Рішення від 22.10.2018 по справі 916/1828/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"22" жовтня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/1828/18

Господарський суд Одеської області у складі судді Демешина О. А. при секретарі судового засідання Заболотній Я. О., розглянувши матеріали справи № 916/1828/18

за позовом Заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури (вул. Шевченка, 1, м. Чернігів, 14000), в інтересах держави

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Дунайєвротранс” (код - 34904858, вул. Ленінградська, буд. 58, м. Ізмаїл, Одеська обл., 68600)

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області (код - 39816845, вул. П'ятницька, 39, м. Чернігів, 14000)

про стягнення 2005,86 грн.

з підстав: проїзду автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні

В порядку ч. 13 ст. 8, ч. 2, 5 ст. 252 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без повідомлення учасників справи.

СУТЬ СПОРУ: 28.08.2018 року Заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури (далі - Позивач) звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Дунайєвротранс” (далі - Відповідач) про стягнення 2005,86 грн.

плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

29.08.2018 року суд відкрив провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку ст. 247 - 252 ГПК України, залучив до участі у справі, в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області та надав Відповідачу строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України в строк, встановлений ч.1 ст.251 ГПК України, а саме - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

20.09.2018 року через канцелярію суд отримав відзив Відповідача на позов, яким позов не визнано, оскільки заявлена в позові сума, на думку Відповідача була ним сплачена. При цьому, суд враховує, що в порушення ч. 9 ст. 80 ГПК України Відповідач не надав суду доказів надсилання відзиву та доданих до нього доказів Позивачу та третій особі, про що складено відповідний Акт.

24.09.2018 року суд отримав пояснення третьої особи щодо позову, яким підтверджено правову позицію Позивача.

ВСТАНОВИВ:

16.02.2018 року особами Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області на 124 км автодороги М-01 «Київ - Чернігів - ОСОБА_2» на підставі затвердженого щотижневого графіку рейдових перевірок та направлення на перевірку була проведена рейдова перевірка транспортного засобу марки DAF XF 105410 номерний знак НОМЕР_1 та проведено зважування. Під час перевірки було встановлено, що транспортний засіб заходився у безпосередній власності Відповідача.

Після проходження габаритно-вагового контролю співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області було встановлено, що загальна маса транспортного засобу становить 39,8 т при нормативно допустимій 40, але навантаження на осі, тонн склала: 1 - 7,55; 2 - 8,35; 3 - 7,95; 4- 7,35; 5 - 8,4 тобто 23,9 при дозволеній 22 т на строєну вісь).

Таким чином, навантаження на строєну вісь перевищило нормативно-встановлені параметри допустимих вагових параметрів на 8,63%.

Зважаючи на зазначене співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області на законних підставах було віднесено транспортний засіб Позивача до великовагових. А на підставі цього ними була законно складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та Розрахунок плати за поїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів.

Спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 №1007/1207, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за №215/24992 (далі - Наказ №1007/1207), зокрема підпунктом 5 пункту 4, зазначено, що посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-311 Порядку №879, відповідно якого виконано розрахунок суми у розмірі 2005,86 грн.в якості плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови КМУ № 442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті реорганізовується шляхом злиття з Державною інспекцією України з безпеки на морському та річковому транспорті, а також підпорядкувавши службі, що утворюється - Державній службі України з безпеки на транспорті, Державну спеціальну службу транспорту.

Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека).

Відповідно до пункту 1 Положення, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

У відповідності до пункту 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області.

Розпорядженням КМУ № 1.378-р від 16.12.2015 «Питання Державної служби з безпеки на транспорті» здійснення функцій і повноважень, покладених на Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекцію), припинено та забезпечено можливість їх виконання Укртрансбезпекою.

З огляду на викладене, Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області під час здійснення своїх повноважень діє як структурний підрозділ суб'єкта владних повноважень, якому надані повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов'язкових до виконання.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006р., державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 15 Порядку вказано виключний перелік питань, що перевіряється контролюючими особами під час здійснення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень перевіряється: наявність визначених статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання водієм режиму праці та відпочинку; виконання водієм вимог Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Статтею 48 Закону передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи на підставі яких виконуються вантажні перевезення: для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації; у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Статтею 48 Закону передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи на підставі яких виконуються вантажні перевезення.

Відповідно до пункту 15 Порядку, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Підпунктом 4 пункту 2 Порядку № 879 наведене визначення поняття «габаритно-ваговий контроль» - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 також наведене визначення поняття «великовагові та великогабаритні транспортні засоби» - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Пунктом 6 Порядку № 879 вказано, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 879, за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги -4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Вказане вище підтверджує правильність здійснення контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області виконання розрахунку плати за проїзд від 16.02.2018.

Відповідач у відзиві зазначив, що заявлена в позові сума, на думку Відповідача була ним сплачена. В якості доказів такої оплати Відповідачем додано не завірену належним чином копію квитанції від 20.02.2018 року.

Перш за все суд зазначає, що вказана копія не можу бути прийнята до уваги в якості належного письмового доказу, оскільки, в порушення вимог ч.2 ст.91 ГПК України, надана відповідачем не в оригіналі та не в належним чином завіреній копії.

Крім того, платником по вказаній квитанції є не відповідач по справі - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Дунайєвротранс”, а фізична особа - ОСОБА_3. Доказів отримання вказаною особою грошових коштів від відповідача для оплати по вищевказаному акту - до справи не надано.

Сплачена за квитанцією сума в розмірі 2022 грн., що не відповідає сумі позовних вимог - 2005,86 грн. Також, вказане у квитанції призначення платежу ”надходження від сплати податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або р ” - не пов'язано із спірними правовідносинами по цій справі та не є платою за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

З огляду на наведене, позов підлягає задоволенню у повному обсязі із покладанням на відповідача витрат по сплаті судового збору.

Керуючись ст.ст. 129, 233, 238, 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Дунайєвротранс” (код - 34904858, вул. Ленінградська, буд. 58, м. Ізмаїл, Одеська обл., 68600) на користь Державного бюджету України (отримувач: УК у м. Чернігові/ м. Чернігів, призначення платежу - 22160100, р/р 31217216025002 МФО 899998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРГ 38054398) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобі інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри перевищують нормативні, у сумі 2005 гривень 86 коп.

3. Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „Дунайєвротранс” (код - 34904858, вул. Ленінградська, буд. 58, м. Ізмаїл, Одеська обл., 68600) на користь прокуратури Чернігівської області (рахунок 35215093006008, банк - Державна казначейська служба України м Київ, МФО 820172, одержувач - прокуратура Чернігівської області, код ЄДРПОУ - 02910114) 1762 гривні судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України.

та може бути оскаржено в порядку ст.ст.256-259 ГПК України.

Суддя О.А. Демешин