Рішення від 16.10.2018 по справі 913/430/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

16 жовтня 2018 року Справа № 913/430/18

Провадження №19/913/430/18

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Землевпорядна фірма "Лан" (вул. Трудова, 12 а, офіс 8, м. Старобільськ, Луганська область, 92703)

до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області (пр. Центральний, 17, корп. 2, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404)

про стягнення 99360 грн 00 коп.

Суддя Господарського суду Луганської області Косенко Т.В.

Секретар судового засідання - Сокрута Н.М.

У засіданні брали участь:

від позивача: Ковеза О.Г., представник за довіреністю б/н від 03.09.2018;

від відповідача - представник не прибув.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Землевпорядна фірма "Лан" звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про стягнення заборгованості за договором №98 від 07.08.2013 у сумі 99360 грн 00 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором №98 від 07.08.2013, щодо оплати виконаних земелпорядних робіт, внаслідок чого за ним утворилась заборгованість в сумі 99360 грн 00 коп.

Ухвалою суду від 17.09.2018 відкрито провадження у справі та судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 16.10.2018.

Відповідач у відзиві на позовну заяву б/н від 03.10.2018 зазначив, що замовник не перерахував вартість виконаних робіт у зв'язку з затримкою фінансування робіт по розробці технічної документації, а внаслідок і відсутністю фінансування фактично виконаних робіт по розробці технічної документації визначеної договором №98 від 07.08.2013.

Представник відповідача в судове засідання 16.10.2018 не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового слухання, що підтверджується матеріалами справи. У відзиві виклав клопотання про розгляд справи без участі його представника, яке судом розглянуто та задоволено.

У судовому засіданні 16.10.2018 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши представника позивача всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суду Луганської області -

ВСТАНОВИВ:

07.08.2013 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Землевпорядна фірма "Лан", як виконавцем, та Відділом Держземагентсва у Марківському районі Луганської області, як замовником, було укладено договір №98, за умовами п.1.1 договору виконавець приймає на себе зобов'язання по розробці технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель державної та комунальної власності не переданих у власність (користування), які обліковуються відповідно до форми державної статистичної звітності 6-зем у землях запасу за межами населених пунктів на території Марківського району Луганської області орієнтовною площею 828,0 га.

Вартість роботи з цього договору і відповідно до протоколу угоди договірної ціни (додаток №1) та кошторису (додаток №2) складає 99360,00 грн без ПДВ (п.2.1. договору).

Згідно п. 3.3 договору акти приймання - передачі виконаних робіт оформлюються замовником і передаються виконавцю на протязі 30 календарних днів підписаними або повертаються без оформлення з мотивованою відмовою.

Відповідно до п.4.1.2. замовник зобов'язаний вчасно оплатити суму по даному договору.

Виконавець зобов'язаний у термін, встановлений договором, виконати роботи з належною якістю і передати документацію із землеустрою замовнику для її погодження та затвердження відповідними державними установами, органами влади або місцевого самоврядування, відповідно до Державного фонду документації із землеустрою (п.4.2.1. договору)

При порушенні своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність, визначену цим договором та чинним законодавством України. Порушенням зобов'язання є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених договором (п.6.1. договору).

Згідно п. 5.6 договору у випадку, якщо суперечки і розбіжності не можуть бути вирішені шляхом переговорів вони підлягають розгляду в Господарському суді за місцем перебування відповідача.

Пунктом 8.3. договору передбачено, що договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за ними, але не довше, ніж до 31.12.2013.

Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення яке відбулося під час дії договору (п.8.6. договору).

Протоколом погодження договірної ціни (додаток №1 до договору) від 07.08.2013 сторони досягли згоди про розмір договірної цина на виконання землевпорядних робіт на суму 99360,00 грн без ПДВ.

Згідно погодженого сторонами календарного плану, роботи мали проводитися в чотири етапи, протягом липня - жовтня 2013 року.

Позивачем свої зобов'язання за договором були виконані належним чином, що підтверджується підписаним сторонами актом приймання - передачі виконаних послуг №1 від 01.12.2013 на суму 99360,00 грн. Відділ Держземагенства у Марківському районі Луганської області за вказаними актами прийняв виконані позивачем роботи без зауважень.

Відповідно до акту звірки взаєморозрахунків станом на 04.06.2014 сальдо за договором №98 від 07.08.2013 на користь позивача становить 99360,00 грн.

Відповідно до акту звірки взаєморозрахунків станом на 01.08.2015 сальдо за договором №98 від 07.08.2013 на користь позивача становить 99360,00 грн.

Відповідно до акту звірки взаєморозрахунків станом на 01.11.2016 сальдо за договором №98 від 07.08.2013 на користь позивача становить 99360,00 грн.

30.10.2015 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Землевпорядна фірма "Лан" та Відділом Держгеокадастру у Марківському районі Луганської області, було укладено додаткову угоду до договору №98 від 07.08.2013, відповідно до п. 1 якої усі права та обов'язки замовника за договором №98 від 07.08.2013, у зв'язку з реорганізацією Відділу Держземагенства у Марківському районі переходять до Відділу Держгеокадастру у Марківському районі Луганської області, як до правонаступника.

Пунктом 2. додаткової угоди сторони внесли зміну до п. 8. 3 договору та виклали його в наступній редакції: «Договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за ними, але не довше, ніж до 31.12.2015».

01.11.2016 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Землевпорядна фірма "Лан" та Відділом Держгеокадастру у Марківському районі Луганської області, було укладено додаткову угоду до договору №98 від 07.08.2013, відповідно до п. 1 якої у зв'язку з відсутністю фінансування фактично виконаних робіт по розробці технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель державної та комунальної власності не переданих у власність, які обліковуються, відповідно до форми державної статистичної звітності 6-зем у землях запасу за межами населених пунктів на території Марківського району Луганської області орієнтованою площею 828,0 га сторони домовились подовжити дію договору та п. 8.3 договору, викласти в наступній редакції: «Договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за ними, але не довше, ніж до 31.12.2016».

Відповідно до акту звірки взаєморозрахунків станом на 01.08.2018 сальдо на користь позивача становить 99360,00 грн.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Як вбачається з матеріалів справи, договір №98 від 07.08.2013 було укладено позивачем із Відділом Держземагенства у Марківському районі Луганської області, який виступав замовником вказаних послуг/робіт.

Відповідно до абз. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» було постановлено утворити Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру, реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.

Пунктом 6 вказаної постанови визначено, що центральні органи виконавчої влади, що припиняються згідно з цією постановою, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах до завершення здійснення заходів з утворення центральних органів виконавчої влади, яким передаються повноваження та функції центральних органів виконавчої влади, що припиняються.

Згідно з п.2 постанови Кабінету Міністрів України №5 від 14.01.2015 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів (в тому числі й Відділ Держземагенства у Марківському районі Луганської області) були реорганізовані шляхом їх приєднання до територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.

Відповідно до ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

У відповідності до п.4 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади" від 20.10.2011 за №1074, орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади.

Згідно пунктів 6, 7 вказаної постанови, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади. Майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу згідно з розподільчим балансом.

В п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" від 10.09.2014 № 442 вирішено утворити Державну службу України з питань геодезії, картографії, реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення. Установлено, що центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, що реорганізуються.

В пунктах 5, 6 вказаної постанови встановлено, що центральні органи виконавчої влади, що припиняються згідно з цією постановою, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах до завершення здійснення заходів з утворення центральних органів виконавчої влади, яким передаються повноваження та функції центральних органів виконавчої влади, що припиняються.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №5 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, в тому числі, Відділ Держгеокадастру у Марківському районі Луганської області.

У додатку №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №5 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" встановлено, що Відділ Дерземагенства у Марківському районі Луганської області реорганізовано у Відділ Держгеокадастру у Марківському районі Луганської області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2016 № 581 «Про реформування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» прийнято рішення ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру і Державного агентства земельних ресурсів, зокрема, Відділ Держгеокадастру у Марківському районі Луганської області. Згідно п.2 вказаної постанови міжрегіональні та міськрайоні управління Служби управління (відділи) Служби у районі, містах є структурними підрозділами відповідних головних управлінь Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.

Тобто, Головне управляння Держгеокадастру у Луганській області є правонаступником Відділу Держгеокадастру у Марківському районі Луганської області.

Згідно з ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договір.

Згідно з ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Відповідно до ч.1 ст.639 Цивільного кодексу України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Загальні умови виконання зобов'язань визначені статтею 526 ЦК України, за змістом цієї норми зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно зі ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Частиною 1 ст.173 Господарського кодексу України передбачено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Спір між сторонами виник у зв'язку з неналежним виконанням Відділом Держземагентства у Марківському районі Луганської області прийнятих зобов'язань за договором №98 від 07.08.2013, в частині своєчасного та повного проведення розрахунку з позивачем за виконані роботи.

Зазначений договір за своєю правовою природою є договором підряду, згідно предмету договору позивачем виконувалися вишукувальні роботи з розроблення технічної документації із землеустрою, тощо.

Отже спірні правовідносини сторін регулюються укладеним між ними договором, а також положеннями глави 61 Цивільного кодексу України "Підряд".

Відповідно до статті 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

За правилами статті 854 ЦК України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Згідно частини 1 статті 853 ЦК України замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно вимог ч. 4 ст. 74 ГПК України, суд позбавлений права самостійно збирати докази.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Факт виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Землевпорядна фірма "Лан" робіт за договором №98 від 07.08.2013 та прийняття Відділом Держземагенства у Марківському районі Луганської області робіт підтверджується актом приймання - передачі виконаних робіт №1 від 17.12.2013, який відповідач прийняв без зауважень, однак розрахунок з позивачем за виконані та прийняті роботи в порушення договору не здійснив.

Судом встановлено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Землевпорядна фірма "Лан" та Відділом Держземагентства у Марківському районі Луганської області було проведено звірку розрахунків, за результатами яких складено акти звірки, яким підтверджено наявну заборгованість у відповідача перед позивачем в сумі 99360,00 грн за вказаним договором станом на 04.06.2014 та станом на 01.08.2015.

В подальшому, між позивачем та Відділом Держгеокадастру у Марківському районі Луганської області, як правонаступником Відділу Держземагентства у Марківському районі Луганської області також було проведено звірку розрахунків, згідно даних акту звірки станом на 01.11.2016 підтверджується заборгованість в сумі 99360,00 грн.

Також на підтвердження вказаних обставин позивачем долучено підписаний станом на 01.08.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Землевпорядна фірма "Лан" та Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області, як правонаступником Відділу Держгеокадастру у Марківському районі Луганської області акт звірки взаєморозрахунків, яким також підтверджено наявність вказаної заборгованості.

Під час розгляду спору відповідачем доказів на підтвердження належного виконання зобов'язань, суду не надано, докази сплати заборгованості під час розгляду спору в матеріалах справи також відсутні.

Ураховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача про стягнення з відповідача заборгованості за актом приймання -передачі виконаних робіт в сумі 99360 грн 00 коп. за договором №98 від 07.08.2013.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

При зверненні з позовом до суду позивачем був сплачений судовий збір за платіжним дорученням №1327 від 06.09.2018 в сумі 1841,00 грн, в той час як виходячи із розміру заявлених позовних вимог (99360,00 грн) повинен був сплачений судовий збір в сумі 1762,00 грн. Таким чином, на даний час існує переплата судового збору в розмірі 79,00 грн, який у відповідності до приписів Закону України "Про судовий збір" може бути повернутий ухвалою господарського суду за клопотанням особи, яка його сплатила.

Відповідно до ст. 129 ГПК України оплата судових витрат покладається на відповідача в розмірі 1762,00 грн.

Керуючись ст.ст.123, 129, 165, 232, 233, 238, 240-241, 247 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Землевпорядна фірма "Лан" до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про стягнення 99360 грн 00 коп. задовольнити повністю.

2. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Луганській області (пр. Центральний, 17, корп. 2, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404, код ЄДРПОУ 39771244) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Землевпорядна фірма "Лан" (вул. Трудова, 12 а, офіс 8, м. Старобільськ, Луганська область, 92703, код ЄДРОПУ 30877868) заборгованість в сумі 99360 грн 00 коп та судовий збір в сумі 1762 грн 00 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 Господарського процесуального кодексу України та порядку, визначеному п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 22.10.2018.

Суддя Т.В. Косенко