Справа№2 a -2739/2010
31 травня 2010 року м. Маріуполь
Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області в складі: головуючого судді Мітрофановой Є.Г.,
при секретарі Доглой С.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УДАІ Запорізької області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
У квітні 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати винесену інспектором УДАЇ Запорізької області (далі за текстом - ДАЇ...) відносно нього постанову АР 247289 від 20.04.20 і0 року (далі за текстом - постанова...) про притягнення його до відповідальності за ст. 122 ч. 2 КУпАП та накладення на нього стягнення у вигляді штрафу.
В судовому засіданні позивач підтримав свій позов та пояснив, що 20.04.2010 р. ДАІ... була винесена постанова..., відповідно до якої, він у зазначений день на 373 км. автошляху Одеса"- Новоазовськ, керуючи автомобілем „ЗАЗ 310308” з державним реєстраційним номером АН 8206 АЕ, рухаючись по дорозі, яка має дві смуги для руху в одному напрямку, рухався в лівій смузі при вільній правій, чим порушив п. 11.3 ПДР України.
З постановою не згодний з тих причин, що правопорушення не припускав, йому було відмовлено у наданні юридичної допомоги, чим порушено його право на захист. Про винесенні постанови інспектор ДАІ не прийняв до уваги його зауважень щодо п. 11.11 ПДР, в якому зазначено: „при інтенсивному русі міняти смугу пуху дозволяється для об'їзду перешкоди” Позивач надав фотографії, на яких видно ушкодження правої смуги руху, яке було перешкодою для нього.
Представник відповідача, будучи належним чином повідомлений про місце та час розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, тому згідно п. 4 ст. 128 КАС України, справа була розглянута на підставі наявних у ній доказів у відсутності представника відповідача.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає позовні вимоги обгрунтованими та задовольняє позов з наступних підстав.
Згідно ст. 18 ч. 1 її. 1 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам, підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова про притягнення фізичних осіб до адміністративної відповідальності є правовим актом індивідуальної дії (п. З Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 року).
Відповідно до п. п. 1, 3 ч. З ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень суд перевіряє чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України; обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Відповідно до вимоги Постанови Пленуму Верховного Суду України від 11.06.2004 № 11 „Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення ", яка передбачає: згідно зі ст. 245 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення має своєчасно, всебічно, повно й об'єктивно з'ясувати обставини справи і вирішити її в точній відповідності із законом та відповідно № 14 „Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті", яка передбачає, звернути увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку компетентна посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Постановою АР 247289 від 20 квітня 2010 року на позивача за скоєння правопорушення, передбаченого ст. 122 ч. 2 КУпАП накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень.
Дослідивши матеріали справи - постанову, суд вважає, що при притягненні позивача до адміністративної відповідальності було допущено ряд порушень норм закону.
Порушено вимоги ст. 268 КпАП, щодо надання йому юридичної допомоги, чим порушено його право на
захист.
З урахуванням цього слід визнати, що позивач був позбавлений можливості реалізувати передбачені законом (ст. 268 КпАП) права, якими наділена особа, котра притягається до адміністративної відповідальності, й зокрема права давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, користуватися юридичною допомогою тощо.
Позивачем були надані фотографії, на яких видна ділянка автошляху, на якій складався протокол про адміністративне порушення, з яких вбачається, що дійсно права смуга руху знаходиться в незадовільному стані, та рух по ній може викликати дорожньо-транспортну пригоду.
Інспектором ДАІ... при складанні протоколу та винесенні постанови цей факт, передбачений п. 11.11
ПДР, не був прийнятий до уваги.
Відсутність в матеріалах справи доказів вчинення правопорушення унеможливлює взагалі перевірку судом наявності як самої події правопорушення, так і наявності в діях певної особи складу такого правопорушення.
Згідно ч. 2 ст. 70 КАС України, що визначає належність і допустимість доказів, докази одержані з порушенням закону судом при вирішенні справи до уваги не беруться.
Відповідно до ст. 71 ч. 2 КАС України, обов'язок доказування правомірності своїх дій в даному випадку покладено на відповідача.
За таких умов у діях позивача немає складу правопорушення, у якому визнано винним зазначеною постановою.
У зв'язку з викладеним, постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122 ч. 2 КУпАП підлягає скасуванню із подальшим закриттям провадження по справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 10, 11, 70, 161-163, 167 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до УДАЇ Запорізької області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити.
Скасувати постанову АР 247289 від 20 квітня 2010 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 122 ч. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та провадження по справі закрити.
На постанову може бути подана апеляція Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом
подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів та подальшої подачі апеляційної скарги протягом 20 днів.
Суддя