26 липня 2018 року Справа № 804/3396/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О.В.
за участю:
секретаря судового засідання Максименко Е.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Профіль України» в особі ліквідатора Арбітражного керуючого ОСОБА_1 до Дніпропетровської митниці Державної фіскальної служби про зобов'язання вчинити певні дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Профіль України» в особі ліквідатора Арбітражного керуючого ОСОБА_1 звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дніпропетровської митниці Державної фіскальної служби в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровської митниці ДФС щодо не надання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області висновку про повернення з Державного бюджету України Товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Профіль Україна" надміру зарахованого до бюджету платежу у загальному розмірі 12483,94 грн.;
- зобов'язати Дніпропетровську митницю ДФС прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України Товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Профіль Україна" надміру зарахованого до бюджету платежу у загальному розмірі 12483,94 грн. та надати його до виконання в Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області.
Позовні вимоги мотивовані тим, що бездіяльність Дніпропетровської митниці ДФС у вигляді неподання у встановлений строк для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України висновку про повернення надміру сплачених митних платежів ТОВ «Торговий Дім Профіль України» є протиправною, що є порушенням норм чинного законодавства, оскільки кошти підлягають поверненню відповідно до статті 301 Митного кодексу України, ст. 43 Податкового кодексу України та Порядку №618 від 20.07.2007 року Державної митної служби України.
Представником позивача до суду надіслано клопотання про розгляд справи без участі представника позивача в порядку письмового провадження.
Представник відповідача до суду не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся засобами поштового зв'язку.
Відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов, та зазначив, що митниця не приймала ніякого рішення, яке б порушувало права чи інтереси позивача. Порушене у зверненні до відповідача питання щодо встановлення факту надмірної сплати митних платежів буде розглянуто за результатами розгляду ВАСУ касаційної скарги митниці та контрольно-перевіряючих заходів щодо визначення суми надмірно сплачених коштів, з урахуванням положень Податкового кодексу України щодо уникнення подвійного відшкодування ПДВ.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що між ТОВ «Торговий Дім Профіль України» та фірмою «HNGHOU YONGZHAN TRAIDING Co, LTD» (КНР) укладено контракт купівлі-продажу №YF0806-10 від 08.06.2010р., відповідно до якого позивачем отримано товар, для здійснення митного оформлення якого позивачем 07.10.2013р. сформовано митну декларацію N« 110100000/2013/231451 та подано до Дніпропетровської митниці. В подальшому митним органом було прийнято рішення про коригування митної вартості товару від 09.10.2013р. №110100000/2013/200459/1 та складено картку відмови в прийнятті митної декларації № 110100000/2013/00558 від 09.10.2013 р.
Товар був випущений у вільний обіг за МД № 110100000/2013/231873 від 09.10.2013р. під фінансову гарантію декларанта зі сплатою податку на додану вартість в розмірі 112 483, 94 грн.
Не погодившись із прийнятими рішенням про коригування митної вартості та складеною карткою відмови в прийнятті митної декларації, позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2014р. у справі №804/911/14 визнано протиправною та скасовано картку відмови у митному оформленні товарів № 110100000/2013/00558 від 09.10.2013 р. та визнано протиправною та скасовано рішення про коригування митної вартості товарів №110100000/2013/200459/1 від 09.10.2013p.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015р. по даній справі рішення першої інстанції залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.03.2015р. у справі №К/800/10295/15 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Дніпропетровської митниці Державної фіскальної служби по дані справі. За даними Єдиного державного реєстру судових рішень станом на дату подачі даної заяви, інформація відсутня про розгляд касаційної скарги. В той же час даною ухвалою відмовлено в задоволенні клопотання про зупинення виконання оскаржуваних рішень.
11 грудня 2017 року листом №02-01/66 позивач звернувся до Дніпропетровської митниці ДФС із заявою про повернення надмірно сплачених коштів сум митних платежів, надіславши відповідну заяву поштою, яку відповідач отримав 19.12.2017р.
Листом №2461/10/04-50-19-01 від 29.12.2017р. Дніпропетровська митниця повідомила про наявність недоліків у заяві, які унеможливлюють її розгляд. Крім того, відповідач зазначив що порушене у зверненнях питання щодо встановлення факту надмірності сплати митних платежів буде розглянуто за результатами розгляду Вищим адміністративним судом України касаційної скарги митниці та контрольно-перевіряючих заходів щодо визначення суми надмірно сплачених коштів, з урахуванням положень Податкового кодексу України щодо уникнення подвійного відшкодування ПДВ.
Таким чином, позивач пов'язує порушення своїх прав та інтересів із неподанням Дніпропетровською митницею ДФС у встановлений строк для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України висновку про повернення надміру сплачених митних платежів у розмірі 12483,94 грн.
Повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється в порядку та на умовах, встановлених у ст. 301 МК України, ст. 43 Податкового кодексу України з дотриманням процедури, врегульованої Порядком повернення платникам податків коштів, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 р. № 618 (далі - Порядок № 618) та Порядком взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015 р. № 1146 (далі - Порядок № 1146).
Частиною 3 статті 301 Митного кодексу України, передбачено, що помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику
Так, відповідно до п. 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно з п. 1 Порядку № 618 заява платника податків для повернення надміру сплачених до бюджету сум митних платежів подається у довільній формі, підписується керівником та головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності та має містити: причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи та напрям перерахування коштів.
Відповідно до п. 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України у разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Пунктами 2, 6, 7 Порядку № 618 встановлено, що заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення. Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України.
Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
За пунктами 2, 3 Порядку взаємодії повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів здійснюється на підставі Висновку про повернення. Зазначений Висновок оформляється відповідно до заяви платника, яка подається до митного органу, що здійснював оформлення митної декларації.
Згідно із пунктом 7 Порядку взаємодії на підставі отриманого Висновку про повернення відповідний орган ДКУ готує платіжні документи на перерахування коштів з рахунку з обліку доходів державного бюджету на рахунок, зазначений у Висновку про повернення, та протягом п'яти робочих днів від дати отримання Висновку про повернення здійснює повернення коштів з бюджету.
При цьому, виходячи зі змісту п. 11 Порядку № 618, відмова у поверненні коштів у встановленому порядку можлива за умови відсутності підстав для такого повернення.
Факт підтвердження митної вартості митному органу супроводжується поетапним здійсненням певних самостійних юридичних дій. До таких самостійних дій, які здійснюються різними суб'єктами. Митний кодекс України відносить: визначення, заявлення та контроль митної вартості.
Отже, за результатами розгляду заяви митний орган приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів чи про відсутність підстав для повернення коштів.
За наслідками розгляду заяви позивача про повернення надмірно сплачених сум Митницею фактично прийнято рішення про відсутність підстав для повернення коштів.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2014р. у справі №804/911/14 визнано протиправною та скасовано картку відмови у митному оформленні товарів № 110100000/2013/00558 від 09.10.2013р. та скасовано рішення про коригування митної вартості товарів №110100000/2013/200459/1 від 09.10.2013p.
Таким чином, скасування судом рішення про коригування митної вартості товару означає, що митна вартість, заявлена декларантом та обчислена за ціною договору.
Згідно з постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 № 7 "скасування акта суб'єкта владних повноважень як способу захисту порушеного права позивача застосовується тоді, коли спірний акт не породжує жодних правових наслідків від моменту прийняття такого акта".
Отже, всі відомості, внесені до митної декларації на підставі скасованого рішення про коригування, є недостовірними з моменту набрання законної сили рішення про скасування рішення про коригування митної вартості, оскільки ґрунтуються на акті індивідуальної дії, який не спричинив жодних правових підстав. Сплачені на підставі скасованого рішення митні платежі є надміру сплаченими та підлягають поверненню за умови звернення до митного органу платника податків із відповідною заявою.
Щодо подання Дніпропетровською митницею ДФС касаційної скарги по справі 804/911/14, суд зазначає наступне.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2014р. у справі № 804/911/14 адміністративний позов Товариства задоволено, ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015р. рішення першої інстанції залишено без змін, а отже постанова набрала законної сили з моменту проголошення, як встановлено ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції чинній на момент винесення даних рішень).
Відповідно до ч. 1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на території України.
Таким чином, оскільки 11.12.2017 року ТОВ «Торговий Дім Профіль України» звернулось у встановленому законом порядку з відповідною заявою про повернення надмірно сплачених митних платежів, в якій підтвердило факт надмірної сплати коштів, а отже позивачем було дотримано процедуру повернення надміру сплачених митних платежів відповідно до приписів Порядку № 618, у зв'язку з чим у відповідача виник обов'язок скласти відповідний висновок з направленням його до органів Державного казначейства України.
При цьому виходячи зі змісту пункту 11 Порядку повернення відмова у поверненні коштів у встановленому порядку можлива за умови відсутності підстав для такого повернення.
Встановлений факт неправомірності рішення Митниці про коригування митної вартості товарів, яке стало підставою для сплати митних платежів у більшому розмірі, свідчить про надміру сплачені декларантом суми, оскільки такі суми фактично сплачені без жодних правових підстав, що є підставою для їх повернення у відповідності до ст.43 Податкового кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 15 квітня 2014 року (справа № 21-29а14), 12 листопада 2014 року (справи №№ 21-268а14, 21-391а14), 25 листопада 2014 року (справа № 21-338а14), в яких зазначено, що у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком взаємодії, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.
При цьому, суд зазначає, що у спірних правовідносинах, з метою уникнення подвійного відшкодування ПДВ, підлягає з'ясування питання чи отримано підприємством відшкодування ПДВ (сплаченого при митному оформленні) з Державного бюджету на рахунок платника або шляхом зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодах.
З'ясуванням вказаних обставин встановлено, що позивачем не була віднесена до складу податкового кредиту сума ПДВ, яка сплачена у зв'язку з прийняттям Митницею рішення про коригування митної вартості товарів. Вказані обставини підтверджуються податковою декларацією з податку на додану вартість та Митною декларацією , які надані до суду.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи наявність рішення суду, якими визнано протиправними та скасовано спірні рішення відповідача про коригування митної вартості товарів та заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Профіль України», поданої до відповідача у встановленому порядку, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись, ст.ст. 139, 205, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Профіль України» в особі ліквідатора Арбітражного керуючого ОСОБА_1 (49127, м. Дніпро, вул. Базова,8, ЄДРПОУ 35203742) до Дніпропетровської митниці Державної фіскальної служби (49038, м. Дніпро, вул. Княгині Ольги, 22, код ЄДРПОУ 39421732) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровської митниці Державної фіскальної служби (49038, м. Дніпро, вул. Княгині Ольги, 22) щодо не надання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області висновку про повернення з Державного бюджету України Товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Профіль Україна" (код ЄДРПОУ 35203742) надміру зарахованого до бюджету платежу у загальному розмірі 12483,94 грн.
Зобов'язати Дніпропетровську митницю Державної фіскальної служби (49038, м.Дніпро, вул. Княгині Ольги, 22) прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України Товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Профіль Україна" (код ЄДРПОУ 35203742) надміру зарахованого до бюджету платежу у загальному розмірі 12483,94 грн. та надати його до виконання в Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дніпропетровської митниці Державної фіскальної служби України (49038, м. Дніпро, вул. Княгині Ольги, 22, код ЄДРПОУ 39421732) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Профіль України» в особі ліквідатора Арбітражного керуючого ОСОБА_1 (49127, м. Дніпро, вул. Базова, 8, ЄДРПОУ 35203742) судові витрати у розмірі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_2