Рішення від 18.10.2018 по справі 826/9517/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 жовтня 2018 року № 826/9517/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Патратій О.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до 1. Київської обласної державної адміністрації

2. Комісія Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних

питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з

евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони

відчудження у 1986 році

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Управління соціального захисту населення Іванківської районної державної

адміністрації Київської області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської обласної державної адміністрації (далі - відповідач-1) та Комісії Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчудження у 1986 році (далі - відповідач-2). в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Київської обласної державної адміністрації щодо видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення особи, яка постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, як інваліду з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з відповідною вкладкою;

- зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення особи, яка постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, як інваліду з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з відповідною вкладкою;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році, яке оформлене протоколом №194 від 29.03.2018 року про безпідставність видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), серії НОМЕР_1 від 24.07.1998 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що йому в 1998 році Київською ОДА було видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії НОМЕР_1 . 05 вересня 2017 року Центральною міжвідомчою експертною комісією позивачу було встановлено, що його захворювання пов'язане з роботами по ліквідації насідків аварії на ЧАЕС. Обласною спеціальною МСЕК позивачу встановлена 2 (друга) група інвалідності довічно. Причиною інвалідності є захворювання пов'язане з роботами по ЛHA на ЧАЕС.

В грудні 2017 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Іванківської РДА з заявою про видачу йому посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, як інваліду з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з відповідною вкладкою та надав всі необхідні документи. Проте в квітні 2018 році Київська ОДА направила позивачу Витяг з протоколу Комісії від 29.03.2018 №194 в якому зазначено, що ОСОБА_1 відмовлено у підтвердженні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку невідповідності даних щодо основного місця роботи, періоду роботи та періоду участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також, Комісією було визнано, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії НОМЕР_1 від 24.07.1998 року, було видано безпідставно.

Відповідач-1 та відповідач-2 у визначений судом строк відзивів на позовну заяву не надали, хоча ухвала суду про відкриття провадження у справі була отримана останніми 17.07.2018р. що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення № 0315059367723 та № 0315059367715.

Згідно з частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Дослідивши матеріали справи, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено, що ОСОБА_1 у 1986 році працював водієм на автобазі ВО «Київський поштамт», що підтверджується трудовою книжкою позивача.

Окрім того, позивач, поряд з основною роботою, працював за сумісництвом в Іванківському відділені Київської обласної контори по прокату кінофільмів, що підтверджується наказом №29 від 21.05.1986 року, довідкою №231 від 22.07.2003 року та відомостями начислення заробітної плати за травень-липень 1986 року.

ОСОБА_1 21 травня 1986 року, а також з 11 червня по 20 червня 1986 року був відряджений до м. Чорнобиль Київської області, де виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме: дезактивував та вивозив кінофільми із зони відчуження ЧАЕС, на що вказують Довідка №183 від 06.06.2003р. та відомостями начислення заробітної плати за травень-липень 1986 року.

В 1998 році Київською ОДА позивачу було видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії НОМЕР_1 .

05 вересня 2017 року Центральною міжвідомчою експертною комісією позивачу було встановлено, що його захворювання пов'язане з роботами по ліквідації насідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до довідки № 0770083 від 02.10.2017р. Обласної спеціальною МСЕК позивачу встановлена 2 (друга) група інвалідності довічно. Причиною інвалідності є захворювання пов'язане з роботами по ЛHA на ЧАЕС.

В грудні 2017 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Іванківської РДА з заявою про видачу йому посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, як інваліду з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з відповідною вкладкою та надав всі необхідні документи. Зазначена заява позивача з документами було передана до органу, яке видає посвідчення - Київської обласної державної адміністрації.

Департамент соціального захисту населення Київської ОДА у своєму листі № 02-59-21 від 04 січня 2018 року повідомив позивача, що розглянув його заяву про видачу посвідчення, однак поставив під сумнів участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та запропоновано позивачу звернутися до Комісії Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році (далі по тексту - Комісія) для надання детального пояснення щодо його участі в роботах з ЛHA на ЧАЕС.

В квітні 2018 році Київська ОДА направила позивачу Витяг з протоколу Комісії від 29.03.2018р. №194 в якому зазначено, що ОСОБА_1 відмовлено у підтвердженні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку невідповідності даних щодо основного місця роботи, періоду роботи та періоду участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також, Комісією було визнано, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії НОМЕР_1 від 24.07.1998 року, видано безпідставно.

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач і звернувся з даним позовом.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд приходить до наступних висновків.

З приводу строків звернення до суду суд зазначає, що остаточне рішення про відмову в призначенні пенсії відповідачем прийнято 04.01.2018р., листом від 31.10.2017 року № 25986/03 відповідач лише повідомив позивача про необхідність подання певних документів для вирішення питання про призначення пенсії.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційні права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Згідно з ст. 10 Закону №796-ХІІ учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Частиною 1 ст. 15 Закону № 796-ХІІ передбачені підстави для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

На час виникнення спірних правовідносин був чинний Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. № 51 (далі - Порядок №51)

Пунктом 10 вказаного Порядку №51 передбачено, що посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Також, у відповідності до п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, документи, які засвідчують особливий статус особи за законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Аналізуючи наведене слід дійти висновку, що в даному випадку для встановлення відповідного статусу, суб'єктом владних повноважень може використовуватись не конкретний документ, а один із перелічених документів, або декілька документів в їх сукупності.

Як вже було зазначено вище, позивачем на підтвердження його участі у роботах 21 травня 1986 року, а також з 11 червня по 20 червня 1986 року в зоні відчуження Чорнобильської АЕС було надано: Наказ №29 від 21.05.1986 року, Довідка №231 від 22.07.2003 року, відомості начислення заробітної плати за травень-липень 1986 року, Довідка №183 від 06.06.2003р.

На переконання суду вказані докази є достатніми для встановлення та підтвердження участі позивача на роботах в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у вказаний період.

Таким чином, рішення Комісії, яке оформлене протоколом №194 від 29.03.2018 року приймалося без врахування усіх обставин справи, що мали важливе значення для прийняття даного рішення і тому є незаконним та підлягає скасуванню судом.

Що стосується бездіяльності Київської ОДА щодо видачі позивачу відповідного посвідчення, суд зазначає наступне.

Згідно п.1 ч.1 ст. 14 Закону №796-ХІІ для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

Частиною першою статті 65 Закону №796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Порядку №51, інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, видаються посвідчення синього кольору, серія А.

Видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання (пункт 10 Порядку №51).

Статтею 12 Закону №796-ХІІ встановлено, що причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Також ч. 1 ст. 15 Закону №796-ХІІ передбачені підстави для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Пунктом 10 вищевказаного Порядку №51 передбачено, що посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Також, посвідчення видаються: інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.

Судом було встановлено, що позивачем було надано до Київській ОДА наступні документи, а саме: Наказ №29 від 21.05.1986 року, Довідку №231 від 22.07.2003 року, відомість начислення заробітної плати за травень-липень 1986 року, Довідка №183 від 06.06.2003р..

Вказані документи в сукупності підтверджують, що ОСОБА_1 дійсно брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС і внаслідок чого отримав ушкодження здоров'я.

Крім того, позивачу було видано один з основних документів, а саме довідку МСЕК про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи, яка є самостійною підставою для видачі йому відповідного посвідчення.

За таких обставин, бездіяльність Київської ОДА щодо видачі позивачу відповідного посвідчення порушує право ОСОБА_1 на встановлення відповідного статусу, що в свою чергу, позбавляє позивача на ряд пільг та компенсацій, які встановлені законодавством України для потерпілих та учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, і тому права позивача підлягають захисту судом.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 25 травня 2018 року у справі № 802/1445/17-а (№ К/9901/1750/17).

У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судові витрати у справі відсутні.

Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Київської обласної державної адміністрації щодо невидачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення особи, яка постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, як інваліду з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з відповідною вкладкою.

3. Зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію (01196, м. Київ, площа Лесі Українки 1; код ЄДРПОУ 00022533) видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ), посвідчення особи, яка постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, як інваліду з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з відповідною вкладкою.

4. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році, яке оформлене протоколом №194 від 29.03.2018 року про безпідставність видачі ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ), посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), серії НОМЕР_1 від 24.07.1998 року.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя О.В. Патратій