Справа № 686/14874/18
19 жовтня 2018 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Чевилюк З.А.
за участі секретаря Перун А.М.
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому адміністративну справу № 686/14874/18 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Львівської митниці ДФС про скасування постанови у справі про порушення митних правил,
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Львівської митниці ДФС про визнання протиправною та скасування постанови в справі про порушення митних правил № 2993/20900/18 від 19.06.2018 року, якою його визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.2 ст.470 Митного кодексу України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн..
Із змісту оскаржуваної постанови вбачається, що ОСОБА_2, 01.05.2018 року о 13 год. 34 хв. в зоні діяльності Львівської митниці ДФС смугою руху «зелений коридор» у митному режимі «транзит» з метою особистого користування ввіз на митну територію України транспортний засіб марки «Mercedes-Benz E720» реєстраційний номер EBETA95 VIN: WDB2102161B442802 та у встановлений ст..95 МК України 10 денний строк вказаний транспортний засіб за межі митної території України не вивіз, чим перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України вищевказаного транспортного засобу, та своїми діями вчинив порушення митних правил, передбачене ч.2 ст.470 МК України. Неможливість своєчасного вивезення транспортного засобу обґрунтовував захворюванням, про що повідомив митні органи.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задоволити. Пояснив, що не вивезення транспортного засобу«Mercedes-Benz E720» реєстраційний номер EBETA95 VIN: WDB2102161B442802 у встановлений термін обумовлено об'єктивними та поважними причинами- перебуванням ОСОБА_2 на амбулаторному лікуванні,у зв'язку з проблемами з нирками. Відповідач в судове засідання не направив уповноваженого представника , проте надав письмовий відзив, де вказав, що враховуючи надану довідку про лікування ОСОБА_2, ввезений транспортний засіб необхідно було вивезти до 12.05.2018 року, що фактично не було зроблено. Автомобіль «Mercedes-Benz E720» реєстраційний номер EBETA95 VIN: WDB2102161B442802 було вивезено за межі України лише 15.05.2018 року, тобто з перевищенням встановленого статтею 95 МК України терміну доставки транспортного засобу більше ніж на одну добу, але не більше ніж на десять діб. Довідка про хворобу ОСОБА_2 критично оцінюється митницею, оскільки вона не відповідає встановленій формі, а саме Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затв наказом Міністерства охорони здоровя №455 від 13.11.2001 року, без будь-яких реєстраційних ознак та без засвідчення лікувальним закладом.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали та обставини справи справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ч.1ст.2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
ОСОБА_2, 01.05.2018 року о 13 год. 34 хв. в зоні діяльності Львівської митниці ДФС смугою руху «зелений коридор» у митному режимі «транзит» з метою особистого користування ввіз на митну територію України транспортний засіб марки «Mercedes-Benz E720» реєстраційний номер EBETA95 VIN: WDB2102161B442802 та у встановлений ст..95 МК України 10 денний строк вказаний транспортний засіб за межі митної території України не вивіз, чим перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України вищевказаного транспортного засобу, та своїми діями вчинив порушення митних правил, передбачене ч.2 ст.470 МК України.
Судом встановлено,що проїхавши каналом «зелений коридор», не сплативши митні платежі позивач самостійно обрав митний режим «транзит», що підтвердив надаючи письмові пояснення, а пропущення строків вивезення обґрунтував непереборними обставинами, як от погіршення стану здоров'я, які підтвердив випискою із медичної карти амбулаторного хворого, ультразвуковим дослідженням та довідкою про перебування на лікуванні з 11.05.2018 року по 14.05.2018 року у зв'язку сечокам'яною хворобою, ниркова колька, підписаною лікарем ОСОБА_3 14.05.2018 року. Про факт захворювання повідомив Хмельницьку митницю ДФС, яка, в свою чергу, запропонувала надати підтверджуючі документи митному органу, в зоні дяльності якого завершується митний режим транзиту.
Статтею 95 МК встановлені такі строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту; зокрема, для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
В статті 192 МК передбачено, що перевізник зобов'язаний терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.
Окрім того, згідно з ч.1 ст.460 МК України, вчинення порушень митних правил, передбачених ч.3 ст.469, ст.470, ч.3 ст.478, ст.481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої ним Кодексом.
Проте жодних документів на підтвердження факту дії обставин непереборної сили позивачем на митницю не подавалось, що унеможливлює застосування до нього вказаної норми. А предсталена позивачем суду довідка від 14.05.2018 року,як і виписка із медичної карти амбулаторного хворого не є належним обґрунтуванням тимчасовою непрацездатності позивача по справі, що унеможливило здійснення ним своєчасного завершення транзиту ввезеного транспортного засобу«Mercedes-Benz E720» реєстраційний номер EBETA95 VIN: WDB2102161B442802.
Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ 13.11.2001 року визначила, що тимчасова непрацездатність підтверджується листом непрацездатності. Видача інших документів про тимчасову непрацездатність забороняється, крім випадків, обумовлених п. 1.13, 2.7, 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, 2.20, 3.4, 3.16, 6.6.Жоден із перерахованих в інструкції випадків не відповідає ситуації з позивачем.
Отже, тимчасова непрацездатність та фізична неможливість позивачем здійснити вивезення автомобіля «Mercedes-Benz E720» реєстраційний номер EBETA95 VIN: WDB2102161B442802, що ввезений в режимі транзит, у встановлений строк не доведена належними та допустимими доказами.
Згідно ч. 1ст. 6 КАС Українисуд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1ст. 72 КАС Українидоказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1ст. 77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Українивизначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Таким чином, протокол про порушення митних правил стосовно ОСОБА_2складено посадовою особою відповідача на законних підставах, зібрані у справі докази свідчать про наявність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2статті 470 Митного кодексу України.
Відповідно до ст.531 МК підставами для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил або про припинення провадження у справі про порушення митних правил є в тому числі відсутність у діях особи, яка притягується до відповідальності, ознак порушення митних правил; необ'єктивність або неповнота провадження у справі або необ'єктивність її розгляду; невідповідність викладених у постанові висновків фактичним обставинам справи; винесення постанови неправомочною особою, безпідставне недопущення до участі в розгляді справи особи, притягнутої до відповідальності, або її представника, а також інше обмеження прав учасників провадження у справі про порушення митних правил та її розгляду; неправильна або неповна кваліфікація вчиненого правопорушення; накладення стягнення, не передбаченого Кодексом. Підставами для скасування чи зміни постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил або про припинення провадження у справі про порушення митних правил можуть бути визнані й інші визначені законами обставини.
Аналізуючи в сукупності викладені обставини та докази, давши належну оцінку доводам сторін, суд приходить до висновку, що оскаржена постанова винесена в межах повноважень та відповідно до норм чинного законодавства, що свідчить про безпідставність позовних вимог, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст.2, 5, 20,72-77,139, 243-246, 250, 255, 293,295 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Львівської митниці ДФС про скасування постанови у справі про порушення митних правил відмовити.
На рішення суду через суд першої інстанції може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів до суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_4, м.Хмельницький, ОСОБА_5 2,кВ.75, код НОМЕР_1.
Відповідач: Львівська митниця ДФС, код ЄДРПОУ 39420875, знаходиться за адресою: вул.Костюшка 1, м. Львів.
Суддя: