Справа № 161/4649/18
Провадження № 2/161/1946/18
(заочне)
01 жовтня 2018 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі:
головуючого судді Івасюти Л.В.
за участю секретаря судового засідання Маковецької Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення допомоги, -
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплаченої допомоги.
Свій позов обґрунтовує тим, що 23.08.2017 року відповідач зверталась із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
На підставі поданих документів їй призначено допомогу одиноким матерям з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року на дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3. У листопаді 2017 року працівниками департаменту виявлено, що згідно з рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20.09.2017р. (справа № 161/9969/17) ОСОБА_1 позбавлена батьківських прав відносно малолітніх дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. Однак, про даний факт відповідач департамент не повідомила. В зв'язку з тим, що відповідач не повідомила департамент про позбавлення її батьківських прав, їй за період з 01.11.2017 по 30.11.2017рр. надмірно виплачено допомогу на дітей одиноким матерям в розмірі 3554,00грн., на отримання якої вона не мала права.
Відповідачу листом департаменту від 20.02.2018 №11.5-7/2549 запропоновано добровільно повернути на відповідний рахунок департаменту надміру виплачені кошти, встановлено термін для добровільного повернення коштів до 24.02.2018р. Однак, на день звернення до суду, кошти відповідачем не повернуто.
Посилаючись вищенаведене, позивач просив суд стягнути з відповідача в користь департаменту 3554,00 грн. надміру виплаченої допомоги одиноким матерям та 1762,00 грн. сплаченого судового збору.
В судове засідання представник позивача не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, згідно з якою позов підтримує з підстав, наведених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, хоча належним чином повідомлялась про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення та розміщення судового оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
Відзиву та будь-яких заяв, клопотань про розгляд справи без участі відповідача на адресу суду не надходило.
Суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності сторін по наявних матеріалах справи.
За погодженням позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст.ст. 280, 287 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, та подані сторонами докази на підтвердження обґрунтованості заявлених вимог та заперечень, суд установив таке.
Судом встановлено, що 23.08.2017 року відповідач зверталась із заявою про призначення їй допомоги на дітей, як одинокій матері, на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішення про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно з ст. 18-3 даного Закону та пунктом 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, допомога на дітей одиноким матерям надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
На підставі документів, поданих відповідачем, їй призначено допомогу з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року на дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
Як випливає з матеріалів справи, працівниками департаменту у листопаді 2017 року виявлено, що згідно з рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20.09.2017р. (справа № 161/9969/17) ОСОБА_1 позбавлена батьківських прав відносно малолітніх дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Судом встановлено, що відповідач не повідомила про даний факт позивача.
В зв'язку з тим, що відповідач не повідомила департамент про позбавлення її батьківських прав, їй за період з 01.11.2017 по 30.11.2017рр. безпідставно виплачено допомогу на дітей одиноким матерям в розмірі 3554,00грн., на отримання якої вона не мала права.
Згідно з п. 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, (далі- Порядок), виплата допомоги на дітей одиноким матерям припиняється у разі позбавлення отримувача допомоги батьківських прав.
Відповідно до п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги. Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру, внаслідок зловживань з боку громадян, в результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Таким чином, в зв'язку з приховуванням відповідачем обставин, які впливають на виплату державної допомоги, виникла переплата їй допомоги як одинокій матері в розмірі 3554,00 грн.
Частиною першою статті 1212 ЦК України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Відповідачу листом департаменту від 20.02.2018 №11.5-7/2549 надсилалося повідомлення про необхідність повернення надміру виплачених коштів в термін до 24.02.2018 року
Однак, на день розгляду справи, кошти відповідачем позивачу в добровільному порядку не повернуто.
Отже, аналізуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що слід стягнути з відповідача на користь позивача 3554,00 грн. надміру виплаченої державної допомоги на дітей, як одинокій матері, за період з 01.11.2017р. по 30.11.2017р.
При зверненні до суду позивач платіжним дорученням № 909 від 19.03.2018 року сплатив судовий збір у розмірі 1 762,00 грн.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню в користь позивача понесені останнім витрати по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 263-265, 280-284, 288, 354, 280-287 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1212-1215 Цивільного кодексу України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_1) в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, код ЄДРПОУ 03191963, (адреса: пр. Волі, 4а, м. Луцьк, Волинська область, індекс 43025) заборгованість в сумі 3554,00 грн. (три тисячі п'ятсот п'ятдесят чотири гривні) надмірно виплаченої державної допомоги на дітей, як одинокій матері, за період з 01.11.2017р. по 30.11.2017р., та понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн. 00 коп.)
Заочне рішення може бути переглянуте Луцьким міськрайонним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Луцького міськрайонного суду Івасюта Л.В.