18 жовтня 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/2539/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що з 09.11.2011 року він отримує пенсію по 3 групі інвалідності довічно, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У липні 2018 року позивач звернувся до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Кіровоградській із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, на що отримав відмову №582/02-03 від 31.07.2018 року. Позивач не погоджується з таким рішенням, доводячи, що воно суперечить Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Стверджує, що оскільки він є особою, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та внаслідок цього отримала інвалідність, тому за його бажанням пенсія по інвалідності має бути виплачена йому відповідно до пункту 9-1 вказаного Порядку. З цих підстав просить суд:
- визнати протиправними дії відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо відмови №582/02-03 від 31.07.2018 року у проведенні перерахунку пенсії;
- зобов'язати відділ з питань призначення та перерахунків пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату йому пенсії, обчисленої відповідно до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, починаючи з 15.11.2017 року.
Ухвалою судді від 19.09.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), у порядку статті 263 КАС України.
Від відповідача до суду 04.10.2018 року надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, які мотивовані тим, що відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, право на перерахунок пенсії по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, з 01.10.2017 року мають особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали інвалідами. Оскільки позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС не під час проходження дійсної строкової служби, ці норми на нього не розповсюджуються. З цих підстав просив суд у задоволенні позову відмовити.
Воднораз позивач 04.10.2018 року направив до суду заяву про уточнення позовних вимог, у якій вказав, що пенсія призначена йому як інваліду - учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, пов'язаної з призовом на військову службу, а не з проходженням строкової військової служби, відтак перерахунок його пенсії має бути проведений відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року. Стверджує, що спеціалісти Пенсійного фонду при обрахунку його пенсії врахували тільки 1 фактично відпрацьований день у зоні відчуження, за який застосували заробітну плату 53, 68 грн, що суперечить вимогам пункту 9 вказаного Порядку. Стверджує, що відповідач зобов'язаний провести перерахунок пенсії, врахувавши його заробітну плату за всі дні у зоні відчуження в п'ятикратному розмірі, а саме 34 дні та заробітну плату 1824, 44 грн. З цих підстав просить суд:
- визнати протиправними дії відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо відмови №582/02-03 від 31.07.2018 року у проведенні перерахунку пенсії;
- зобов'язати відділ з питань призначення та перерахунків пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату йому пенсії, обчисленої відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, починаючи з 15.11.2017 року, враховуючи заробітну плату за всі 34 дні у зоні відчуження, в п'ятикратному розмірі на підставі довідки відокремленого підрозділу локомотивного депо Христинівка Одеської залізниці від 10.01.2012 року.
Відповідач направив відзив на цю заяву. Вказав, що відповідно до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, заробітна плата не береться до розрахунку пенсії, а тому вимоги позивача є безпідставними.
Частинами 1, 7 статті 47 КАС України передбачено, що позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
У разі подання будь-якої заяви, визначеної частиною першою або третьою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у судовому рішенні.
Згідно з частинами 1, 2 статті 263 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд розцінив подану позивачем заяву від 04.10.2018 року як заяву про зміну підстав позову та, зважаючи, що вона подана з дотриманням вимог статей 47, 262 КАС України, прийняв її до розгляду.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, як особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою. (а.с. 8).
Позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як військовозобов'язаний у складі військової частини № НОМЕР_2 , будучи призваним на військові збори на період з 26.07.1987 року по 22.09.1987 року. (а.с. 11-14, 34).
Відповідно до виписки із акту огляду МСЕК до довідки №867152 ОСОБА_1 з 09.11.2011 року встановлена 3 група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків на ЧАЕС, ступінь втрати професійної працездатності - 40%. (а.с. 36 зв., 37 зв.)
УПФУ в Гайворонському районі Кіровоградської області позивачу з 09.11.2011 року призначена та виплачується державна пенсія по інвалідності та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статей 49, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". (а.с. 33)
Позивач 10.07.2018 року звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою, в якій просив привести розмір його пенсії у відповідність з пунктом 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, та провести перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2012 року, врахувавши фактично відпрацьовані в зоні відчуження 34 дні. (а.с. 17 - 19)
Листом №582/02-03 від 31.07.2018 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області роз'яснило позивачу механізм розрахунку його середньомісячного фактичного заробітку за роботу у зоні відчуження для обчислення його пенсії, вказавши, що пенсія нарахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. (а.с. 20)
Позивач, не погодившись з такою відповіддю, звернувся до суду з даним позовом, стверджуючи, що відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Як передбачено приміткою до цієї статті, тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Згідно з частиною 1 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1) особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" регулюється порядок виплати державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частин 1, 8 цієї статті (у редакції, чинній у листопаді 2011 року на момент призначення пенсії позивачу) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
У статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені пільги по обчисленню середньомісячного заробітку.
Згідно з вказаною нормою обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №1210 від 23.11.2011 року, яка набрала чинності з 01.01.2012 року, затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі - Порядок №1210).
Пунктами 1, 2 Порядку №1210 передбачено, що він визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.
3зідно з пунктом 3 Порядку №1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:
1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;
2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;
3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;
4) менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1210 3 разі коли кількість відпрацьованих днів у неповному календарному місяці роботи більш як 25,4, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьований час.
Пунктом 7 Порядку №1210 передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Згідно з пунктом 9 Порядку №1210 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв : 100 %), де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: (Кзс) = Ск : К, де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (Кз1 + Кз2 + Кз3 + … + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках; К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати.
Коефіцієнт заробітної плати (Кз1, Кз2, Кз3, …, Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зсм, де Кз - коефіцієнт заробітної плати; Зв - сума заробітної плати за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986 - 1990 років; Зсм - показник середньомісячної заробітної плати робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. №1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2003 р., №47, ст. 2431), за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986 - 1990 років.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається: для пенсій по інвалідності - як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
Під час визначення коефіцієнта заробітної плати у випадках, передбачених цим пунктом, середня заробітна плата за рік у відповідному періоді вважається середньомісячною платою робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, відповідного року.
На виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №1210 від 23.11.2011 року, яким Пенсійному фонду України постановлено забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ, УПФУ в Гайворонському районі розпорядженням №134544 від 15.02.2012 року здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2012 року відповідно до пункту 9 Порядку №1210. (а.с. 41)
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 15.11.2017 року №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка застосовується з 1 жовтня 2017 року.
Цією постановою до Порядку №1210 внесено зміни, зокрема у першому реченні пункту 1 слова і цифри "статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" замінено словами і цифрами "статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Крім того, Порядок №1210 доповнено пунктом 9-1 такого змісту:
"За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв : 100 %), де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: (Кзс) = Зп(мін) : Зс1 х 5, де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.".
Пунктом 2 постанови Міністрів України від 15.11.2017 року №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" постановлено Пенсійному фонду України забезпечити проведення перерахунків пенсій, призначених особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, за матеріалами пенсійних справ.
Суд зазначає, що пункт 9-1 Порядку №1210 прийнятий на реалізацію норми частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції Закону України №2148-VIII від 03.10.2017 року), а відтак може бути застосований виключно до осіб, на яких поширюється дія частини 3 статті 59 вказаного Закону.
Стаття 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" стосується пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до частини 1 цієї статті пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Частинами 2, 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції Закону №231-V від 05.10.2006 року, яка діяла до 11.10.2017 року) визначено, що військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Законом України №2148-VIII від 03.10.2017 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" статтю 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено у новій редакції.
Зокрема, згідно з частинами 2 та 3 цієї статті (у редакції Закону України №2148-VIII від 03.10.2017 року) військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року.
Ці зміни, внесені підпунктом 5 пункту 2 розділу І Закону України №2148-VIII від 03.10.2017 року, застосовуються з 01.10.2017 року.
Порівняльний аналіз попередньої та чинної редакцій статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" свідчить, що умови та підстави призначення пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, не змінилися.
Водночас, Законом України №2148-VІІІ від 03.10.2017 року розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується: до їх числа, окрім осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, також включено осіб, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань та осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Верховний Суд у складі колегій суддів Касаційного адміністративного суду, розглядаючи у 2018 році подання окружних адміністративних судів про розгляд Верховним Судом як зразкових справ за позовами осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, до територіальних органів Пенсійного фонду щодо перерахунку державної пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, сформулював висновок, що частина 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:
1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або
2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або
3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби. Розширене тлумачення частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без внесення змін до неї не допускається.
Таким чином, на думку Верховного Суду, частина 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не містить норм, які можуть викликати неоднозначність у її застосуванні (ухвали ВС про відмову у відкритті провадження у зразкових справах №825/1922/18, №820/1148/18, №816/1159/18, №820/2589/18, №825/1922/18, №812/1094/18).
Отже, оскільки позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, отримує пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому на нього не поширюється дія частини 3 статті 59 цього Закону та пункту 9-1 Порядку №1210, а він не має права на перерахунок пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення чи вчинення дії.
Згідно з частинами 1, 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вирішуючи спір у межах заявлених позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до статті 98 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.
Частиною 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з пунктом 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Відповідно до пункту 4.3 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Як свідчать матеріали справи, позивач не звертався до відповідача із заявою установленої форми про перерахунок його пенсії з 15.11.2017 року. Як наслідок, пенсійний орган не приймав рішень про відмову у здійсненні такого перерахунку.
Відповідач, розглянувши звернення позивача від 17.07.2018 року про перерахунок його пенсії з урахуванням фактично відпрацьованих в зоні відчуження 34 днів, у листі №582/02-03 від 31.07.2018 року надав роз'яснення щодо застосованого ним механізму розрахунку середньомісячного фактичного заробітку за роботу у зоні відчуження, обчисленого для визначення його пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що позивач, будучи призваним на військові збори на період з 26.07.1987 року по 22.09.1987 року з метою ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, працював у зоні відчуження 34 дні, а саме: у липні 1987 року - 1 день, у серпні 1987 року - 21 день, у вересні 1987 року - 12 днів.
Відповідно до довідки №29 від 27.04.2012 року, виданої відокремленим підрозділом локомотивне депо "Христинівка" ДП "Одеська залізниця", заробіток позивача за роботу в зоні відчуження склав 1824, 44 крб., з яких 53, 68 крб. - за липень 1987 року, 1127, 28 крб. - за серпень 1987 року, 643, 48 крб. - за вересень 2017 року. (а.с. 45 зв.)
Цю довідку позивач надав 27.04.2012 року до УПФУ в Гайворонському районі Кіровоградської області для перерахунку його пенсії та вона була врахована пенсійним органом при обчисленні пенсії позивача по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням втрати працездатності 40%.
При проведенні перерахунку пенсії на підставі цієї довідки УПФУ в Гайворонському районі визначено середньомісячний коефіцієнт заробітної плати - 9,04865, з якого обчислено середньомісячний заробіток - 8404, 48 грн. та з 01.02.2012 року призначено пенсію по інвалідності у сумі 3361,72 грн. (8404, 48 х 40%), про що видано розпорядження №134544 від 24.05.2012 року. (а.с 44)
Проте Благовіщенським об'єднаним УПФУ Кіровоградської області у травні 2017 року здійснено перерахунок пенсії позивача, визначено середньомісячний коефіцієнт заробітної плати - 7,41622, з якого обчислено середньомісячний заробіток - 6888, 26 грн. та пенсію по інвалідності - 2755,30 грн. (6888, 26 грн. х 40%), про що видано розпорядження №134544 від 18.05.2017 року. (а.с 49, 49зв.)
Пенсійним органом внаслідок невірно визначеного ним середньомісячного заробітку для обчислення пенсії встановлено переплату пенсії, виплаченої позивачу за період з 01.02.2012 року по 31.05.2017 року, на суму 38230, 30 грн.
У даній справі позивачем розпорядження про перерахунок пенсії №134544 від 18.05.2017 року не оспорюється, доказів його скасування суду не надано, відтак воно є чинним та є підставою для виплати позивачу пенсії по інвалідності з 01.05.2017 року.
Перевіряючи правомірність оскаржуваного позивачем листа ГУ ПФУ в Кіровоградській області №582/02-03 від 31.07.2018 року, суд установив, що наведений у ньому механізм обчислення середньомісячного коефіцієнту заробітної плати позивача, який враховується під час обчислення заробітної плати для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, не повністю узгоджується з нормами Порядку №1210.
Судом установлено, що позивач у 1987 році працював у зоні відчуження упродовж трьох календарних місяцях підряд, але у кожному з цих місяців менше місяця. Отже обрахована за правилами підпункту 4 пункту 3 Порядку №1210 сума заробітної плати (Зв) у липні 1987 року склала 1363, 47 крб. (53, 68 крб. : 1 (робочий день) х 25, 4), у серпні 1987 року - 1363, 47 крб. (1127, 28 крб. : 21 (робочі дні) х 25,4), у вересні 1987 року - 1362, 03 крб. (643, 48 крб. : 12 (робочі дні) х 25,4).
Відтак, розрахований за формулою, передбаченою пунктом 9 Порядку №1210, коефіцієнт заробітної плати (Кз) за липень 1987 року склав 7, 36971 (1363, 47 : 185, 01 (середня з/п за 1987 рік)), за серпень 1987 року - 7,36971 (1363, 47 : 185, 01), за вересень 1987 року - 7,36192 (1362, 03 : 185, 01).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), має становити 7,36711 (7,36971 + 7,36971 + 7,36192): 3)), проти 7,41622, обчисленого відповідачем.
У разі застосування такого коефіцієнту основний розмір пенсії позивача по інвалідності зменшиться.
Отже, оскільки застосований відповідачем механізм обчислення середньомісячного коефіцієнту заробітної плати позивача, який враховується під час обчислення заробітної плати для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, не призвів до зменшення розміру пенсії позивача та до порушення його прав на отримання пенсії, тому підстав визнавати протиправними дії відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо відмови №582/02-03 від 31.07.2018 року у проведенні перерахунку пенсії, про що просить позивач у позові, немає.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії, обчисленої відповідно до пункту 9 Порядку №1210 на підставі довідки відокремленого підрозділу локомотивного депо Христинівка Одеської залізниці від 10.01.2012 року (а.с. 59), суд зазначає, що ця довідка є аналогічною довідці №29 від 27.04.2012 року, виданій відокремленим підрозділом локомотивне депо "Христинівка" ДП "Одеська залізниця", яка вже врахована органом Пенсійного фонду при перерахунку пенсії позивача на підставі пункту 9 Порядку №1210. Позовні вимоги про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії, врахувавши заробітну плату у п'ятикратному розмірі, є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Відтак у задоволенні позову слід відмовити.
Судові витрати сторонами у справі не понесені.
Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) відмовити.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш