Справа № 307/2408/18 Провадження № 3/307/701/18
893/18-Вих
19 жовтня 2018 року м. Тячів
Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Бобрушко В.І. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, вчинене:
ОСОБА_1,
ІНФОРМАЦІЯ_1,
мешканцем смт. Буштино, вул. Гагаріна, 36,
Тячівського району, Закарпатської області,
України, громадянином України, передбачене
ст. 130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 15 серпня 2018 року серії БД №278306 ОСОБА_1, 15 серпня 2018 року, о 21 год. 00 хв., в смт.Буштино по вулиці Головній, керував автомобілем марки «ОСОБА_2 200 D», державний номерний знак НОМЕР_1, з ознаками алкогольного сп'яніння (нестійка хода, запах алкоголю з ротової порожнини), чим порушив вимогу пункту 2.5 Правил дорожнього руху.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину не визнав та пояснив, що 15 серпня 2018 року, по вулиці Головній в смт. Буштино він керував автомобілем та був зупинений працівниками поліції, однак в стані алкогольного сп'яніння він не перебував та від проходження від медичного огляду на стан сп'яніння він не відмовлявся. Складений щодо нього протокол про адміністративне правопорушення обмежується тільки подіями, які мали місце в смт. Буштино. В матеріалах протоколу не міститься відомостей з приводу того, що йому на місці зупинки пропонувалося пройти огляд за допомогою спеціальних технічних засобів, про те в протоколі міститься відмітка про те, що він відмовився від проходження такого огляду і не зазначено те, що він насправді погодився пройти медичний огляд в закладі охорони здоров'я, куди з місця зупинки в смт. Буштино в м. Тячів прибув разом з поліцейським. В матеріалах справи також відсутнє направлення його на огляд його як водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. В лікарні він погодився пройти огляд, якщо лікар надасть йому відомості про те, що вона проходила тематичне оцінювання за відповідною програмою, а також відповідних сертифікатів чи свідоцтв про повірку робочого засобу вимірювальної техніки з обов'язковим відбором крові та інших зразків біологічного середовища. Це все відбулося в коридорі, після чого лікар пішла в свій кабінет, а він покинув медичний заклад, а працівник поліції медичний заклад покинув відразу після розмови з лікарем. При складенні протоколу належний йому автомобіль не затримувався і з лікарні він самостійно поїхав додому в смт. Буштино. В протоколі про адміністративне правопорушення наявні виправлення години його складання та статті КУпАП, а також не заповнена графа пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Просить провадження про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.. 130 ч.1 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснила, що вона працює лікарем приймального відділення в Тячівській лікарні. 15 серпня 2018 року вона була на роботі до 14 год. 00 хв., а в нічну зміну працювала ОСОБА_4. Зі слів Маляр їй відомо, що ОСОБА_1 приводили на медичне освідчення, але він відмовився від його проходження. В ніч з 15.08.2018 року по 16.08.2018 року ОСОБА_1 вона не бачила.
Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснив, що 15 серпня 2018 року він купляв цигарки і бачив як ОСОБА_1, керуючи автомобілем марки «Мерседес», темно-сірого кольору, поїхав до задньої частини лікарні в супроводі автомобіля поліції. ОСОБА_1 йому пояснював, що він мав проходити медичне освідчення. Автомобіль в ОСОБА_1 не вилучався.
Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні ствердив, що 16.08.2018 року ОСОБА_1 просив прийти поміняти акумулятор, який він йому поміняв 17 серпня 2018 року.
Відповідно до листа КЗ «Тячівська районна лікарня №1» від 1 жовтня 2018 року за №496 в журналі обліку поступлення та виписки хворих на стаціонарне лікування приймального відділення, амбулаторно в журналі травматологічного пункту, ОСОБА_1 не зареєстрований.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступного висновку.
Статтею 130 ч.1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За правилами ч. 2 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
Оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 130 КУпАП, проводиться у відповідності до розділу IX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, затвердженої Наказом МВС України від 07.11.2015 року за №1395 та вимог норм КУпАП.
Інструкція «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затверджена Наказом МВС України. МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі за текстом - Інструкція) - визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду.
Відповідно до п.2 та п.3 розділу І Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно п 6. розділу І Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Розділом ІІ Інструкції визначено порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським і оформлення його результатів, згідно з яким: 1) за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; 2) огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання) 3) поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки; 4) огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції; 5) перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки; 6) огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
Відповідно до вимог п.3 ОСОБА_7 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказам МВС України від 07.11.2015 року №1395, направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 (зі змінами).
Відповідно до п. 6 Порядку від 17 грудня 2008 року за №1103 та п. 7 ОСОБА_7 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 (надалі - Інструкція від 09.11.2015 року № 1452/735) у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП.
І лише у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я, як це передбачено п. 8 Порядку від 17 грудня 2008 року за №1103 та п. 6 ОСОБА_7 Інструкції від 07.11.2015 року № 1395, поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Між тим, як вбачається з матеріалів справи, а також пояснень ОСОБА_1 в суді, такий порядок дотриманий не був, а в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені дії водія щодо ухилення ним від огляду на стан сп'яніння.
При цьому, в доданих до протоколу про адміністративне правопорушення поясненнях свідків ОСОБА_8, ОСОБА_9 не містяться даних про те, що ОСОБА_1 відмовлявся 15 серпня 2018 року від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров»я.
Згідно вимог ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Враховуючи наведене, та те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, крім протоколу про адміністративне правопорушення, в якому узагальнено викладено суть правопорушення іншими матеріалами справи не доведена, вважаю, що в діях ОСОБА_1 при наведених обставинах відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП, а тому провадження в даній справі слід закрити.
Тому, керуючись ст.ст. 247 п.1, 283, 284 КУпАП,
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.130 ч.1 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Закарпатської області через Тячівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Тячівського
районного суду: ОСОБА_10