Рішення від 17.10.2018 по справі 2540/3020/18

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2018 року Чернігів Справа № 2540/3020/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Баргаміної Н.М.,

при секретарі Вершняк Л.Л.,

за участю позивача ОСОБА_1 , представника відповідача 1 Мірошниченко О.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 2), в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 в частині обмеження пенсії максимальним розміром у 13730,00 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , обчислену відповідно до статті 21 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01.01.2018 без обмеження пенсії будь-яким максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Чернігівського обласного військового комісаріату в частині відмови у наданні довідки «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» станом на 01.03.2018 ОСОБА_1 за посадою до відрядження - начальник військового представництва Міністерства оборони України, з включенням до складу грошового забезпечення відповідно до частини другої статті 9 Закону України № 2011-ХІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» усіх видів грошового забезпечення, що отримують військовослужбовці за посадою начальник військового представництва Міністерства оборони України, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та надати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області довідку «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» станом на 01.03.2018 ОСОБА_1 за посадою до відрядження - начальник військового представництва Міністерства оборони України, з включенням до складу грошового забезпечення відповідно до частини другої статті 9 Закону України № 2011-ХІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» усіх видів грошового забезпечення, що отримують військовослужбовці за посадою начальник військового представництва Міністерства оборони України, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у розмірах: оклад за посадою начальник військового представництва - 7330 грн.; оклад за військовим званням полковник - 1480 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 4405 грн.; надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (10%) - 1321,50 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 1099,50 грн.; премія (10%) - 733 грн.; усього: 16369 грн.;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області в частині відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складових грошового забезпечення, що отримують військовослужбовці за посадою начальник військового представництва Міністерства оборони України відповідно до частини другої статті 9 Закону України № 2011-ХІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за нормами законодавства, чинними на 01.03.2018;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області у 10-денний термін із дня отримання від ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» станом на 01.03.2018 ОСОБА_1 за військовою посадою до відрядження - начальник військового представництва Міністерства оборони України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення у розмірах: оклад за посадою начальник військового представництва - 7330 грн.; оклад за військовим званням полковник - 1480 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 4405 грн.; надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (10%) - 1321,50 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 1099,50 грн.; премія (10%) - 733 грн.; усього: 16369 грн., починаючи з 01.04.2018 без обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що обмеження розміру Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області пенсії з 01.01.2018, призначеної за перерахунком відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та відмова Чернігівського обласного військового комісаріату від включення у довідку про склад грошового забезпечення для перерахунку пенсії усіх видів грошового забезпечення, що отримують військовослужбовці за посадою начальника військового представництва Міністерства оборони України станом на 01.03.2018 порушує чинне законодавство України, спотворюють положення законодавства щодо порядку та умов перерахунку пенсії військовослужбовцям, не відповідають рішенням Конституційного суду України та правовій позиції Верховного Суду.

Відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області, подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що перерахунок пенсії було здійснено на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФЧ55183 від 31.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка не містить даних про додаткові види грошового забезпечення. Вказує, що твердження позивача про те, що його пенсія не має бути обмежена максимальним розміром не ґрунтується на нормах чинного законодавства.

Відповідачем, Чернігівським обласним військовим комісаріатом, подано відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову та зазначив, що на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області було надіслано довідку про грошове забезпечення позивача, яку виготовлено відповідно до форми довідки, встановленої додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років. Вказує, що внесення у довідку будь-яких інших складових грошового забезпечення не передбачено чинним законодавством.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначено, що Кабінет Міністрів України не уповноважений на звуження змісту та обсягу прав, наданих військовослужбовцям Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому положення нормативних актів, прийнятих Кабінетом Міністрів України, не можуть суперечити нормам цього Закону.

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 20.09.2018, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, було повернуто без розгляду відзив на позов Чернігівського обласного військового комісаріату; ухвалою суду від 20.09.2018, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, було повернуто без розгляду відзив на позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області; ухвалою суду від 09.10.2018 поновлено пропущений позивачем встановлений законом процесуальний строк для звернення до суду із заявою про зміну позовних вимог та прийнято до розгляду вказану заяву.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача 1, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 05.12.2006 отримував пенсію за вислугу років, а з 24.06.2011 отримує пенсію по ІІ групі інвалідності (а.с. 23, 24).

З 01.10.2017 позивачу було проведено перерахунок пенсії з врахуванням складових грошового забезпечення: посадового окладу - 3725 грн., окладу за військове звання полковник - 135 грн.; надбавки за вислугу років (40%) - 1544 грн.; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (10%) - 372,50 грн.; надбавки за складність та напруженість в роботі (13,9%) - 517,78 грн.; надбавки за високі досягнення та або виконання особливо важливої роботи (50%) - 1862,50 грн.; премії (90%) - 3352,50 грн. та підсумковий розмір пенсії з надбавками склав 13052,43 грн. (а.с.28).

В квітні 2018 року позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018, згідно якого підсумок пенсії з надбавками складав 13845,80 грн., а з урахуванням максимального розміру пенсії 13730,00 грн., попередньої суми пенсії 13052,43 грн., та підвищення 338,79 грн. (50% від 677,57), розмір пенсії до виплати складав 13391,22 грн. (а.с. 32).

Перерахунок пенсії проведено з грошового забезпечення, зазначеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФЧ55183 від 31.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, а саме: посадового окладу - 7330,00 грн., окладу за військове званням полковник - 1480,00 грн.; надбавки за вислугу років (50%) - 4405,00 грн. (а.с. 33).

Не погоджуючись з розмірами грошового забезпечення, вказаними в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФЧ55183 від 31.03.2018, позивач звернувся до відповідача 2 з заявою від 13.08.2018 про надання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою до відрядження - начальник військового представництва Міністерства оборони України, за нормами, чинними на 01.03.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», зазначивши відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII, статті 9 Закону № 2011-XII усі види грошового забезпечення, що отримують військовослужбовці за вказаною посадою (а.с. 35).

Листом від 20.08.2018 № 2825 Чернігівський обласний військовий комісаріат повідомив, що довідку надіслано до Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у суворій відповідності до форми довідки, встановленої додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 із зазначенням лише тих відомостей, які визначені формою довідки (а.с. 36-38).

Одночасно, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з заявою, в якій, крім іншого, просив здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018 за нормами законодавства чинного на 01.03.2018 без обмеження її максимальним розміром (а.с. 39).

Листом від 28.08.2018 № 3882/03/А-12 позивачу повідомлено про те, що пенсія виплачується згідно з чинним законодавством (а.с. 40).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 в частині обмеження пенсії максимальним розміром у 13730,00 грн.; зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , обчислену відповідно до статті 21 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01.10.2018 без обмеження пенсії будь-яким максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.

У відповідності до вимог частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою № 103, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2018.

Як встановлено, згідно вищезазначеного розрахунку пенсії позивача, пенсію перераховано з урахуванням обмеження її максимального розміру - 13730,00 грн.

Оцінюючи позицію позивача щодо неправомірності дій, які виразились в обмеженні максимального розміру пенсії, суд вказує на наступне.

Частиною п'ятою статті 43 Закону (в редакції, чинній до 01.01.2016) встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом України від 24.12.2015 № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (набув чинності 01.01.2016) частину п'яту статті 43 Закону доповнено реченням: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».

Згідно з пункту 2 розділу 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Законом України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (набув чинності 01.01.2017) у частині сьомій статті 43 Закону слова і цифри у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року замінено словами і цифрами по 31 грудня 2017 року.

Рішенням Конституційного суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

При цьому у вказаному рішенні Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Відповідно до положень статті 152 Конституції України Закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, положення частини сьомої статті 43 Закону щодо встановлення максимального розміру пенсії не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та щодо встановлення максимального розміру пенсії тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, не більше 10740 гривень, - втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 20.12.2016.

Отже, станом на момент перерахунку пенсії позивача положення частини сьомої статті 43 Закону щодо встановлення максимального розміру пенсії втратили чинність, а тому пенсія повинна повинна виплачуватись без обмеження максимальним розміром пенсії 13730 грн.

Відтак, дії відповідача щодо врахування при перерахунку пенсії максимального розміру пенсії 13730 грн. є протиправними, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 в частині обмеження пенсії максимальним розміром у 13730,00 грн.; зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , обчислену відповідно до статті 21 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01.01.2018 без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області в частині відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складових грошового забезпечення, що отримують військовослужбовці за посадою начальник військового представництва Міністерства оборони України відповідно до частини другої статті 9 Закону України № 2011-ХІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за нормами законодавства, чинними на 01.03.2018, то суд зазначає наступне.

Позивачем в судовому засіданні було зазначено, що відповідачем 1 листом від 28.08.2018 № 3882/03/А-12 було відмовлено йому у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, що отримують військовослужбовці за посадою начальник військового представництва Міністерства оборони України.

Так, суд вважає за необхідне зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2 Порядку № 45).

Згідно пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.

В матеріалах справи наявна довідка довідки Чернігівського обласного військового комісаріату № ФЧ55183 від 31.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача складається з посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання, надбавки за вислугу років 50% (а.с. 33), та яка була використана відповідачем для перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2018.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку Чернігівським обласним військовим комісаріатом.

Одночасно, суд звертає увагу, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом від 28.08.2018 № 3882/03/А-12 було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за його заявою від 13.08.2018 згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами законодавства, чинними на 01.03.2018 у 100% розмірі з 01.01.2018 та без обмеження її максимальним розміром (а.с. 39-40).

За таких обставин суд вважає, що позовна вимога про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області в частині відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складових грошового забезпечення, що отримують військовослужбовці за посадою начальник військового представництва Міністерства оборони України відповідно до частини другої статті 9 Закону України № 2011-ХІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за нормами законодавства, чинними на 01.03.2018 є необґрунтованою, оскільки Пенсійний орган, в даному випадку, діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством, врахувавши при цьому інформацію, надану йому уповноваженим на те органом.

Щодо позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_1 , то суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як вже зазначалось, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Одночасно, зазначеною Постановою № 103 були внесені зміни до Порядку № 45.

Так, відповідно до пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Як встановлено з матеріалів справи, для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до частини четвертої статті 63 Закону та Постанови № 103, ІНФОРМАЦІЯ_3 було складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про грошове забезпечення позивача із врахуванням показників посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.

Суд зазначає, що форма та зміст вказаної довідки відповідає вимогам Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Крім того, суд враховує, що відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Постанова № 103 на час звернення позивача до суду останнім не оскаржується, є чинною, а тому підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Посилання позивача на те, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, суд до уваги не приймає, з огляду на наступне.

Відповідно правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в рішенні від 09.10.1979 у справі «Ейрі проти Ірландії», здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004.

Європейський суд з прав людини в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Конституційний суд України в своєму рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Суд звертає увагу, що нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», дає можливість суду зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Тобто, в даному випадку, Чернігівський обласний військовий комісаріат діяв в рамках, встановлених законом, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій Чернігівського обласного військового комісаріату в частині відмови у наданні довідки «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» станом на 01.03.2018 ОСОБА_1 за посадою до відрядження - начальник військового представництва Міністерства оборони України, з включенням до складу грошового забезпечення відповідно до частини другої статті 9 Закону України № 2011-ХІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» усіх видів грошового забезпечення, що отримують військовослужбовці за посадою начальник військового представництва Міністерства оборони України, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; зобов'язання Чернігівський обласний військовий комісаріат скласти та надати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області довідку «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» станом на 01.03.2018 ОСОБА_1 за посадою до відрядження - начальник військового представництва Міністерства оборони України, з включенням до складу грошового забезпечення відповідно до частини другої статті 9 Закону України № 2011-ХІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» усіх видів грошового забезпечення, що отримують військовослужбовці за посадою начальник військового представництва Міністерства оборони України, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у розмірах: оклад за посадою начальник військового представництва - 7330 грн.; оклад за військовим званням полковник - 1480 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 4405 грн.; надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (10%) - 1321,50 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 1099,50 грн.; премія (10%) - 733 грн.; усього: 16369 грн.

Враховуючи відмову в задоволенні вищезазначених позовних вимог та похідний характер позовної вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області у 10-денний термін із дня отримання від ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» станом на 01.03.2018 ОСОБА_1 за військовою посадою до відрядження - начальник військового представництва Міністерства оборони України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення у розмірах: оклад за посадою начальник військового представництва - 7330, грн.; оклад за військовим званням полковник - 1480 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 4405 грн.; надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (10%) - 1321,50 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 1099,50 грн.; премія (10%) - 733 грн.; усього: 16369 грн., починаючи з 01.04.2018 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум, суд приходить до висновку, що вона також не підлягає задоволенню.

Щодо посилання представника відповідача 1 на пропуск позивачем строку звернення до суду, то суд зазначає, що перерахунок пенсії з 01.01.2018 відповідно до Постанови № 103 позивачу проведено в квітні 2018 року, а отже, враховуючи положення статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, строк звернення до адміністративного суду позивачем не є пропущеним.

Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідачем не було заявлено відповідне клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.

Щодо прохання позивача встановити відповідачу строк для подання звіту про виконання судового рішення, суд звертає увагу на наступне.

Частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Тобто, здійснення судового контролю за виконанням судового рішення можливе виключно за ініціативою суду. Вказаною статтею не передбачено процесуальної можливості розгляду питання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за ініціативою сторони по справі.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940), ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. Гетьмана Полуботка, 68, м. Чернігів, 14013, код ЄДРПОУ 08536958) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 в частині обмеження пенсії максимальним розміром у 13730,00 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , обчислену відповідно до статті 21 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01.01.2018 без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 19.10.2018.

Суддя Н.М. Баргаміна