 165 позивач прийнятий на квартирний облік за місцем роботи в пільгову чергу для позачергового забезпечення житловою площею.

Згідно п.7 ст. 44 Закону України “ Про статус суддів ” не пізніш як через шість місяців після обрання суддя Конституційного Суду, Верховного Суду або вищого спеціалізованого суду , який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується благоустроєним житлом у вигляді окремої квартири або будинку Кабінетом Міністрів України , а суддя іншого суду - відповідними місцевими органами державної виконавчої влади за місцем знаходження суду.

Частиною 2 п.7 ст. 44 Закону України “ Про статус суддів” передбачено, у разі незабезпечення судді благоустроєним житлом у зазначені строки, суд за рахунок державного бюджету може придбати квартиру або будинок за ринковими цінами і передати їх у користування судді. Порядок фінансування судів для цієї мети а також порядок розрахунків з державним бюджетом органу державної виконавчої влади, який своєчасно не надав судді житло, визначається Кабінетом міністрів України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Статтею 30 Закону України “ Про місцеве самоврядування” встановлено , що виконавчі органи місцевих рад у сфері житлово-комунального господарства мають як власні (самоврядні) повноваження так і делеговані повноваження , до яких належить облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, розподіл та надання житла, що належить до комунальної власності.

З матеріалів справи вбачається , що позивач перебуває на квартирному обліку у апеляційному суді Донецької області, мешкає у гуртожитку по вул. Куйбишева 8 , житла у м. Донецьку не має.

Рішенням спільного засідання президії Апеляційного суду Донецької області та Ради суддів Донецької області від 08.08.2007 року внесені зміні до обліково- квартирної справи ОСОБА_5 : у списки квартирного обліку внесена його дружина.

Відповідно до п.37 Правил обліку громадян , які потребують поліпшення житлових умов і надання їм приміщень , затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 року № 470 передбачено, що жилі приміщення надаються вказаним особам за місцем перебування їх на квартирному обліку.

Згідно ст. 11 Закону України “ Про місцеве самоврядування в Україні ” виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створені радами виконавчі органи.

Рішенням міської ради від 30.05.2006 року виконкомам районних рад міста делеговані повноваження щодо здійснення обліку громадян , надання житла , яке перебуває у комунальній власності.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи , місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та Законами України.

Виходячи з завдання адміністративного судочинства у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, передбаченого ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суди при розгляді вказаних справ перевіряють, чи прийняті вони на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливої дискримінації, пропорційно , зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення. Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо недоведеності обов'язку забезпечити позачерговим житлом позивача безпосередньо вказаних відповідачів.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити , що у відповідності з Законом України “ Про судоустрій України “ та Положенням про Державну судову адміністрацію України , затвердженим Указом Президента України від 03.03.2003 року, Державна судова адміністрація здійснює матеріальне і соціальне забезпечення суддів та працівників апарату судів, вживає заходів щодо забезпечення суддів благоустроєним житлом, яка залучена у справі у якості третьої особи.

Питання щодо забезпечення суддів апеляційних судів житлом спеціально регулюється Порядком забезпечення житлом суддів апеляційних та місцевих судів України, затвердженому Постановою Кабінету міністрів України № 707 від 03 серпня 2005 року, яким встановлено, що суддя, щодо якого прийнято рішення про взяття на облік для забезпечення житлом, письмово повідомляє про це місцевий орган виконавчої влади. Копія рішення місцевого органу виконавчої влади про надання судді житла надсилається Державній судовій адміністрації для ведення обліку.

У разі , коли місцевий орган виконавчої влади у шестимісячний строк не забезпечив житлом суддю, який потребує поліпшення житлових умов , суд на підставі його заяви , за погодженням з Державною судовою адміністрацією , може прийняти рішення про надання житла за рахунок коштів державного бюджету та передачу його у користування судді. Придбання житла здійснюється згідно з вимогами Закону України “ Про закупівлю товарі, робіт та послуг за державні кошти”.

Пунктом 8 вказаного Порядку також передбачено , що розрахунок вартості житла проводиться територіальними управліннями Державної судової адміністрації /стосовно суддів місцевих судів / або судом виходячи з розміру житла, визначеного згідно пунктом 3 цього Порядку, вартості 1 кв. м. його загальної площі, яка не може перевищувати більш як на 25% опосередковану вартість будівництва житла за даними Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства у відповідному регіоні на час його придбання.

Розрахунок вартості житла погоджується з Державною судовою адміністрацією.

Згідно п. 9 Порядку для забезпечення суддів апеляційних судів благоустроєним житлом Державна судова адміністрація веде контрольні списки суддів , які потребують поліпшення житлових умов , та суддів , які забезпечені житлом, і вносять місцевим органам виконавчої влади пропозиції щодо забезпечення суддів житлом.

З огляду на наведене , колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність у відповідачів повноважень щодо вирішення питання про забезпечення житлом суддю.

Враховуючи викладене , колегія суддів вважає, що судом першої інстанції надана правильна правова оцінка спірним правовідносинам та постанова прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ухвала в повному обсязі виготовлена 05 лютого 2010 року

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів , -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 , залишити без задоволення .

Постанов у Донецького окружного адміністративного суду 16 вересня 2009 року по справі № 2а-2737/09/0570 за позовом ОСОБА_5 до Донецької обласної державної адміністрації, виконавчого комітету Донецької міської ради , Ворошиловської районної у м. Донецьку ради, , виконавчого комітету Ворошиловської районної у м. Донецьку ради , треті особи: Державна судова адміністрація України, Апеляційний суд Донецької області, Міністерство фінансів України, Державне казначейство України про визнання бездіяльності протиправною та забезпечення благоустроєним житлом - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом місяця з дня складення її в повному обсязі.

Головуючий: /підпис/ Дяченко С.П.

Судді: /підпис/ Сіваченко І.В.

/підпис/ Нікулін О.А.

З оригіналом вірно:

Суддя - доповідач С. П. Дяченко