Рішення від 16.10.2018 по справі 0540/6111/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2018 р. Справа№0540/6111/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Михайлик А.С. розглянув у в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ОСОБА_2

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із позовом про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення належного перерахунку та виплати пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; зобов'язання провести належний перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», виходячи із грошового забезпечення до якого входять наступні складові: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн., надбавка за стаж 50% - 2650,00 грн., надбавки передбачені Указом Президента № 926/96, а саме, надбавка за службу в режимних обмеженнях в розмірі 20%, надбавка за особливі умови служби та виконання особливо важних завдань 50% грошового забезпечення; надбавка в розмірі 100 відсотків грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років); щомісячна доплата в розмірі до 50 відсотків суми пенсії; надбавка за працю в нічний час в розмірі 35% посадового окладу, передбачена Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015, надбавка за безперервну службу в розмірі 90% грошового забезпечення, передбачена Указом Президента № 370/2003 та премія згідно Указу Президента України № 926/96 та пункту 60 методичних рекомендацій МВС України від 30.06.2005 Наказу МВС № 501 в розмірі 33,3% грошового забезпечення; зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію за вислугу років в розмірі 90% від грошового забезпечення.

26.09.2018 до суду надійшли уточнення позову, у яких позивач просив зобов'язати відповідача врахувати у складі грошового забезпечення для призначення пенсії надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в сумі 31% окладу; за оперативно-розшукову діяльність в сумі 19% окладу, за особливо важливі завдання -45% окладу, які не зазначені ним у попередній редакції позовних вимог та просив врахувати у складі грошового забезпечення премію в розмірі 24%, а не 33,33% як було зазначено ним в первинній редакції позовних вимог.

В обґрунтування вимог позивач послався на проведення відповідачем перерахунку пенсії з 01.01.2016 без врахування всіх складових грошового забезпечення, які мають бути врахованими для призначення пенсії за вислугу років. Посилаючись на пункт 9 Порядку проведення перерахунку пенсій, позивач зауважив на тому, що пенсійний фонд України та його територіальні управління мали перевіряти правильність складення довідок про розмір грошового забезпечення, та самостійно враховувати при перерахунку пенсії відсутні в довідці Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Донецькій області складові грошового забезпечення.

Позивач, вважає, що перерахунок здійснений відповідачем у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 -12 та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 № 393, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, оскільки наведена постанова набрала чинності після призначення пенсії позивачу. При здійсненні йому перерахунку пенсії відповідач мав керуватися положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007, якими встановлювалися нові структура та умови грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, які проходять службу на момент її прийняття та положеннями Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-12, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 3-1 від 30.01.2007, що були чинними на час призначення пенсії позивачу. Як вважає позивач в подальшому здійснення перерахунку призначеної йому пенсії мало відбуватися на підставі частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мав здійснюватися з врахуванням встановлених при призначенні пенсії складових грошового забезпечення.

Крім цього, позивач зазначив, що при здійсненні перерахунку відповідач визначив розмір пенсії виходячи із розрахунку 70% грошового забезпечення замість 90%, внаслідок чого відповідачем невірно застосовані норми матеріального права, а також допущено їх зворотнє застосування в часі.

Відповідач проти задоволення позову заперечував, мотиви незгоди визначив у наданому суду відзиві.

За змістом наведеного відповідачем у відзиві органи пенсійного фонду не мають повноважень щодо визначення розміру та складових грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій. Визначення розміру та складових грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії покладається на уповноважений структурний підрозділ міністерства та інших державних органів в яких колишні військовослужбовці проходили службу. Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, затвердженого постановою правління пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 заяви про призначення (перерахунок) пенсій за вислугу років подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях через уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших державних органів, в яких колишні військовослужбовці та прирівнювані до них особи проходили службу. Такими структурними підрозділами для призначення та перерахунку пенсії надається грошовий атестат та довідка про розмір грошового забезпечення, довідка про додаткові види грошового забезпечення та інші необхідні документи для проведення перерахунку пенсії у відповідності до статті 63 Закону України № 2262.

При здійснені перерахунку пенсії позивачу відповідач використовував інформацію надану ГУ УМВС України в Донецькій області. Надбавки, які позивач вимагає включити до складу грошового забезпечення, з якого відповідачем визначається сума пенсії за вислугу років не були включені до складу грошового забезпечення уповноваженими на то органом, через що не були враховані при визначенні розміру пенсії

Згідно відзиву при здійсненні перерахунку пенсії відповідач застосував обмеження розміру пенсії передбачені статтею 13 Закону України № 2262, за змістом якої максимальний розмір пенсії особам, які звільнилися з військової служби та іншим категоріям осіб становить 70 % грошового забезпечення. Відповідач наполягав на тому, що оскільки розмір пенсії в грошовому виразі не зменшився, а навпаки, збільшився, права позивача при перерахунку іншого відсотку грошового забезпечення не порушені.

Вимоги позивача в частині виплати пенсії без обмеження граничного розміру відповідач вважає також такими, що не відповідають задоволенню, оскільки статтею 43 Закону № 2262 передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів , установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії та цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії , встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 30 липня 2018 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного без повідомлення сторін. Ухвалою від 20 серпня 2018 року судом здійснено перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 29 серпня 2018 року. Ухвалою від 29 серпня 2018 року закрито підготовче провадження, справу призначено до розгулу у відкритому судовому засіданні на 27 вересня 2018 року. У зв'язку із не відбуттям судового засідання, призначеного на 27 вересня 2018 року, розгляд справи призначено на 16 жовтня 2018 року.

Враховуючи повідомлення належним чином представників сторін про дату, час та місце розгляду справи та наявність клопотань про розгляд справи за відсутності представників сторін, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1. Згідно довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО № НОМЕР_2 від 13.11.2014 фактичним місцем проживання позивача є: 85400, Донецька обл., м. Селидове, вул. Артема (Верхня), буд. 166

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, що підтверджується відповідним посвідченням та отримує пенсію за вислугу років, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Згідно наданих відповідачем документів (протокол за пенсійною справою № 30997) станом на 01.04.2018 пенсія позивача за вислугу років становила 5543,28 грн., що складає 90 % грошового забезпечення, розмір якого становив 4 148,92 грн. (у т.ч. доплата в розмірі 1697,47 грн.) та включав в себе посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавки за вислугу років (40%), секретність (15%), за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (31%), за оперативно-розшукову діяльність (19%), за особливо важні завдання (45%) та премія (24%).

Після проведеного відповідачем у квітні 2018 року перерахунку пенсії з 01.01.2016 розмір пенсії позивача збільшився до 6526,09 грн., що становить 70% грошового забезпечення, розмір якого становить 9322,66 грн., та включає в себе посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років (50%), надбавку за умови режимних обмежень (15%) та премія 10,79%. Перерахунок проведений на підставі довідки Головного управління МВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) № 8615 лк від 20.03.2018 (арк. справи 47).

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Преамбулою цього закону встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262- ХІІ, в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.

Розміри пенсії за вислугу років визначені статтею 13 цього закону та залежать від вислуги років. Частина 2 цієї статті в редакції чинній до 01.10.2011 передбачала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Підпунктом 8 пункту 6 Розділу 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI) внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІі зменшено розмір пенсій військовослужбовців спочатку з 90% до 80% грошового забезпечення, а надалі з 80% до 70% грошового забезпечення.

У той же час, пунктом 2 Розділу 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3668-VI встановлено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Частиною 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції закону України від 23.12.2015 № 900-VIII) передбачено здійснення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII передбачено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1.

Пункт 1 передбачено, що заяви про призначення (перерахунок) пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України

На уповноважений структурний підрозділ міністерств та інших державних органів, в яких колишні військовослужбовці проходили службу покладається визначення розміру та складових грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ОСОБА_3

Враховуючи положення статей 51, 63 Закону України № 2262-ХІІ та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 збільшення розміру грошового забезпечення будь якої зі складових грошового забезпечення військовослужбовців та прирівнюваних до них осіб чи введення додаткових видів грошового забезпечення є безумовною підставою здійснення перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) є.

Порядок призначення (перерахунку) пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), чітко регламентований нормативно-правовими-актами, зокрема, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007.

Із змісту наведеного Порядку вбачається, що територіальні управління пенсійного фонду України не мають відповідних повноважень щодо визначення розміру та складових грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсій та здійснюють перерахунок (призначення) пенсії на підставі довідок про грошове забезпечення. Обов'язок оформлення таких довідок та відповідальність за їх правильність і достовірність покладено на уповноважені структурні підрозділи установ, в яких проходив службу пенсіонер.

З матеріалів справи вбачається, що здійснений відповідачем перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 проведений із врахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного довідкою № 8615-пк від 20.03.2018, за змістом якої до складу грошового забезпечення в розмірі 9 322,98 грн. включено - посадовий оклад 3100,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 2200,00 грн., надбавка за стаж роботи (50%) - 2650,00 грн., надбавка за службу в режимних обмеженнях -(15%) - 465,00 грн. та премія в розмірі (10,79 %) - 907,98 грн. Всі інші надбавки, які позивач вимагає включити до розрахунку грошового забезпечення при перерахунку пенсії в наведеній довідці відсутні.

Суд вважає, що вимоги позивача щодо перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, до складу якого, окрім іншого, входять надбавки передбачені Указом президента № 926/96, а саме, надбавка за службу в режимних обмеженнях в розмірі 20%, надбавка за особливі умови служби та виконання особливо важних завдань 50% грошового забезпечення; надбавка в розмірі 100 відсотків грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років); щомісячна доплата в розмірі до 50 відсотків суми пенсії; надбавка за працю в нічний час в розмірі 35% посадового окладу передбачена Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015, надбавка за безперервну службу в розмірі 90% грошового забезпечення, передбачена Указом Президента № 370/2003 та премія згідно указу Президента України № 926/96 та пункту 60 методичних рекомендацій МВС України від 30.06.2005 Наказу МВС № 501 в розмірі 24 % грошового забезпечення є необґрунтованими та безпідставними, оскільки довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №8615 лк від 20.03.2018року дані складові грошового забезпечення не передбачені, а головне управління не має повноважень самостійно їх включати до складу грошового забезпечення при призначенні пенсії.

З урахуванням з'ясованих обставин, враховуючи відсутність в довідці про грошове забезпечення відомостей про надбавки передбачені Указом президента № 926/96, а саме, надбавка за службу в режимних обмеженнях в розмірі 20%, надбавка за особливі умови служби та виконання особливо важних завдань 50% грошового забезпечення; надбавка в розмірі 100 відсотків грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років); щомісячна доплата в розмірі до 50 відсотків суми пенсії; надбавка за працю в нічний час в розмірі 35% посадового окладу передбачена Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015, надбавка за безперервну службу в розмірі 90% грошового забезпечення, передбачена Указом Президента № 370/2003 та премія згідно указу Президента України № 926/96 та пункту 60 методичних рекомендацій МВС України від 30.06.2005 Наказу МВС № 501 суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача в частині зобов'язання визнання протиправним нездійснення перерахунку пенсії з урахуванням таких складових не підлягають задоволенню.

Вимоги позивача про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із врахуванням грошового забезпечення, до складу якого входить надбавки в сумі 31% окладу; за оперативно-розшукову діяльність в сумі 19% окладу, за особливо важливі завдання -45% окладу не підлягають задоволенню, оскільки такі надбавки були враховані відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії.

При встановленні судом правомірності визначення відповідачем пенсії позивачу внаслідок проведення перерахунку, виходячи із розміру 70% грошового забезпечення суд виходить із наступного.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що відповідачем при проведенні перерахунку розмір пенсії визначався із розрахунку 70% грошового забезпечення позивача, в той час як на час призначення та до проведення перерахунку пенсії розмір її визначався виходячи із 90% грошового забезпечення.

Суд вважає таку зміну відсотку грошового забезпечення з 90% до 70% при проведенні перерахунку здійсненого відповідачем протиправною, оскільки пунктом 2 Розділу 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3668-VI встановлено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсію призначено до набрання чинності цим Законом. Отже, дія Закону № 3668-VI не поширюється на позивача.

Крім того, зменшення розміру пенсії з 90% до 70% грошового утримання є порушенням гарантій, передбачених статтею 22 Конституції України, якою закріплено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод та статті 58 Конституції України, якаю визначені загальні умови дії законів у часі.

Враховуючи викладене, позивач має право на перерахунок пенсії виходячи з розміру пенсії - 90% грошового забезпечення, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо здійснити перерахунок пенсії, призначеній відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача, що виразилася у непроведенні належного перерахунку та виплати пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» також не підлягає задоволенню, оскільки є загальною. В даному випадку допустимим та достатнім способом захисту права позивача на проведення перерахунку пенсії із врахуванням встановлених обставин справи є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу із врахуванням висновків суду, викладених в цьому рішенні про допущені порушення при проведенні перерахунку.

Таким чином, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню частково.

Вимоги позивача про зобов'язання провести виплату розрахованої пенсії на розрахункову карту однією сумою без обмеження стосуються порядку виконання судового рішення, на час прийняття судового рішення суд не вбачає необхідності визначення порядку його виконання.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи зміст заявлених позивачем вимог та їх часткове задоволення суд присуджує на корить позивача сплачений позивачем судовий збір в розмірі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

З огляду на викладене вище, на підставі Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.січня 2007 року № 3-1 та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: Донецька обл., м. Селидове, вул. Артема (Верхня), буд. 166, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84100, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Соборна, буд. 3, ідентифікаційний код юридичної особи 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб здійснити перерахунок пенсії виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судові витрати в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Михайлик А.С.